TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395295 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 01, 2024, 02:10:01 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 3 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Testiranje i trening AGILNOSTI u sportu  (Pročitano 17291 puta)
Mladen Jovanovic
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 305

dipl. kondicioni trener

« Odgovor #36 poslato: April 05, 2008, 03:25:07 posle podne »

,,SHTA SU UH I OCU UMRETI OD PROTEINA "" - nemam pojma šta su UH i verovatno je da ćeš riknuti u roku od 48 sati posle konzumiranja proteina! ;D ;D ;D

I dalje mislim da fudbalerima nije potreba ta sprinterska tehnika iz više razloga - teško se uči, tehnika bi im oslabila,... ma bre nepotrebna im je skroz! Sa druge strane, mučiti se toliko da bi jednom ( a možda ni toliko) na utakmici upotrebio sprintersku tehniku i to na tako maloj dužini!? Po meni - brzinska izdržljivost pre sprinterske tehnike!



velika brzinska izdrzljivost ubija brzinu... nikad se necemo sloziti oko toga...

"brzinska izdržljivost pre sprinterske tehnike!"   ;)   e sad, slažemo se oko ubijanja brzine, ali drugo je pitanje da li ti je potrebnija brzina ili izdržljivost ili nešto izmeĂ°u... mislim da odgovor, pogotovo za sportiste u ekipnim sportovima, nije jednostavan!

Brzinska izrdzljivost je los termin... Brzinska izdrzljivost je da se ODRZI maksimalna brzina kroz duzi vremenski period sa sto manjim padom. Vrlo vazna karakteristika kod 200 i 400m.
Medjutim, kod fudbalera, kosarkasa... jedino ako pretrci ceo teren i nastavi da trci kroz tunel, pa na parking :)
Ono sto je kod njih vazno jeste RSA - Repeat Sprint Ability ili sposobnost da se PONAVLJAJU kratki sprintevi. Ponekad se javljaju i duzi sprintevi,ali oni cesto nisu maksimalni...
Sačuvana
If you start with a poor assumption, you reach a poor conclusion!
DHEA
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1303


"Менаџер физичких послова"

« Odgovor #35 poslato: April 05, 2008, 01:04:22 pre podne »

,,SHTA SU UH I OCU UMRETI OD PROTEINA "" - nemam pojma šta su UH i verovatno je da ćeš riknuti u roku od 48 sati posle konzumiranja proteina! ;D ;D ;D

I dalje mislim da fudbalerima nije potreba ta sprinterska tehnika iz više razloga - teško se uči, tehnika bi im oslabila,... ma bre nepotrebna im je skroz! Sa druge strane, mučiti se toliko da bi jednom ( a možda ni toliko) na utakmici upotrebio sprintersku tehniku i to na tako maloj dužini!? Po meni - brzinska izdržljivost pre sprinterske tehnike!



velika brzinska izdrzljivost ubija brzinu... nikad se necemo sloziti oko toga...

"brzinska izdržljivost pre sprinterske tehnike!"   ;)   e sad, slažemo se oko ubijanja brzine, ali drugo je pitanje da li ti je potrebnija brzina ili izdržljivost ili nešto izmeĂ°u... mislim da odgovor, pogotovo za sportiste u ekipnim sportovima, nije jednostavan!
Sačuvana
Never underestimate your power to change and improve yourself.

Somethnig is better then nothing. More is defenitly better then something. So, stop talk and do more work!
quaresma
Fakultet za sport i turizam tims. assistant
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2212


« Odgovor #34 poslato: April 05, 2008, 12:43:09 pre podne »

,,SHTA SU UH I OCU UMRETI OD PROTEINA "" - nemam pojma šta su UH i verovatno je da ćeš riknuti u roku od 48 sati posle konzumiranja proteina! ;D ;D ;D

I dalje mislim da fudbalerima nije potreba ta sprinterska tehnika iz više razloga - teško se uči, tehnika bi im oslabila,... ma bre nepotrebna im je skorz! Sa druge strane, mučiti se toliko da bi jednom ( a možda ni toliko) na utakmici upotrebio sprintersku tehniku i to na tako maloj dužini!? Po meni - brzinska izdržljivost pre sprinterske tehnike!



velika brzinska izdrzljivost ubija brzinu... nikad se necemo sloziti oko toga...
Sačuvana
MSc Sport Scientist
Faculty of sport and tourism - Assistant
Center of Health, Exercise and Sport Science CHESS
http://chess.edu.rs/

sasa.semeredi@gmail.com   feel free to contact me

Practice will not make you perfect, perfect practice will make you perfect.
Mladen Jovanovic
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 305

dipl. kondicioni trener

« Odgovor #33 poslato: Mart 31, 2008, 08:35:23 pre podne »

Čoveče... Mladene imam ideju! Jedno godinu dana, pelješimo penzose po GSP-u i parkovima i kad skupimo odreĂ°eni iznos, lepo otvorimo školu za fudbalere, teniosere, košarkaše i ostale skupe sportove...  ima da živimo kao bubreg u loju!  ;D :D ;D :D
To se zove Skola Sporta i bila bi za decu od 0-6 i 6-12 god gde bise ostvario visestran razvoj dece i saradnja sa sportskim klubovima putem jedne dugogodisnje selekcije. Upravo pisem jedan projekad za teniski klub gde sam poceo da radim sa drugom. Ako te vise interesuje ova tema pogledaj www.ltad.ca
Sačuvana
If you start with a poor assumption, you reach a poor conclusion!
DHEA
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1303


"Менаџер физичких послова"

« Odgovor #32 poslato: Mart 30, 2008, 11:25:22 posle podne »

Čoveče... Mladene imam ideju! Jedno godinu dana, pelješimo penzose po GSP-u i parkovima i kad skupimo odreĂ°eni iznos, lepo otvorimo školu za fudbalere, teniosere, košarkaše i ostale skupe sportove...  ima da živimo kao bubreg u loju!  ;D :D ;D :D
Sačuvana
Never underestimate your power to change and improve yourself.

Somethnig is better then nothing. More is defenitly better then something. So, stop talk and do more work!
Mladen Jovanovic
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 305

dipl. kondicioni trener

« Odgovor #31 poslato: Mart 30, 2008, 10:22:24 posle podne »

,,SHTA SU UH I OCU UMRETI OD PROTEINA "" - nemam pojma šta su UH i verovatno je da ćeš riknuti u roku od 48 sati posle konzumiranja proteina! ;D ;D ;D

I dalje mislim da fudbalerima nije potreba ta sprinterska tehnika iz više razloga - teško se uči, tehnika bi im oslabila,... ma bre nepotrebna im je skorz! Sa druge strane, mučiti se toliko da bi jednom ( a možda ni toliko) na utakmici upotrebio sprintersku tehniku i to na tako maloj dužini!? Po meni - brzinska izdržljivost pre sprinterske tehnike!


Ja bih se uslovno slozio, kao sto sam vec rekao. Tacno je da se tehnike razlikuju i da svaka odgovara odredjenoj situaciji. Jednostavno mislim, da igracima treba dati 'alat' i objasniti im kako se koristi, a ne 'dogmu' koja govori da postoji samo jedan nacin resavanja problema.
Sačuvana
If you start with a poor assumption, you reach a poor conclusion!
DHEA
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1303


"Менаџер физичких послова"

« Odgovor #30 poslato: Mart 30, 2008, 01:21:35 posle podne »

,,SHTA SU UH I OCU UMRETI OD PROTEINA "" - nemam pojma šta su UH i verovatno je da ćeš riknuti u roku od 48 sati posle konzumiranja proteina! ;D ;D ;D

I dalje mislim da fudbalerima nije potreba ta sprinterska tehnika iz više razloga - teško se uči, tehnika bi im oslabila,... ma bre nepotrebna im je skorz! Sa druge strane, mučiti se toliko da bi jednom ( a možda ni toliko) na utakmici upotrebio sprintersku tehniku i to na tako maloj dužini!? Po meni - brzinska izdržljivost pre sprinterske tehnike!

Sačuvana
Never underestimate your power to change and improve yourself.

Somethnig is better then nothing. More is defenitly better then something. So, stop talk and do more work!
Lokk1
Gost
« Odgovor #29 poslato: Mart 30, 2008, 01:28:33 pre podne »

bravo momci .. kako volim kada prochitam neshot na forumu osim .. ,,SHTA SU UH I OCU UMRETI OD PROTEINA ""

eo bash gledam danas inter-lazio .. i pricham sa matorim da li bi valjalo koristiti te bazichne tehnike trchanja u odredjenim trenutcima ... bash sam pomenuo primer kao i mladen .. da kada je igrach u prilici da nesmetano pretrchi
30-40 m koliko bi bilo korisno da i koristi shprintersku tehniku ...

ili gledam kako je julio cezar u jednom trenutku se skoro poravna o sa prechkom  horizontalno pri jednoj intervenciji .. koliko bi njemu koristila tehnika skakacha u vis .. bla .. ako me razumete .. i koliko se to koristi u svetu .. mislim na pro klubove ;)

@roshtilj ... loki je uvek na masi ... da nisam crko bi davno :D :D e sada to sht otrchim svaki dan ... to je druga stvar .. to ne znachi da ne mogu da jedem mesa!!! :D ... hans .. ok .. ti uleti kesh za meso .. pa ti jedi ellu .. ok ? :D
Sačuvana
DHEA
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1303


"Менаџер физичких послова"

« Odgovor #28 poslato: Mart 20, 2008, 01:18:46 pre podne »

Ajde HANS, nemoj da si takav! Ponesi i tu Ellu, čisto da imamo čime da pokvarimo ukus rolovanih ćevapa!  ;D ;D ;D
Sačuvana
Never underestimate your power to change and improve yourself.

Somethnig is better then nothing. More is defenitly better then something. So, stop talk and do more work!
DHEA
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1303


"Менаџер физичких послова"

« Odgovor #27 poslato: Mart 20, 2008, 01:16:56 pre podne »

REPLIKA!  ;D

Kod onih predloga, propustio si jedan bitan deo "ako ikada budeš hteo nešto da pišeš na tu temu"... A te stvari sam ti predložio da bi pojednostavio laiku koji se dohvati takve literature. U svakom slučaju, hvala na odgovoru ( koji je dosta sličan mom)!

Kod poreĂ°enja sprintera i ragbiste - mislio sam na način trčanja, jer su i preponaši pognuti napred, a u zavisnosti od trenera ( koji procenjuje konstituciju svog preponaša) odlučuje se na duži ili kraći korak, visoko podignuta kolena... U suštini, nisam mislio na to da su isti po načinu trčanja, već da je bilo bolje uzeti preponaša za primer, umesto klasičnog sprintera.

A što se rasprave sa foruma tiče... uh... lepo si ti to ovde zaključio, ali ako bi išli u detalje, složio bih se rečenicom "I think that it should be taught from the earlier age, so that a player would naturally switch from one style to the other", a zaključak je izveden iz ličnog iskustva, ali obrnutog! Do 15. godine sam trenirao i fudbal (4 godine) i basket (3), a onda se prebacio na atletiku (100 i 200m) i tek nakon 5 godina treniranja sam počeo sa dizanjem kolena, kuka, pravilnim radom ruku,... i to sve zbog spuštenog težišta, nepravilnog ( u atletskom smislu) rada ruku, itd.
Naravno, o tehnici zaista ne vredi raspravljati, jer kao što si rekao, ne moze se reci da postoji ispravan tehnicki model trcanja! Taj zaključak bih primenio i kod treniranja rekreativaca. Jednostavno - sve zavisi od toga šta čovek želi postići!


Sačuvana
Never underestimate your power to change and improve yourself.

Somethnig is better then nothing. More is defenitly better then something. So, stop talk and do more work!
TeH FiLiP
Barbarian
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9917


The Heat-h is on!

« Odgovor #26 poslato: Mart 20, 2008, 01:02:03 pre podne »

Ne jede hans mnogo,jedite vas pogani rostilj a ja cu moju super-ukusnu ellu :D
Sačuvana
BRING IT ON BAYBE :D
Mladen Jovanovic
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 305

dipl. kondicioni trener

« Odgovor #25 poslato: Mart 20, 2008, 12:26:23 pre podne »

Pogledaj i ovo
http://www.rugbycoach.com/documents/Running_for_Running_Rugby.pdf
Sačuvana
If you start with a poor assumption, you reach a poor conclusion!
Mladen Jovanovic
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 305

dipl. kondicioni trener

« Odgovor #24 poslato: Mart 20, 2008, 12:25:48 pre podne »

Hvala na kritikama DHEA.

"Šta je bolje, agilnost ili pravolinijski sprint u npr. fudbalu, košarci,... za koje mesto u kom sportu je bolje jedno, a gde je bolje drugo. Možda ti zvuči glupo, ali laika će i to interesovati."
- Treba i jedno i drugo. Ti kao da si 'propustio' sustinu rada :). to je maltene nemoguce reci

"Uticaj psiholoških faktora na razvoj BPSK-a! Klasika - društvo, sredina, porodica ili nešto sasvim peto..."
- E ta ti je dobra :). Pod br.1 Agilnost je jos uvek NEMOGUCE testirati (postoje neki novi testovi), ali je moguce testirati BPSK koja ima upitan 'transfer' na igru. Vec vidim potencijalnu temu 'Deca koja su maltretirana do 7god pokazuju izuzetnu BPSK' :)

"Nigde u tekstu nisam pronašao odgovor na pitanje - da li se agilniji sportisti raĂ°aju takvi ili neki spoljašni faktori utiču na to ili..."
- To je vec zanimljivo pitanje, ali je povezano sa onim malo pre. Mislim da je BPSK visoko genetski uslovljena, ali da agilnost nije toliko, vec da je povezana sa 'citanjem igre' i protivnika. Imas Pubmed pa potrazi takva istrazivanja

"A malo i da ispravim te istraživače koji su poredili stil trčanja sprintera i ragbiste. Dakle, slažem sa sa njima da sportistu ne treba navikavati da trči atletskim korakom ukoliko mu to može štetiti u odreĂ°enom sportu, ali bolje da su za poreĂ°enje uzeli preponaša."
- Vodio sam ovu raspravu na chaliefrancis.com forumu,

http://www.charliefrancis.com/community/showthread.php?t=16330

Igraci bi trebalo da uce tehniku trcanja, ali da shvate da mogu i trebaju da promene 'mod' trcanja. Tipa, vezni igrac koji opali sprint po strani, pa kad udje u duel spustanje tezista, sitniji koraci i sl. Drukcija tehnika za drukciji konteksts/cilj. Sve zavisi od cilja i konteksta, ne postoji tehnicki model koji je nezavisan od ova dva faktora, tj., ne moze se reci da postoji ispravan tehnicki model trcanja, promene smera kretanja izvucen izvan situacije. Vestina je sposobnost resavanja motorickog problema, a tehnika je vizuelni rezultat toga.
Kasno je i ne mogu da razmisljam :) Dobar primer za atletska trcanja.
Sačuvana
If you start with a poor assumption, you reach a poor conclusion!
DHEA
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1303


"Менаџер физичких послова"

« Odgovor #23 poslato: Mart 19, 2008, 11:54:03 posle podne »

Prvo o poslu, pa onda o zabavi... neradnici jedni!  ;D

DakleM, kao što ti rekoh preko PM-a, meni se iskreno, u globalu svideo, iako je, kao što si rekao "suvo" napisan! Ono što mi se nije dopalo (a na šta ti nisi mogao da utičeš) je to što je uraĂ°en na bazi naučnih radova i istraživanja i što nisi imao svoju slobodu pisanja... a deluje malo i konfuzno!

E sad, ako ikada budeš hteo nešto da pišeš na tu temu, evo mojih predloga:

- Šta je bolje, agilnost ili pravolinijski sprint u npr. fudbalu, košarci,... za koje mesto u kom sportu je bolje jedno, a gde je bolje drugo. Možda ti zvuči glupo, ali laika će i to interesovati.

- Uticaj psiholoških faktora na razvoj BPSK-a! Klasika - društvo, sredina, porodica ili nešto sasvim peto...

- Nigde u tekstu nisam pronašao odgovor na pitanje - da li se agilniji sportisti raĂ°aju takvi ili neki spoljašni faktori utiču na to ili...

A malo i da ispravim te istraživače koji su poredili stil trčanja sprintera i ragbiste. Dakle, slažem sa sa njima da sportistu ne treba navikavati da trči atletskim korakom ukoliko mu to može štetiti u odreĂ°enom sportu, ali bolje da su za poreĂ°enje uzeli preponaša.

Dalje, i u sprintu postoje delovi trke gde je neophodna "agilnost" tj. BPSK! Na primer, trka na 4x 400m - gde se prilikom izmene (naročito izmeĂ°u prve i druge) na startu/cilju stvara takav metež da se obavezno neko polomi ili nekome ispadne palica ili... Drugi primer je trka na 800m (koju sve više svrstavaju u spirntersku disciplinu) - "finish" koji iznosi nekih 200m kada se treba izboriti za najbolju poziciju! Možda je bolji primer 400m u dvorani gde se posle prvog kruga ( koji iznosi 200m) svi sjate u jednu stazu...  Ok, znam da ta "agilnost" nije izražena toliko, ali ne može se reći da je nema, a pogotovo da nema nikakav uticaj na krajnji rezultat sprintera! Jednostavno, ljudima to nije palo na pamet, ali zato sam ja tu da ih ispravim!  ;D ;D ;D

Kod objašnjenja pliometrijskog koraka - mislim da korak koji prave daljaši u atletici, preciznije dočarava taj korak nego navedeni tekst.

I na kraju, prilikom razvoja BPSK-a, pored šuge, setih se još jedne igrice, aračkinje-baračkinje (ili kako se već zvaše). Koliko me sećanje služi, najviše "veza" sam kidao upravo tako što sam na par metara od lanca naglo promenio smer kretanja.


Toliko o tome! Znam da sam cepidlačio, ali "takvog me ćaća napravio"...  ;D

A sad - ZABAVA!
Uh, što se mene tiče nije problem vreme i mesto, već samo da se skupimo sa foruma i organizujemo neki roštilj! Verovatno je ideja odmah osuĂ°ena na propast, ali verujem da će barem nas 10 uspeti da se uskladi! A možda bi i Pansport mogao da organizuje nešto na Fruškoj gori ili u Košutnjaku?  ::)



« Poslednja izmena: Mart 20, 2008, 12:20:13 pre podne od strane DHEA » Sačuvana
Never underestimate your power to change and improve yourself.

Somethnig is better then nothing. More is defenitly better then something. So, stop talk and do more work!
Mladen Jovanovic
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 305

dipl. kondicioni trener

« Odgovor #22 poslato: Mart 19, 2008, 06:45:38 posle podne »

Rostilj? MEEEEEEEEESSSSSSSSSOOOOOOOOOO :)

Pa mogli bi, ali gde? Ja ovog Hansa neznam, ali izgleda da jede mnogo :)

Reci sta te interesuje DHEA, znas da volim da se pravim pametan :)
Sačuvana
If you start with a poor assumption, you reach a poor conclusion!
Stranice: [1] 2 3 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.125 sekundi sa 17 upita.