TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395148 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 26, 2024, 11:25:46 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Zašto većina dijeta ne pomaže u trajnom skidanju viška kilograma? (video)  (Pročitano 2151 puta)
Opsenark@
Sladza
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1821


« Odgovor #9 poslato: Januar 14, 2014, 03:43:58 posle podne »

Oooooo, Alene....
Ne znam da li si covek koji je sanjao da je video Zemlju iz svemirskog broda, ili si Zemlja koja je sanjala da je covek posmatra iz svemirskog broda, ali znam da definitivno nisi bio pored mene 24 h i posmatrao sta radim i kako se hranim. Tako da nemam problem sa samom sobom po tom pitanju, a tebi hvala na svemu sto si me naucio, jer to znanje vazda koristim i veliki mi je saveznik. Sve ostalo ce vreme dokazati, za sad ne zelim da se takmicim jer mi je fax prioritet ;)
« Poslednja izmena: Januar 14, 2014, 03:45:42 posle podne od strane Opsenark@ » Sačuvana
Hrabri mogu sve ;)
Alen Radošević
Alen
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4434


Lični trener - Novi Sad - Katona Gym

FB
« Odgovor #8 poslato: Januar 14, 2014, 02:34:10 posle podne »

Ovo izlaganje nije bilo direktno usmereno prema bilderima, nego ka generalnoj populaciji. Obesnost je problem koji treba da se rešava na globalnom, ne na individualnom nivou. Niko na ovom svetu ne traži indivudalni lek za prehladu nego lek koji će da izleči mnoštvo ljudi odjednom. Možemo mi da pričamo kako je to sve individualno, ali nije. Ljudsko telo je itso kod svakoga, sa manjim razlikama i tako se i ishrana može uvesti u šablon. Isto je i savi ostalim.

Isto tako Danijel, znam šta hoćeš da kažeš, ali ne možemo uvek učiti iz svog iskustva. Da li to znači da ne veruješ da je zemlja okrugla samo zato što nisi bio u svemiru i video planetu Zemlju ;) Banalizujem naravno, ali verujem da nisi u pravu kada kažeš da smo se uništili prethodnim lošim navikama. Jer da je takvo stanje nikada se ne bi mogli ni od čega izlečiti. Ukoliko su navike promenjene na bolje onda je i telo sada regenerisano i normalno funckioniše. Mi smo vrsta sisara koja se veoma lako adaptira na mnoštvo raznih faktora okoline. Isto tako je upravo poenta ovog predavanja da objasni ljudima šta se dešava kada se pokušavaju drastične dijete (kao što bilderi redovno koriste) i kako da se izbegne Jo Jo efekat. Koncept intuitivne ishrane nikad neće proraditi jer zavisi od čovekove volje. Automatski to znači da samo oni sa jakom voljom će krenuti tim putem i držati ga dok je to interesantno. Zato mislim da je predavanje utopijsko, ali i dalje ima par interesantnih delova.

@slaĂ°a, ti si svaki dan radila kardio i držala rigoroznu dijetu kad smo ja i Daniel poslednji put bili u svemiru i posmatrali planetu Zemlju ;)
Sačuvana
Lični trener - Katona gym - Novi Sad
Opsenark@
Sladza
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1821


« Odgovor #7 poslato: Januar 12, 2014, 05:23:04 posle podne »

Pa rek'o sam to Pedjoni brate ;D

Varijacije svakako poticu od autenticnosti potreba :)
« Poslednja izmena: Januar 12, 2014, 05:25:32 posle podne od strane Opsenark@ » Sačuvana
Hrabri mogu sve ;)
pedjoni986
Gost
« Odgovor #6 poslato: Januar 12, 2014, 04:34:32 posle podne »

Nikad nisam jeo kuvano meso, uglavnom pechem przim na posebnim tiganjima/serpama, nekad sam jeo i 8 -10 zumanaca dnevno i nista mi nije bilo, ellu nisam kupio godinama, uzimam pijacni isir td itd :) Naravno ne treba se ici u krajnost, zato sam i rekao balansero osobina mora biti prisutna u ovom nasem sportu :) Ali jednostavno neke old school smernice ce uvek biti prisutne i trebaju se postovati da bi se uspelo
Sačuvana
Opsenark@
Sladza
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1821


« Odgovor #5 poslato: Januar 12, 2014, 04:29:04 posle podne »

Stoji sve sto si rekao, nego, ne moras jesti kuvano meso vec peceno na minimumu ulja, sarmu koja nije masna vec od ciste junetine, jednostavno umotana i skuvana u vodi, ribu koja nije kuvana vec pecena na podmazanom tiganju, 2 zumanca a ne jedno, normalan sir a ne ella, i naravno slozene hidrate u optimalnim kolicinama, gulas od cistog mesa opet bez dodataka masti, meso u sosu za koji je potrebna kasicica brasna i malo belog luka ili karija, izdinstano u expres loncu.... i naravno vocka neka i puno povrca, male izmene u korist ukusa i dzanka bez, nema ni potrebe za njim kao ni za nedeljnim prezderavanjem. I tako mozes do beskonacnosti. Stil zivota, jednostavno.
Sačuvana
Hrabri mogu sve ;)
pedjoni986
Gost
« Odgovor #4 poslato: Januar 12, 2014, 04:18:46 posle podne »

@Opsenarka sve sto si rekla stoji, ali jedno si zaboravila : sto je telo u boljoj formi ima veceg prostora za dzank, i da si pristupila opusteno od samog pocetka tvoje bitke, ne bi imala sigurno takvu formu i bio bi tezi put..jednostavno u pocetnim fazama treniranja smernice su uglavnom iste, sa nekim minimalnim odstupanjima, e onda kad se telo dovede na zavidni nivo, sve ide lakse podmazanije, procesi u telu su naviknuti, jednostavno chovek je mashina koja se prilagodjava sredini, okolini, navikama itd itd..i psihicko stanje svake godine se menja, mozak evoluira pa samim tim razmisljamo i ponasamo se drugacije..Mada ja dijetu smatram kao nacin zivota i rezim/korigovanje ishrane, ne gladovanje, bljuntavu hranu i ostalo..glavna poenta je kakva je nasa percepcija i kako odredjene stvari vidimo i kako se postavimo prema njima..ako je nekome ovaj sport muka, maltretiranje i muchenje i ako posmatra zdravu hranu kao shit, nece se tako dugo odrzati..a ako pristupi malo pametnije i postavi stvari na malo lepsi nivo bice drugacije sve..
Naravno u svemu trebamo biti umereni, jer jednostavno nije zivot samo jesti, trenirati kakiti i spavati..Ima mnogo radosti i lepih stvari u ovom zivotu, samo je fora izbalansirati sve i napraviti pravilan krug.. INace zanimljiv video, mnogo korisnih stvari, ali ima tu dosta i rupa kao i u svakom istrazivanju/novotarijama.
Sačuvana
Opsenark@
Sladza
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1821


« Odgovor #3 poslato: Januar 12, 2014, 02:59:55 posle podne »

Zanimljiva prica.
Rezim ishrane postaje smislen jedino ako ga prilagodimo svojim potrebama i licnim ukusima, obezbedimo sebi sve nutritijente i lagano steknemo novu naviku, koja trazi minimalni napor za odrzavanje. Jer samo na taj nacin, prateci sostvene potrebe, koje se uvek dozivljavaju kao "normalne" a ne "iznudjene" od nekog svetonazora zvanog "pravilo", postizemo maximalnu efikasnost u radu na sopstvenom telu i postizemo zadovoljstvo.
Moje iskustvo je da recimo sada vrlo dobro izgledam i zadovoljna sam sobom, iako se hranim mnogo opustenije nego ranije, dakle bez kuvanog mesa i bezukusne i bljutave hrane, trbusnjaci su mi jednako vidljivi a procenat masti na ostalim delovima po subjektivnom dozivljaju isti kao ranije dok sam mnogo vise pazila na ishranu. Razlika je jos i u tome sto dok sam bila na minimumu hidrata, delovala sam nekako mlitovo zbog praznih misica a sad delujem cvrsto i zategnute, sa uvek punim glikogenim rezervama. Razlika je svega 2 kg telesne mase, od perioda kada sam bila na iscrpljijucoj dijeti i svakodnevno radila kardio, koji sada radim samo ponekad, 15-20 min. 2 kg razlike izmedju stresa i opustenog pristupa sebi i ishrani.
« Poslednja izmena: Januar 12, 2014, 03:01:29 posle podne od strane Opsenark@ » Sačuvana
Hrabri mogu sve ;)
daniel.t
Gost
« Odgovor #2 poslato: Januar 12, 2014, 11:25:51 pre podne »

Vrlo interesantan stav i video...
Sto se nekih stvari tice slazem se, opet sve gledano iz licnog iskustva, jer sam ja jedan od onih koji ne veruje ni u sta sto nije sam probao ili video svojim ocima.
Recimo, slazem se sa pricom oko grafikona i toga kako zdrave navike mogu da nam smanje odredjene rizike, bez obzira na telesnu tezinu, ali treba uzeti u obzir jos jedan faktor, koji je kod tebe i mene vrlo bitan (znas i ti moju, a i ja tvoju pricu oko pocinjanja sredjivanja svog zivota, treninga, ishrane i navika), a to je, koliko smo dok smo bili u obese kategoriji, uspeli da unistimo od naseg organizma, prevashodno mislim na kardiovaskularni sistem, zglobove, ligamente, kicmu itd. jer ja znam da ja jesam. Mozda je meni, posto trenutno upraznjavam sve 4 od navedenih navika, rizik smanjen, ali je i dalje veci nego nekome ko sa svojom prekomernom tezinom nije trajno poremetio i unistio neke stvari kao ja.
Sto se tice jela po intuiciji, tu se isto tako slazem u potpunosti i to je ono cemu ja upravo tezim, s tim da ja i dalje jako puno razmisljam o tome, jer smatram da moram prvo dovesti svoj organizam i metabolizam u neko stanje normale da bih uopste mogao da vidim sta mu odgovara, a sta ne... Primetio sam da mi ne odgovaraju UH i postepebo sam ih smanjivao do skroz radikalnih mera i trenutbo se fizicki osecam puno bolje. Ali i to je jos daleko od intuitivnog. Vise je u fazonu, nesto ne stima, daj da probam ovo...
Sto se set point-a tice, to mi ima neke logike, ali se ne slazem upotpunosti sa tim. Ja i dalje mislim da he navika cudo, bez obzira na to sta bi hipotalamus voleo da se desi i 95% ovih ljudi koji se zale na jojo efekat neke dijete, po meni nisu shvatili smisao reci diet. Diet ne znaci redukovana, niti izmenjena, niti temporary ishrana, vec predstavlja sklop namirnica, nacin pripreme, kombinaciju i raspored svega toga u nasoj ishrani from now for a lifetime i ona se moze menjati, ali meni je licno cilj pronaci nesto sto mi odgovara i drzati se toga za stalno i cao. Ne kazem ja da cu da racunam svaki gram... Ali ako mi nesto ne odgovara, to necu jesti i ako mi odgovara odredjeni nacin pripreme, velicina ili broj obroka, drzacu se toga. A tih 95% ljudi se, kada zavrse "dijetu", provereno vracaju na stare navike kad-tad i onda naravno da imas jojo efekat.
Ne treba biti preopterecen hranom, ali je potrebno jako puno vremena da ti prevazidjes navike i pocnes da neke stvari radis intuitivno, pogotovo ako ti pri tome ni mozak, ni metabolizam, ni organizam u celosti ne funkcionisu onako kako bi trebali, nego su u nekoj fazi izmenjenog stanja.
I opet, ja mislim da gomila spoljasnjih uticaja definitivno moze da promeni sve to, opet bez obzira na hipotalamus, jer sta je sa ljudima koji se presele na neki drugi kraj sveta i dodju na svoju "idealnu" tezinu, rese se nekih tegoba, ne menjajuci navike, vec samo namirnice koje su im dostupne.
Uostalom, svaka stvar koju mozak uradi motoricki, moze biti izazvana i svesno, samo zavisi koliko ti vladas svojim mozgom, a koliko on tobom.
Sačuvana
Alen Radošević
Alen
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4434


Lični trener - Novi Sad - Katona Gym

FB
« Odgovor #1 poslato: Januar 12, 2014, 10:13:37 pre podne »

Jutros negde oko sedam sati se kačim na FB i primetim da je Ivan Ćosić (koga sa intervjuisao za sada bivši Budifit blog nakon što je skinuo neke silne kile sa sebe) podelio snimak sa TED-a na temu zašto dijete ne rade posao na duže vreme.

http://www.ted.com/talks/sandra_aamodt_why_dieting_doesn_t_usually_work.html

Definitivno preporučujem da se snimak pogleda i da podelite svoja mišljenja na temu sa mnom ovde na ovoj temi, a evo šta sam ja poneo iz tih 12tak minuta sa TED-a :D

Već četvrtu godinu vas savetujem ovde na Pansport forumu i verujemd a ste me doživeli kao nekoga ko ne želi da prodaje maglu. To je ujedno i glavni cilj mog rada na forumu ;) Iako sam sigurno podelio dosta loš(ij)ih saveta, uvek sam savetovao da ishrana ne bude komplikovana i što je najbitnije da se ljudi ne opterećuju dijetama jer sve to ionako nema smisla ni za koga osim za bildere i aktvine takmičare.

Ne kažem da dijete ne rade, samo da ne rade kada je trajno skidanje kila ili sala u pitanju. Upravo o tome i govori ova dama na snimku. Pošto je dama neuro naučnik to joj daje malo više kredibiliteta da ju saslušate do kraja :D

Iznenadio sam se koliko toga sam uspeo intuitivno da shvatim, a za šta je ona imala naučno objašnjenje. Inače nisam od onih trenera koji se diče studijama koje su pročitali jer fakat nisam naučnik, a iskreno od malena učim vizuelno raĂ°e nego na druge načine. Isto tako sam saznao neke nove stvari, koje nisam do sada znao. Upravo na te stvari želim da vam skrenem pažnju jer verujem da vam može koristiti u daljem toku bavljenja sportom i naravno održavanjem vitalnosti i zdravlja.

Prva stvar na koju nailazimo je tzv "set point". Pošto se na forumu većma nalazi moja i mlaĂ°a generacija znam da će vam lakše biti da razumete ovaj termin kroz pojam snimanja pozicije u igrici. Naime naš mozak ima taj snimljenu poziciju naše kilaže. Ova zabeležena pozicija se kreće u okviru 5-6kg. I sami znate da vam se kilaža kreće gore ili dole po par kg (zavisno od osobe) i zavisno od trenutnog stila života.

Nakon što objašnjava zašto se ove snimljene pozicije dešavaju i kako funkcionišu kaže da se mogu pomerati. Ono što do sada nisam znao je da se "set point" daleko lakše pomera na gore, a gotovo nikad na dole. Iznosi podatak da čak i posle sedam godina zadržavanja iste kilaže, naš mozak će težiti ka tome da se telo izbalansira na staru kilažu. Isto tako kaže da se privremen dobitak kilaže može pretvoriti u trajan, jer mozak će snimiti novu poziciju na višoj kilaži. Naši evoluirani instinkti će uvek ići da nas zaštite od gladi.

Sad vam je lakše da shvatite zašto bilderske dijete (koje se smatraju najzdravijima i najefikasnijima) neće pomoći kod trajnog gubitka sala i/ili kilograma jer neizbežno izazivaju Jo Jo efekat i samim time teraju telo da posle svake dijete superkompenzuje i doda još koju kilu viška. mislim da sam negde čitao da će telo pri povratku na veću količinu kalorija (nakon završene dijete) težiti da doda do 10% kilaže koja je bila izgubljena kako bi se sada zaštitilo od sledeće takve situacije gladovanja.

Kada vam neko kaže da su bilderske dijete najbolje za skidanje viška kilograma nemojte više da ga slušate jer očigledno da nema čitavu priču u glavi.

Dobra stvar je što kaže da je potrebno držati tu novo nabačenu kilažu tokom perioda od nekoliko godina da bi sada to postala nova snimljena pozicija. Opet i to se nam se svima redovno dešava.

Predavanje govori o intuitivnoj ishrani kao rešenju. Ovo je teško komentarisati i generalno se svodi na onu staru izreku "Jedi da bi živeo, a ne živi da bi jeo". Da bi intuitivna ishrna imala smisla, prvo moramo biti intuitivne osobe i da budemo u stanju da primetimo, otkrijemo i razvijemo vezu sa svojim telom. Da razumemo signale koje nam šalje i naučimo kako pravilno da odgovorimo na te signale. Kada je bol u pitanju signal je jak i intuicija nije problem, ali kada je ishrana u pitanju to postaje previše kompleksno za razumevanje, pogotovo zbog emotivne vezanosti i trauma (pogotovo kod gojaznih ljudi iz detinjstva). U stvari možemo slobodno reći da je dijeta više problem psihologije nego bilo čega drugog.

Kako ne bi ispalo da je sve crno. Obradovalo me je to što pred kraj izlaganja ova dama mozgohirurg prikazuje tabelu koja predstavlja odnos smrtnosti i gojaznosti u odnosu na četiri životne navike:

1. Jesti dovoljno voća i povrća
2. Vežbanje 3 puta nedeljno
3. Ne konzumiranje duvana
4. Umereno konzumiranje alkohola




Kao što vidite grafikon prikazuje tri grupe. Normalnu, gojaznu i obesnu grupu. Dve stvari su mi zapale za oko na ovim grafikonima.

Čak i ljudi sa normalnom telesnom težinom povećavaju rizik kada imaju samo jednu zdravu naviku sa date liste. Ovo je interesatno jer svi znamo kakav oksidativni stres na naše telo stavlja vežbanje i samim time se povećava rizik.

Druga stvar me je dalkoe više obradovala jer spadam u grupu ljudi sa velikom telesnom težinom. Trenutno težim negde blizu 120kg. Jeste da nisam gojazan, ali nisam ni na normalnoj težini. Ponekad se pitam da li postoji razlika izmeĂ°u ljudi koji imaju 120kg sala i nas koji veći de toga ima u mišićnoj masi? o tome možda neki drugi put :D

Obradovalo me je to što ubacivanje dovoljno voća i povrća u ishrani, redovnim vežbanjem, ne konzumiranjem cigara i umerenim konzumiranjem alkohola smanjujemo sve rizike koji se nameću nezdravim stilom života. I ako je verovati ovoj dami i njenim grafikonima, ekstremno gojazne osobe mogu podjednako zdravo živeti kao i svi ostali.

Neki zaključak je da se opustite sa tim dijetama i skidanjem kila/sala. Probajte da se malo više povežete sa svojim telom, jer to je suština bodybuilding-a i da naučite da slušate koje signale vam telo šalje. Na kraju, ako dijete ili intuitivna ishrana ne uspeju znajte da nećete možda izgledati kako želite, ali svakako možete biti zdraviji dugovečniji sa minimalnim izmenama u stilu života :)
« Poslednja izmena: Januar 12, 2014, 10:18:20 pre podne od strane Alen Radošević » Sačuvana
Lični trener - Katona gym - Novi Sad
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.053 sekundi sa 17 upita.