TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394260 Teme od strane 25002 Članovi Poslednji član: lazic037

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 19, 2024, 08:59:23 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: chia sjemenke  (Pročitano 3725 puta)
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #3 poslato: Januar 16, 2015, 03:28:14 posle podne »

Imam chiu i koristim je ujutru sa ovsenim, pazi sa količinom jer ćeš ići u wc od nje :) :)    najviše zbog toga kažu da podstiče mršavljenje.

Dodaj jednu kašičicu, najbolje uz žitarice - ja iseckam sitno jabuku, dodam kašičicu "MACA", kašičicu chie, ovsene i jogurt

i ja sam je donela iz Slovenije jer su ovde cene katastrofalne
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2 poslato: Januar 16, 2015, 12:36:16 pre podne »

Pozz ljudi. Ujak  iz Slovenije mi je poslao chia sjemenke . Na 100g ima 489kcal P16g, UH 44g ( slozeni), i 20g omega 3, medjutim mene kopka to jer svi po netu pisu kako podsticu mrsavljenje itd sto meni ne bi odgovaralo jer sam inace ekto i mrsav ali su jako zdrave i skupe i kako vam se cini ova kolicina omega 3 meni je najvise zbog njih. I sta mislite dal da uzimam dal je moguce da stvarno podsticu mrsavljenje? inace imaju i 31g vlakana


http://www.newsmart.me/superhrana-chia-sjemenke.html evo i link nesto o njima ne znam dal smije da se kaci pa neka moderator makne ako ne smije

Pozdrav...

Same za sebe, chia semenke su "jako dobra stvar", ali bez preteranog senzacionalizma...i druge namirnice bogate dijetnim vlaknima imaju slična svojstva( podrška "mršavljenju", ali i "zdravlju" uopšte)...pre nego damo konačan sud da kažemo koju reč o dijetnim vlaknima uopšte...postoji podela dijetnih vlakana na:

Rastvorljiva vlakna:

- usporavaju oslobaĂ°anje glukoze u krv (sporije oslobaĂ°anje, tj. usporena apsorpcija prostijih ugljenih hidrata smanjuje lučenje insulina što je značajno za regulaciju šećera kod dijabetičara i snižavanje glikimičkog indeksa hrane, dakle, modulacija glikemičkog indeksa hrane);

- snižavaju nivo holesterola, jer se vlakna vezuju za žučne kiseline i soli, za koje je inače vezan holesterol, i na taj način povećavaju njegovo izlučivanje iz organizma.

Nerastvorljiva vlakna imaju najbitniju funkciju u sprečavanju nastanka digestivnih poremećaja, tj. ne fermentišu ih bakterije (ne rastvaraju se) u zidu creva i imaju laksativni efekat. Masa stolice se povećava i ubrzava se pasaža, jer bubre u vodi koju apsorbuju iz creva.

A njihova "zbirna" svojstva su:

• Održavaju dobro zdravlje i vitalnost,

• Preveniraju srčana oboljenja( ateroskleroza),

• Snižavaju holesterol,

• Snižavaju i stabilizuju šećer u krvi,

• Sprečavaju opstipaciju( zatvor),

• Smanjuju verovatnoću za nastanak karcinoma debelog creva, divertikuloze.

• Preveniraju gojaznost,

• Deluju kao antioksidansi,

• Sadrže fitoestrogene

Hm, dakle, većina pomenutih svojstava( efekat "na mršavljenje") chia semenki proizilazi iz bogatstva dijetnim vlaknima...ok tu je i kalijum i drugi minerali, omega-3( 60% od ukupnih masti ide na omega-3, tj, polinezisećene masti, impresivno), vitamini rastvorljivi u mastima( A, E. K, D), vitamini B-grupe...ali polako...bez brzog zaključivanja...

Mora se voditi računa da bi naglo povećanje unosa vlakana trebalo da bude sporo i postepeno...dakle, ako do sada nisi imao "previše" vlakana u ishrani, mogu nastati problemi...ako se odjednom unese veća količina vlakana može doći do nadutosti (flatulencije) što je praćeno pojavom gasova, ubrzanom peristaltikom i prolivima...dakle, unos treba rasporediti u toku dana...i nemoj da ti dominatan izvor složenih hidrata budu ove semenke, posmatraj ih kao izvore zdravih masti...i to jako dobre izvore zdravih masti u rangu sa semenom lana...

Optimalan unos dijetnih vlakana - mnogi nutricionisti preporučuju 20-35 grama/dan...

Povećan unos vlakana može imati i neke negativne posledice, tako da treba biti obazriv (akcenat na umerenost)

Povećan unos dijetnih vlakana:

• može poremetiti apsorpciju lekova,

• smanjuje sposobnost varenja i apsorpcije hrane,

• može mehanički oštetiti sluzokožu creva,

• fitinska kiselina u zrnevlju i povrću stvara komplekse (helate) sa mineralima (Ca, Fe i Zn) i smanjuje njihovu apsorpciju,

• velika količina fosfora u namirnicima bogatim vlaknima može doprineti stvaranju kamenčića u mokraćnim putevima.

Dakle, bez redovnog treninga, korekcije ishrane, sama dijetna vlakna iz ma kog izvora dolazila, neće mnogo pomoći u "gubitku neželjenih kilograma"...

Tako da s obzirom da ti je cilj masa, možeš ih slobodno koristiti u ishrani, ali obrati pažnju da ne preteruješ( previše dijetnih vlakana)...sve napisano o dijetnim vlaknima je napomena da bi znao kako da ih uklopiš na dnevni meni...i da, SAMELJI IH I SVEŽE SAMLEVENE IH KORISTI...jer ovako sa "intaktnom opnom" će više poslužiti u svrhu regulisanja probave...

Kakvu si preporuku dobio oko konzumacije? Načina upotrebe?
« Poslednja izmena: Januar 16, 2015, 12:46:35 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Didza
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 111

« Odgovor #1 poslato: Januar 15, 2015, 10:33:09 posle podne »

Pozz ljudi. Ujak  iz Slovenije mi je poslao chia sjemenke . Na 100g ima 489kcal P16g, UH 44g ( slozeni), i 20g omega 3, medjutim mene kopka to jer svi po netu pisu kako podsticu mrsavljenje itd sto meni ne bi odgovaralo jer sam inace ekto i mrsav ali su jako zdrave i skupe i kako vam se cini ova kolicina omega 3 meni je najvise zbog njih. I sta mislite dal da uzimam dal je moguce da stvarno podsticu mrsavljenje? inace imaju i 31g vlakana


http://www.newsmart.me/superhrana-chia-sjemenke.html evo i link nesto o njima ne znam dal smije da se kaci pa neka moderator makne ako ne smije
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.055 sekundi sa 17 upita.