TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395190 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 29, 2024, 04:09:18 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Melatonin  (Pročitano 7250 puta)
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #20 poslato: Decembar 22, 2010, 06:33:50 posle podne »

Melatonin se pokazao najefikasnijim za tretman jat lag-a nastalog usled promene vremenske zone.


Hmm, mozda probam :)

Za jetlag je najbitnija hidratacija tokom leta i izdrzati t.j. doceka noc budan. i resen problem vec posle dan-dva :). takodje treba se poceti prilagodjavati dan - dva pre nego sto se krene...
Sačuvana
M a r k o n i
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5118


« Odgovor #19 poslato: Decembar 22, 2010, 12:26:23 posle podne »

melatonin ima antikancerogena dejstva
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #18 poslato: Decembar 21, 2010, 09:54:42 posle podne »

Melatonin se pokazao najefikasnijim za tretman jat lag-a nastalog usled promene vremenske zone.
Sačuvana
guga87
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 41

« Odgovor #17 poslato: Decembar 21, 2010, 07:13:26 posle podne »

ja recimo ne pijem zma a opet cesto sanjam:)
zamisli jos i da ga pijem ;D
Sačuvana
DM
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 457


« Odgovor #16 poslato: Decembar 21, 2010, 03:29:51 posle podne »

Od ZMA neces zaspati ali kad zaspis organizam ima cesce da ti padne u REM fazu spavanja, to je taj period kad sanjas,
a veruje te mi sa ZMA sanjas strasno cesto un toku sna!!! Ja se inace cesto budim u toku spavanja zbog odlaska u wc da
mokrim (oko 3 puta) tako da mi isti tu ne pomaze. Probacu i Melantonin, jer me interesuje da li ce on
drugacije uticati. Mada tesko verujem.
Sačuvana
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #15 poslato: Decembar 21, 2010, 03:02:41 posle podne »

Neznam sta se desava kada sa na vestacki nacin menja bioritam da se tako izrazim t.j. na primer kao sti ti lezes ujutru. Daniela je navela da melatonin sigurno nema smisla a ZMA vredi probati, lako ces skontati...

Ah, ja to ne bi mogao nikako, nista meni bez pravog nocnog sna :)

Mada bioritam se za par dana moze promeniti, jer kada sam menjao casovne zone bez problema sam orbtao dan za noc vec posle 2 dana. Medjutim mislim da tu veliku stvar igra Sunce, koliko god smesno zvucalo, nije isto spavati u toku "dana" i u toku noci makar ta noc bila negde za vreme dana u Srbiji t.j. mesta gde je organizam navikao...
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #14 poslato: Decembar 21, 2010, 11:22:17 pre podne »

Zanimljiv deo teksta, sa b92. net  http://www.b92.net/zdravlje/bolesti.php?yyyy=2005&mm=3&nav_id=163596&version=print

Melatonin - hormon koji telo prirodno proizvodi. Epifiza u mozgu stvara serotonin, koji se zatim pretvara u melatonin kada opadne izloženost svetlu. Melatonin može da pomogne pri zaspivanju u slučaju kada je poremećen ritam odlaska na spavanje. Istraživanja su pokazala da ljudi koji uzimaju melatonin bolje spavaju, treba im manje vremena da padnu u san, imaju više energije i osećaju se budnije tokom dana. Jedno istraživanje pokazalo je da melatonin može da bude efikasan prilikom poremećaja spavanja zbog promene vremenske zone, naročito kod dugih putovanja avionom. Pored toga, melatonin se preporučuje za ponovno uspostavljanja regularnog ritma spavanja kod ljudi koji rade po smenama. Ne postoji uobičajena doza melatonina. Obično se uzima 30 minuta pre željenog odlaska u krevet. Pojedini stručnjaci upozoravaju da melatonin ne treba uzimati u slučaju depresije, šizofrenije, autoimunizacionih bolesti, i drugih ozbiljnih oboljenja. Trudnice i dojilje bi trebalo da izbegavaju melatonin. Melatonin ne treba uzimati prilikom vožnje ili upravljanja mašinama. Obično se preporučuje kratkotrajno uzimanje melatonina, a efekti dugoročnog uzimanja još uvek su nepoznati.
Sačuvana
deskecar
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 487


« Odgovor #13 poslato: Decembar 21, 2010, 10:03:22 pre podne »

jel on samo 0samuti pa preskacemo bitne faze sna ili deluje bas kako valja?
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #12 poslato: Decembar 21, 2010, 09:27:17 pre podne »

ipak bih pre pokušala sa drugim metodama - pomeranje treninga za ranije, lakša hrana pred spavanje, manje kofeina, psihička relaksacija...  pre nego što krenete sa melatoninom
Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12783


Never give up!

« Odgovor #11 poslato: Decembar 21, 2010, 01:59:36 pre podne »

Uzeo sam ga ranije cisto da probam u vecernjim satima.lakse sam zaspao to je sigurno,pa ko ima problem sa snom treba da proba verujem da ce mu olaksati problem.
Sačuvana
guga87
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 41

« Odgovor #10 poslato: Decembar 21, 2010, 01:06:00 pre podne »

sto da nema.on se uzima pred spavanje,a dal je to ujutru,popodne ili uvece,nebitno je.
Sačuvana
mrki.vuk
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 56


« Odgovor #9 poslato: Decembar 21, 2010, 12:57:08 pre podne »

a ima li smisla uzimati ZMA ujutro oko 6h kad dodjem sa posla tj legnem da spavam?
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #8 poslato: Decembar 20, 2010, 09:59:09 posle podne »

i ja imam tih problema,radim nocne smene tj konobarisem,obrnem dan za noc a kad dodjem kuci budem toliko premoren,zuji mi u usima od glasne muzike,zivci mi pusliraju od pijanih i drogiranih kretena... :D i telo mi zudi za snom a ne mogu dugo da zaspem... pokusao sam sa onim cajevima za umirivanje (mesavina kantariona,mente,valerijane...) i nije mi mnogo pomoglo. onda me preko dana uvek nesto probudi tako da ne pamtim kad sam spavao odjendnom duze od 4h,sto je posle rezultiralo da i kada ne radim i legnem na vreme probudim se posle 4-5 sati naspavan ali me ta naspvanost kratko drzi i moram uvek da dremnem popodnevnu partijicu :) jel imate neki predlog za resenje problema ? :)

E recimo za tebe NIJE melotonin... on se mora uzamti uveče tj onda kad je njigov nivo prirodno najviši.. ovo je jako važno radi odražavanja normalne ravnoteže hormona u organizmu
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #7 poslato: Decembar 20, 2010, 05:41:23 posle podne »

Ja vec dugo vremena nema cvrst san, budim se nocu pa zbog toga pitam
Uzmi ZMA. Mnogo bolja stvar od Melatonina. Baš kvalitetan san, lako buĂ°enje i osećaj  svežine tela. ;)
Sačuvana
mrki.vuk
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 56


« Odgovor #6 poslato: Decembar 20, 2010, 05:06:28 posle podne »

i ja imam tih problema,radim nocne smene tj konobarisem,obrnem dan za noc a kad dodjem kuci budem toliko premoren,zuji mi u usima od glasne muzike,zivci mi pusliraju od pijanih i drogiranih kretena... :D i telo mi zudi za snom a ne mogu dugo da zaspem... pokusao sam sa onim cajevima za umirivanje (mesavina kantariona,mente,valerijane...) i nije mi mnogo pomoglo. onda me preko dana uvek nesto probudi tako da ne pamtim kad sam spavao odjendnom duze od 4h,sto je posle rezultiralo da i kada ne radim i legnem na vreme probudim se posle 4-5 sati naspavan ali me ta naspvanost kratko drzi i moram uvek da dremnem popodnevnu partijicu :) jel imate neki predlog za resenje problema ? :)
Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.086 sekundi sa 17 upita.