TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 397729 Teme od strane 25049 Članovi Poslednji član: mihailomikedjordjevic1987

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Oktobar 26, 2024, 11:27:57 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 3 [4] 5 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Da li unosite dovoljno tečnosti?  (Pročitano 13707 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #17 poslato: Jul 18, 2011, 09:54:14 pre podne »

Da, naravno ali svako prema potrebama, to sam hteo da kazem:) Zato ja i mislim da ne postoji neki univerzalni kalup za takve stvari, nego kako kome prija. Opste je mesto preporuka doktora da se uvek treba hidrirati, e sad da li je to nekom litar, 2 ili 8 to je individualna stvar i zavisi od hiljadu i jednog faktora.

jedan od pouzdanih parametara za kontrolu hidriranosti je boja mokraće. ako vam je mokraća izraženo žuta ili čak i tamnije žuta, izraženijeg mirisa, manja količina koju mokrite - sigurno unosite nedovoljno tečnosti!
e sad, pitanje koje se provlači je - dobro, pa šta? prvo, najbanalnije - moguća pojava peska i kamenčića u bubregu i mokraćnim putevima. osim većini poznatih jakih bolova (koji se zovu kolike) kamenčići mokraćnih purteva mogu dovesti i do ozbiljnijih komplikacija na mokraćnim putevima (upala bubrega, prestanak rada bubrega, zagnojenje bubrega, kamen mokraćne bešike i dr.) koje mogu zahtevati i hirurško lečenje... pa, ko želi da se operiše, a ne mora!? dalje, nedovoljna hidriranost uzrok je slabije cirkulacije, koncentrovane krvi, slabije prokrvljenosti organa, manje količine tečnosti u tkivima organa (mišići, mozak, koža). posledica u najmanju ruku loš izgled kože - a mnogi se ježe već od pomisli na to, da ne pričamo o riziku za promene na krvnim sudovima, tromboza, šlog... (kod ljudi koji imaju neki rizik a dehidrirani su). manje opasno je stanje malaksalosti, slabosti, psihičke usporenosti.....
pogledajte travnjak koji se ne zaliva 7 dana i onaj koji se zaliva svakodnevno!? koji vam je lepši i na kojem biste radije popili kafu ili pročitali neku knjigu ili odigrali fudbalicu (da nekažem jedan set)? živim bićima je h20 od vitalnog značaja!!!
ok, ne mora 3 ili 5 L, ali neka bude mera na 2 sata čaša od 2dl vode za početak ( a nećete pogrešiti ako ubacite i neku čašu +)... Vrućine još uvek ne popuštaju!
 :)
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6121


« Odgovor #16 poslato: Jul 15, 2011, 10:05:51 posle podne »

da druže.. ali tu postoji jedan problem...
ostai ti ljudima na volju da piju tečnost i unosiće manje od litre...
leti jednostavno moramo da forsiramo tu priču o tečnosti jer nismo (svi kao ti) adaptirani na vrućine i znojimo se puno...
ali shvatam tvoju poentu
Sačuvana
Arlovski
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 313


« Odgovor #15 poslato: Jul 14, 2011, 11:52:29 posle podne »

Da, naravno ali svako prema potrebama, to sam hteo da kazem:) Zato ja i mislim da ne postoji neki univerzalni kalup za takve stvari, nego kako kome prija. Opste je mesto preporuka doktora da se uvek treba hidrirati, e sad da li je to nekom litar, 2 ili 8 to je individualna stvar i zavisi od hiljadu i jednog faktora.
Sačuvana
Those who push themselves, and are willing to face pain, exhaustion, humiliation, rejection, or worse, are the ones who become champions.
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6121


« Odgovor #14 poslato: Jul 14, 2011, 09:19:42 posle podne »

I dalje mislim da ako treniraš redovno, posebno na 35C treba da uzimaš vode i preventivno a ne samo kada si žedan ;)

ali hvala za tekst, svakako super doprinos našoj maloj diskusiji
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2338


« Odgovor #13 poslato: Jul 14, 2011, 06:33:27 posle podne »

Biohemičarka Donatela Verbanac ističe da je jedini pravi pristup individualnost.

Što pamteno zbori ova teta... ;D
Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12939


Never give up!

« Odgovor #12 poslato: Jul 14, 2011, 03:20:33 posle podne »

3-5L dnevno kada imam dva treninga u toku dana.Nikada ne gledam neka pravila vc uzimam koliko osetim da mi je potrebno.
Sačuvana
Arlovski
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 313


« Odgovor #11 poslato: Jul 14, 2011, 01:23:17 posle podne »

hmphm...

"LONDON - Britanski naučnici tvrde da nije dokazano da su ljudi koji piju velike količine vode zdraviji od onih koji piju kad su žedni.

Britiš medikal žurnal (BMJ) objavio je istraživanje koje ruši prednosti pijenja velike količine vode, posebno teorija da će dve litre dnevno sprečiti oštećenje bubrega, smanjiti kilograme i povećati koncentraciju.

Oni su zaključili da količina vode koju dnevno pijemo zavisi od ličnih faktora kao što su pol i starost, ali i o ličnom osećaju žeĂ°i, a ne o teoriji da svi treba dnevno da popiju osam čaša vode.

Doktor Margaret Mek Kartni rekla je da uzimanje osam čaša vode dnevno može biti i štetno i da su dugogodišnje tvrdnje o pijenju vode, gluposti, a mit o opasnostima dehidracije treba zaboraviti.

Biohemičarka Donatela Verbanac ističe da je jedini pravi pristup individualnost.

Koliko ćemo piti ili jesti zavisi u velikoj meri o tome čime se bavimo, kakav nam je metabolizam, koliko smo stari. Količina vode potrebna svakom od nas je različita, rekla je ona.

Naučnici su upozorili da jedino treba voditi računa o tome koliko piju starije osobe jer se s godinama gubi osećaj za žeĂ°.
Stručnjaci tvrde da mit o "zdravoj vodi" forsiraju proizvoĂ°ači flaširane vode.

U Velikoj Britaniji za 10 godina potrošnja flaširane vode udvostručena, što se pripisuje njihovom marketingu.
Pri tome, veliki proizvoĂ°ači se brane da se drže uputstva Evropske agencije za bezbednost hrane prema kojima, kako navode , treba piti osam čaša dnevno.

Analize i nekoliko svetskih studija pokazale su da nema nikakvih dokaza koji govore u prilog teoriji prema kojoj su oni koji piju osam čaša vode dnevno zdraviji od onih koji to ne čine, odnosno piju kad su žedni."
Sačuvana
Those who push themselves, and are willing to face pain, exhaustion, humiliation, rejection, or worse, are the ones who become champions.
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6121


« Odgovor #10 poslato: Jul 13, 2011, 09:32:31 posle podne »

Svestan jesam da moram da sam hidriran, ali ja se uopste ne znojim, izgleda da imam neki poremecaj, ali uopste, osim kad sam bas dugo na suncu sto je retko, cak i na treningu mora bas da bude intenzitet pun sat da bi se pojavila graska znoja...

verovatno zato nisam ni zedan toliko a o 3 litre mogu da sanjam...prosto nemam potrebu...?!

nemaš poremećaj.. jednostavno si adaptiran..
by the way kad si žedan već si dehidriran!
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20555


Pansport
« Odgovor #9 poslato: Jul 12, 2011, 10:36:03 pre podne »

Evo, danas je baš vreo dan i ja sam do ovog trenutka već popio litar i po vode, tako da ću do kraja dana sigurno biti na oko 4l. U letnjim mesecima 3l mi je minimum, a tokom hladnih meseci uvek gledam da nekako doguram do 3l, pošto mi je tada malo teže da unosim više vode.
Sačuvana
Arlovski
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 313


« Odgovor #8 poslato: Jul 12, 2011, 08:41:22 pre podne »

Svestan jesam da moram da sam hidriran, ali ja se uopste ne znojim, izgleda da imam neki poremecaj, ali uopste, osim kad sam bas dugo na suncu sto je retko, cak i na treningu mora bas da bude intenzitet pun sat da bi se pojavila graska znoja...

verovatno zato nisam ni zedan toliko a o 3 litre mogu da sanjam...prosto nemam potrebu...?!
Sačuvana
Those who push themselves, and are willing to face pain, exhaustion, humiliation, rejection, or worse, are the ones who become champions.
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6121


« Odgovor #7 poslato: Jul 11, 2011, 10:16:47 posle podne »

a mene je ognjen našao.. danas su pale 3l i to 1l izotonika, čisto da se zasladim ;)
(no lubenice, za sad ;))
Sačuvana
Miraa
PANSPORT TEAM
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2390


« Odgovor #6 poslato: Jul 11, 2011, 10:55:25 pre podne »

Oko tri litre dnevno sigurno :)
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20555


Pansport
« Odgovor #5 poslato: Jul 11, 2011, 09:11:17 pre podne »

Inače lubenice su super način da unosete dovoljno tečnsoti (ako vas ne brine preterano GI)

Našla si me. ;D :D
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6121


« Odgovor #4 poslato: Jul 10, 2011, 09:31:14 posle podne »

Verovatno ne unosim dovoljno jer sam žedna... ali znam koliko treba da unosim (3litre dnevno) ako se to računa ;)
Inače lubenice su super način da unosete dovoljno tečnsoti (ako vas ne brine preterano GI)
Sačuvana
Tokan
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 203


« Odgovor #3 poslato: Jul 10, 2011, 08:02:17 pre podne »

3+ litre vode, svaki dan :)
Sačuvana
Zivot je teskas,
 brze pesnice od celika,
 ti ne bi da mu predas,
 pa mora da se TRENIRA!
Stranice: 1 2 3 [4] 5 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.105 sekundi sa 17 upita.