TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395189 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 29, 2024, 03:42:08 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Melatonin - mnogo više od kvalitetnog sna  (Pročitano 6465 puta)
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #6 poslato: Decembar 11, 2011, 11:19:39 posle podne »

Vidiš kako ja brinem o dobrom odnosu dece i roditelja. ;D :D
Sačuvana
BBBbbb
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1178


Jusqu'ici tout va bien…

« Odgovor #5 poslato: Decembar 11, 2011, 11:05:29 posle podne »

BBB, čekam(o). ;D :D
Nismo se jos videli, danas me pitao kad cemo da se vidimo. Trebalo bi do kraja nedelje, dobro si me podsetio. :D
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #4 poslato: Decembar 11, 2011, 09:05:39 posle podne »

BBB, čekam(o). ;D :D
Sačuvana
BBBbbb
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1178


Jusqu'ici tout va bien…

« Odgovor #3 poslato: Decembar 03, 2011, 10:40:48 pre podne »

I, da li je neko koristio melatonin i kakva su iskustva?
Jeste moj matori. Kad se vidimo pitacu ga, pa cu preneti :D
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #2 poslato: Decembar 02, 2011, 11:11:57 posle podne »

I, da li je neko koristio melatonin i kakva su iskustva?
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #1 poslato: Decembar 01, 2011, 04:59:31 posle podne »

               Melatonin – mnogo više od pomoći za dobar san
               by Dr. Jonny Bowden
               

Na početku imam jedno pitanje za vas – zašto slepe žene, u proseku, imaju u pola manje slučajeve raka dojke u odnosu na žene koje mogu da vide?

Mi mislimo da to ima veze sa dve stvari – svetlost i hormon zvani Melatonin.

Većina ljudi koji su čuli za melatonin povezuju ga sa suplementom koji pomaže boljem snu, što je i definitivno tačno. Znaju i da je odličan za prevazilaženje vremenske razlike prilikom putovanja. Ali, priča o melatoninu je mnogo šira od ovoga. Ne samo šira, već i komplikovanija.

Melatonin vam može pomoći i u prevenciji raka. Podržava i imuni sistem kao jedan vrlo moćan antioksidant. Podržava ćelijske membrane čak i više nego što to čini vitamin E. A, moćniji je čak i od glutationa(koji je vrlo važan antioksidant u telu) u neutralizaciji opasnih slobodnih radikala koji prave štetu oksidacijom(hidroksinli radikali).

Iako sam po sebi nije čudotvorni suplement protiv starenja, on pomaže u zaštiti od raznoraznih faktora koji pokušavaju da vam "ukradu" koju godinu života.
Uzmimo za primer san.

Najveći deo ćelijskih oštećenja, koja nastaju u toku dana, popravljaju se tokom noćnog sna  zahvaljujući lučenju melatonina. S obzirom da se pojava lošeg sna javlja sa godinama, sve što nam može pomoći da poboljšamo kvalitet sna, poboljšaće i kvalitet samog života i uticati na godine. Melatonin ovde definitivno igra glavnu ulogu.

Loš kvalitet sna utiče na smanjenje lučenje Hormona rasta – vrlo bitnog hormona, koji nam pomaže da zadržimo mišićnu masu i gubimo višak masti. Može uzrokovati i podizanje hormona stresa, poput Kortizola. Manjak sna ili loš san  mogu uticati na pojačan osećaj gladi, što pak dovodi do pojave gojaznosti, a to opet utiče na ubrzano starenje tela.

Ako vam sve ovo nije bilo dovoljno, melatonin pozitivno utiče i na srce. Istraživači su testirali suplementiranje melatoninom kod žena starosti 47 do 63 godine. Otkrili su da je došlo do značajnog poboljašnja ritma dnevnog i noćnog krvnog pritiska, značajno smanjujući pritisak tokom noći.

"Zbog svog snažno antioksidativnog karaktera, ispostavlja se da je melatonin odličan za kardio sistem" – kaže Beth Traylor, MD, sa Medicinskog instituta.

Telo većine ljudi preko 40 godina starosti ne stvara dovoljno melatonina, a blago suplementiranje istim čini se da nema nikakve negativne efekte.

Melatonin, kao suplement za bolji kvalitet sna, uspešno se koristi u dozama od 0.1 do 10mg, a jedna od najpopularnijh doza je 3mg.

Izvor: www.jonnybowdenblog.com
Prevod: Robert
Sačuvana
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.082 sekundi sa 17 upita.