TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395116 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 06:53:26 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: ACL  (Pročitano 3939 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #19 poslato: Avgust 29, 2014, 10:52:03 pre podne »

Mozete krenuti teretanu noge
- sutalica
- pregibi za zadnju ložu na masini
- leg pres
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #18 poslato: Avgust 29, 2014, 10:51:01 pre podne »

Prvo, veliko hvala na izdvojenom vremenu i pomoci.
Opis povrede ne mogu bolje da docaram, u svakom slucaju, to je to. Dijagonalno sam posao na ulaz, protivnika nije bilo oko mene, tako da sam krenuo lagano na kos (jos ne verujem, glup nacin za povredu, sta sam sve radio u sportu i nikad ozbiljnija povreda).
LCM nigde se ne spominje na MRI nalazu da je ostecen (sve sam prepisao sa izvestaja)
Dok sam radio vezbe za fleksiju u pocetku sam osecao bol samo sa medijalne strane kolena (mozda ce ovo znaciti nesto).
Gips nisam nosio, ortoped samo zavoj stavio. Odmarao sam 20 dana, koleno fiksiranao bilo zavojem i nosio sam steznik (maksimalno stedeo nogu, minimalna kretnja). Nakon toga krenuo sam na fizikalnu terapiju, odradio 3 nedelje i nastavio kuci sam da radim vezbe.
Pijem DONA prasak, ne znam da li mogu i Nodol?
Sto se tice izgleda kolena (izgleda isto kao i zdravo napred, samo kad ispravim nogu, sa zadnje strane postoji veoma mali otok, valjda ce se i to povuci).
Vezbe (klasicne za nogu, sto se rade na fizikalnoj) sam savladao i postale su mi lake.
Za teretanu, sam razmisljao da krenem, 70 i neki je dan od povrede, pa da probam lagano da radim(valjda je dovoljno vremena proslo od povrede).
Bicikla mi izuzetno prija, vozim 1 dnevno po 15 minuta (lagano). Ovo za biciklu me najvise zanima da li smem da vozim?
Sto se tice cucnjeva, radio sam polucucanj nekoliko puta ali sam prestao jer nisam siguran koliko smem da cucnem.
Krecem uskoro da radim ovo u teretani, pa javljam kako ide.
Hvala puno jos jednom.

Bicikl moze, plivanje moze. Vaznoje izbegavati neravan teren, promenu pravca kretanja.... za sada (dok se ne ojaca kvadriceps)...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #17 poslato: Avgust 29, 2014, 10:49:46 pre podne »

Razumeo sam da je koleno otislo na unutra pri povredi u trenutku odraza...?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #16 poslato: Avgust 29, 2014, 10:48:44 pre podne »

Bol sa medijalne strane je znak povrede LCM. U principu se stavlja gips, ali to zavisi od izrazenosti povrede. Sustina je mirovanje.
Dobro je da na magnetu nema opisa vidljive povrede na tom ligamentu.
Sačuvana
ivanr9
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 3

« Odgovor #15 poslato: Avgust 27, 2014, 08:55:56 posle podne »

Prvo, veliko hvala na izdvojenom vremenu i pomoci.
Opis povrede ne mogu bolje da docaram, u svakom slucaju, to je to. Dijagonalno sam posao na ulaz, protivnika nije bilo oko mene, tako da sam krenuo lagano na kos (jos ne verujem, glup nacin za povredu, sta sam sve radio u sportu i nikad ozbiljnija povreda).
LCM nigde se ne spominje na MRI nalazu da je ostecen (sve sam prepisao sa izvestaja)
Dok sam radio vezbe za fleksiju u pocetku sam osecao bol samo sa medijalne strane kolena (mozda ce ovo znaciti nesto).
Gips nisam nosio, ortoped samo zavoj stavio. Odmarao sam 20 dana, koleno fiksiranao bilo zavojem i nosio sam steznik (maksimalno stedeo nogu, minimalna kretnja). Nakon toga krenuo sam na fizikalnu terapiju, odradio 3 nedelje i nastavio kuci sam da radim vezbe.
Pijem DONA prasak, ne znam da li mogu i Nodol?
Sto se tice izgleda kolena (izgleda isto kao i zdravo napred, samo kad ispravim nogu, sa zadnje strane postoji veoma mali otok, valjda ce se i to povuci).
Vezbe (klasicne za nogu, sto se rade na fizikalnoj) sam savladao i postale su mi lake.
Za teretanu, sam razmisljao da krenem, 70 i neki je dan od povrede, pa da probam lagano da radim(valjda je dovoljno vremena proslo od povrede).
Bicikla mi izuzetno prija, vozim 1 dnevno po 15 minuta (lagano). Ovo za biciklu me najvise zanima da li smem da vozim?
Sto se tice cucnjeva, radio sam polucucanj nekoliko puta ali sam prestao jer nisam siguran koliko smem da cucnem.
Krecem uskoro da radim ovo u teretani, pa javljam kako ide.
Hvala puno jos jednom.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #14 poslato: Avgust 27, 2014, 11:28:15 pre podne »

Pogledaj txt
http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/stabilnost-kolena.html
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #13 poslato: Avgust 27, 2014, 11:24:03 pre podne »

Mozes uzimati Nodol max 1x1 2-3 meseca.
Ukoliko ima izliva tj prednji deo kolena mazi lioton gel 2x na dan naredne 2-3 nedelje...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #12 poslato: Avgust 27, 2014, 11:21:48 pre podne »

Za pocetak treba da radis u teretani- sutalicu leg ekstenzije single leg (moze i sa zadržajem...
- pregibi zadnje loze na masini
- leg pres
- čucnjevi
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #11 poslato: Avgust 27, 2014, 11:20:00 pre podne »

Znaci u tvom slucaju - sustina je jačanje kvadricepsa koji je glavni stabilizator kolena.
Sto je kvadriceps jači koleno je stabilnije pri pokretima i manji je rizik od nove povrede.
Sport je dozvoljen kada se ojaca kvadriceps. Takodje u program su ukljucene i vezbe propriocepcije...
Vezbe jacanja treba da su praćene i programom istezanja kako bi se očuvala normalna pokretljivost kolena.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #10 poslato: Avgust 27, 2014, 11:16:55 pre podne »

Parcijalna povreda prednjeg ukrštenog ligamenta se ne leči (operativno) - radi se samo na prevenciji dalje povrede ligamenta.
Potrebno je jacanje kvadricepsa (ozbiljan rad na tome) + zadnja loža,  tj kompletan kineticki lanac donjeg ekstremiteta.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #9 poslato: Avgust 27, 2014, 11:14:13 pre podne »

Izliv u subpatelarnoj burzi je posledica prethodnog izliva u kolenu i to nije veći problem....
Povreda prednjeg ukrštenog ligamenta moze biti prisutna zajedno sa povredom kolateranog medijalnog ligamenta u nekom procentu.
Parcijalna povreda (ruptura) ligamenta je relativna dijagnoza jer u odredjenom procentu ona nije pouzdana - u smislu da povrede ligamenta mozda i nema.
Vazno je da se na magnetu ligament vidi u normalnoj poziciji, sto znaci da je normalnog anatomskog pllozaja i da vrsi svoju funkciju u stabilizaciji kolena.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #8 poslato: Avgust 27, 2014, 10:38:52 pre podne »

Po onome sto opisujes sigurno je bila povreda kolateralnog medijalnog ligamenta (LCM) - istegnuće ili ruptura...
Da li si nosio gips posle povrede, mirovao dve- tri nedelje?
Na magnetu nije opisana povreda kolateralnog medijalnog ligamenta?
Sačuvana
ivanr9
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 3

« Odgovor #7 poslato: Avgust 24, 2014, 08:20:14 posle podne »

Povreda je nastala na basketu, prilikom dvokoraka, levom nogom (odrazna) kada sam zeleo da se odrazim od zemlje,
samo sam ostetio kako stopalo ostaje fiksirano za podlogu (ne prati dalje pokrete) I kako koleno ode levo desno,
ali bez zvucnih fenomena. Nakon pocetnog soka i bola, stavio sam zavoj i odmarao na stolici 1h. Nakon toga sam ustao,
mogao sam da se pomalo oslonim i sepajuci izasao iz hale.
Odmah nakon povrede i narednih mozda 5,6 sati nisam imao veliki otok, bio je ali mali otok. Nakon noci, otok jos sasvim malo
povecao.
Bol u trenutku povrede sam osetio, najpre na medijalnoj pa koleteralnoj strani kolena.
190cm, 90 kg( sad 85, skinuo 5kg od povrede)
31 godina, rekreativac.
Kvadriceps polako vracam, ali jos uvek slabiji u odnosu na zdravu nogu.
Sto se tice osecaja nestabilnosti, to jos ne mogu da odgovorim,  jos uvek se pazim kad hodam. Kada hodam nemam bolove I mogu da izadjem uz stepenice.
MRI je radjen u Vranju, privatna poliklinika, snimak citao neki doktor iz Nisa, posto u Vranju samo snimaju.
U slucaju da je doslo do toga, da li mora da se sredi artroskopski deo ligamenta (ocisti ili tako nesto?)
Sto se tice nalaza, kazete nije sasvim odredjen, kako onda konacno da proverim to?
Sto se tice daljeg sporta, rekreativno bih voleo kosarku i fudbal, mada bicu zadovoljan i pravolinijskim trcanjem i biciklom, samo da bude sve kao treba.

Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #6 poslato: Avgust 24, 2014, 05:01:35 posle podne »

Gde je radjena magnetna rezonanca?
Nalaz parcijalne rupture nije sasvim odredjen i ne mora da znaci ništa konkretno....
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #5 poslato: Avgust 24, 2014, 05:00:26 posle podne »

Da li postoi osećaj NESTABILNOSTI kolena?
Da li desi da koleno prošeta? (posle povrede)
Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.101 sekundi sa 17 upita.