TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395114 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 24, 2024, 06:06:36 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Greske pocetnika u teretani..  (Pročitano 5641 puta)
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12780


Never give up!

« Odgovor #5 poslato: Avgust 10, 2015, 09:23:40 pre podne »

Vrućine su ovih dana baš uzele maha i dale nam do znanja da se leto ne predaje.Ako je verovati prognozi čeka nas pakleno leto do kraja.Kako se izboriti sa time i šta je na treningu najbolje uraditi da bi što lakše sve ovo podneli?Verujem da ste znali odgovor na ovo pitanje ali ako ipak niste onda je to voda.Izvor života i nešto što je jako važno svakom sportisti pogotovu sada u ovim vrućim periodima trenirali u teretanama ili ne.Razlog pisanja mog teksta na ovu temu je što sam pre nekog perioda dobio od jednog mladog vežbača pitanje koje me je prosto zabezeknulo.Ono je glasilo: -jel smem da pijem vodu za vreme treninga pošto sam žedan a ne znam jel smem da je pijem? Malo je reći da sam bio u čudu,možda je bolje reći da sam bio šokiran jer ovakvo pitanje nisam još dobio.Ali nije sramota pitati jer svi mi svakim danom nešto novo naučimo i usavršavamo sebe što je dobro i tako treba da se radi.Da se vratim na samu poentu mog pisanja a to je VODA! Jako je važno konstantno je piti u ovim letnjim danima a na treninzima pogotovu.E sada ako se pitate koliko onda je to sve individualno i na primer meni odgovara po gutljaj dva na recimo svakih deset minuta.Ovo niko tačno ne treba da vam odredi već vi sami to treba da uradite.Ne savetujem nikakva nalivanja vodom odjednom za vreme treninga jer time postižete samo da vam možda bude muka i da ne odradite trening kako treba.Odmah da se ogradim od takmičarskih načina uzimanja vode i to početnike ne treba da interesuje.Pripreme za takmičenja je nešto što je jako rigurozno i to se radi na vlastitu odgovornost i jako je opasno.Sećam se kroz kakav pakao sam prolazio kada po nekoliko dana nisam pio kap vode i to ne savetujem rekreativcima da rade jer vrlo je opasno.Malo koji takmičar želi na tu temu pričati a pogotovu da spomene koje su sve posledice i šta se sve može desiti ako se voda duže veme ne konzumira.Zato pamet u glavu i redovna hidratacija sa vodom je od izuzetne važnosti.Zato svim vežbačima savetujem da uvek kada idu da vežbaju sa sobom nose šejker za vodu i to da im bude navika svaki put kada treniraju.Isto tako u ponudi su i raznorazni izotonični napitci koji su bogati mineralima i vitaminima koji su veoma važni jer u periodima pojačanog znojenja sve se to iz našeg organizma drastično kroz znoj izbacuje.
Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12780


Never give up!

« Odgovor #4 poslato: Jun 15, 2015, 09:52:01 pre podne »

O greškama početnika u teretani sam pisao i proteklih godina jer to je definitivno tema o kojoj se dosta može pisati i pričati.Svi smo mi nekada to bili i hteli to sebi i drugima priznati ili ne bilo nam je u početku malo nezgodno,neprijatno kada smo ulazili u svet fitnessa i bb.
Hteli mi to sebi priznati ili ne svaki početak je težak,kako u sportu tako i u stvarnom životu.Najlakše je nekome se smejati kako ne zna neku vežbu ili kako je u nekom poslu u početku trapav i nevešt.A pritom se zaboravlja ono najvažnije a to je da smo i mi bili na njihovom mestu,možda baš takvi ili još više ili manje plašljiviji,trapaviji,neiskusni...
Poenta je da treba pomoći ako možeš, a ukoliko ne možeš ili nećeš skloni se i pusti nekoga ko hoće i to može jer smejati se nekome je najlakše a pomoći ipak traži malo više vremena i angažovanosti.
Ono što je po meni najveća greška nekog početnika po ulasku u teretanu je uverenost da sve zna što se tiče vežbanja,ishrane jer to ej video na internetu i tamo mu je delovalo lako.Dobro je biti samouveren ali treba biti prvenstveno realan.Priznati sebi da je ovo nešto novo i da tome treba prići ozbiljno i pustiti stručne ljude da to objasne.Svako srljanje i vežbanje u teretani po svom nekom nahoĂ°enju a ne znate kako se vežbe pravilno rade može dovesti do lakših i težih povreda.Koliko god to možda u prvi mah delovalo nemoguće verujte moguće je i da to ne bi iskusili na svojoj koži,na samome početku moj je savet potražiti savet i pomoć trenera u teretani.Da vam pokaže osnovne vežbe,tehnike i pravilno izvoĂ°enje,disanje i sve ostalo što je potrebno za pravilan rad u teretani.Znam da nikome ne prija sama pomisao na to da je početnik,da treba nešto da mu se pokazuje ali to tako mora u početku,i što pre potražite savet stručnog osoblja to ćete pre da naučite sve i da se osamostalite da sami vežbate onako kako zaista i treba.
Imajte na umu da nikada ne možete znati sve, jer svakim danom se može nešto novo naučiti i zato nije sramota pitati ako vam nešto nije jasno.Bolje je pitati nego raditi pogrešno po svome i grešiti.
Zapamtite da ste u teretani kako bi bolje izgledali,izgradili sebi lepše i bolje telo,osećali se bolje,bili zdraviji a ne takmičili se sa ostalima.Ovo kažem iz razloga što nije redak slučaj da početnik sebi zada neke nerealne ciljeve kao što su takmičenja sa starijim članovima u dizanju velikih težina što može dovesti do ozbiljnih problema po vas.jer pre svega morate biti realni prema sebi, oni vežbaju duže,imaju više iskustva,mišići su im navikli na opterećenja,hrane se bolje i ko zna šta sve uzimaju.Dok ste vi još blago rečeno zeleni i treba da spustite loptu i ne ulećete u takve trke gde na samome startu gubite.
Isto tako ne znam jer gora ta situacija koju sam naveo ili kada doĂ°e više početnika u teretanu pa se takmiče meĂ°usobno.Tek tu može doći do povreĂ°ivanja pošto niko nema pojma sa vežbanjem a mlatara se samo tako.Uvek se u toj gupi naĂ°e neko pametan koji je i više nego napaljen i bodri i pali druge hajmooo idemo možeš još.A bogu hvala njima ne treba mnogo da se nalože i tada počinje kolektivno mlataranje sa tegovima što nema veze sa vezom.Ovde može doći do jako ozbiljnih povreda i apelujem da se ovakve stvari ne rade.Uvek se vežba onako kako stručne osobe kažu a ne kako vi mislite da treba.svima se negde žuri,svi bi sve odmah! Ako može već sutra da je nabildovan a krenuo je tek danas.E pa ne može,ovo je sport koji traži mnogo vremena,odricanja i truda.Ali zapamtite jednu stvar a to je da oni koji su strpljivi i spremni na odricanja uspeće sigurno! To mogu da vam garantujem jer znam iz svog ličnog primera da je to istina.Zato budite strpljivi i samo HARD WORK! Ovo je samo jedan deo mog teksta na ovu osetljivu tematiku oko početnika jer tu ima zaista dosta toga da se piše gde nije samo ovo oko ulaska u teretanu ima tu još oko suplementacije,ishrane,nedozvoljenih sredstava itd...Obećavam uskoro tekstove i o tome.
Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12780


Never give up!

« Odgovor #3 poslato: Januar 08, 2013, 06:47:42 posle podne »

O ishrani kao glavnoj grešci koju početnici čine je mnogo pisano ali toliko je bitno da se to konstantno naglašava da smatram da toj tematici uvek mora da se posveti pažnja i da nikada ne sme pasti u drugi plan.
Po teretani najčešće čujem: Ma jedem ja dobro,mnogo količinski biće to ok...A posle nekog vremena svi se žale da su nabacili poprilično masti i navukli vode.Na moje pitanje kakva je ishrana u pitanju odgovor je manje više isti: Mamina kuhinja i sve šta se dohvati.
Bilo bi lepo kada bi to tako moglo ali realnost je sasvim drugačija.Svaki vežbač mora da shvati prvo da mora imati više čestih a manjih obroka koji su kvalitetni u smislu da sadrže kvalitetne izvore proteina i vlaknastih materija.Mamina kuhinja je često izvor svega i svačega sem onog kvaliteta koji je zaista i potreban našim mišićima.
Da ne budem pogrešno shaćen, svaka majka najbolje misli svome detetu ali uglavnom one ne razumeju šta je to sportski život,odricanja itd..sem naravno ako niste roĂ°eni u porodici sportista onda je priča ipak malo drugačija i većina nesporazuma makar oko ishrane će biti izbegnuti.

Nastavak sledi..
Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12780


Never give up!

« Odgovor #2 poslato: Decembar 29, 2010, 02:13:08 posle podne »

Problem kod vecine pocetnika kada krecu sa vezbanjem ili su vec malo nabili radnog staza javlja se upravo na odabir suplementacije.Oko njih su pretezno vec momci sa vecim stazom,misicima,snagom itd...U pocetku ih sve zbunjuje i lutaju pogledima po raznim casopisima koji reklamiraju suplemente a u susutini da ni ne znaju sta za cega sluzi.Uglavnom je ona cuvena parola: -Ako je on to uzeo uzecu i ja pa bicu ogroman velik i jak.Bilo bi lepo kada bi to bilo istinito ali krenimo redom..
Uglavnom primetio sam da u zadnje vreme dobijam pp poruke od momaka koji pretezno kombinuju aminokiseline sa whey proteinom misleci da ce tako dobiti vise misica sto bi i bilo donekle tacno ako se mnoge stvari usklade koje oni nazalost ne mogu trenutno ili ne znaju.Sama greska na koju zelim skrenuti paznju pocetnicima je da nema potrebe uzimati amino u tom pocetnom periodu kada krecete vec prvo treba regulisati ishranu.
Kada zavrsite ovaj prvi korak i steknete neki staz u teretani onda se razmislja o suplementaciji i to osnovnoj.

STA TU SPADA?  Whey protein kao nezaobilzna gradivna materija i hrana vasih misica bez koje jednostavno veceg napretka nema koliko god vi to zeleli.Vitamini i minerali kao antioksidanti,omega 3 masne kiseline u zastiti vasega srca,krvnih sudova i celokupnoga organizma.Ovo je po meni i mnogim iskusnim vezbacima i takmicarima osnova a sve ostalo dolazi u obzir ako se ima novca i onda samo dodajete.
Vratio bih se sada na aminokiseline i malo da pojasnim razloge njihovog uzimanja,ne uzimanja,moje licna misljenja kombinacije itd...
U svojoj karijeri koliko se bavim BB probao sam dosta kombinacija sa aminokiselinama, i tecnim i u tabletama.Ono sto sam shvatio je da su one odlicna opcija ali smo ako se uzimaju prave doze i to veoma cesto u toku dana.Tecne amino kiseline koje sam najvise koristio od firme Dymatize dale su fantasticne rezultate u mojim pripremama za takmicenja.Medjutim ako uzmemo u obzir da sam mesecno pio 6-8 flasa onda je to i vise nego ocigledno da prosecan vezbac ne moze finansijski to izdrzati.Prednost aminokiselina u odnosu na whey je sto brzo deluju (tecne pogotovu) odmah po uzimanju idu u krv i ukoliko su unete u pravo vreme odmah idu u misic.Medjutim kako brzo deluju tako brzo i nestaju iz krvi pa misici i nece dugo biti zasticeni za razliku od wheya koji ce se otpustati sporije i hraniti misic relativno duze.iz tog razloga ja sam uzimao amino cesto i toliko mnogo.
Znaci ako me pitate koja je opcija bolja za pocetnike reci cu uvek da je to whey protein.
Greske kod uzimanja amina koje sam jos primetio je da ih uzimaju odmah posle treninga sto je greska.Misici su tada gladni i potrebni su im hidrati (prosti seceri) prvo koje ako unesemo iskoristice kao gorivo.I tu ima vise misljenja da mozete uneti i vise proteina pa zameniti taj secer ali i to treba probati pa videti sta vam vise odgovara.Ali ako unesemo amino odmah, organizam ce uzeti njih i iskoristiti u tu svrhu a to nam nikako nije cilj.
I mi takmicari koji imamo odlicnu ishranu,sve suplemente i u nekim fazama smo posebno zasticeni od razgradnje i iskoristljivost je maksimalna opet vodimo racuna sta i kada uzimamo.
Mora proci dosta vremena dok ne upoznate svoje telo, da vidite kako vam reaguje,sta odgovara a sta ne.Uzimanje suplementa tek zato sto ste videli da neko pije od vasih drugova bas i nije neko resenje upravo iz razloga koje sam naveo.
Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12780


Never give up!

« Odgovor #1 poslato: Oktobar 04, 2010, 12:45:02 posle podne »

Do sada sam bio u mnogim teretanama, vezbao,video i cuo sve i svasta.Neke od osnovnih gresaka koje sam primetio da pocetnici cine cu navesti ovde i time pokusati da skrenem paznju da do istih ne dodje i u vasem slucaju ako ste pocetnik.

1. Kao pocetnik vi u teretani treba odmah po vasem ulasku da potrazite trenera i konsultujete se sa njime.Da mu kazete vase zelje (realne) i da vidite kako i sta dalje.Ono sto sam ja primeteio je da vecina pocetnika dolazi u grupama i nikog ne pitaju za savete vec odmah landaraju po tegovima i spravama.Ako su mladji momci u pitanju onda dolazi i do takmicenja ko ce "pravilno" podici sto vise kilograma.Nije bitno kako vec samo da se podigne.I eto problema jer samim time se samo reskira povreda i nista vise.Nema razloga za takmicenjem odmah na pocetku jer misici i kosti nisu spremne za velika opterecenja i moze doci samo do jakih povreda.Na pocetku bi trebalo odmah se obratiti treneru i krenuti lagano i postepeno.

2.Ono sto je primetno je i kopiranje drugih - naprednijih vezbaca koji vec imaju duzi radni staz.To isto moze biti greska jer svi oni vec imaju razradjen sistem koji njima odgovara i rade ga duze vreme.A vi ako pokusavate da ga pratite u vezbama i tezinama opet samo reskirae povredu i nista ne dobijate time.Nije cilj teretane da silite i da se ubogaljite vec da postepeno vezbate i napredujete.Vecina pocetnika bi to sve reko noci da postigne i bilo bi odlicno kada bi to tako moglo ali nazalost ne moze! to treba shvatiti odmah,da teretana trazi dugogodisnji rad i puno odricanja ali bice i rezultata!
Tu jos morate uzeti u obzir da su vecinom ti napredniji vezbaci i puni iskustva,ishrana im je dobra,suplementi a mozda i hemija.Truditi se stici ih za kratko vreme je nemoguca misija i zato jos jednom napominjem samo polako i bez zurbe.

3.Pricanje za vreme vezbanja sa drugovima je po meni najveca greska jer se time samo hladite i gubite vreme.Trening ne treba da je maratonski dugacak vec kraci ali efektivan.Zato vam je moj savet da pricu ostavite za posle treninga a da sam trening bude maksimalno efektivan i u fullu.

 4. Pravilna izvodjenja vezbi su veoma vazan faktor nasega napretka.Mnogo cesto i kod mene u teretani vidjam vezbace koji odredjene vezbe rade totalno nepravilno na svoju ruku.Vecina njih polazi od same cinjenice daj da se podigne sto veci teret pa kud puklo da puklo.Ovakav nacin razmisljanja moze dovesti do ozbiljnih posledica po zdravlje vezbaca.Nije sramota pitati! Jer niko se naucen nije rodio.I ja posle mnogo godina vezbanja jos uvek ucim neke stvari i usavrsavam se,pitam ako mi nesto nije jasno.To je moj savet svima vama koji ste na neki nacin pocetnici.Pitajte sta vam nije jasno,nisu ni treneri u teretanama uvek tu da bas vas pogledaju u trenutku dok izvodite vezbu.I bas upravo zbog toga pridjite i zatrazite savet, svako ce vam rado pomoci.Kada vam se izvodjenje vezbe objasni trudite se da je radite sto pravilnije stalno,ako se i desi da je zaboravite za sledeci put slobodno opet pitajte.Ne treba da se stidite ili da vas bude blam - vi ste u pitanju,vase telo a ne komsijino i zbog toga pitajte onoliko puta dok ne shvatite sve sto posto kako treba.Vremenom ce pravilno izvodjenje vezbi za vas postati rutina a vas ce napredak biti mnogo brzi.
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.122 sekundi sa 19 upita.