TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 398432 Teme od strane 25050 Članovi Poslednji član: jefta86

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Novembar 24, 2024, 12:13:13 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Pojas i steznici - koliko su korisni tokom treninga?  (Pročitano 6818 puta)
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20555


Pansport
« Odgovor #1 poslato: Decembar 02, 2012, 10:38:11 pre podne »

Pojas i steznici - koliko su korisni tokom treninga?




Pojasevi i steznici su dobra stvar, ali, ako preterujete sa njihovom upotrebom, naneće vam više štete no koristi.

Često dobijam pitanja tipa – kada i koliko koristiti pojas i steznike. Ovde postoji više škola, ali da probamo da sagledamo stvari iz svežeg ugla. Prvo, viĂ°ao sam ljude koji ulaze u teretanu sa već zategnutim pojasom kao da će probati na čučnju da obore svoj rekord. No, ukoliko nisu par minuta ranije učestvovali na nekom takmičenju u dizanju automobila, pojasevi bi trebalo da su im u torbama.

U drugu krajnost spadaju vežbači koji uopšte ne koriste pojas, bilo zbog nekog ponosa ili nedostatka znanja. Dakle, gde je balans?

Ukoliko ste početni, pojas i steznike držite u torbi, barem na neko vreme. Važnije je da se usresredite na jačenje ciljanih mišića, kao i stomaka, zglobova, tetiva i ligamenata. Osim toga, morate ojačati i vašu samouverenost, koja je često poljuljana potrebom da stavite kaiš ili vežete steznike za kolena misleći da vaše telo ne može da se izbori sa narednom težinom. Što više koristite opremu tokom dizanja težina ispod vašeg maksimuma, to ćete bivati zavisniji od iste, što će na kraju dovesti i do usporavanja napretka.

Ukoliko ste napredni vežbač, koji preteruje sa upotrebom kaiša i steznika, prva stvar koju morate uraditi(naravno, nakon što se otarasite te opreme) jeste da za 20% smanjite težine sa kojima ste radili. Npr, ako ste sa opremom radili mrtvo dizanje sa 10 x 150kg, smanjite težinu na 120kg i radite bez opreme. Ukoliko ne uspete da izvučete svih 10 ponavljanja ili osetite da ste skloni povredi, dodatno smanjite težinu. Zapravo, smanjivanje težina za 20% neće biti dovoljno za nekog ko je navikao da čitav trening nosi opremu, pa se mora još malo smanjiti.

Jedno pravilo je isto za sve, kako za početnike, tako i za napredne vežbače – pravilna tehnika uz ceo opseg pokreta. Morate navići telo da bez opreme izvodi pokrete u celosti, kako bi se ojačali zglobovi i kompletna muskulatura.

Drugim rečima, morate dosegnuti maksimalne bezbedne težine pre nego što preĂ°ete na naredni nivo, tj. trening sa opremom. Onda, kada više nije bezbedno raditi sa datim težinama, stavite kaiš, vežite steznike i zaštitite ono što je već dovoljno jako. Ubrzo ćete dosegnuti novi nivo i raditi sa težinama koje niste mogli ili niste ni želeli probati bez opreme.

Dakle, nema razloga da bacite svoju opremu jer će doći vreme kada će vam biti potrebna. Koristićete je onda kada vaše telo iscrpi sve prirodne mogućnosti da pruži snažnu potporu tokom treninga, na primer kod jačanja intraabdominalnog pritiska za 1RM čučanj, gde će vam kaiš znatno pomoći.

Zbog čega je u redu koristiti opremu kod izuzetno velikih težina? Zato što je to apsolutni imperativ za vašu bezbednost i uspeh u pokušaju podizanja težine, i njena upotreba u ovakvim slučajevima neće izazvati pojavu zavisnosti i kod rada sa težinama ispod maksimuma.


Izvor: www.muscleandfitness.com
Prevod: Robert
Sačuvana
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.08 sekundi sa 17 upita.