TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395189 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 29, 2024, 03:12:00 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Veštački zaslaĂ°ivači i lučenje insulina  (Pročitano 6173 puta)
tornado
Gost
« Odgovor #15 poslato: Februar 07, 2012, 11:45:47 posle podne »

Uf, vi ste dobri, svakako pazite sto vise na ishranu. Ja gledam isto tako da sto manje unosim secere, onda jedno vreme non stop koristim saharin, uz kafu, ponekad u caj, pa i uz dorucak. Verujem da mi nije mnogo pametno i da je po nekada bolje zasladiti medom. Naravno se podrazumeva da sve to treba u odredjenoj kolicini koristiti.
Da se vratimo zasladjivacu: Nisam ni ja primetio da imam vecu zelju za slatkim ili za hranom kada koristim saharin u kafi ili caju.
Sačuvana
DM
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 457


« Odgovor #14 poslato: Februar 07, 2012, 10:47:20 pre podne »

I ja sam takodje procitao neko istrazivanje da vestacki zasladjivaci "stimulisu" zelju za pravim secerom.
Ali takodje moram na svom primeru reci, da taj sporedni efekat istog nisam osetio,
a konzumiram oko 3 merice proteina dnevno, oko 4dcl Cole i max dve kafe dnevno sa zasladjivacem.
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #13 poslato: Februar 07, 2012, 10:18:39 pre podne »

i ja sam čitala o tome. Ali znam po sebi, pojedem li nešto slatko (pravi šećer)  ili npr kafu sa šećerom,  budem jako gladna ubrzo.  Sa zaslaĂ°ivačem ne toliko...
Sačuvana
tornado
Gost
« Odgovor #12 poslato: Februar 07, 2012, 10:06:11 pre podne »

Na zapadu doktori uopste ne preporucuju vestacke zasladjivace. Eto, osim diabeticarima... Pogorovo ne preporucuju vestacke zasladjivace osobama koje zele da smrsaju. Navodno izazivaju jos vecu zelju za slatkim i insulin se luci..
Sačuvana
BBBbbb
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1178


Jusqu'ici tout va bien…

« Odgovor #11 poslato: Februar 04, 2012, 10:48:56 posle podne »

Prakticno na ins gotovo da ne utice drektno, ali je pri njegovom prisustvu pojacana insulinska reakcija na hranu (uprosteno receno ko da dize GI hrani). Naravno prica se o vecim kolicinama kofeina...
Sačuvana
DM
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 457


« Odgovor #10 poslato: Februar 04, 2012, 08:16:05 posle podne »

Cola Zero ima izmedju ostalog i Acesulfam-K, a on po ovom istrazivanju utice na skok INS-a.
Ali kao sto ti kazes  (BBBbbb), ako se takmicari pre takmicenja "nalivaju" sa njom , onda verovatno ima "prolaza".
A kako Coffein utice na INS?
Sačuvana
Miraa
PANSPORT TEAM
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2390


« Odgovor #9 poslato: Februar 04, 2012, 01:13:48 posle podne »

Posto ne mogu da pijem gorku kafu zasladjivac koristim svakodnevno, takodje za limunade..od secera sam prosto odvikla..ako ostanem bez sladila i stavim secer bude mi cudan ukus kafe  :(
Sačuvana
BBBbbb
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1178


Jusqu'ici tout va bien…

« Odgovor #8 poslato: Februar 04, 2012, 12:27:41 posle podne »

a šta mislite o smeĂ°em šećeru, ili o Diamel prašku (mislim da je fruktoza u pitanju)
To smedji/beli secer je stvar ukusa na kraju krajeva. Braon ima neke minijaturne kolicine mnerala, pa ga zato promovisu kao zdravog, sto je smesno.
Inace braon secer vrlo cesto nije nepotpuno rafinisan secer, vec je kasnije obojen beli. Ipak ne boji se vestacki vec "materijalom" odstranjenim pri dobijanju belog. To rade jer im je lakse da kontrolisu granulaciju belog, pa naknadno da oboje, al se sve to svede na isto.

E sad ako pravis slatko nesto, za hrskaviji ukus koristi beli, za "puniji" ukus braon.

Sto se tice fruktoze, na nju se ne bih oslanjao za zasladjivanje zbog nacina nakoji je nas organizam procesuira. Sto uneses vocem je ok, dodatno definitivno ne bih isao.


Ima li neko istrazivanje vezano za gornju granicu odnosno kol. koju mozemo bezbedno unositi?
Tu i tamo casa Cole Zero, po nek kafica, 3 merice proteina, nakupi se na dnevnoj bazi ...
Da li teoretski znaci da pijuckanjem Cole Zero (2-3h), podizemo INS i zbog toga organizam nece trositi masti (npr. posle treninga), pa cak nece luciti HGH, jer kad je INS visok HGH ne "krece"?

Pa u koci zero i pepsi max-u je aspartam, a vidi u tekstu sta pise za njega :D :D

Verovatno mozes naci studije koje su i pro i kontra tvom razmisljanju, al malo empirije na sve to> Znas da se takmicari, kad su na jakim dijetama (cesto keto), nalivaju litrima i litrima kole zero. Kontam da bi primetili taj efekat. Ono sto je problem pri tim kolicinama je kofein i njegov uticaj na insulnsku osetljivost.
Cekamo da i kod nas stigne Caffeine Free Coca-Cola Zero...
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #7 poslato: Februar 04, 2012, 10:08:29 pre podne »

a šta mislite o smeĂ°em šećeru, ili o Diamel prašku (mislim da je fruktoza u pitanju)  ?

naravno da ima uticaj na nivo insulina, ali tražimo neku najmanje štetnu opciju
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #6 poslato: Februar 03, 2012, 11:53:30 posle podne »

Ma, nemam ja strah od zaslaĂ°ivača, već jednostavno nemam potrebu za njima. Kašičica šećera u turskoj kafi, koju pijem jednu dnevno, neće me ubiti. Za druge stvari se i ne sećam gde koristim šećer...
Sačuvana
Galleryst
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2140


Today is my future!

« Odgovor #5 poslato: Februar 03, 2012, 11:35:20 posle podne »

Osim onih koji se nalaze u suplementima, ne koristim zaslaĂ°ivače.

Takodje, nemam tu naviku, a aspartman posebno izbegavam.
Sačuvana
Ko ne zna, a misli da zna - Kloni ga se. Ko ne zna, a zna da ne zna - Nauci ga. Ko zna, a misli da ne zna - Uputi ga. Ko zna i zna da zna - Sledi ga.
DM
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 457


« Odgovor #4 poslato: Februar 03, 2012, 09:43:08 posle podne »

Ima li neko istrazivanje vezano za gornju granicu odnosno kol. koju mozemo bezbedno unositi?
Tu i tamo casa Cole Zero, po nek kafica, 3 merice proteina, nakupi se na dnevnoj bazi ...
Da li teoretski znaci da pijuckanjem Cole Zero (2-3h), podizemo INS i zbog toga organizam nece trositi masti (npr. posle treninga), pa cak nece luciti HGH, jer kad je INS visok HGH ne "krece"?
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #3 poslato: Februar 03, 2012, 04:32:42 posle podne »

Osim onih koji se nalaze u suplementima, ne koristim zaslaĂ°ivače.
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #2 poslato: Februar 03, 2012, 03:35:33 posle podne »

Uh... iskreno, ne mogu da zamislim dan bez njih.

Neskafa sa zaslaĂ°ivačem, neki proteinski recept sa zaslaĂ°ivačem, čaj...  čak i poslastice napravim sa njim...  :(
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #1 poslato: Februar 03, 2012, 11:36:36 pre podne »

Pitanje: Da li veštački zaslaĂ°ivači, poput onih u energetskim pićima, izazivaju insulinske skokove?

Odgovor:

Ovo je jako dobro pitanje. Hajde prvo da rasčistimo na šta mislimo kada kažemo "veštački zaslaĂ°ivači".

- sukraloza(splenda)
- saharin
- aspartam
- acesulfam K

Najkraći odgovor bio bi: ako veštački zaslaĂ°ivači i uspevaju da izazovu insulinsku reakciju, ta reackija je mala.

Za detaljniji odgovor, morali bismo analizirati svaki od zaslaĂ°ivača pojedinačno.

Sukraloza


Generalo, istraživanja kažu da sukraloza nimalo ne izaziva insulinski skok. Konkretno, studija kaže: "Zaključili smo da sukraloza, data intragastričnom infuzijom, ne stimuliše lučenje insulina".

Najčudnija stvar ovde je pojam "intragastrična infuzija". Dakle, oni su zaobišli usta i ljudima davali sukralozu(Splenda) direktno u stomak.

No, druga studija kaže: "Sukraloza izaziva lučenje insulina ali samo u prisustvu niske koncentracije glukoze". Drugim rečima, kada je sukraloza dodata maloj količini glukoze, ona je malo više dizala nivo insulina nego u slučajevima kada je glukoza solo unošena. Ali, opet stiže potvrda da sukraloza, sama po sebi, ne izaziva insulinski skok.

Saharin

Ovde stvari nisu baš tako jasne. Jedne studije su pokazale umereno lučenje insulina korišćenjem saharina, dok druge to nisu. Zaključak je da nam je potrebno još informacija da bismo dobili precizan i konačan odgovor.

Aspartam

Čini se da se sa velikom sigurnošću može reći da aspartam ne izaziva insulinske skokove.

Acesulfam K (ili Ace K)

Od svih niskokaliričnih zaslaĂ°ivača, jedino se za ovaj čini da ima uticaj na lučenje insulina. Prema zaključku jedne studije – "Ace K ne samo da se ponaša kao zaslaĂ°ivač već, u većim količinama, značajno utiče i na nivo lučenja insulina."

Dakle, ovde postoji uzročno-posledična veza pa, sa većom dozom Ace K, dolazi i do veće insulinskog skoka.

No, vredi pomenuti da je ova ova studija raĂ°ena na miševima. Zato je potrebno rezultate uzeti sa rezervom. Uostalom, po meni, rezultate svake studije treba uzimati sa odreĂ°enom dozom rezerve.

Zaključak:

Preneću vam zaključak Endrju Renvika i Samjuela Molinaru objavljen u "British Journal of Nutrition":

"Generalno gledano, trenutno ne postoje podaci koji potvrĂ°uju da veštački zaslaĂ°ivači uticu na jače lučenje insulina ili padanje vrednosti šećera u krvi kod normalnih osoba"

Nije da se ne slažem sa ovim zaključkom ali sam našao da je vrlo interesantan i frustritrajuć podatak taj da Renvik radi kao konsultant u MeĂ°unarodnoj zajednici zaslaĂ°ivača. A, ako to nije dovoljno, pomenuću i da Molinaru pruža konsultantske usluge u firmi "Tate & Lyle" koja se bavi proizvodnjom Splende.

Moj zaključak:

Mislim da lučenje insulina, prouzrokovano korišćenjem zaslaĂ°ivača, nije nešto što bi nas trebalo brinuti. Ipak, može se reći da je poželjno izbegavati zaslaĂ°ivače zbog njihovih ostalih  efekata.

Pokušajte da ih izbegavate u redovnoj upotrebi i koristite ih samo kada zaista morate. Za mene to znači da ću i dalje stavljati Splendu u moju ovsenu kašu. :)

Vaš fitness prijatelj,

Dr. Clay


Izvor: www.drclay.com
Prevod: Robert
Sačuvana
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.091 sekundi sa 17 upita.