TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395190 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 29, 2024, 02:38:09 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ovas  (Pročitano 3819 puta)
Stef
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 194


« Odgovor #11 poslato: Novembar 03, 2014, 08:34:20 pre podne »

Ovsene pahuljice su ti valjana zrna ovsa, nije im dodato ništa što bih im ''narušilo'' kvalitet. Kod ovsene kaše to najčešće nije slučaj, osim kod čiste kaše, ali je ona dosta skupa. Mada iskreno nisam nikad ni video nekoga da jede baš cela zrna ovsa, niti znam kako se sprema to. Ovsene pahuljice su zakon.

Samo se skuva u vodi...kao pirinac...nabubri i jedes. Iskreno mnogo je ukusnije...ovsene jesu zakon...ali jbg...dosadi te promena dobro dodje :-)
Plus...ukusnije je ovako...meni makar :-)
A ovsenu kasu...jel mi verujes da nikad nisam probao te kase, ne vidim poentu tu nekog da nazovome zdravog junk-a :/
P. S. Snimam se kako jedem ovas...pa cu da zakacim snimak...da eto vidis i to cudo :P
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #10 poslato: Novembar 03, 2014, 08:17:02 pre podne »

Ovsene pahuljice su ti valjana zrna ovsa, nije im dodato ništa što bih im ''narušilo'' kvalitet. Kod ovsene kaše to najčešće nije slučaj, osim kod čiste kaše, ali je ona dosta skupa. Mada iskreno nisam nikad ni video nekoga da jede baš cela zrna ovsa, niti znam kako se sprema to. Ovsene pahuljice su zakon.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: Novembar 02, 2014, 04:16:30 posle podne »

Ipak sam za ovsene pahuljice..."malo" mehaničke obrade će olakšati varenje...

Ali nije greška ni jedno, ni drugo...sve zavisi od osetljivosti tvog "digestivnog trakta"...

Sačuvana
Stef
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 194


« Odgovor #8 poslato: Novembar 02, 2014, 04:11:33 posle podne »

Hvala na detaljnom objasnjenu Slavisa, zaista je privilegija citati tvoje postove.
Znaci sumo sumarum, zrno ovasa je cak i bolje od ovsenih pahuljica?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: Novembar 02, 2014, 04:04:00 posle podne »

Ovsene pahuljice zapravo "nastaju" od celog zrna ovsa...dakle, u pitanju je minumum obrade samog zrna...

Dok to ne važi kada su u pitanju ovsene kaše...Postoji razlika u stepenu obrade. Dok je kod pahuljica u pitanju celo zrno, instant ovsene kaše su  preradjene i  imaju veći glikemijski indeks što je povezano sa većim stepenom rafinisanosti žitarice. Ne znači da je ovsena kaša loša, ali prednost ipak dajemo ovsenim pahuljicama od celog zrna.

Sve u svemu, dok god se radi o celom zrnu ovsa sa što manje obrade, to bolje...

Da napomenem...

Ovas ili zob je žitarica koja je često zapostavljena u ljudskoj ishrani, a to je prava šteta. Ovas sadrži vlakna koja pospešuju varenje hrane, a dobar je i protiv opstipacije. Vlakna iz zobi, u crevima smanjuju apsorpciju masti, pa je na taj način ova žitarica veoma dobra za snižavanje holesterola. To je odlična hrana za gojazne, dijabetičare, sportiste i sve ostale. Kada pojedete obrok sa ovasom bićete siti, ali nećete se ugojiti. Ovas je dobar izvor ugljenih hidrata, a i pored toga ima malo kalorija.  Bogat je sa antioksidansima. Sadrži cink, selen, magnezijum, gvoždje i vitamin E. Ovas sadrži i proteine. Zanimljivo je da ovas ne sadrži gluten, tako da ga mogu jesti i oni koji su alergični na ovaj sastojak.
Osim što je dobar protiv holesterola, ovas čisti organizam, koristan je protiv kiseline u želudcu i snižava krvni pritisak. Prema naučnim saznanjima ovas u ishrani smanjuje rizik od raka. Ovas je značajan i kod oboljenja kože, kao što su psorijaza, dermatitis, suva koža i sl.
Ako želite da budete zdravi jedite za doručak ovsene pahuljice

« Poslednja izmena: Novembar 02, 2014, 04:35:57 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16710


« Odgovor #6 poslato: Novembar 02, 2014, 02:57:22 posle podne »

Ovseno brašno se koristi za spremanje,ono se dobija iz celog zrna zato i mislim da možeš da jedeš i zrno :)
Nisam probao ali sad kad si mi pomenuo ukus, probaću :)
Sačuvana
Stef
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 194


« Odgovor #5 poslato: Novembar 02, 2014, 02:48:29 posle podne »

I ja sam razmisljaom o tome, mislim da možeš da jedeš i tako i da nema neke razlike.


Pa logicno gledano, trebalo bi da bude cak i bolje, jer jbg ono...prirodnije je, nije uopste preradjivano. Ali opet, ko zna...mozda oni tom preradom izbace nesto sto ne treba...ne bih znao. Plus...problem je taj sto svugde gde se pominje zdrav dorucak itd...pominju se ovsene PAHULJICE a ne OVAS :/
Tako da rekoh da pitam Kforum, mozda ce neko znati.
A ne znam da'l si ti probao, ali sto se ukusa tice, meni makar, je neuopredivo ukusnije.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16710


« Odgovor #4 poslato: Novembar 02, 2014, 02:37:22 posle podne »

I ja sam razmisljaom o tome, mislim da možeš da jedeš i tako i da nema neke razlike.
Sačuvana
Stef
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 194


« Odgovor #3 poslato: Novembar 02, 2014, 12:23:28 posle podne »

Ovas se mahom koristi za ishranu stoke, posebno konja a manje kod ljudi, uglavnom je kod ljudi dodatak ishrani.
Sadrzi dosta minerala i vitamina.
A nutritivne vrednosti su oko 65% hidrati, 17% belancevine, ima kompleks vitamina B i slicno.

Veoma korisne cinjenice koje sam naravno i sam sve znao ;)
Pitanje je, i eto ponovicu opet, razlika izmedju ovasa (zrna, kuvana) i ovsenih pahuljica.
Sačuvana
Miki91
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 658


« Odgovor #2 poslato: Novembar 02, 2014, 12:11:03 posle podne »

Ovas se mahom koristi za ishranu stoke, posebno konja a manje kod ljudi, uglavnom je kod ljudi dodatak ishrani.
Sadrzi dosta minerala i vitamina.
A nutritivne vrednosti su oko 65% hidrati, 17% belancevine, ima kompleks vitamina B i slicno.
Sačuvana
"Put the victim to bad, and wake the hero instead."
Stef
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 194


« Odgovor #1 poslato: Novembar 02, 2014, 11:02:33 pre podne »

Video sam u maksiju jutros da imaju OVAS (znaci ne ovsene pahuljice, nego zrna ovasa).
Zanima me da li je ista situacija sto se nutritivno tice ovog ovasa i ovsenih pahuljica (iskreno, ima mi lepsi ukus nego ovsene pahuljice, te bih se prebacio na to umesto ovsenih za stalno)?
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.064 sekundi sa 17 upita.