TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395189 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 29, 2024, 07:10:17 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Mit br. 1 - Čučanj ispod paralele je loš za kolena  (Pročitano 3612 puta)
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #1 poslato: Jul 01, 2012, 09:34:46 pre podne »

Mit br. 1 - Čučanj ispod paralele je loš za kolena



Uprkos sposobnosti kolena da napravi 140 stepeni fleksiju, stvorila se ideja da, prilikom izvoĂ°enja čučnja, flexija se mora ograničiti na do 90 stepeni. Koreni ove zablude mogu se pronaći u davnoj 1961. godini. Dr. Karl Klein, sa teksaškog univerziteta, utvrdio je da grupa aktivnih dizača tegova ima labaviji zglob kolena u odnosu na one koji ne dižu tegove i tako je sama po sebi nastala preporuka da je čučanj ispod paralale loš za kolena. 

Kao što se primećuje, studija je bila vrlo loša jer je doktor tražio bilo koji način da potvrdi svoje predubeĂ°enje o štetnosti dubokog čučnja. Ipak, nekako je ovakvo uverenje uzelo maha i postalo standard u svetu dizanja tegova, iako je nakon toga bezbroj puta dokazivano suprotno.



Ako radite samo parcijalne čučnjeve, možete očekivati samo parcijalne rezultate.

Powerlifteri, koji rade čučanj sa 200% svoje težine, idu u čučanj sa fleksijom od 130 stepeni i studije su pokazale da imaju stabilnije zglobove kolena od pojedinaca koji ne rade čučanj. Zapravo, studije su pokazale da oni koji redovno rade dubok čučanj imaju bolja kolena od  maratonaca i košarkaša.

U jednoj studiji na odbojkašica, utvrĂ°eno je da nema značajne razlike u maksimalnim silama koje opterećuju koleno tokom čučnjeva pod uglovima od 70, 90 i 110 stepeni. Druga studija  pokazala je  da se sile opterećenja na prednje ukrštene ligamente(PUL) smanjuju kada ugao čučnja ide preko 60 stepeni, a da se opterećenje na zadnje ukrštene ligamente(ZUL) smanjuje posle 120 stepeni fleksije.

Ipak, dalje studije su pokazale da se powerlifteri, koji na čučnju dižu i preko 200% od svoje težine, susreću sa opterećenjem kolena koje ide svega oko 20% od maksimalne snage PUL-a i 50% ZUL-a.
Naravno, ovo ne znači da svako treba da pokuša da radi čučanj sa tolikim opterećenjem na leĂ°ima. Ovo su samo podaci koji pokazuju ogromne mogućnosti ljudskog kolena. Zapravo je vrlo bitno znati da se sa dubinom čučnja smanjuju i sile koje deluju na koleno.

Koliko bi duboko trebalo ići? Pa, kad jednom uspete da odete ispod paralele, idite onoliko duboko dokle god možete zadržati pravilnu formu čučnja. Ako osetite da vam se donja leĂ°a krive, tu morate stati. Ako ne možete u čučanj ispod paralele a da vam se donja leĂ°a ne krive, ne povećavajte težine sa kojima radite sve dok ne rešite taj problem. Bitno je i da imate stav koji vam omogućuje da čučanj radite izmeĂ°u nogu, a ne preko njih, zato što direktan pritisak butina na listove može remetiti  stabilnost kolena.


Izvor: www.biomechfit.com
Prevod: Robert
Sačuvana
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.078 sekundi sa 17 upita.