TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395021 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 20, 2024, 12:45:47 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: visok holesterol i visok krvni pritisak  (Pročitano 12904 puta)
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #13 poslato: Avgust 29, 2008, 08:57:19 pre podne »

takve operacije su sad rutinske.. ne znači da su bez rizika ali se rade svakodnevno...

Molim i drugi put :)
Sačuvana
markoc
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 11

« Odgovor #12 poslato: Avgust 29, 2008, 08:39:25 pre podne »

nadao sam se da nece biti potrebno, ali ako je bolja opcija...

hvala puno, daniela!
veliki pozdrav
Sačuvana
Not only am I perfect, I'm SRBIN too.
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #11 poslato: Avgust 29, 2008, 08:27:45 pre podne »

možda da uzme i 2x2 omega 3 nije problem
ishrana je naravno jako važna - izbegavanje pržene i slane hrane
ali moram reći da se promene neće povući na hranu

Operacija jeste nezgodna ali značajno poboljšava kvalitet i dužinu života...
Sačuvana
markoc
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 11

« Odgovor #10 poslato: Avgust 27, 2008, 12:04:51 posle podne »

pozdrav svima
imam i ja po neko pitanje vezano za ovu nesrecnu temu. samo sto je ovde u pitanju moja tetka.
zacepljenje krvnih sudova na vratu je dostiglo prilicno alarmantan nivo i desava se da je hvataju nesvestice. doktor joj je rekao da je imala i blazi mozdani udar zbog toga. prihvatila se nekih silnih dijeta koje joj je doktor prepisao u smislu puno barenog povrca, barena piletina, ne sme masno, ne sme slano (sve ono sto smo culi milion puta), i rekao joj je da ce (najverovatnije) morati na operaciju.

da li bi ona smela da koristi natrolov omega3 u kombinaciji sa svim sto su napomenule bb i beka (i doktor) i da li je doza 2x1 dovoljna. mozda 3x1 (uz svaki obrok) ili vise? ako rezultati pocnu da se popravljaju, nece ici na operaciju, koja je za sada vrlo izvesna (a reklo bi se i nezgodna posto su u pitanju vene u vratu).

racunam da je bolje da pitam za misljenje pre nego sto joj preporucim nesto da ne bi jos i pogorsao stanje.
hvala puno!

da, naravno da sam zaboravio da napomenem da ima 60 godina i malo povisen pritisak
« Poslednja izmena: Avgust 27, 2008, 12:06:22 posle podne od strane markoc » Sačuvana
Not only am I perfect, I'm SRBIN too.
bb
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 303

« Odgovor #9 poslato: Februar 13, 2008, 09:42:56 pre podne »

Omega 3 uz obrok (3x1g je terapijska doza).

Hvala, daniela  ;)
Evo pitanja za sve:
ALA je mesavina R-ALA(50%) i S-ALA(50%). R-ALA je pozeljniji oblik, da li ima kod nas da se kupi R-ALA?
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #8 poslato: Februar 12, 2008, 05:18:28 posle podne »

Omega 3 uz obrok (3x1g je terapijska doza).
Sačuvana
Beka_S
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1372


Personalni trener u teretani - Dipl hemičar

« Odgovor #7 poslato: Februar 11, 2008, 10:41:58 posle podne »

Najvise me zanima za omega-3,doza koju preporucujes onako orjentaciono, i da li je dovoljna kolicina vitamina E iz multivitamina ili mora veci unos?

Ovde na forumu su pisali da iako uzimaju i po 40g ribljeg ulja ne uzimaju nista vise vitamina E od one kolicine koja se nalazi u multivitaminima

Bez uvrede ali ovde na forumu se i puno sto sta pisalo.Opet kontam ovo je Danijelina oblast pa sam se konkretno njoj obratila.I ja sam tako mislila pa ove moje i obezbedila time,ali opet uvek zelim da sam sigurna u ono sto radim.
Jos jednom hvala sto si pokrenula ovu temu jer sam se i ja mislila zbog navedenih slucajeva (mama,decko,drug) da to ucinim ali nesto nisam bila bas sigurna,naravno hvala i Danijeli
Sačuvana
Be Happy!!!
bb
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 303

« Odgovor #6 poslato: Februar 11, 2008, 10:06:20 posle podne »

U smislu prevencije i lečenja hiperholestrolemije preporučujem dve kapsule dnevno (uz obroke).

Cega omege 3 ili CoQ10?
Sačuvana
bb
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 303

« Odgovor #5 poslato: Februar 11, 2008, 10:04:39 posle podne »

Najvise me zanima za omega-3,doza koju preporucujes onako orjentaciono, i da li je dovoljna kolicina vitamina E iz multivitamina ili mora veci unos?

Ovde na forumu su pisali da iako uzimaju i po 40g ribljeg ulja ne uzimaju nista vise vitamina E od one kolicine koja se nalazi u multivitaminima
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #4 poslato: Februar 11, 2008, 04:53:51 posle podne »

U smislu prevencije i lečenja hiperholestrolemije preporučujem dve kapsule dnevno (uz obroke).
CoQ10 je fenomelana posebno kod srčanih bolesnika a posebno posebno kod onih koji su već preležali infarkt..
Vitamin E treba uzimati obazrivo i najbolje u sklopu multivitamina...
Sačuvana
Beka_S
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1372


Personalni trener u teretani - Dipl hemičar

« Odgovor #3 poslato: Februar 10, 2008, 06:30:16 posle podne »

Odlicna tema,moram i ja da se ukljucim jer moja mama ima slicnih problema,mada joj se organizam cini mi se naviko na to,a takodje i moj decko od skoro,kao i muz moje najbolje drugarice.Zaista je ovo postalo sve rasprostranjeniji problem i kod mladih.Znam da je najveci deo do ishrane,ali i mene takodje zanima Danijelino misljenje o svemu sto je bb napisala,znaci pored adekvatne ishrane i lekova,nesto i o ovim suplementima.
Najvise me zanima za omega-3,doza koju preporucujes onako orjentaciono, i da li je dovoljna kolicina vitamina E iz multivitamina ili mora veci unos?Posto sam ih snabdela time pa cisto da znam.
Hvala unapred
Sačuvana
Be Happy!!!
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #2 poslato: Februar 10, 2008, 05:46:42 posle podne »

Nosu svi lekari sujetni ali mnogi zaista ne znaju ništa o suplementaciji i zdravoj ishrani..
to bi zaista MORAO da bude deo obrazovanja svakog lekara jer zdravlje na usta ulazi ;)
Sačuvana
bb
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 303

« Odgovor #1 poslato: Februar 09, 2008, 11:20:05 posle podne »

Kolega s posla ima visok holesterol (7, a max. je 5) i visok krvni pritisak (gornji ide do 190, ne znam donji) i ima terapiju lekovima.

Ja cu ovde da napisem moje preporuke za njega i sve vas molim da ih iskomentarisete (ukoliko nesto znate na tu temu) a narocito daniela jer je ona lekar i pretpostavljam da ce njoj najvise da veruje.

Uticaj pojedinih vrsta masnih kiselina na dobar holesterol (HDL) los holesterol (LDL) i odnos ova dva dat je u radu Effects of dietary fatty acids and carbohydrates on the ratio of serum total to HDL cholesterol and on serum lipids and apolipoproteins: a eta-analysis of 60 controlled trials1 (Americna Journal of Clinical Nutrition)

zasicene masti podizu oba
cis nezasicene podizu HDL, spustaju LDL
cis mononezasicene podizu HDL, spustaju LDL
trans mononezasicene spustaju HDL, podizu LDL

Iz ovoga sledi da treba potpuno izbaciti trans mononezasicene masne kiseline, zasicene masne kiseline smanjiti (ne moze se postici nula, a i nije neophodno tako nesto), povecati unos cis nezasicenih i cis mononezasicenih masnih kiselina.

Najveca korist se ima od omega 3 (spada u cis nezasicene) pa sam mu preporucila da kupi omega 3 kapsule od Natrola i pije min. 10 dnevno. Mislim da je ovo minimum, a njemu se cini puno jer na kutiji pise 2 kapsule dnevno. Takodje, on ocekuje da uz omega3 ide i papir sa kontraindikacijama kao kod svih lekova. Omega 3 nije lek, to je sastojak normalne ishrane. Jedino sto znam je pojava produzenog krvarenja usled povecanog unosa omega3 sto nije zgodno ako npr. ide na neku operaciju.
Hans pije 40 na dan i jos je ziv.
Da li bi trebao vitamin E da uzima uz omega 3, u kojim kolicinama, koji vit. proizvod  (cisto vitE ili neki multivit.)?

Izbaciti potpuno trans mononezas. masne kis.=izbaciti sve sto dolazi iz klasicne uljare (rafinisana ulja, margarini, majonezi), izbaciti sva peciva iz pekare (koriste industrijski margarin), izbaciti sve slatkise i slane grickalice, ne jesti u restoranu jer ne znam sta tamo koriste za pecenje i kakvo ulje stavljaju u salatu.

Trebalo bi da koristi cis nezasicene m.k. , znaci postupak dobijanja mora da bude hladno cedjenje , takvo ulje ne sme izlagati  visokim temperaturama (kuvanje, pecenje). Koje biste ulje preporucili da koristi (u salatama, da prelije pohladjeno povrce i sl.)? Laneno, od kostica grozdja, bundevino, suncokretovo, neko koje nisam navela?

Ako bas mora nesto da pece neka pece u kokosovom ulju (ovo ulje je dobro zbog laurinske kiseline koja povoljno deluje na arterije, ako sad nisam nesto lupila ).

Dobre su i cis mononezasicene m.k.=maslinovo ulje. To sam vec negde pisala da nemam poverenja u to da je maslinovo ulje cisto maslinovo.

Ostali korisni dodaci:
Koenzim Q10 (http://www.pansport.co.yu/new/catalog/index.php?id=NI051, http://www.pansport.co.yu/new/catalog/index.php?id=NI052). Citala sam da lekovi za holesterol i pritisak dovode do gubitka Q10 iz organizma koji je bitan za srcani misic, zbog toga ne bi bilo lose uzimati Q10, e pitanje je koliko?
ALA (http://www.pansport.co.yu/new/catalog/index.php?id=NI550)
L-carnitine(http://www.pansport.co.yu/new/catalog/index.php?id=dy417, http://www.pansport.co.yu/new/catalog/index.php?id=SN505)

Dnevne preporuke sa sajta drlam.com za visok krvni pritiska su
Coenzyme Q10: 60 - 120 mg
L-Lipoic Acid: 70 - 300 mg
L-Carnitine: 300 - 1200 mg
a za sprecavanje boelsti srca su:
Coenzyme Q10: 30 - 300 mg
L-Carnitine: 300 - 2,000 mg
Lipoic Acid: 75 - 300 mg
Racunam da su lipoic acid i L-Lipoic Acid ustvari ALA.

Folna kiselina: 400-800mcg
Magnezijum i kalijum iz povrca, magnezijum i dodatno (sta preporucujete za magnezijum?)

Natto (ovo je nekakva fermentisana soja, ne znam ni da li ima kod nas da se kupi)
Curcumin (zacin , uz jelo)
Celer, beli luk
Sto manje kafe
Sto manje nerviranja
Piti dosta vode

Postavila sam sve ovo ovde jer on svog lekara ne sme da pita nista o nekoj omegi3 jer kako on kaze lekari su jako sujetni i znaju za lecenje samo lekovima.
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.057 sekundi sa 17 upita.