TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395139 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 11:27:00 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Voda  (Pročitano 2868 puta)
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #8 poslato: Mart 18, 2015, 10:16:02 pre podne »

Ja popijem 2.5L na treningu samo :D
Izmedju serija u wc, a hahaha?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: Mart 18, 2015, 12:31:19 pre podne »

ma ne znam da li je uopste bolja ova iz flase..ako nije bar da ne dajem pre za too :D
pre dok sam pio sa cesme pricali su nemoj nju,ima kamenca bla,bla..sada kada sam poceo flasiranu kazu da ima neke toxine koji se ispustaju iz ambalaze...kome da verujem

Veruj zdravom razumu...i jedno drugo su "koliko-toliko" istinite tvrdnje...i ja ponekad uzmem "flaširanu", ali je "česmovača" dominantno prisutna...

Ipak poslušaj Maju...

Pij vodu...2,5 - 4 l u toku dana plus potrebe u toku treninga( 1l na sat vremena intenzivne aktivnosti)...

Inače, neki su išli u krajnost pa su česmovaču "prokuvavali" i tako ohlaĂ°enu je pili...jedno vreme sam to i sam radio...doduše baš je zanimljivo videti šta se sve istaloži i ostane na "zidovima" posude za kuvanje... ;)
Sačuvana
miniLO
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 169

« Odgovor #6 poslato: Mart 17, 2015, 08:07:12 posle podne »

ma ne znam da li je uopste bolja ova iz flase..ako nije bar da ne dajem pre za too :D
pre dok sam pio sa cesme pricali su nemoj nju,ima kamenca bla,bla..sada kada sam poceo flasiranu kazu da ima neke toxine koji se ispustaju iz ambalaze...kome da verujem
Sačuvana
Maja Pavlovic
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 221


« Odgovor #5 poslato: Mart 17, 2015, 02:39:17 posle podne »

Ja mislim da je nebitno koja je voda. Mada i ja vise pijem flasiranu. Samo je pij u sto vecim kolicinama.
Sačuvana
maja Pavlovic
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4 poslato: Mart 16, 2015, 11:54:07 posle podne »

Pozdrav. Da li mi neko moze reci koliko je zdrava flasirana voda,jer ja pijem dosta vode dnevno i poceo sam da je kupujem.medjutim,cuo sam da je voda iz flase jos losija po zdravlje od oove Beogradske cesmovace

Evo dva zanmiljiva teskta na tu temu...procenite sami...

"Da li je flaširana voda za piće opasna, da li neko redovno ispituje njen sastav ?

Bez obzira na to što ima brojnih razloga zbog kojih se sve češće kupuje i pije flaširana voda, kao što su ukus, bezbednost, pa i moguće koristi po zdravlje, teško je da se odgovori na pitanje koja je voda bolja – flaširana ili česmovača. Jer, ne postoje validna naučna istraživanja na ovu temu.

I pored toga podaci iz Sjedinjenih država ukazuju da se flaširana voda prodaje više od drugih napitaka. Možda i zbog toga što proizvoĂ°ači u toj zemlji tvrde da je jedan od najbezbednijih proizvoda.

U zavisnosti od zemlje do zemlje, vodovodska voda može da bude opasna, odnosno može da sadrži bakterije, viruse i parazite, ili da bude zagaĂ°ena olovom, arsenom, benzenom… Zbog toga je Svetska zdravstvena organizacija objavila
„Vodič za kvalitet pijace vode”, koji se koristi kao osnova za nacionalne standarde o kvalitetu pijaćih voda. Ovaj vodič, inače naučno zasnovan, ukazuje na biološke i hemijske rizike vode za piće i na efikasnost kontrole kvaliteta vode. Svetska zdravstvena organizacija, takoĂ°e, preporučuje da se kod utvrĂ°ivanja rizika korišćenja pijaće vode uzmu u obzir i socijalni, ekonomski, kao i faktori životne sredine.

A, kada je u pitanju flaširana voda važno je da se zna da se neke supstance češće nalaze u njoj nego u vodovodskoj. Razlog – flaširana voda duže stoji na visokim temperaturama, a slaba je i kontrola materijala od kojih se prave flaše. Uz to količine mikroorganizama (bakterije), koje u „česmovači” nisu zabrinjavajući, mogu da dostignu visok ni-vo u flaširanoj vodi. Istini za volju ove bakterije se rede nalaze u vodi iz staklene ambalaže nego u onoj u plastičnim flašama. Na ovo bi posebno trebalo da paze deca, trudnice, oni koji imaju oslabljen imunitet i stariji. Kada je o deci reč, voda iz flaše može da se steriliše tako što će se da se prokuva 1 minut pre upotrebe.

Ima li u flaširanoj vodi bakterija?

Da, flaširana voda ima bakterije i one su pronaĂ°ene u većini flaširanih voda. Mnoga istraživanja su pokazala da se nivo bakterija povećava i da dostiže maksimalni nivo kada flaširana voda stoji šest nedelja van frižidera ili na policama u samoposlugama. Preporučuje se, takodje, da kad se jednom flaširana voda otvori,se posle otvaranja flaše ostatak vode u boci čuvati u frižideru.

Da li je flaširana mineralna voda zdrava

U mnogim zemljama potrošači veruju da flaširana prirodna mineralna voda ima medicinske koristi ili da blagotvorno utiče na zdravlje. Ta voda, meĂ°utim, obično ima visok sadržaj minerala, a u nekim slučajevima značajno viši od onog koji je prihvaćen za vodu za piće. Iako neke mineralne vode mogu da budu korisne jer obezbeĂ°uju esencijalne mikronutrijenate, kao što je, na primer, kalcijum, Svetska zdravstvena organizacija nema ubedljivih dokaza koji ukazuju na blagotvorne efekte ove vode po zdravlje. Osim toga veoma je važno da oni koji imaju probleme sa kardiovaskularnim sistemom (visok pritisak, srčani udar, moždani udar…) pažljivo pročitaju kakav sastav ima flaširana voda koja sadrži mali procenat natrijuma. Zbog toga „Vodič za kvalitet pijaće vode” ni ne preporučuje minimalne koncentracije esencijalnih sastojaka.

S druge strane, u nekim zemljama se prodaje flaširana voda sa veoma niskim sadržajem minerala, kao što su destilovana ili demineralizovana voda. Iako veliki broj svetskog stanovništva tradicionalno pije kišnicu, koja ima veoma mali procenat minerala, Svetska zdravstvena organizacija ne raspolaže naučnim informacijama o koristima ili štetnosti redovnog korišćenja ovih vrsta voda.

Kada kupujete flaširanu vodu, obratite pažnju na sledeće:

-Ne kupujte vodu u flašama koje su oštećene ili u kojima „plivaju” trunke.
-Obratite pažnju na datum proizvodnje, rok trajanja, mineralni sastav iz deklaracije, kao i izvor sa koga se voda puni.
-Nemojte da koristite plastične flaše koje ste već iskoristili.
-Francuski zvaničnici savetuju one koji piju mineralnu vodu da povremeno menjaju vrstu vode, jer sadržaj i vrste minerala u nekim mogu da budu opasni ako se ta voda pije u dužem vremenskom periodu.
-Plastične flaše u kojima se prodaje voda doprinose zagaĂ°enju životne sredine.
-Flaširana voda je skuplja od ispravne vodovodske vode.


Mineralna, izvorska i stona flaširana voda

Na našem tržištu mogu može da se kupe prirodna mineralna voda, prirodna izvorska voda i, takozvana, stona voda. Ako deklaracija ne sadrži ni jednu od ove tri oznake znači da kupujete vodovodsku vodu koja je podvrgnuta dodatnoj obradi, često uz dodavanje ugljen-dioksida („gazirana”) ili dodavanje soli („mineralna”). Prirodne mineralne i izvorske vode se ne obradjuju, a stona voda je flaširana podzemna voda koja je dodatno obraĂ°ena (uklanjaju se nepoželjne materije, dodaju soli i ugljen-dioksid)
A, pacijenti kojima je imunitet oslabljen (oboleli od raka koji su se podvrgli transplantaciji koštane srži ili oboleli od side) trebalo bi da se posavetuju sa doktorom o tome da li je bolje da koriste vodovodsku vodu propuštenu kroz neki od dostupnih filtera, ili flaširanu vodu.

Bolja je staklena ambalaža
Retka su istraživanja koja su pokušavala da odgovore na pitanje da li je ispravna flaširana voda posle višemesečnog stajanja u skladištu ili na policama u super-marketima. Jedno od njih je ono Ministarstva zdravlja i zaštite životne sredine američke države Kanzas. Stručnjaci ovog ministarstva testirali su 80 flaša te vode i sve su sadržale izmerljive količine hlora, fluorida i natrijuma. Gotovo sve, tačnije 78, sadržale su nitrate (koji u velikim dozama mogu da budu štetne po zdravlje), 12 je imalo nitrite, 53 hloroform, 33 bromdihlormetan, 25 arsen, a 15 olovo. U više od polovine flaša bilo je ftalata u tragovima (kancerogene materije i materije koje remete nivo hormona), dok je u 12 boca bilo povišenih doza ove supstance. Iako nema mnogo dokaza o tome da količina ftalata iz flaširane vode predstavlja rizik po zdravlje, ipak se savetuje korišćenje staklene ambalaže. A, ako je aparat za vodu u vašoj kancelariji napravljen od polikarbonata, mogao bi da otpušta u vodu male doze bisfenola A (BPA), potencijalno opasne supstance koja može da utiče na ravnotežu hormona.

Jedan od mitova o flaširanoj vodi je da je flsširana voda obogaćena vitaminima, mineralima ili proteinima i da je zdravija od obične.Vitamini, boja, lekovito bilje, proteini i drugi dodaci vodi, samo su marketinški trik, kaže dr Marion Nestl, profesor ishrane. Obogaćena voda često sadrži šećere koji nepotrebno dodaju kalorije vodi.
[/color][/color][/i]"



"Jedna od najprofitabilnijih grana industrije u svetu poslednjih deset godina jeste flaširanje vode za piće.

Stručnjaci zdravim ljudima savetuju da naizmenično koriste više vrsta vode kako ne bi došlo do poremećaja mineralnog balansa u organizmu.

Praksa je pokazala da korišćenje flaširanih voda može nositi odreĂ°ene rizike po zdravlje. Ta voda ne sadrži sredstvo za dezinfekciju, pa prilikom pijenja iz flaše ili na neki drugi način može da se zagadi mikroorganizmima.

Poželjno je da, nakon otvaranja flaše, voda ne stoji dugo i da se čuva na hladnom i tamnom mestu.

Sve veću pažnju stručnjaka privlači Pet ambalaža koja se koristi za pakovnje vode, sokova, ulja i drugih proizvoda. U svetu se ispituje ispuštanje odrĂ°enih jedinjenja iz plastike u proizvod prilikom stajanja.

Dragana Jovanović iz Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" objašnjava, kako kod proizvoda u takvim ambalažama dolazi do otpuštanja odreĂ°enih jedinjenja koja mogu imati štetnog uticaja na zdravlje.

Jovanovićeva ističe da na oslobaĂ°anje tih jedinjenja iz Pet amblaže utiče dugo stajanje na suncu, odnosno uticajem UV zraka i savetuje da se voda drži tamnom i hladnom mestu i da se upotrebi u što kraćem vremenskom periodu.

Srbija je jedna od retkih zemalja koje raspolažu velikim brojem izvorišta termalnih i mineralnih voda.

Prema rečima Milojka Lazića, profesora rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu, redak je slučaj da je potencijal banje iskorišćen. Lazić naglašava kako samo nekih pet-šest centara mogu da kažu da su dosta dobro iskoristile svoje kapacitete.

U Srbiji radi oko 27 punionica vode, prosečno svaki stanovnik popije oko 70 litara flaširane vode. U svetu, najveći konzumenti flaširane vode su Italijani, dok su ŠveĂ°ani prestali da upotrebljavaju plastične ambalaže, pa vodu pakuju u staklene flaše.
"
Sačuvana
Gym Hater
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 641


« Odgovor #3 poslato: Mart 16, 2015, 03:44:13 posle podne »

https://fedgeno.com/meme-generator/memes/191.png
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #2 poslato: Mart 16, 2015, 03:43:31 posle podne »

Ja mislim da mnogo preuvelicavamo stvari, jos da i vodu izvoljevamo, voda ko voda(licno pijem cesmovacu dok moji piju iz flase)
Sačuvana
miniLO
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 169

« Odgovor #1 poslato: Mart 16, 2015, 03:07:24 posle podne »

Pozdrav. Da li mi neko moze reci koliko je zdrava flasirana voda,jer ja pijem dosta vode dnevno i poceo sam da je kupujem.medjutim,cuo sam da je voda iz flase jos losija po zdravlje od oove Beogradske cesmovace
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.081 sekundi sa 17 upita.