TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394919 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 16, 2024, 08:31:17 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Razdvajanje UH i PROTEINA  (Pročitano 2043 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: April 02, 2015, 12:51:00 posle podne »

Koliko dugo imas problema sa gasovima i kiselinom?

Da li si od skora promenio nacin ishrane? Povecao unos dijetnih vlakana?

Uzrok gasova previse dijetnih vlakana...

Uzrok pojacane sekrecije zeludacne kiseline...uzork mogu biti preobilni obroci, stres( ucenje, studentski zivot),helikobakter...

Osnovni paket mera...

1. Najpre prestanite da pušite, jer pušenje pospešuje lučenje kiseline.

2. Promenite način ishrane. Izbegavajte sva gazirana pića, kafu, proizvode od paradajza, pomorandže i čokolade, kao i masnu, kiselu i ljutu hrana.
Ako imate slab stomak vodite računa koja hrana vam izaziva smetnje i izbegavajte je. Na primer, nekom smeta pasulj, nekom karfiol, grašak i luk.

3. Smanjite telesnu težinu, jer su kod gojaznih tegobe izraženije.

4. Vodite računa o dinamici uzimanja hrane. Nemojte da obedujete najmanje tri sata pre spavanja, jer toliko vremena je potrebno da sva hrana iz želuca preĂ°e u creva.

5. Kod izražene gorušice spavajte na višem uzglavlju, tako da vam glava i ramena budu pod uglom od 45 stepeni u odnosu na telo.

6. Nemojte da oblačite tesnu odeću i da stavljate kaiševe koji stežu struk, kao ni uske, tesne suknje i pantalone.

7. Ne nervirajte se jer svakodnevno nerviranje povećava lučenje kiseline. Naučite da se na pravi način suočite sa stresom.

HELIKOBAKTERIJA
- Jedan od mogućih uzroka problema sa varenjem je i bakterija helikobakter pilori. Ukoliko takva sumnja postoji, neophodno je da se uradi test na helikobakteriju. Ako su testovi pozitivni onda se radi eradikacija bakterije( iskorenjivanje bakterije) koja se sprovodi kombinacijom dva antibiotika i leka za kiselinu. Terapija traje 7 dana...

« Poslednja izmena: April 02, 2015, 12:58:20 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
petar95
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 255


« Odgovor #6 poslato: April 02, 2015, 11:30:12 pre podne »

ne pusim , ne pijem kafu , od salate koristim zelenu , kupus i krastavce i sveza je salata nikad ne stavljam sirce, dok je u mnzi druga prica ali tu je ne konzumiram mnogo. Razmak izmedju obroka 3 sata , 4 max , sta moze da bude uzrok kiseline u zelucu i gasova po tvom misljenju ?
Sačuvana
train hard or go home !
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #5 poslato: April 02, 2015, 10:38:04 pre podne »

nisam alergican na laktozu , ne koristim lekove , koristim ponekad jogurt sto se tice ishrane:
1. voce 3,4 banane i jabuka ili 2,3 narandze
2. 3 kuvana jaja sa int hlebom i salatom pa posle ovsene ili nekad sardina
3. meso ( uvek jedna vrsta ) od priloga nekad bude krompir nekad pirinac , nekad jedem u menzi tamo bude svasta..
4.slican obrok
5. pwm i u njemu bude isto mesa ali ubacim i mladi sir salata takodje
Nekad posle obroka ubacim neki keks ili npr ceralije sa mlekom i tada najvise primetim gorusicu , jaku kiselinu u zelucu , a kasno uvece i gasove.. Moja neka pretpostavka je da meso sa salatom koja se u zelucu vari po nekoliko casova ometa UH koje unosim kasnije tako da se UH fermentisu , stvara alkohol i tako kiselina , takodje sadrzaj ostaje nesvaren pri cemu proteini gnjile te se javljaju gasovi.

Pre bih rekao da je tvoja pretpostavka bazirana na nekim stvarima koje si vec procitao ne netu...lucenje zeludacne kiselina zavisi od mnostva faktora...npr. stres, kafa, alkohol, lekovi, zacinjena hrana, mesne preradjevine...nekada i poremecaj u pokretljivosti jednjaka, kao i hiatus herania( zeludacna kila) mogu biti uzrok svemu tome...naravno moguce je da se radi i o urodjeno pojacanoj sekreciji zeludacne kiseline...

Da li si pusac?

A ta pretpostavka "o truljenju proteina" je velika zabluda...

Po pitanju tvog menija...prvi vocni obrok smatram greskom...bolje ubaci po koju vocku izmedju obroka, a ne da ti to bude solo obrok...dakle, "konkretizuj obrok"...banane kao izvore prostih hidrata ubaci posle treninga u pwm, dakle 1 banana resava problem...a kod osetljivih nekoliko banana odjedared na prazan zeludac moze izazvati "nadrazaj" digestivnog trakta...kao narandze...

Cerealije i mleko...pitanje je i koliko cesto imas mleko i mlecne proizvode na meniju? Ishrana u menzi moze biti jedan od uzroka problema...kvalitet obroka i sastav nekada nije na zavidnom nivou...

Koje salate koristis? tj. koje povrce? Sveze povrce ili kiselo( tursija)?

Koliko dugo si na ovom rezimu ishrane? Da li su se i ranije javljali ovakvi problemi? Koliko ceralija uneses u toku dana? Sta koristis pored ovesnih pahuljica?

Bez "grickanja izmedju obroka"...manje keksica, vise konkretnih obroka...

Koliki ti je razmak izmedju obroka?

Koliko unosis proteina, hidrata, masti na dnevnom nivou?

Izbegavaj hidrate u oborku pred pocinak...



« Poslednja izmena: April 02, 2015, 10:46:04 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
petar95
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 255


« Odgovor #4 poslato: April 02, 2015, 01:44:30 pre podne »

nisam alergican na laktozu , ne koristim lekove , koristim ponekad jogurt sto se tice ishrane:
1. voce 3,4 banane i jabuka ili 2,3 narandze
2. 3 kuvana jaja sa int hlebom i salatom pa posle ovsene ili nekad sardina
3. meso ( uvek jedna vrsta ) od priloga nekad bude krompir nekad pirinac , nekad jedem u menzi tamo bude svasta..
4.slican obrok
5. pwm i u njemu bude isto mesa ali ubacim i mladi sir salata takodje
Nekad posle obroka ubacim neki keks ili npr ceralije sa mlekom i tada najvise primetim gorusicu , jaku kiselinu u zelucu , a kasno uvece i gasove.. Moja neka pretpostavka je da meso sa salatom koja se u zelucu vari po nekoliko casova ometa UH koje unosim kasnije tako da se UH fermentisu , stvara alkohol i tako kiselina , takodje sadrzaj ostaje nesvaren pri cemu proteini gnjile te se javljaju gasovi.
Sačuvana
train hard or go home !
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #3 poslato: April 01, 2015, 11:23:32 posle podne »

Hocu da pokusam da razdvojim UH i proteine u obroku , tako da UH idu pre mesa i salate , jer polako uvidjam da mi trenutna ishrana gde uzimam sve odjednom ne odgovara , najvise mislim na stomacne probleme koji se javljaju uvece nakon par ovakvih obroka ( mislim na gasove ) , kao i gorusicu i osecaj kiseline u zelucu. Voleo bih da mi se javi neko ko praktikuje ovo razdvajanje ili ko mozda zna resenje tegoba koje imam , pozeljan je jelovnik. Pozdrav :)

Uhhh...mislim da preteruješ!

Kao prvo, u našoj pljuvački se nalazi enzim amilaza( ptijalin), koji je zadužen za inicijalno varenje ugljenih hidrata - skroba...dakle, da li dobro sažvaćeš hranu?

Ako hrana nije dobro sažvakana "nesvareni skrob" utiče negativno na pH želudačnog sadržaja i tako se remeti inicijalna faza varenja proteina na nivou želuca...

Kako ti izgledaju obroci? Možeš li nam ispisati neki dnevni meni po obrocima sa okvirnom količinom namirnica u njima...?

Nekada i sam izbor namirnica utiče na pojavu dispeptičkih tegoba - gorušica, nadimanje, podrigivanje...

Moguće je i da si intoleratntan na laktozu? Uzimaš li NSAIL( analgetici - brufen, andol, naproksen i sl.)

Da li unosiš više vrsta proteina u obrocima( u jednom obroku)? Jedan obrok, jedan izvor proteina može nekada biti dobro rešenje...krompir može "kod osetljivih pojedinaca" izazvati dosta problema u kombinacijama sa mesom...

Da ne preteruješ sa unosom vlakana?

Koristiš li fermetisane mlečne proizvode? Jogurt? Kefir? Probiotik?




« Poslednja izmena: April 01, 2015, 11:27:34 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #2 poslato: April 01, 2015, 10:09:35 posle podne »

Ja unosim veće količine UH (600 g pirinča/ovsenih kao osnovu + šta još dohvatim preko toga), pa zbog toga ponekad moram da razdvojim unos od proteina jer mi zakaže apetit. Primera radi, ne mogu baš uvek da pojedem u istom obroku 200 g pirinča i 200 g mesa, pa onda pojedem prvo meso, a 30-60 min kasnije i pirinač (ili obrnuto). Meni tako odgovara, a dan svakako završim sa istim (planiranim) kalorijskim unosom.
Sačuvana
petar95
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 255


« Odgovor #1 poslato: April 01, 2015, 09:09:42 posle podne »

Hocu da pokusam da razdvojim UH i proteine u obroku , tako da UH idu pre mesa i salate , jer polako uvidjam da mi trenutna ishrana gde uzimam sve odjednom ne odgovara , najvise mislim na stomacne probleme koji se javljaju uvece nakon par ovakvih obroka ( mislim na gasove ) , kao i gorusicu i osecaj kiseline u zelucu. Voleo bih da mi se javi neko ko praktikuje ovo razdvajanje ili ko mozda zna resenje tegoba koje imam , pozeljan je jelovnik. Pozdrav :)
Sačuvana
train hard or go home !
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.053 sekundi sa 17 upita.