TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395148 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 27, 2024, 05:05:31 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Varenje proteina  (Pročitano 7484 puta)
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #9 poslato: Januar 17, 2007, 06:03:58 posle podne »

Miki ne znam kako da ti se zahvalim  >:( .. ali smisliću već nešto  ;D

biće txt.. zato sam tu :)
Sačuvana
mikiveliki
Gost
« Odgovor #8 poslato: Januar 17, 2007, 03:44:01 posle podne »

biohemija,fiziologija...
neka kucka danijela...  ;D

Upravo..ja sam sa tom materijom dobro uvezan ali bi bilo zanimljivo da Daniela da medicinsku stranu te price onako insajd!!!
Sačuvana
liquid speed
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1527


To weird to live,To rare to die

« Odgovor #7 poslato: Januar 17, 2007, 03:20:18 posle podne »

biohemija,fiziologija...
neka kucka danijela...  ;D
Sačuvana
Balls-to-the-wall trainig.You sweat.You push.It hurts.In here,there's no room for crybabies,no place for talking trash.Just raw lifting.This is real deal.This is Animal.Can you handle it?
mikiveliki
Gost
« Odgovor #6 poslato: Januar 17, 2007, 03:12:13 posle podne »

odlaze u jetru  ::)
Jasno je to meni nego da odradimo tu pricumalo detaljnije sve do momenta sinteze AK u misinom tkivu...
Sačuvana
liquid speed
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1527


To weird to live,To rare to die

« Odgovor #5 poslato: Januar 17, 2007, 03:04:36 posle podne »

odlaze u jetru  ::)
Sačuvana
Balls-to-the-wall trainig.You sweat.You push.It hurts.In here,there's no room for crybabies,no place for talking trash.Just raw lifting.This is real deal.This is Animal.Can you handle it?
mikiveliki
Gost
« Odgovor #4 poslato: Januar 17, 2007, 12:10:29 posle podne »

u cilju akcije "nauka medju forumase" zamolio bih doktorku da nam objasni sta se desava sa Ak koje su dsopele u krv. Koje je njihovo sledece odrediste?
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #3 poslato: Novembar 23, 2006, 05:34:50 posle podne »

Htela sam i da naglasim od čega zavisi varenje a time i apsorbcija proteina.. a povodom rasprave na drugom postu :)
Sačuvana
P-Rex
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1677

Aj, aj, doĂ°i ako smeš!

« Odgovor #2 poslato: Novembar 22, 2006, 06:18:39 posle podne »

uuuu je stvarno preteran tekst.
Nikad nisam konkretno procitao kako se vari.

5-6 metara  :o
Sačuvana
Ja još nisam video da je neko koga su dobro istabanali to zaboravio, ali sam sto puta video da ljudi zaboravljaju i najlepse savete i pouke.
Ivo Andrić

There ain't nothing to it but to do it.


Tvoj život je možda nečiji san
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #1 poslato: Novembar 22, 2006, 03:38:05 posle podne »

MALO FIZIOLOGIJE...

Proteini – koji se nalaze u mesu, jajima, mleku, nekom povrću i koštunjavom voću – su dugi lanci aminokiselina- Vrsta i položaj aminokiselina odreĂ°uju karakteristike proteina. Važan digestivni enzim PEPSIn koji se nalazi u želucu je prvi koji razlaže unete proteine. On je aktivan na samo odreĂ°enoj vrednosti ksielosti želudačne sredine tj. samo na pH od 2 do 4. Prema tome za razgradnju proteina važna je kisela sredina eluca. Hlorovodonična kiselina je ta koja će tome značajno doprineti. Ovu kiselinu luče ćelije sluznice želuca i ima Ph oko 0,8. kada se pomeša sa drugim sokovima želuca dobijamo pH od oko2 koji je savršen za delovanje pepsina.
neki proteini u želucu se brže razlože npr. proteini surutke, belanca i mleka, dok se proteini kazeina i mesa nešto sporije razlažu. Protein mesa se razlaže tek kad pepsin razgradi kolagena vlakna koja okružuju mišićna vlakna u mesu.

Ako je kiselost želuca snižena ili ako nema dovoljno eNzima, proteinska hrana će se slabije svariti. TakoĂ°e na razgradnju proteina u želucu utiče i koncetracija vode /treba piti pre jela a ne za vreme), zatim temperatura hrane (topla hrana se bolje vari) kao i opšte stanje organizma (treba sesti i jesti na miru).

Pepsin utiče samo na raspleitanje proteinskog lanca aminokiselina, dok je kidanje veza izmaeĂ°u pojedinačnih aminokiselina prepušteno enzimima u tankom crevu. tripsin, hemotripsin i karboksipeptidaza su tri enzima koja se nalaze i pankreasnom soku. Ovaj sok je za razliku od želudačnog alkalan (bazan) što odgovara aktivnosti ovih enzima.

Kako se protein polako spušta niz crevo (dugačko oko 5-6m) takose postepeno razlaže. Konačno razlaganje vrše enzimi koji se nalaze u samom zidu creva.

Kada se razlože na pojedinačne aminokiseline (ili u nekim slučajevima na po dve, tri) onda dolazi do selektivnog transporta preko sluzokože creva u krvotok. Aminokiseline imaju svoje nosače na membrani ćelija creva i na taj način iako su veliki molekuli prolaze u, a zatim i izlaze iz ćelija i ulaze u cirkulaciju.
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.116 sekundi sa 17 upita.