TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395144 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 26, 2024, 06:35:41 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Stimulator testa (hemotest) + whey protein + kre-alkalyn ??  (Pročitano 4717 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #16 poslato: Avgust 20, 2014, 09:52:44 posle podne »

Žao mi je ako sam preopširan, ali evo i još malo podataka o magnezijumu i cinku...

Magnezijum (Mg)

Magnezijum je hemijski element koji ima simbol Mg, a preporučena dnevna doza je 420 mg.

Magnezijum igra značajnu ulogu u mnogim procesima u telu – zajedno sa fosforom igra ulogu u stvaranju ATP-a, RNK i DNK; mnogim enzimima je potreban magnezijum da bi funkcionisali itd.

Ovaj mineral ulazi u sastav znoja, pa se lako gubi.

Biljkama je magnezijum neophodan da bi stvorile hlorofil – pa je odličan izvor magnezijuma zeleno lisnato povrće kao što su spanać i brokoli. MeĂ°utim, za razliku od fosfora, magnezijum nije zastupljen u svim namirnicama, pa se deficitarnost često javlja, posebno tokom perioda intenzivne fizičke aktivnosti kada se gubi putem znoja.

Raznolika ishrana i dodaci ishrani u vidu tableta magnezijuma ili multivitamina u dane treninga je više nego dovoljno za većinu.


Cink (Zn)

Cink je hemijski element sa simbolom Zn. Preporučena dnevna doza je oko 11 mg, ali ovo može znatno da varira.

Cink je jedan od najznačajnijih minerala u telu. Ulazi u sastav brojnih enzima i igra značajnu ulogu u mnogim metaboličkim procesima.

Ovaj mineral se nalazi u crvenom mesu i jetri, a u manjoj količini i u biljkama (pri čemu količina varira u zavisnosti od zastupljenosti cinka u tlu).

Cink se često uzima kao dodatak ishrani, pri čemu treba biti oprezan jer su cink oksid i cink karbonat gotovo nerastvorljivi i slabo se apsorbuju. Dodaci ishrani koji sadrže cink acetat i sulfatne soli Zn mnogo bolje snabdevaju telo potrebnim mineralom, ali su često i dosta skuplji. Lično smatram da je bolje kupiti malo skuplji suplement i uneti mineral (u ovom slučaju cink) u obliku u kojem telo može da ga iskoristi, nego uzimati jeftinije dodatke ishrani sa mineralima koji su u neupotrebljivom obliku.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #15 poslato: Avgust 20, 2014, 09:44:28 posle podne »

A evo i jedne lepe studije koja ide u prilog svemu:

   
Efekti nove Cink - Magnezijum ( ZMA ) formulacije na hormone i snagu

L.R. BRILLA1 AND VICTOR CONTE2
1Exercise and Sports Science Laboratory, Western Washington University, Bellingham, WA 98225-9067 and
2BALCO Laboratories, 1520 Gilbreth Road, Burlingame, CA 94010, Tel: 800-777-7122

Dvostruko slepa studija je voĂ°ena da odredi efekte nove cink i magnezijum formulacije (ZMA) na nivo anaboličkih hormona i snage u atleta.
Članovi univerzitetskog fudbalskog tima (br.=27) su dali uzorke krvi na početku i na kraju perioda od 8 nedelja intezivnog treninga.
Subjekti su suplementirani sa ZMA (br=12) ili placebom (P)(br=15) za osam nedelja.
ZMA grupa je uzimala 3 kapsule noću koje su sadržale ukupno 30mg cinka kao monometionin-aspartata, 450mg magnezijuma kao aspartata i 10,5mg vitamina B6.
Plazma  nivo cinka i magnezijuma je povećan sa ZMA za 29,1% (sa 0,80 na 1,04mcg/ml; i 6,2% sa 19,43 na 20.63 mcg/ml) dok se smanjio u P grupi za 4,4% (sa 0,84 na 0,80g/ml; i 9,2% sa 19.68 na 18.04g/ml); u odnosu (P<0,001).
Slobodan testosteron je povećan sa ZMA za 33.5% (132,1 na 176,3pg/mL),  u poreĂ°enju sa P grupom gde je smanjen nivo za 10,2% (141.0 na 126.6ng/mL) (P<0.001); IGF-I je povećan u ZMA grupi za 3,6% (424.2 na 439.3 ng/mL) i smanjen u P za 21,5%(437.3 to 343.3 ng/mL) (P<0.001).
OdreĂ°ivanje pre i post izokinetičke snage je uraĂ°eno sa Biodex dinamometrom i izraženo u Njutn metrima. Subjektima je merenna maksimalna snaga kvadricepsa na desnoj nogi na 180 stepeni u sekundi (snaga) i 300 stepeni u sekundi (funkcionalna snaga).
Promena snage u ZMA grupi na 180 stepeni je +11,6% u poreĂ°enju sa P grupom +4,6% i promena u ZMA grupi na 300 stepeni u sekundi je +18,2% a u P grupi +9,4%.
Ovi nalazi kazuiju da noćna suplementacija sa ZMA značajno povećava nivo Cinka i Magnezijuma, nivo anaboličkih hormona kao i snagu i funkcionalnu snagu u atleta.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #14 poslato: Avgust 20, 2014, 09:42:54 posle podne »

Baš tako...da malo krenemo sa pričom o značaju svakog od dole pomenutih minerala...

Magnezijum je neophodan za oko 300 različitih reakcija i na četvrtom mestu je po zastupljenosti u telu.
Magnezijum je fiziološka "rok zvezda", koja igra ulogu u regulisanju krvnog pritiska, šećera u krvi i energetskog metabolizma.
Orašasti plodovi, spanać i neka cela zrna žitarica su odličan izvor magnezijuma.
Suplementi magnezijuma dolaze u različitim oblicima, meĂ°utim, one koji sadrže magnezijum oksid bi trebalo da izbegavate. Iako sadrže najveći procenat magnezijuma, istraživanja pokazuju da se najlošije apsorbuju.

Cink je esencijalni mineral koji se prevashodno nalazi u proteinima životinjskog porekla, sa ostrigama kao najbogatijim izvorom. Neophodan je za funkcionisanje oko 100 različitih enzima. Ovi enzimi igraju razne uloge u organizmu, počevši od sinteze proteina i DNK preko imune funkcije, pa sve do deobe ćelija. Naše telo ne skladišti cink pa je stalan unos neophodan da se održe odgovarajući nivoi u telu.
Neka istraživanja procenjuju da je sadržaj minerala u namirnicama iz supermarketa oko 40% niži u odnosu na onaj od pre 50 godina, što nam dodatno otežava da unesemo ono što je potrebno da bismo imali pogon na sva četiri točka.

UvoĂ°enjem cinka i magnezijuma u ishranu kroz suplementaciju, možemo da se borimo protiv posledica izazvanih nedostatkom ovih minerala usled loše ishrane i fizičke aktivnosti (koja je jedan od glavnih uzročnika nedostatka minerala).
Nivo magnezijuma u krvi može da opadne čak 5% od 90-ominutnog pešačenja na traci 3 miles/h (prim.prev. oko 5km/h).

Istraživanja nam pokazuju neke zanimljive prednosti koje suplementacija cinka i magnezijuma donosi sa sobom, a u cilju punjenja našeg tela ovim mineralima:

- Suplemetacija magnezijumom poboljšava toleranciju na fizičku aktivnost onda kada se niste dovoljno naspavali.

-  Suplemetacija magnezijumom može da poboljša kardiovaskularnu funkciju tokom izvoĂ°enja vežbe.

-  Suplemetacija cinkom može da spreči smanjenje u nivoima tiroidnih hormona i testosterona izazvano vežbanjem, kako kod fizički neaktivnih muškaraca, tako i kod elitnih sportista.

A sad da vidimo najbolji recept koji objedinjava sve pozitivne efekte ova dva dragocena minerala...

Kao što smo primetili, uticaj koji težak trening ima na nivoe cinka i magnezijuma dodatno pogoršava probleme koji već postoje usled nedostatka minerala u našem zemljištu. Evo šta možete da uradite da vratite telo na pravi put.

ZMA® odnosno vitamin B6, cink monometionin aspartat i magnezijum aspartat – Ovaj suplement je razvio Victor Conte sredinom 90ih godina prošlog veka u svojoj kompaniji SNAC, koja je sprovela testiranje mikronutrijenata i optimizovala ih za potrebe vrhunskih sportista, izmeĂ°u ostalog (trep trep).

Mnogi dizači mogu imati problem sa snom...ukoliko ne uspete da zaspite u roku od 30 minuta, definitivno imate problem koji treba rešiti. ZMA® će sigurno pomoći!

ZMA UVEK I SVUDA!
« Poslednja izmena: Avgust 20, 2014, 09:50:06 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #13 poslato: Avgust 20, 2014, 02:00:31 posle podne »

ZMA suplementi su za mene pravi raj, preporeĂ°en sam sa njima. Tako lep san i dobar odmor.

pretpostavljam i da je to delom zbog toga jer si deficitaran sa Zn, Mg...  navodno oni koji su u deficitu osećaju najbolje efekte zma preparata - sportisti svakako...  Slaviša bi svakako više znao reći na tu temu.
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #12 poslato: Avgust 19, 2014, 05:41:25 posle podne »

ZMA suplementi su za mene pravi raj, preporeĂ°en sam sa njima. Tako lep san i dobar odmor.
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #11 poslato: Avgust 19, 2014, 11:39:27 pre podne »

Znaci ipak bi umesto hemotesta bilo bolje da uzimem neki multivitamin + uz to kre-alkalyn i protein?

200% bolje :) :)    ako možeš, dodaj i ZMA...  to je već lepa kombinacija.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #10 poslato: Avgust 18, 2014, 09:00:55 posle podne »

Da,bas tako...mozes i jedan kompleksni vitaminsko-mineralni suplement...dobar izbor bi bio...http://www.pansport.rs/Vitaminsko-mineralni-kompleksi/Za-rekreativce-i-aktivne-ljude/NI325-My-Favorite-Multiple%C2%AE-Energizer.html
Sačuvana
ronaldo9
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 230

« Odgovor #9 poslato: Avgust 18, 2014, 05:59:43 posle podne »

Znaci ipak bi umesto hemotesta bilo bolje da uzimem neki multivitamin + uz to kre-alkalyn i protein?
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #8 poslato: Avgust 16, 2014, 06:23:45 posle podne »

imaš odličan predlog gore za ZMB6 koji mogu samo da podvučem :) 

isprobaj sa tim preparatom... nije skup, a može da ti pomogne.... u više sfera ;)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: Avgust 16, 2014, 11:28:00 pre podne »

Ma kvalitetna, raznovrsna i izbalansirana ishrana je osnov svega...hrana pod br.1 pa suplementacija...koliko puta dnevno jedes,sta jedes?


http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/osnovna-pravila-ishrane.html

E sad osnovno pravilo za sve testo-boostere je da daju i libido-boost da tako kazem...ali opet ponavljam, mislim da ti je to nepotrebno...ipak je najbolji testo-boost lepa zena  ;) ...a na nivo testosterona trening( strucno vodjen i umeren)i kvalitetan ljubavni zivot moze samo pozitivno da utice... ;D

Moj predlog bi pre bio http://www.pansport.rs/Pove%C4%87anje-testosterona-prohormonski-preparati/ZMA/SN1028-ZMB6.html

"Potencijalni efekti cinka i magnezijuma na performanse su doveli do formulacije ZMB6 koja u svom sastavu uključuje cink, magnezijum i vitamin B6. Istraživanja su bila veoma obećavajuća, pokazujući da je suplementacija ZMB6 povoljno uticala na povećanje nivoa slobodnog i ukupnog testosterona, nivoa IGF-1 (insulinu sličan faktor rasta), i povećanju snage."
Sačuvana
ronaldo9
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 230

« Odgovor #6 poslato: Avgust 16, 2014, 10:22:34 pre podne »

Kad me vec vucete za jezik da vi recem da sam mislio da pijem hemotest iz dva razloga: devojka xD + treninzi...i jedno bez drugog uljucuje gubitak testa (bar koliko znam....i osecam :D) a kamo li sastavljeno....
I malo sam previse mrsav za moju visinu 184-73 pa sam zato mislio ubaciti whey protein uz kre-alkalyn.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #5 poslato: Avgust 15, 2014, 10:51:04 posle podne »

Vidi, ma koliko verovao u hemo-test, ipak on nije svemoguc...svi testo-boosteri su pozeljniji i da kazem delotvorniji kod starijih od 30 godina...tako  da se apsolutno slazem sa Monikom...investiraj novac u bcaa, glutamin, kre-alkalyn...a hormonski boost ti jos nije potreban...
Sačuvana
ronaldo9
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 230

« Odgovor #4 poslato: Avgust 15, 2014, 04:11:29 posle podne »

25 god imam...od hemotesta sam ocekivao da malo nadoknadim potrosenu energiju, a nikad nisam probao nesto slicno pa rekoh sto da ne.
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #3 poslato: Avgust 15, 2014, 01:10:04 posle podne »

Koliko imas godina? 

Ja bih iskreno pre investirala u amino poput bcaa, glutamina....  Uglavnom su očekivanja od preparata tipa hemotest veoma visoka, a njihovo dejstvo obično nije ništa izraženo posebno ako si veoma mlad...
Whey+kreatin je dobra osnova, ako jos nisi uzeo hemotest taj novac ulozi u AK ili glutamin kako ti je Monika napisala, ili eventualno multivitamin kvalitetniji.
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #2 poslato: Avgust 15, 2014, 12:26:54 posle podne »

Koliko imas godina? 

Ja bih iskreno pre investirala u amino poput bcaa, glutamina....  Uglavnom su očekivanja od preparata tipa hemotest veoma visoka, a njihovo dejstvo obično nije ništa izraženo posebno ako si veoma mlad...
Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.125 sekundi sa 17 upita.