TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395148 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 27, 2024, 08:27:13 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Nedoumice oko unosa proteina - Dijabetes  (Pročitano 1868 puta)
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #2 poslato: Maj 19, 2012, 09:35:48 posle podne »

UZ koji si uradio ne govori ništa o oštećenju funkcije tvog bubrega.. sa druge strane koliko vidim drugi bubreg je ok na UZ..
Prema tome treba da vidiš sa svojim lekarom da li u tvojim nalazima ima znakova oštećenje bubrega i tek onda bi bilo neke logike smanjiti unos proteina..
Vrlo verovanto da nemaš nikakvo oštećenje što bi značilo da možeš da uzimaš do 2,2g proteina na kg
Što se tiče ukupnih kalorija naravno znaš kako treba da se hraniš i da treba da treniraš, ali ukupan broj kalorija drži na oko 2500-3000kcal dnevno.. sigurna sam da ćeš sad uz insulin i pravilnu ishranu početi da dobijaš na kg čak i ako ne unosiš mnogo više od 2500kcal...

Molim te da pre nego što počneš neki posebni plan ishrane konsultuješ svoj endokrinologa
Sačuvana
Coolioh
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 1

« Odgovor #1 poslato: Maj 19, 2012, 04:54:36 posle podne »

E pa ovako pozz svima! Zovem se Uros imam 21 god, i eto dugo sam listao ovaj forum, nasao jako puno informativnih topika oko ishrane i sve ali imam jednu stvar koja me muci, a to je unos proteina.

Pre jedno mesec dana sam dijagnoziran sa Dijabetesom tipa 1
Primam 1 dozu od 20 jedinica srednjodelujuceg insulina (Mutnog) ujutru, i to je to sto se terapije tice.

Doktor je rekao da vucem taj dijabetes jedno godinu dana, sto i ima smisla, jer sam u poslednjih god. dana smrsao oko 11 kg-a (sa 67-8 na 56kg. Visok sam 173cm. Pa mi je sada cilj da se povratim malo, i dodjem na svoju "idealnu tezinu" oko nekih 70kg kolko bi trebalo da iznosi.

E sad, kroz jedno 2 nedelje bih se vratio u teretanu (jer imam neke analize po Bg-u za par dana). Pa trenutno gledam da napravim neku dijetu.

Ali me buni unos proteina, jer su mi na ultrazvuku pronasli citiram :  "U levom bubregu dve sitnije kalcifikacije, desni bez ostecenja. Zucna kesa sa malo taloga..." Ostalo uredno. Pa me sada buni, da li moram zbog ovih kalcifikacija ograniciti unos proteina?

Jer sam citao da dijabeticari sa ostecenjem bubrega trebaju ograniciti unos proteina na 0.6-0.8g po kg-u sto je jako malo, pa nisam siguran jel se taj pesak/kamen racuna u ostecenje ili kako vec, pa sam trenutno jako zbunjen. Bio bih puno zahvalan ako bi mi neko mogao razresiti ove nedoumice. :)

I u slucaju da mogu uneti vise proteina, kolko bi ste mi savetovali da ciljam za dnevni unos?

Takodje sam racunao nesto za dnevni unos kalorija i UH, po uputstvu ovog sajta za dijabetes i izracunao da bi trebalo da unesem 2160 kcal  / 270g UH dnevno, sad ne znam sta mislite vi o tome?
Dok sam na istom tom sajtu nasao neku tabelu za nas "mrsave" da bi trebao uneti 3500kcal  / 318g UH / 161g proteina i 185g masti dnevno Pa sad ne znam sta bi od toga bilo bolje :) Nadam se da mi mozete pomoci.

Hvala unapred,
Uros.
« Poslednja izmena: Maj 19, 2012, 08:02:47 posle podne od strane Coolioh » Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.1 sekundi sa 17 upita.