TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395190 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 29, 2024, 09:47:18 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Par saveta  (Pročitano 5735 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #14 poslato: Avgust 05, 2014, 04:14:15 posle podne »

Sabrina, pijes li nesto od lekova? Andol,brufen? Neka hronicna bolest? Astma,dijabetes? Imas li modrice po telu? Onako da nastaju same od sebe,ne secas se da si se udarila...? Pojacana krvarenja? Neke alergije?

Kakvi su ti raniji nalazi?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #13 poslato: Avgust 05, 2014, 04:08:50 posle podne »

Apsolutno tako Pecho...tzv. referentne vrednosti...ovaj Sabrini nalaz hm, MPV,tj. (Prosečni volumen trombocita) je snizen, ref. vrednost je  7,80-12 fl...kakvi su trombociti...Sabrina mozes li nam napisati sve parametre koji su radjeni,ako je u pitanju KKS...kompletna krvna slika...

a za sve laike...mala edukacija...


Eritrociti

Eritrociti - crvena krvna zrnca (RBC), su najzastupljenije ćelije a uloga im je da transportuju kiseonik vezan za hemoglobin iz pluća do drugih tkiva. Normalne vrednosti su od 3,86 x 1012/l do 5,08 x 1012/l za ženu i od 4,34 x 1012/l do 5,72 x 1012/l za muškarce). Snižene vrednosti su najčešće znak anemije ili gubitka krvi usled krvarenja. Povišene vrednosti mogu biti povećane u stanjima hemokoncentracije organizma, kod policitemija, ali i kod zdravih ljudi.

Hemoglobin
Hemoglobin (HGB) je sastojak crvenih krvnih zrnaca eritrocita. On prenosi kiseonik iz pluća u tkiva i ugljen dioksid iz tkiva nazad u pluća. Svakim udahom krv u plućima dobija kiseonik i zahvaljujući upravo hemoglobinu distribuira ga do svih tkiva i organa. Kada se oslobodi kiseonik prekopotreban za nesmetani rad ćelija, za hemoglobin se umesto njega vezuje ugljen dioksid. Ovaj ciklus se zatvara vraćanjem krvi u pluća, oslobaĂ°anjem ugljen dioksida i novim vezivanjem kiseonika. Normalna koncentracija je 110-180 g/L. Koncentracija hemoglobina je snižena kod anemija. Povećan je u stanjima hemokoncentracije organizma i kod policitemija

Hematokrit
Hematokrit (HCT) predstavlja volumen eritrocita u jedinici pune krvi. Normalne vrednosti su za žene 0.356 - 0.470 l/l i kod muškaraca 0.41 - 0.53 l/l. Kod akutnog krvarenja hematokrit može da bude normalan, a u fazi oporavka se smanjuje. Kod anemije usled nedostatka gvožĂ°a hematokrit je smanjen, jer eritrociti imaju manju zapreminu iako sam broj eritrocita ne mora da bude smanjen. Hematokrit je smanjen u trudnoći, a smanjuje se i sa godinama života. TakoĂ°e je smanjen kod anemija, leukemija, povećane funkcije štitaste žlezde (hipertireoze), ciroze jetre, opekotina i infekcija. Povećane vrednosti hematokrita se viĂ°aju kod dehidratacije i šoka.
Eritrocitne konstante
Eritrocitne konstante se izračunavaju iz broja eritrocita, koncentracije hemoglobina i hematokrita i daju informaciju o kvalitetu eritrocita.

MCV (mean cell volume) – prosečni volumen eritrocita - daje informaciju o veličini eritrocita. Normalne vrednosti su 81 - 99 fl
MCH (mean cell hemoglobin) - prosečna količina hemoglobina u eritrocitu. Normalne vrendosti su 29-32.9 pg

MCHC (mean cell hemoglobin concentration) – prosečna koncentracija hemoglobina na litar eritrocita. Normalne vrednosti su 310 - 350 g/l

RDW (red cell distribution width) – mera varijabilnosti veličine eritrocita. Normalne vrednosti su 11,5-16,5 %. RDW specifično ukazuje na postojanje jedne ili više populacija eritrocita što je karakteristika pojedinih hematoloških bolesti eritrocitne loze, a ujedno je i važan prognostički pokazatelj efikasnosti lečenja i ekvivalentan podatak o anizocitozi koja se uočava u krvnom razmazu.

Promene vrednosti pojedinih eritrocitnih konstanti, naročito MCV parametra, dijagnostički su značajne u klasifikaciji pojedinih anemija i uvek se posmatraju u korelaciji sa dobijenim vrednostima broja eritrocita i koncentracije hemoglobina. Povećane vrednosti eritrocitnog indeksa MCHC sreću se kod bolesnika sa teškim oblikom dehidratacije, dok se povećane vrednosti MCV mogu naći kod megaloblastne anemije (nedostatak vitamina B12 ili folne kiseline), bolesnika sa hroničnom opstruktivnom bolešću pluća (hronični opstruktivni bronhitis i emfizem), smanjenom funkcijom štitaste žlezde (hipotireozom), oboljenjem jetre (ciroza) i kod teških alkoholičara.

Leukociti
Leukociti (WBC), bela krvna zrnca, se stvaraju u koštanoj srži i štite organizam od infekcija. Učestvuju u imunom odgovoru. Postoji pet različitih vrsta belih krvnih zrnaca; sve one su deo odbrane organizma protiv najezde infektivnih i drugih štetnih materija. Normalne vrednosti su 3.9 - 10x109/l. Kada je njihov broj uvećan (leukocitoza), to ukazuje da telo proizvodi veći broj ovih ćelija, odnosno da je napadnuto, na primer bakterijama. Ako je njihov broj manji, povećava se rizik od infekcije. Nekontrolisana produkcija belih ćelija (leukemija) nastaje usled kancerozne mutacije mijelogenih ili limfogenih ćelija. Leukopenija, smanjenje broja belih krvnih zrnaca, javlja se kod virusnih infekcija, u stresnim situacijama, kod opšte slabosti organizma, kao i kod pacijenata na radioterapiji. Uzimanje pojedinih lekova takoĂ°e može da dovede do smanjenja broja belih krvnih zrnaca i zato se kod takvih pacijenata moraju sprovoditi redovne laboratorijske analize.

Neutrofilni granulociti (NEU) su najzastupljeniji fagocitni leukociti. Neutrofilni granulociti su zrele ćelije koje mogu da napadaju i razaraju bakterije i viruse čak i u krvnoj cirkulaciji.
Normalne vrednosti su 40-70%

Monociti (MONO) zajedno sa neutrofilnim granulocitima čine osnovu fagocitnog odbrambenog sistema u organizmu. Monociti su nezrele ćelije čija je sposobnost da se bore mala, meĂ°utim, kada jednom uĂ°u u tkiva, počinju da bubre i postaju makrofagi koji su izvanredno sposobni da se bore sa infektivnim agensima.
Normalne vrednosti su 1-10%

Eozinofilni granulociti (EOS) učestvuju u obrani organizma od alergijskih agenasa i parazitarnih infekcija.
Normalne vrednosti su 0 - 6%

Limfociti (LYM) predstavljaju populaciju leukocita koja uključuje dve osnovne subpopulacije: T limfocite, koji učestvuju u ćelijskom imunitetu i  B limfocite koji se transformišu u plazma ćelije koje proizvode antitela i tako učestvuju u humoralnom imunitetu. Normalne vrednosti su 20 - 50 %
 
Bazofilni granulociti (BASO) su najmanje zastupljena populacija leukocita u perifernoj krvi i učestvuju u alergijskom odgovoru.
Normalne vrednosti su 0-1%

Trombociti
Trombociti (PLT) su ćelije koje učestvuju u koagulaciji (zgrušavanju) krvi . Normlane vrednosti su 140-450 x 109/l. Manjak trombocita (trombocitopenija) izaziva sklonost krvarenju, trombociti su sniženi kod hemioterapija, malignih oboljenja, hepatitisa C... Višak izaziva pojačano zgrušavanje krvi i može da dovede do stvaranja krvnog ugruška u kardiovaskularnom sistemu.

Morfološke osobine trombocita mogu se pratiti na osnovu dva indeksa koji se dobijaju elektronskim posmatranjem odreĂ°enog volumena krvi u brojaču, a to su:

PDW (Raspodela trombocita po volumenu), normalne vrednosti 16-25
MPV (Prosečni volumen trombocita), normalne vrednosti 7,80-12 fl

Sedimentacija eritrocita
Sedimentacija je brzina kojom se krvne ćelije izdvajaju iz seruma. Ako se krv koja sadrži antikoagulans pusti da stoji u uspravno postavljenoj pipeti, eritrociti će se postupno početi taložiti na dno. Brzina kojom se ove ćelije talože je osetljiva na indeks reakcije tela na povredu ili bolest, kao što je npr. leukocitoza ili groznica. Normalna brzina sedimentacije ne isključuje mogućnost postojanja bolesti, ali ubrzana sedimentacija je indikator za dalja ispitivanja. Normalne vrednosti su 2-12 mm/h. Sedimentacija je ubrzana kod upala, razaranja ćelija, masivnih trovanja, u trudnoći i posle poroĂ°aja, kod TBC, reumatskih bolesti npr. akutne reumatske groznice i reumatoidnog artritisa, akutnog infarkta miokarda, nefroze, svim vrstama šoka, kod postoperativnih stanja, tumora, oboljenja jetre, menstruacija (neznatno ubrzanje). Usporena je kod novoroĂ°enčeta, policitemije, kongestivne srčane insuficijencije, alergijskih stanja, pojedinih vrsta anemija.

Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #12 poslato: Avgust 05, 2014, 02:14:45 posle podne »

Cao! Dugo me nije bilo:)) uradila analize! Do sada 69 kg a i dalje povremeno osjećam slabost s tim da sam pojačala ishranu... Ako je neko tu NEK mi kaze sta znače ove brojkice za moj organizam:leukociti:9 eritrociti 4,69/hemoglobin 131/ mcv84,6/ MPV 4,9/ željezo 23,48. Pozzz
Pazi nisam doktor, ali znam da u rezultatima pored svakog rezultata imas granicu koje je dozvoljena za leukocite, eritrocite, hemoglobin, mcv, MPV, gvozdje (zeljezo) i za sve ostalo... Jednostavno samo uporedis tvoju vrednost npr. gvozdja, sa vrednoscu koja je je dozvoljena. Uglavnom se dozvoljena vrednost nalazi odmah pored tvoje vrednosti.
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Elma2014
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #11 poslato: Avgust 05, 2014, 01:37:37 posle podne »

Cao! Dugo me nije bilo:)) uradila analize! Do sada 69 kg a i dalje povremeno osjećam slabost s tim da sam pojačala ishranu... Ako je neko tu NEK mi kaze sta znače ove brojkice za moj organizam:leukociti:9 eritrociti 4,69/hemoglobin 131/ mcv84,6/ MPV 4,9/ željezo 23,48. Pozzz
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #10 poslato: Maj 30, 2014, 03:04:43 posle podne »

Ok. Do tada da ne uzimam nikakve dodatke ili sagorjevace masti??

pojačaš malo ugljene hidrate kao što reče Marko - riža, žitarice (pogotovo za doručak i u prvom delu dana), krompir, ponekad integralna pasta... možeš i malo voća pre podne...   i uradi analize čisto da budeš sigurna da je i po tom pitanju sve ok.
Imam utisak da ti se metabolizam usporio i da si na niskom unosu kalorija te da zbog toga imaš manjak energije.

Sagorevači ti u ovom momentu nisu preporučljivi, iskreno.
Sačuvana
MARKO DIMITRIJEVIC
DO YOU KNOW YOUR NUMBERS ?
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 8654


www.dimitrijevicmarko.com

« Odgovor #9 poslato: Maj 29, 2014, 09:10:19 posle podne »

Zdravo svima! Hvala na dobrodošlici i savjetima sad cu vam opisati jedan moj dan sto se tiče ishrane.. Ustanem oko 5 jer radim od 6. Doruckujem 3 kuhana jaja ili neko dinstano povrće zavisi od raspoloženja pa pijem kafu.. Sa šećerom ..
To je oko 7. Do 12 poneki svjež krastavac i onda salata pileca sa jogurtom ili tuna salata. Kad treniram u teretani tu salatu odgodim do 13h jer oko 3 sam u teretani 1h. Kuci sam do 4 i tad spremam nešto lagano pretežno mi je piletina na meniju sa nekim povrćem ili riža krompir. Slabo jedem voće moram priznati((. Žitarice isto tako.. Kada osjetim da sam slaba tek tad uzmem musli.. I digne me.. A nalaze nisam vadila piiii.. Izbacila sam hleb skroz.. A imam 33 god))) stara koka hahah
Moras malo dodati slozene ugljene hidrate kako bi imala snage za treninge i bices manje malaksala.
Sačuvana
Nikola Najdanovic
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 825


Personalni trener FISAF International

Fitness Portal
« Odgovor #8 poslato: Maj 29, 2014, 05:53:48 posle podne »

Ok. Do tada da ne uzimam nikakve dodatke ili sagorjevace masti??

Ne
Sačuvana
Elma2014
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #7 poslato: Maj 29, 2014, 04:51:14 posle podne »

Ok. Do tada da ne uzimam nikakve dodatke ili sagorjevace masti??
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #6 poslato: Maj 29, 2014, 04:37:23 posle podne »

pa ugljenih hidrata imaš jako malo... ok salatice i piletina, ali nema ugljenih hidrata osim to malo riže, krompira...  ako si svakodnevno na ovom režimu verovatno da se zbog toga tako i osećaš.

definitivno bih ti savetovala isto što i Marko - odradi i analize
Sačuvana
Elma2014
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #5 poslato: Maj 29, 2014, 03:23:49 posle podne »

Zdravo svima! Hvala na dobrodošlici i savjetima sad cu vam opisati jedan moj dan sto se tiče ishrane.. Ustanem oko 5 jer radim od 6. Doruckujem 3 kuhana jaja ili neko dinstano povrće zavisi od raspoloženja pa pijem kafu.. Sa šećerom ..
To je oko 7. Do 12 poneki svjež krastavac i onda salata pileca sa jogurtom ili tuna salata. Kad treniram u teretani tu salatu odgodim do 13h jer oko 3 sam u teretani 1h. Kuci sam do 4 i tad spremam nešto lagano pretežno mi je piletina na meniju sa nekim povrćem ili riža krompir. Slabo jedem voće moram priznati((. Žitarice isto tako.. Kada osjetim da sam slaba tek tad uzmem musli.. I digne me.. A nalaze nisam vadila piiii.. Izbacila sam hleb skroz.. A imam 33 god))) stara koka hahah
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16710


« Odgovor #4 poslato: Maj 29, 2014, 11:27:29 pre podne »

Definitivno nam prvo napiši jedan svoj dan po pitanju ishraner :)
Sačuvana
MARKO DIMITRIJEVIC
DO YOU KNOW YOUR NUMBERS ?
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 8654


www.dimitrijevicmarko.com

« Odgovor #3 poslato: Maj 28, 2014, 10:16:47 posle podne »

Iscrpljenost moze biti posledica malog kalorijskog unosa,narocito prelaskom na taj rigorozan nacin ishrane!drugi razlog moze biti anemicnost i niski nivoi gvozdja u krvi i smanjen dotok kiseonika do misicnih celija.Osim programa ishrane koji moras napisati I preracunati u broj kalorija,da li si radila skoro biohemijske nalaze krvi?
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #2 poslato: Maj 28, 2014, 04:04:34 posle podne »

Ćao Elma!  dobrodošla na pan forum :)

Koliko imaš godina?

ishrana je bez sumnje 70% zaslužna za to kako se osećaš, pa bi bilo dobro da nam kažeš detaljnije o toj ishrani... kako se hraniš u toku dana? slobodno opiši jedan kompletan dan po obrocima od jutra do odlaska na spavanje...

ovako na prvi pogled mi deluje da unosiš malo kalorija, da se zbog toga osećaš loše i da je metabolizam usporen...

moramo krenuti od toga prvo.
Sačuvana
Elma2014
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #1 poslato: Maj 28, 2014, 08:09:31 pre podne »

Zdravo , nova sam u svemu pa mi treba par savjeta, naime vec mjesec dana radim kardio preko fitness blender svaki drugi dan kod kuće a kad ne radim kardio tad sam u teretani na spravama pocev od trake pa do nekih sprava za misice da ne nabrajam. Pazim na ishranu s tim da količinski ne jedem mnogo pa se osjećam iscrpljeno a želim skinuti salo sa stomaka i bokova. Bmi mi je 22.5 visina 180 a težina 73. Htjela bih pojačati energiju i pospješiti sagorjevanje masnoće a i da navedem da sam cijeli dan kada radim aktivna i do 9 sati. Molim za neki savjet sta da uzmem da bih ojačala organizam... Hvala unaprijed ;))
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.098 sekundi sa 17 upita.