TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395114 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 24, 2024, 04:14:38 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: pitanje oko nekih suplemenata?  (Pročitano 3935 puta)
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #12 poslato: Avgust 19, 2010, 08:23:26 posle podne »

Ma da - hemija ;)
Ne shvatam da se ljudi ne plaše šumećeg C vitamina (koji je taaaaako super) a opet od proteina, rekatina i L karnitina se beži! (osim ako je u jogurtu ili zaslaĂ°enoj vodi onda je opet taaaako zdrav :))

Ali ajde da opet ne pljujemo...
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #11 poslato: Avgust 19, 2010, 05:03:32 posle podne »

Suplementacija postaje neophodnost... mislim prevashodno na antioksidante, vitamine, minerale... kvalitet namirnica i života uopšte - drastično opada
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #10 poslato: Avgust 18, 2010, 09:31:41 posle podne »

Stanje meĂ°u medicinskih radnicima je samo odraz opšteg shvatanja suplementacije.

Ključna stvar. Surova istina.
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #9 poslato: Avgust 18, 2010, 09:13:16 posle podne »

A jednom mi je dobacio i nešto što je jako zabrinjavajuće po tom pitanju: "Čuj, Roberte, kako misliš da doktori znaju bilo šta drugo o suplementaciji nego da je to 'štetna hemija' kada im još na fakultetu profesori pričaju baš tako nešto?! Koga zanima ta tematika, sam se edukuje kasnije. Koga ne zanima, a takva je većina medicinskih radnika, ostaje u tom svom svetu i verujući u to širi priču meĂ°u pacijentima".

slažem se, 100%
žao mi je što je tako alli svako ima neku svoju specijalizaciju... ne znam kakvo je stanje kod sportskih doktora.... mislim da nije tako strašno.
Ja se bavims portom od kad znam za sebe a u priču o suplementaciji sam ušla jop davno ali zbog sebe ne zbog svojih pacijenata. Uvek mi je drago kad mi se pruži prilika da posavetujem nekoga o suplementaciiji ali većina opšte populacije ne želi ni da čuje za sve te "steroide". Stanje meĂ°u medicinskih radnicima je samo odraz opšteg shvatanja suplementacije.
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #8 poslato: Avgust 18, 2010, 09:44:42 pre podne »

Imamo više problema od kojih sam identifikovala sledeće:

1) glas pojedinih stručnjaka koje pominjemo - čije znanje svakako cenim, ali u neke segmente zaista nisu ni zašli a već ih osuĂ°uju... suplementacija je jedan od njih

2) mešanje suplementacije sa dopingom

3) predrasude... kao i otpisivanje mogućnosti dalje edukacije i uopšte davanja šanse da ti neko objasni o čemu se radi :)
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #7 poslato: Avgust 18, 2010, 07:53:56 pre podne »

Eto, moram navesti i jako retke ali potpuno suprotne slučajeve. Od početka rada radnje u Smederevu, dolazi mi doktor u poznijim godinama, rekao bih 55-60, koji kupuje raznoraznu suplementaciju. Čovek izgleda fantastično. Trenira u teretani, vozi bajs, hrani se prilično ok, koristi suplementaciju i izgleda barem 10 god mlaĂ°e. Prosto pleni svojom pojavom.

Pravo mi je zadovoljstvo da se, kad god ima vremena, upustimo u ćaskanje o suplementaciji. Čovek zna sve šta i kako deluje i kako bi se trebalo koristiti. Jednom sam ga pitao kako to da ogroman broj njegovih kolega nema pojma o suplementaciji i odgovor je bio sledeći:

"Vidi, a šta da očekuješ od ljudi koji nikada stručnu knjigu nisu uzeli u ruke nakon studija." :D

A jednom mi je dobacio i nešto što je jako zabrinjavajuće po tom pitanju: "Čuj, Roberte, kako misliš da doktori znaju bilo šta drugo o suplementaciji nego da je to 'štetna hemija' kada im još na fakultetu profesori pričaju baš tako nešto?! Koga zanima ta tematika, sam se edukuje kasnije. Koga ne zanima, a takva je većina medicinskih radnika, ostaje u tom svom svetu i verujući u to širi priču meĂ°u pacijentima".
Sačuvana
senkovic
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1082


Klub sportova snage "Senkovic"

« Odgovor #6 poslato: Avgust 18, 2010, 07:02:52 pre podne »

Ova moja doktorka ama baš nema pojma o ničemu(a starija doktorka) i samo sa vrata odma "joj koliki si nevalja ti to nemoj slučajno ništa da piješ" nemožeš ni da joj objasniš, bre pa mišić je to treba mi bavim se sportom takvim da mi treba masa,zdrav sam. Ma jok samo cokće. Još kad joj kažem da uzimam nešto od suplemenata da me u top stavi da može samo pljuje po tome a tri blage veze nema. Pa kad sam prvi put došao kod nje nije znala bre šta je paraplegija pita me jer mogu da pomeram noge a ja u smeh. E bože moj ko sve kupi diplomu i još koliko godina radi, pa jadni pacijenti koje ona leči. I to još u centru Beograda.
Sačuvana
Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san!!
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #5 poslato: Avgust 17, 2010, 09:17:43 posle podne »

Eh da su svi lekari zapravo posvećeni pacijentu i da imaju svest o da su tu baš zbog tog pacijenta, a ne jer su božiji dar nama smrtnicima...

Tuga je što se iznenadiš kada lekar malo popriča sa tobom, hoće da te posavetuje i interesuje ga tvoj problem više nego da te izbaci iz ordinacije.
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #4 poslato: Avgust 17, 2010, 08:45:31 posle podne »

Lekari sve napljuju, i usto nemaju pojma. Ja znam kako prolazim kod moje doktorke svaki put me ukoriše, pa prošli put i za L-carnitin,a pričao sam u toj temi užas.

Drugo je to oko suplemenata.. ako kažeš uzimam protein i tačka onda lekar nema ništa drugo nego da se prilagodi toj činjenici... na kraju krajeva tvoje telo, tvoja sudbina...
Sačuvana
senkovic
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1082


Klub sportova snage "Senkovic"

« Odgovor #3 poslato: Avgust 17, 2010, 06:50:26 pre podne »

Lekari sve napljuju, i usto nemaju pojma. Ja znam kako prolazim kod moje doktorke svaki put me ukoriše, pa prošli put i za L-carnitin,a pričao sam u toj temi užas.
Sačuvana
Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san!!
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #2 poslato: Jul 08, 2010, 08:40:36 posle podne »

Problem je u tome što osobe sa diabetesom imaju poremećaj metabolizma svih materija ne samo šećera pa se ne preporučuje dodavati rpeviše proteina ili aminokiselina u ishranu tj suplementovati.
Ako se radi o jednoj dozi wheya posle treninga onda stavrno nije frka jer onda mišić preuzima sve što se unese, tako da organizam ne zavisi od insulina. TakoĂ°e povećanjem mišićne mase bolje se reguliše dijabetes.
No pre početka bilo kakvog intenzivnijeg treninga treba se posavetovati sa lekarom specijalistom zbog eventualne korekcije doza insulina i plana nadoknade šećera tokom treninga
Sačuvana
loco lobo
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 126

« Odgovor #1 poslato: Jul 07, 2010, 09:55:08 posle podne »

Da li osobama koje imaju problem secerom neki suplementi(kreatin ako se pije sa vodom,wey protein ili amino kiseline) mogu da skode,posto su misljenja lekara da ne moze ali se ne preporucuju
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.083 sekundi sa 17 upita.