TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395224 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 30, 2024, 02:42:56 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Endometrioza-trening,ishrana i suplementacija u skladu sa njom  (Pročitano 10784 puta)
Beka_S
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1372


Personalni trener u teretani - Dipl hemičar

« Odgovor #6 poslato: Januar 26, 2010, 06:50:18 posle podne »

Hvala Daniela
Sačuvana
Be Happy!!!
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #5 poslato: Januar 26, 2010, 05:56:45 posle podne »

može da koristi L karnitin
Sačuvana
Beka_S
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1372


Personalni trener u teretani - Dipl hemičar

« Odgovor #4 poslato: Januar 25, 2010, 07:04:46 posle podne »

Hvala ma odgovoru

Samo me jos zanima tvoje misljenje da li bi ona smela da koristi L-carnitin sada?Zapao joj je za oko sada ovaj paket sa Tonalinom :)
Mislim da on ne bi trebalo da utice na njeno stanje hormona,ali bolje da pitam za misljenje
Sačuvana
Be Happy!!!
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #3 poslato: Januar 24, 2010, 04:03:54 posle podne »

Iskreno zaista ne znam puno o endometriozi i ishrani...
soja svakako može da deluje kao estrogen ako se uzima u velikim količinama (zato je mupkarci izbegavaju a žene u menopauzi uzimaju)

Suplemenatcija svakako treba da usmerena ka oporavku organizma u smislu dosta antioksidanata i ja sam uvek za uzimanje nekog gotovog multivitaminskog suplementa (ne treba preterivati ni sa jednim vitaminom svaki može da bude i štetan) - prema tome recimo da bi take One svakako rešio problem...

Što se tiče treninga -samo umereno da početku, i koliko devojka oseća da može... endometrioza se može ispoljiti na različitim mestima u telu pa i od toga zavisi simptomatologija i naravno rpema tome korekcija treninga
Sačuvana
Beka_S
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1372


Personalni trener u teretani - Dipl hemičar

« Odgovor #2 poslato: Januar 23, 2010, 01:03:51 posle podne »

Ovu temu sam postavila da bi se konsultovala sa ljudima koji mozda znaju nesto vise o ovome,najpre Daniela Svarc i drugi ljudi ako su upuceni.

A to me zanima jer moja najbolja drugarica,inace nekadasnji trening partner,ima upravo endometriozu.Pre 6 meseci je imala operaciju i sada upravo zavrsila sa sestomesecnom hormonskom terapijom.

Iz texta koji sam postavila vidim po nesto,ali me zanima misljenje vezano za ishranu,trening i suplemente.

Od nabrojanih vitamina sta bi bilo najprioritetnije uzeti (ipak i finansije igraju veliku ulogu)?

Po pitanju soje,trenutno u njenom stanju jel je preporucljiva u ishrani?Malo me zbunjuje ovo sto je soja nekad estrogenog a nekad antiestrogenog dejstva,jer kako sam ja razumela nju dok je bila pod hormonskom terapijom,bila je u nekom da kazem "vestackom klimaksu",koliko je sad tu estrogena prisutno i kako bi taj fitoestrogen iz soje u tom slucaju delovao?

I na kraju koji trening preporucujete u skladu sa svim tim stvarima?

Izvinite ako sam malo smorila,ali jako mi je bitno ;)
Hvala unapred

Sačuvana
Be Happy!!!
Beka_S
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1372


Personalni trener u teretani - Dipl hemičar

« Odgovor #1 poslato: Januar 23, 2010, 12:46:21 posle podne »



ENDOMETRIOZA je stanje u kojem žlezde i ćelije sluznice koja normalno oblaže unutrašnjost materice postoje i izvan maternične šupljine. Kako i raseljene ćelie sluznice maternce ("endometrijum" - otuda "endometrioza") poseduju u većoj meri estrogene receptore, to i na novim staništima endometrijuma dolazi do imitacije menstrualnog ciklusa, te krvarenja u vrijeme menstruacije. Bujanje, upala i oštećenje zahvaćenih tkiva stvaraju bolove različitog intenziteta, od slabih grčeva do prave patnje i poremećene funkcije.

Promjene u načinu ishrane trebale bi doprineti pojačanom delovanju imunološkog sastava organizma. To se postiže ograničenim unosom masti, oslanjanjem na hranu od celog zrnevlja, povrća i voća, te odbacivanjem onih svari koje smanjuju djelovanje imunološkog sastava kao što su kafa, šećer, alkohol i namirnice s visokim sadržajem masti. Namirnice poput sira i mesa sadrže velike količine hormona estrogena i treba ih izbjegavati, jer estrogen otežava stanje bolesti.

Ishrana žena koje imaju endometriozu, nastoje da ublaže svoje tegobe, ili pokušavaju barem sprečiti daljnji rast endometrjoma, treba biti vegetarijanska ili makrobiotička. Najbolji izvor proteina predstavljaju povrće i cele žitarice, posebno proso, heljda, zob i smeĂ°i pirinač. Odličan način pripreme cjelih zrna se sastoji u polaganom kuvanju zrna u vodi u srazmeri jedan prema četiri; jedan deo zrna i četiri puta toliko vode. Kuvati dok ne nastane kremasta ukusna smesa. Ovo je izvrstan način svakodnevnog pripremanja zrna žitarica.


Nastojte jesti male količine mahunarki i grašastog povrća svaki dan. Poznato je da sojino zrno i namirnice od soje sadrže velike količine fitoestrogena, posebno dva izoflavona, genistein i daidzein. Delovanje fitoestrogena može biti estrogensko ili antiestrogensko, zavisno o količini estrogena u organizmu. U menopauzi kad žena ima manje endogenih estrogena, fitoestrogeni se vežu na slobodne receptore ispoljavajući estrogeno delovanje, a tokom reproduktivnog razdoblja žene kad je nivo endogenih estrogena normalna ili povišena, fitoestrogeni se natiču za receptorska mesta, odnosno deluju kao antiestrogeni (smanjuju ukupnu količinu estrogena) i na taj način zaustavljaju rast "estrogen-zavisnih" tumora.

 Mahunarke bi kod mioma trebale predstavljati najbolji izvor proteina. Grašak i leća i korjenasto povrće (krompir, šargarepa, papaja, mango) podstiču telo na proizvodnju progesterona i na taj način uravnotežuju funkciju jajnika pa smanjuju "estrogensku dominaciju"

Redovna fizička aktivnost sniziće prekomernu koncentraciju estrogena. Većina ljudi upoznata je s činjenicom kako kod sportistkinja koje se intenzivno bave sportom, prevelika telesna aktivnost toliko snizi nivo estrogena da dolazi do potpunog izostanka mjesečnice. U slučaju endometrioze se ne zagovara sportska aktivnost koja će izazvati ovakav učinak, nego redovna, umerena vežba koja je vrlo korisna i pomaže telu u procesu oslobaĂ°anja viška estrogena.

Kada su u pitanju vitaminski dodaci ishrani, većina nutricionista preporučuje kod endometrioze sedeće vitaminske dopune:
vitamin C: do granica podnošljivosti creva (2 - 10 g/dan)
beta karoten: 150.000 do 200.000 IU/dan
selen: 400 ug/dan i
vitamin E: 800 - 1.200 IU/dan.
Mala studija egipatskih naucnika ukazuje da bi pčelinji propolis mogao biti delotvoran u lečenju neplodnosti udružene s minimalnom i blagom endometriozom.


Izdvojeno i preuzeto sa www.kolevka.org
Sačuvana
Be Happy!!!
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.138 sekundi sa 17 upita.