TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395144 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 08:24:48 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Odabir suplemenata  (Pročitano 5596 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: Mart 09, 2015, 10:18:11 posle podne »

Poenta priče Isidora nije da ti po svaku cenu preporučimo neki proteinski suplement, već da PRIMARNO kroz ishranu uneseš dovoljno proteina, a da proteinski suplement bude samo dodatak osnovi - ishrani, Monika ti je dala odlične predloge, ali ne očekuj da će ti bilo koji proteinski suplement zameniti ono što u ishrani nedostaje...

Ne može se živeti na šejkovima i voću...  ;)

Šta su proteini? Najkraće i najprostije rečeno - više razgranatih lanaca amino kiselina...dakle, da, kao što Monika reče dobar izbor je protein surutke, ali ja sam više za blendove( u svrhu zamene obroka) - mešavina proteina iz više izvora koje će omogućiti duže i postepeno oslobaĂ°anje amino kiselina...

Kazein, protein mleka se sporije vari i daće postepeno i duže oslobaĂ°anje amino kiselina u višečasovnom periodu...( jedan od bitnih sastojaka većine blendova)

Moja preporuka će biti - http://www.pansport.rs/PS252-Power-protein.html

Po pitanju njegovog sastava...

"Koncentrat proteina surutke je protein sa najvećom bioraspoloživošću, bogat je glutaminom i najvredniji je izvor amino kiselina razgranatog lanca (BCAA), koje su esencijalno bitne za vreme treninga, kao i u periodu oporavka.

Prirodni proteinski sastav proteina iz mleka, čini oko 80 % kazeina i 20 % proteina iz surutke, koji organizam duže vreme snabdeva svim potrebnim amino kiselinama, izmeĂ°u ostalog i onima koje organizam nije u mogucnosti da sintetiše (histidin, Izoleucin, Leucin, Lizin, Metionin, Fenilalanin, Treonin, Triptofan i Valin).

Sve popularniji Izolat goveĂ°eg proteina zbog svog jedinstvenog aminokiselinskog profila, smatra se jednim od najboljih proteinskih izvora.

Pored gore navedenih proteina PowerProtein sadrzi i visoko bioraspoložive Peptide Glutamina.

Glutamin ubrzava celokupni telesni oporavak, ima snažan uticaj na metabolizam proteina, te igra važnu ulogu u obnovi i izgradnji mišićne mase. Glutamin takoĂ°e ima pozitivan uticaj na imunološki sistem. Peptidi glutamina se zbog svojih peptidnih veza mnogo lakše vezuju za ostale amino kiseline.
"

Sačuvana
Isidoricaaaa
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 32

« Odgovor #8 poslato: Mart 09, 2015, 07:03:37 posle podne »

Da li je to nutricionista u Domu Zdravlja? Nutrcionista ti je sastavio( sastavaljala) plan ishrane za povećanje mišićne mase?  ;) Razlika ima draga naša Isidorice...tj. taj "plan ishrane" mora da trpi mnogo modifikacija da bi poslužio svrsi...više kvalitetnih proteina, složenih ugljenih hidrata i zdravih masti( pročitaj predložene članke)...

Vidim dosta uopštavanja...nekih predrasuda...i slepog poverenja u verovatno "šablon dijete" koje ti se serviraju...a decenijama nisu menjane...

Po pitanju skrobnih namirnica i mesa...dovoljno je da krompir dobro sažvaćeš, jer u ustima postoji enzima amilaza koji omogućava varenje skroba, tako da na nivou želuca neće biti problema sa pH želudačnog sadržaja, tj. varenjem proteina iz mesa...

Ali tvoj je izbor kome ćeš ukazati povrenje...lljudima sa iskustvom i rezultatima na ovom polju ili "šablon majstorima"  ::)

Voćne užine su loš izbor( voće je ipak dominantno izvor prostih ugljenih hidrata, "kratkotrajna energija")...po koja voćka izmeĂ°u obroka da, ali da ti to bude obrok sam za sebe, to nikako...ali ipak, ako ti nutricionista tako kaže, samo napred...jesi li od nje i dobila preporuku za korišćenje proteinskih suplemenata u svrhu dobijanja mišićne mase, a da si izvore proteina visoke biološke vrednosti iz hrane zapostavila?  ;)

Jedi kvalitetno, ali u fazi rada na povećanju mišićne mase, "forma" može da trpi...

Draga moja, jedno od neželjenih dejstava kontraceptivnih tableta je i retencija vode, "poremećaj osetljivosti na insulin", gojaznost, remećenje lipidnog statusa...policistični jajnici su u pitanju?

Na ovom forumu nema tabu tema, jer nam je cilj da na najbolji način pomognemo svakom našem forumašu...evo jedne zanimljive teme o "sindromu policističnih jajnika", ishrani i suplementaciji... http://www.pansport.rs/forum/index.php?topic=203625.0

Nutricionistkinja jeste iz DZ i rekla sam joj kako treniram i šta radim,pa je prema meni sastavljala jelovnik. A što se proteina tiče, rekla mi je da ne mogu da mi škode ako ih baš želim, ali da se obavezno posavetujem sa iskusnijim i zato se obraćam vama. :)
Hvala puno na savetima. :)
Ali, ne, nisu polivistični jajnici. :)
Poštovani, molim za malu pomoć. :) Idem redovno u teretanu već 2 i po godine, treniram tamo 4 puta nedeljno i + jednom nedeljno je samo kardio trening. Ishrana mi je raznovrsna. Unosim proteine za doručak u vidu jaja,tune,pečuraka i slično. Eventualno neki kvalitetniji ugljeni hidrat u vidu ovsenih pahuljica. Za užinu uzmem poneku većku ili nemastan jogurt,a za ručak je nešto kuvano. Večera mi je nekad kao doručak, što kvalitetnija. Svu hranu spremam bez maasti-meso se dinsta na vodi i slično. Pa bih vas zamolila da mi preporučite neki suplement (amino kiselinu ili protein, do nekih 3500 dinara,ako je moguće), koji mogu da uzimam posle treninga ili eventualno kao zamenu za obrok. Želim da još malo "napredujem" sa mišićima,a i fali mi još malo proteina na dan. Naravno, nije mi cilj da se "nagruvam",pa vas molim da i to uzmete u obzir. Hvala unapred  :)
Da,ukoliko je bitno- imam 18 godina, visoka sam 169cm i imam 69kg. ALi mi smetaju još to malo salce oko stomaka i po butinama :)

Ćaos, dobrodošla na forum :)

Pored mnoštva dobrih saveta koje si već dobila, ostaje mi samo da potvrdim tvoj odabir suplemenata - definitivno protein surutke je najbolje rešenje.
Moj savet bi takoĂ°e bio Scitec 100% whey protein professional, za taj iznos koji si navela.

Uzimaš ga ovako:
- posle treninga 1 merica sa vodom, obavezno. Dakle kad završiš trening smutiš u šejkeru sa vodom i to je to.
-ukoliko ti treba zamena za obrok, možeš dodati i nemasno mleko, malo će se sporije variti i duže te držati sitom. Možeš dodati eventualno i bademe-lešnike-orahe, jer zdrave masnoće dodatno usporavaju apsorpciju.
- mnogi forumaši uzimaju whey protein ujutru zajedno sa ovsenim pahuljicama, što je dobar odnos ugljenih hidrata i proteina i takoĂ°e vrlo ukusan obrok :)

Ipak, imaj na umu da je ovo samo dopuna i da proteine iz hrane ne može ništa da zameni.

Što se tiče policističnih janika, znam koliko se patiš jer prolazim kroz isto što i ti.  Ja sam prešla na yasmin pilule baš zbog toga, iako bi trebalo da uzimam mnogo jače poput Diane.  Ali tu ne smem da te savetujem, najbolje da se savetuješ sa ginekologom.

Da li si radita OGTT test, test opterećenja? i hormone štitne žlezde?  intolerancija na glukozu obično ide u paketu sa PCOS :(
Hvala Vam mnogo! Znači, da gledam onda taj protein a ne neke aminokiseline? Tu mi nije baš najjasnije šta je efektnije.. Znam da a.k. grade proteine, formiraju peptidne veze itd.. ALi onda je možda bolje baš protein da uzmem, da bi mi poslužio kao zamena za obrok? :)
Nisu,nisu policistični jajnici, drži doktorka sve pod kontrolom. Hvala još jednom :)
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #7 poslato: Mart 09, 2015, 05:52:41 posle podne »

Poštovani, molim za malu pomoć. :) Idem redovno u teretanu već 2 i po godine, treniram tamo 4 puta nedeljno i + jednom nedeljno je samo kardio trening. Ishrana mi je raznovrsna. Unosim proteine za doručak u vidu jaja,tune,pečuraka i slično. Eventualno neki kvalitetniji ugljeni hidrat u vidu ovsenih pahuljica. Za užinu uzmem poneku većku ili nemastan jogurt,a za ručak je nešto kuvano. Večera mi je nekad kao doručak, što kvalitetnija. Svu hranu spremam bez maasti-meso se dinsta na vodi i slično. Pa bih vas zamolila da mi preporučite neki suplement (amino kiselinu ili protein, do nekih 3500 dinara,ako je moguće), koji mogu da uzimam posle treninga ili eventualno kao zamenu za obrok. Želim da još malo "napredujem" sa mišićima,a i fali mi još malo proteina na dan. Naravno, nije mi cilj da se "nagruvam",pa vas molim da i to uzmete u obzir. Hvala unapred  :)
Da,ukoliko je bitno- imam 18 godina, visoka sam 169cm i imam 69kg. ALi mi smetaju još to malo salce oko stomaka i po butinama :)

Ćaos, dobrodošla na forum :)

Pored mnoštva dobrih saveta koje si već dobila, ostaje mi samo da potvrdim tvoj odabir suplemenata - definitivno protein surutke je najbolje rešenje.
Moj savet bi takoĂ°e bio Scitec 100% whey protein professional, za taj iznos koji si navela.

Uzimaš ga ovako:
- posle treninga 1 merica sa vodom, obavezno. Dakle kad završiš trening smutiš u šejkeru sa vodom i to je to.
-ukoliko ti treba zamena za obrok, možeš dodati i nemasno mleko, malo će se sporije variti i duže te držati sitom. Možeš dodati eventualno i bademe-lešnike-orahe, jer zdrave masnoće dodatno usporavaju apsorpciju.
- mnogi forumaši uzimaju whey protein ujutru zajedno sa ovsenim pahuljicama, što je dobar odnos ugljenih hidrata i proteina i takoĂ°e vrlo ukusan obrok :)

Ipak, imaj na umu da je ovo samo dopuna i da proteine iz hrane ne može ništa da zameni.

Što se tiče policističnih janika, znam koliko se patiš jer prolazim kroz isto što i ti.  Ja sam prešla na yasmin pilule baš zbog toga, iako bi trebalo da uzimam mnogo jače poput Diane.  Ali tu ne smem da te savetujem, najbolje da se savetuješ sa ginekologom.

Da li si radita OGTT test, test opterećenja? i hormone štitne žlezde?  intolerancija na glukozu obično ide u paketu sa PCOS :(
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #6 poslato: Mart 08, 2015, 06:36:12 posle podne »

Da li je to nutricionista u Domu Zdravlja? Nutrcionista ti je sastavio( sastavaljala) plan ishrane za povećanje mišićne mase?  ;) Razlika ima draga naša Isidorice...tj. taj "plan ishrane" mora da trpi mnogo modifikacija da bi poslužio svrsi...više kvalitetnih proteina, složenih ugljenih hidrata i zdravih masti( pročitaj predložene članke)...

Vidim dosta uopštavanja...nekih predrasuda...i slepog poverenja u verovatno "šablon dijete" koje ti se serviraju...a decenijama nisu menjane...

Po pitanju skrobnih namirnica i mesa...dovoljno je da krompir dobro sažvaćeš, jer u ustima postoji enzima amilaza koji omogućava varenje skroba, tako da na nivou želuca neće biti problema sa pH želudačnog sadržaja, tj. varenjem proteina iz mesa...

Ali tvoj je izbor kome ćeš ukazati povrenje...lljudima sa iskustvom i rezultatima na ovom polju ili "šablon majstorima"  ::)

Voćne užine su loš izbor( voće je ipak dominantno izvor prostih ugljenih hidrata, "kratkotrajna energija")...po koja voćka izmeĂ°u obroka da, ali da ti to bude obrok sam za sebe, to nikako...ali ipak, ako ti nutricionista tako kaže, samo napred...jesi li od nje i dobila preporuku za korišćenje proteinskih suplemenata u svrhu dobijanja mišićne mase, a da si izvore proteina visoke biološke vrednosti iz hrane zapostavila?  ;)

Jedi kvalitetno, ali u fazi rada na povećanju mišićne mase, "forma" može da trpi...

Draga moja, jedno od neželjenih dejstava kontraceptivnih tableta je i retencija vode, "poremećaj osetljivosti na insulin", gojaznost, remećenje lipidnog statusa...policistični jajnici su u pitanju?

Na ovom forumu nema tabu tema, jer nam je cilj da na najbolji način pomognemo svakom našem forumašu...evo jedne zanimljive teme o "sindromu policističnih jajnika", ishrani i suplementaciji... http://www.pansport.rs/forum/index.php?topic=203625.0
« Poslednja izmena: Mart 08, 2015, 06:44:38 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Isidoricaaaa
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 32

« Odgovor #5 poslato: Mart 08, 2015, 05:47:54 posle podne »

Da se razumemo, ne hranim se ja ovako svaki dan, dala sam samo primere nekih obroka.. Nutricionistkinja mi je dala tačan plan ishrane za nedelju dana, ali je ja menjam, jer ne mogu stalno isto da se hranim. Vodim računa da ne jedem npr krompir sa mesom ili meso i makarone,nego sa pirinčem i slično.. Nemam računicu, ali savetovajući se sa nutricionistkinjom, pravila sam te neke izmene i računam da su dobre. Imam oko 4,5 manjih obroka na dan,to stoji. :) S tim da u njih računam i te užine koje su voće. :D
U redu,hvala na tim savetima,pročitaću te tekstove. :)
Nagruvana,hmm. Želim mišiće,ali ne i sloj sala iznad njih,ako me razumete. Ne želim da mi rastu i mišići i masti u isto vreme,onda ništa nisam postigla. :)
Zdravstveno jeste sve okej, ali zbog regulisanja hormona uzimam kontraceptivne pilule, ne bih baš o tome. Ali,pričala sam sa doktorkom i rekla mi je da mogu da uzimam proteine ili amino kiseline. Ne bi trebalo da uzimam više l karnitina ili neki drugi sagorevač da im se ne bi metabolički putevi pogodili pa da mi hormoni ne deluju.. :)
Da,to kuvano za ručak je npr sladak kupus, boranija, grašak.. Sve sa što manje ulja, dinstano ili bareno, zavisi. :)
« Poslednja izmena: Mart 08, 2015, 05:49:25 posle podne od strane Isidoricaaaa » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4 poslato: Mart 08, 2015, 03:37:11 posle podne »

Poštovani, molim za malu pomoć. :) Idem redovno u teretanu već 2 i po godine, treniram tamo 4 puta nedeljno i + jednom nedeljno je samo kardio trening. Ishrana mi je raznovrsna. Unosim proteine za doručak u vidu jaja,tune,pečuraka i slično. Eventualno neki kvalitetniji ugljeni hidrat u vidu ovsenih pahuljica. Za užinu uzmem poneku većku ili nemastan jogurt,a za ručak je nešto kuvano. Večera mi je nekad kao doručak, što kvalitetnija. Svu hranu spremam bez maasti-meso se dinsta na vodi i slično. Pa bih vas zamolila da mi preporučite neki suplement (amino kiselinu ili protein, do nekih 3500 dinara,ako je moguće), koji mogu da uzimam posle treninga ili eventualno kao zamenu za obrok. Želim da još malo "napredujem" sa mišićima,a i fali mi još malo proteina na dan. Naravno, nije mi cilj da se "nagruvam",pa vas molim da i to uzmete u obzir. Hvala unapred  :)
Da,ukoliko je bitno- imam 18 godina, visoka sam 169cm i imam 69kg. ALi mi smetaju još to malo salce oko stomaka i po butinama :)

Drago mi je da redovno pratiš Forum i Tekstoteku...ali čini mi se da na neke jako bitne stvari nisi dovoljno skrenula pažnju...bar što se ishrane tiče..."loše si naštrebala"...  ;)

Ključ za izgradnju mišićne mase su izbalanasirani odnosi ugljenih hidrata, proteina i masti...čini mi se da tvojoj ishrani nedostaje dovoljno složenih ugljenih hidrata, proteina i zdravih masti...rekao bih sve...

Imaš neku "računicu" po pitanju unosa ovih makronutrijenata? Po kom principu sastavljaš obroke? Pečurke nisu dovoljno dobra zamena proteinima visoke biološke vrednosti životinjskog porekla...

Šta je to "kuvano" za ručak ? Solo obrok ti ne može biti po koja voćka ili jogurt...učini te obroke konkretnijim...potrudi se da imaš bar 4 obroka na dan( plus pwm)...

...ako su finansije problem preporučujem da sav novac usmeriš na kvalitetne namirnice, a za suplemente što preostane...jer ako nemaš dovoljno gradivnih materija "za oporavak i izgradnju", dominantno na račun ishrane, suplementi tu ne mogu mnogo pomoći...od suplemenata moja preporuka bi bili neki kvalitetniji vitaminsko-mineralni suplement i omega-3 esencijalne masne kiseline...proteini( whey ili neki blend) samo posle treninga sa oko 20-30 gr prostih hidrata( izvori dekstroze), tzv. PWM- 20-30 gr dekstroze ili 1 banana ili 30-50 gr suvog grožĂ°a...sat vremena posle toga konkretan čvrst obrok...

I da, visok unos proteina koji NIJE ispraćen dobrim odnosom sa složenim ugljenim hidratima neće biti svrsishodno i željeno iskorišćen...

PojAsni mi tu razliku? "Nagruvna" i "napredak u mišićima"?

Skidanje masnih naslaga i povećanje mišićne mase retko kada idu zajedno, odaberi prioritete...

Naglašavam da je u tvom interesu da se detaljnije posvetiš "celoj priči", čini mi se da si površno "iščitala neke stvari"...vrati se ponovo osnovama...

Dakle...OBAVEZNO DETALJNO PROČITATI...

Kao što je Boki predložio... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/plan-ishrane-za-poetnike.html

...i još ovo... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/najbolji-prijatelji-miine-mase-uljeni-hidrati.html

Zdravstveno je sve ok?
« Poslednja izmena: Mart 08, 2015, 03:42:31 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Isidoricaaaa
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 32

« Odgovor #3 poslato: Mart 08, 2015, 02:04:04 posle podne »

Hvala ti mnogo na savetu. :)
A veruj mi, "našterbala" sam sve Pansportove članke,objave i odgovore na forumima još kada sam počinjala. :D
Sačuvana
boky95
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 807


« Odgovor #2 poslato: Mart 08, 2015, 01:31:17 posle podne »

Ćao  :D Pa pošto si budžet ograničila na oko 3500 din onda bih jedino mogao da ti preporučim Scitec Nutrition 100% Whey (plavi) ili 100% Whey Protein Professional (crveni) od 920grama jer to je u cenovnom rangu koji si odredila. Pošto kažeš da bi ti služilo kao zamena za obrok ili posle treninga onda bi ti trajao mesec dana ako piješ samo jednu mericu na dan što i nije tako loše. Preporučio bih ti, ako ikako možeš da skupiš više para pa odmah da kupiš 2.35kg jer će te jeftinije izaći  i može ti naravno više potrajati. Inače, ako će ti služiti kao zamena za obrok onda uzmi i neke ugljene hidrate uz to.  :)

TakoĂ°e bih ti preporučio da pročitaš(ako već nisi), možda ima nešto što ne znaš pa možeš sve to da dovedeš na neki viši nivo :)
http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/plan-ishrane-za-poetnike.html

 Inače ne brini za nagruvavanje, ni mi momci ne možemo pošteno da se nagruvamo , tako da..   :D
« Poslednja izmena: Mart 08, 2015, 01:35:24 posle podne od strane boky95 » Sačuvana
Registruj se na Limundo preko ovog linka da i ja zaradim neku kintu:
www.limundo.com/ref/Magnum953
Isidoricaaaa
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 32

« Odgovor #1 poslato: Mart 08, 2015, 01:07:55 posle podne »

Poštovani, molim za malu pomoć. :) Idem redovno u teretanu već 2 i po godine, treniram tamo 4 puta nedeljno i + jednom nedeljno je samo kardio trening. Ishrana mi je raznovrsna. Unosim proteine za doručak u vidu jaja,tune,pečuraka i slično. Eventualno neki kvalitetniji ugljeni hidrat u vidu ovsenih pahuljica. Za užinu uzmem poneku većku ili nemastan jogurt,a za ručak je nešto kuvano. Večera mi je nekad kao doručak, što kvalitetnija. Svu hranu spremam bez maasti-meso se dinsta na vodi i slično. Pa bih vas zamolila da mi preporučite neki suplement (amino kiselinu ili protein, do nekih 3500 dinara,ako je moguće), koji mogu da uzimam posle treninga ili eventualno kao zamenu za obrok. Želim da još malo "napredujem" sa mišićima,a i fali mi još malo proteina na dan. Naravno, nije mi cilj da se "nagruvam",pa vas molim da i to uzmete u obzir. Hvala unapred  :)
Da,ukoliko je bitno- imam 18 godina, visoka sam 169cm i imam 69kg. ALi mi smetaju još to malo salce oko stomaka i po butinama :)
« Poslednja izmena: Mart 08, 2015, 01:10:12 posle podne od strane Isidoricaaaa » Sačuvana
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.072 sekundi sa 17 upita.