TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395148 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 27, 2024, 12:21:24 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: "Ja sam alfa i omega, PRVI I POSLEDNJI"...ALFA LIPOINSKA KISELINA...  (Pročitano 6182 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1 poslato: Decembar 23, 2014, 01:45:09 posle podne »

Alfa-lipoinska kiselina je poznata i kao tioktinska kiselina, lipoinska kiselina ili alfa-liponska kiselina, a u hemijskom pogledu to je 1,2-ditiolan-3-valerijanska kiselina. To je hidrosolubilna supstanca( rastvorljiva u vodi) rasprostranjena u biljnom i životinjskom svetu. Ljudski organizam je sintetiše, ali je delom unosi i hranom.

Stabilnost – Alfa-lipoinska kiselina je relativno stabilna. Antioksidativna aktivnost se smanjuje u prisustvu metala i prevodenjem aktivnog R-enantiomera u S-enantiomer tokom izolovanja i izlaganja povišenoj temperaturi.

Namirnice koje sadrže alfa-lipoinsku kiselinu – Alfa-lipoinska kiselina se u malim kolicinama nalazi u svim namirnicama, a najviše u iznutricama, mesu, krompiru, cvekli i šargarepi. Crveno meso se smatra za najbolji nutritivni izvor alfa-lipoinske kiseline.  U namirnicama ova kiselina je vezana kovalentnim vezama i u tom obliku nije odmah iskoristljiva u organizmu, a njen sadrzaj je veoma nizak.



Fiziološki efekti alfa-lipoinske kiseline

Alfa-lipoinska kiselina je kofaktor( koenzim) u okviru dva enzima: piruvat – dehidrogenaznog kompleksa i dehidrogenaze alfa-keto kiselina. Ova dva enzima ucestvuju u metabolizmu ugljenih hidrata, masti i aminokiselina.
Slobodna alfa-lipoinska kiselina, nevezana za enzime, u organizmu ima ulogu antioksidansa koju vrši na više nacina: direktno reaguje sa slobodnim radikalima, reaguje sa jonima metala i regeneriše potentne antioksidanse kao što su vitamini C i E i glutation i produžava im antioksidantno delovanje.

Neki stručnjaci nazivaju alfa-lipoinsku kiselinu idealnim antioksidansom, jer deluje i na liposolubilne (koji se rastvaraju u mastima) i na hidrosolubilne (koji se rastvaraju u vodi) slobodne radikale( nezeljeni produkti energestkog metabolizma svake celije, "medijatori celijskog stresa"). Lako se usvaja u ćelije i transportuje kroz ćelijske membrane. TakoĂ°e, vezuje i "slobodne jone" pa se koristi kod trovanja živom, olovom.

Postoje dokazi o povoljnom delovanju alfa-lipoinske kiseline kod komplikacija dijabetesa( smatra se da povecava osetljivost celija na insulin, kao i da "imitira dejstvo insulina" u tkivima) - periferne polineuropatije (oboljenje perifernih nerava koje se karakterise trnjenjem, grcevima, peckanjem), dijabeticke retinopatije (ostecenje ocne strukture - retine), kardiomiopatije (ostecenje srcanog misica), cerebralne ishemije (smanjena koncentracija kiseonika u mozgu), oboljenja srca i krvnih sudova (povecan nivo masti u krvi, ateroskleroza), trovanja metalima,živom, olovom . Posto se dobro usvaja i prolazi mozdanu barijeru, koristi se i kod senilnosti, posle mozdanog udara, kod Alchajmerove bolesti, multiple skleroze...

Dnevne potrebe za alfa-lipoinskom kiselinom – Nema podataka o dnevno potrebnoj kolicini alfa-lipoinske kiseline. Dnevni unos alfa-lipoinske kiseline prosecnom ishranom se procenjuje na oko 0.5 mg.

Neželjene reakcije i upozorenja – Trudnice, dojilje i mala deca ne bi trebalo da uzimaju alfa-lipoinsku kiselinu, jer ne postoji dovoljno podataka o njegovom delovanju na ovu populaciju. Dijabeticari bi trebalo da se konsultuju sa lekarem pre uzimanja alfa-lipoinske kiseline i da redovno kontrolišu nivo glukoze u krvi. Alfa-lipoinska kiselina se obicno dobro podnosi.

Interakcije alfa-lipoinske kiseline sa lekovima, hranom i suplementima –

Kao dodatak ishrani primenjuje se u dozama od 200mg do 1800mg. Uobičajeno, kod periferne polineuropatije 600mg dnevno, kod dijabetesa tip 2 gde još nije nastalo oštećenje perifernih nerava, korisno je preventivno je konzumirati u dozi od 200mg do 400mg dnevno. Pošto utiče i na smanjenje glikemije (nivoa šećera u krvi, POVECAVA OSETLJIVOST NA INSULIN), treba povesti računa u početku da ne doĂ°e do hipoglikemije (nizak nivo šećera u krvi) kod istovremene primene lekova za regulaciju šećera u krvi. Preventivno i zdravi ljudi mogu koristiti 200mg alfa-lipoinske kiseline dnevno, kao antioksidans (za regeneraciju E i C vitamina).



Alfa-lipoinsku kiselinu ne treba uzimati istovremeno sa mlekom i mlečnim proizvodima, kao ni sa hranom i preparatima koji sadrže kalcijum, magnezijum, cink ili gvožĂ°e jer može doći do smanjenja dejstva...razmak prilikom uzimanja bi trebalo da bude 2-4h...

Pomenimo da je ALA bitan sastojak mnogih "transportnih sistema" kreatina i NO-reaktora...ALA - vas omiljeni insulin booster  ;)
« Poslednja izmena: Decembar 23, 2014, 01:56:53 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.052 sekundi sa 17 upita.