TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395148 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 26, 2024, 06:59:17 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 3 4 [5] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: ahilova tetiva  (Pročitano 11087 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #5 poslato: Jun 26, 2016, 11:12:32 posle podne »

ovo je istezanje za listove/ahilovu tetivu...
Saveti za istezanje
izvodi se tako što se zauzme položaj krajnjeg obima pokreta koji dozvoljava muskulatura u odreĂ°enom zglobu i taj položaj se zadržava odreĂ°eno vreme. Istezanje se radi postepeno, nikada na cimanje, zauzima se položaj do kojeg je pokret moguć bez zatezanja. Položaj se zadržava 45-60 sekundi, zatim se produbljuje za 2-3cm i to se ponavlja nekoliko puta. Tokom statičkog istezanja potrebno je obratiti pažnju na disanje, jer je relaksacija mišića direktno povezana sa relaksacijom disanja. Važno je da se sve vežbe rade ispod grance bola. Bol je uvek signal koji refleksno dovodi do grča mišića, što onemogućava dalju relaksaciju. Statičko istezanje se izvodi sporo, a krajnji položaj se zadržava oko 45 sekundi. Prednost statičkog istezanja je minimalan rizik od povreĂ°ivanja.
Pre početka vežbi istezanja neophodo je zagrevanje. Zagrevanjem se podiže temperatura tkiva koje se isteže, povećava se prokrvljenost, elastičnost. Istezanje se izvodi postepeno. Potrebno je istegnuti sve mišiće uključene u sportsku aktivnost, kao i glavne mišiće trupa i velike grupe mišića.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #4 poslato: Jun 26, 2016, 08:46:28 posle podne »

radite pokrete stopalom gore dole (u prazno, noga podignuta, bez opterećenja), ponavljanja što više puta, ritam - polako... (što više ponavljanja, što više puta tokom dana)
- važno da radite tako (ritam, obim pokreta) - da ne izazivate bol...
- polako, prvo manji obim pokreta (gore-dole), pa polako pojačavate amplitudu pokreta...
- ove vežbe radite 5-7dana, pa ću vam dati vežbe za posle...
- posle završenih vežbi radite istezanja koja ću vam napisati...
« Poslednja izmena: Jun 26, 2016, 08:50:35 posle podne od strane Ognjen Pedja Tutorov » Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #3 poslato: Jun 26, 2016, 08:36:27 posle podne »

Pozdrav Svetlana, po onome što ste napisali mislim da nije strašno...
predlažem:
- prekid sportskih aktivnosti i opterećenja (koliko je moguće...)
- lokalno led 5-7min, posle leda utrlja se Lioton gel, 3x na dan se ponavlja
- silikonski podmetač pod petu
- program vežbi po programu koji ćete dobiti...
Sačuvana
cecarica
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 26

« Odgovor #2 poslato: Jun 24, 2016, 11:12:33 posle podne »

Dragi doktore Ognjene,

Pre mesec dana pocela je da me boli desna Ahilova tetiva na hvatištu za petnu kost, sa bocne, spoljne (desne) strane desnog stopala. Nisam je udarila. Nisam pala. Pocela je da me boli u toku trcanja. Svaki korak na desnu nogu u toku trcanja bio mi je bolan u stopalu. Takodje sam i verovatno prekomerno istezala listove u teretani. Imala sam prethodno jaku upalu listova 10 dana.

Pre mesec dana, osecala sam bol u stopalu u toku trcanja. Povecavao se tih pet dana, i tada sam prestala sa trcanjem. 2. juna sam prestala sa trcanjem. Mogu da šetam. Mogu i da stojim na prstima. Na promenu vremena i na vetar, boli me noga duz lista, pa nekada i zakljucno sa misicem zadnje lože (na zadnjici). Krecem se normalno po kuci, a i napolju normalno šetam u patikama u koje sam stavila podmetace za petu. Pri hodu me ponekad blago žigne na mestu hvatišta za petnu kost, i zato namerno hramljem vodeci racuna da ne napravim bolan korak (da me ne žigne) Mazem tetivu konjskom masti Itiolom. Ako malo duze hodam bol se protegne skroz duz bocne strane lista, preko bocne strane butine do zadnjice (do misica zadnje lože).

Znaci tri sedmice mirujem, stavljala sam led, pila sam Aspirin, istezem listove i tetive, i mazem crnu konjsku mast Itiol (Ichthamol).

Ne boli me nocu. Ne boli me ni danju, osim sto me boli list i zadnja loza ako se promeni vreme, ili duva vetar. Nemam jutarnju ukocenost. Kada na podu stojeci krenem da istezem list i tetivu, osecam blag bol od nekoliko sekundi i pazljivo i kontrolisano ih istezem. Ne boli me pri stajanju na prstima na ivici stepenica kada radim istezanje i jacanje listova.

Osetim blag bol (žigne me) prilikom slobodnog koraka, pa zato razmisljam o koraku, pazljivo stajem, i zato me ne boli kad koracam, ali ja hocu da se oporavim i da se vratim trcanju. To mi je jedina zelja. Za dva meseca napunicu 40. godinu. Ne treba mi zivot bez sposobnosti da bar trcim.

Nisam bila kod lekara. Nemam osiguranje. U Americi zivim. Vi ste me vise puta izlecili od drugih sportskih povreda.

Hoce li me ovo proci? Hocu li moci da trcim? Koliko dugo ce ovo da mi traje? Treba li da pijem neke lekove, da nosim ortozu, ili necim drugim da mazem nogu? Treba li led da stavljam? Koliko puta dnevno i po koliko sekundi treba da radim istezanje?

Molim Vas, pomozite mi, doktore. Dajte mi savet.

Hvala Vam mnogo unapred!

Srdacan pozdrav,

Svetlana
Sačuvana
athlete90
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 1

« Odgovor #1 poslato: April 25, 2013, 06:28:16 posle podne »

Pozz,

Pre 4 meseca osetio sam nakon trcanja bol u ahilovoj tetivi, jedno 5-6 cm iznad pete. Pomislio sam da nije nista strasno, trcao jos par puta i bol je bio prisutan. Takodje ujutru pri ustajanju sam osecao blago zatezanje u tom predelu. Bio sam kod fizijatra, pregledao mi je tetivu i rekao da se na dodir ne oseca nikakvo zadebljanje i da odmorim jedno 10tak dana sto sam i uradio. Posle toga mi je rekao da krenem sa laganim trcanjem po malo sto sam i uradio krenuo sam od 500m pa sam povecavao 200m svakog drugog dana. Inace u proseku trcim oko 6km.  Posle par dana opet je tetiva pocela da boli. Otisao sam opet i rekao mi je da nosim uloske, mazem liton gel i led. To sam i radio i mesec dana sam odmarao. Posle toga sam otisao i rekao mi je da radim lagano podizanje na prste i da istezem tetivu, tako sto stavim nogu pozadi i naslanjam se prema zidu. To sam i radio. Posle 3 nedelje sam otisao na kontrolu i rekao mi je da lagano krenem da trcim ali da pre toga radim podizanje na prste da zagrejem tetivu. Ja sam onda krenuo da trcim svakog drugog dana krenuvsi od 300m povecavajuci za po 100. Razdaljinu merim preko gps na mobu tako da je precizno :) Medjutim opet nakon trcanja ja osecam kako mi tetiva bridi i ujutru ponekad osetim taj osecaj a nekad i ne. Tako da vas molim za neki savet ili nesto sl. Imam diskus herniju l5-S1 i pitao sam ga da li moze da bude bol od toga i rekao mi je ne.

Hvala
Sačuvana
Stranice: 1 ... 3 4 [5] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.093 sekundi sa 17 upita.