TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 398842 Teme od strane 25051 Članovi Poslednji član: Octavia

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Decembar 03, 2024, 06:48:35 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Da li je ovo ok ishrana  (Pročitano 5203 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9500


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: Maj 15, 2015, 11:49:48 pre podne »

Da, svakako...

Evo jednog mog teskta o znacaju vitamina D u ishrani, kao i suplementaciji...trebalo bi biti oprezan u doziranju...

DETALJNO PROCITATI...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/vitaminska-superzvezda-vitamin-d3.html

A po pitanju ribljeg ulja, jedan clanak iz "Pansport biltena"...

"ZNAČAJ RIBLJEG ULJA U ISHRANI


Pozitivni efekti redovne upotrebe ribljeg ulja u ishrani se mogu povezati sa prisustvom Omega-3 esencijalnih masnih kiselina, pre svega ALA(alfa-linolenska), kao i DHA(dokozaheksanoična kiselina)  i EPA(eikozapentanoična kiselina). Osim njih, tu su i druge korisne nezasićene masne kiseline poput GLA(gama-linoleinske kiseline ).

Najčešće vrste ribe koje se koriste za dobijanje ribljeg ulja su tuna, haringa, sardine, pastrmka i losos. U zavisnosti od toga koja se vrsta ribe koristi i od standarda čistoće u procesu rafinisanja ulja, dobija se različit kvalitet ribljeg ulja.

Pokušajmo da ukratko nabrojimo „skoro” sve pozitivne učinke ribljeg ulja na ljudski organizam...

Bolesti srca: Prema nekim kliničkim ispitivanjima, omega-3 masne kiseline su najefikasnije po pitanju smanjenja rizika za pojavu kardiovaskularnih bolesti.
Riblje ulje, koje obiluje omega-3 masnim kiselinama, znatno smanjuje rizik od bolesti srca i srčanih aritmija( poremećaji rada srca)...smanjuje nivo LDL holesterola, „loš holesterol”, a povećava nivo HDL holesterola, „dobar holesterol”.
Riblje ulje sprečava “gomilanje” triglicerida u krvi i deluje na smanjenje već povišenog nivoa trglicerida u krvi.
Preliminarna ispitivanja su pokazala da riblje ulje može da se koristi za prevenciju ateroskleroze( masni plakovi na zidovima krvnih sudova) kod pacijenata sa koronarnim problemima( srčani krvi sudovi), posledično, riblje ulje je efikasno u prevenciji i tretmanu infarkta miokarda.

Gubitak masnih naslaga: Riblje ulje takoĂ°e pomaže kod mršavljenja. Istraživanje profesora Petera Hovea, iz Australije je pokazalo da riblje ulje poboljšava efiksanost vežbanja u redukciji “neželjnih” kilograma. Dobrovoljci kojima je davano riblje ulje su mršavili više od onih koji ga nisu konzumirali. Vežbanje uz „suplementaciju” ribljim uljem ima pozitivan efekat na oblikovanje tela, tj. distribuciju telesne masti. Najprostije rečeno, „riblje ulje” aktivira mehanizam za sagorevanje masti, a „gasi” mehanizam za njihovo skladištenje.

Imunitet: Veruje se da redovno uzimanje ribljeg ulja pomaže u „jačanju imunog odgovora” , tj. dovodi do povećane otpornosti na razne uzročnike prehlade i gripa. Omega-3 masne kiseline prisutne u ribljem ulju jačaju imuni sistem uticajem na citokine i eikosanoide( parakrini „hormoni” koji nastaju iz EPA i DHA) prisutne u našem telu. Sa druge strane, smatra se da riblje ulje doprinosi i normalizovanju pojačanog imunog odgovora kod auto-imunih bolesti poput lupusa, psorijaze, astme( imuni sistem napada sopstvena tkiva).

AIDS( sida): Istraživanja sprovedena od strane „Nutritivnog naučnog programa u Leksingtonu” su ukazala da riblje ulje ima pozitivan učinak na „stabilizaciju imunog odgovora” kod obolelih od AIDS-a.

Upale: Riblje ulje ima antiupalno dejstvo. Redovno uzimanje ribljeg ulja može da pomogne onima koji pate od hroničnih inflamatornih bolesti( reumtoidni artritis). Riblje ulje je efikasno u tretiranju raznih autoimunih bolesti sistema ograna za varenje( ulcerozni kolitis, Kronova bolest...).

Artritis: U slučaju osteoartritisa, riblje ulje je pokazalo značajan učinak kod smanjenja uticaja enzima koje „uništavaju” hrskavicu.

Depresija i anksioznost: Zbog prisustva Omega-3 masnih kiselina, riblje ulje je „dobro” za otklanjanje depresije, „tuge”, anksioznosti, mentalnog umora, stresa, smanjenog libida, suicidnih tendencija( sklonost ka samoubistvu) i ostalih pshičkih poremećaja. UtvrĂ°eno je da se riblje ulje može koristiti kod stabilizacije raspoloženja i u tretmanu bipolarnih poremećaja( manično-depresivni poremećaji). Ne čudi onda činjenica da se u zemljama gde se ova namirnica konzumira redovno, slučajevi depresije su retki.

Alchajmerova bolest: Istraživanja su pokazala da su omega-3 masne kiseline, uključujući EPA i DHA, efikasne u tretmanu Alchajmerove bolesti. „Alchajmerova asocijacija” preporučuje ribu sa višim sadržajem masnih kiselina pacijentima kao zaštitu od demencije i Alchajmerove bolesti( antioksidativni učinak omega-3 na nervne ćelije).

Koncentracija i učenje: Dokazani su pozitivni efekti redovne konzumacije ribljeg ulja kod sindroma dečije hiperaktivnosti, emocionalne nestabilnosti, promene raspoloženja, loše koordinacije, nemogućnosti održavanja pažnje, lošeg pamćenja, slabe koncentracije, impulsivnosti,  ili poremećaja u učenju( disleksija), riblje ulje u obliku tableta, suplemenata ili kapsula se pokazalo kao dobro pomoćno sredstvo. Pošto mozak „sadrži” od oko 60% lipida( masti), u čiji sastav dominantno ulaze esencijalne masne kiseline kao što su omega-3 i omega-6, ovo ulje pomaže u poboljšanju funkcije mozga.

Poboljšanje vida: Dobro je poznato da je riblje ulje blagotvorno za poboljšanje vida. TakoĂ°e se smatra da pomaže kod ublažavanja degenerativnih promena na „makuli” usled starosti(Makula, žuta mrlja je centralni deo mrežnjače ili tačka jasnog vida u užem smislu, kojom raspoznajemo oblike i boje.)

Nega kože: Riblje ulje pomaže u poboljšavanju „stanja suve kože”. Čini je sjajnijom i zategnutijom. Smatra se da je korisno kod različitih problema sa kožom, kao što su ekcemi na koži, svrab, crvenilo i osipi.

Akne: Riblje ulje je efikasno za tretman akni takoĂ°e.

Dijabetes: Omega-3 masne kiseline kao sastojci ćelijske membrane svake ćelije našeg organizma, direktno utiču na njenu propustljivost i osetljivost ćelija i tkiva na insulin, tako da riblje ulje ima pozitivan učinak i kod dijabetesa tipa 2.

čirevi: Simptomi peptičkog ulkusa-čira( želudac i dvanaestopalačno crevo) uključuju - bol u abdomenu, gorušicu, lošu probavu, povraćanje, gubitak apetita, itd. se mogu ublažiti konzumacijom ribljeg ulja, a smatra se da riblje ulje doprinosi i bržem „zarastanju ulkusa”.

Trudnoća: Riblje ulje je veoma korisno za žene u trudnoći, jer DHA koja je prisutna u njemu pomaže u razvoju očiju i mozga bebe. TakoĂ°e se smatra da pomaže u sprečavanju pobačaja, preranog roĂ°enja i male težine novoroĂ°enčeta. Istraživanje voĂ°eno u Danskoj na preko osam hiljada žena u drugom stanju je pokazalo da ishrana siromašna ribljim uljem može da dovede do pojačanog rizika od preranog roĂ°enja bebe. EPA i DHA takoĂ°e pomažu u borbi protiv depresije nakon poroĂ°aja. Zato je preporučljivo konzumirati riblje ulje za vreme trudnoće.

Nega kose: Riblje ulje pomaže u održavanju sjaja kose. Omega-3 masne kiseline pomažu u rastu kose, jer „potpomažu” ishranu folikula. Zato riblje ulje sprečava gubitak kose i pomaže njen brži rast.

Borba protiv stresa: Redovnom upotrebom ribljeg ulja menja se odgovor našeg tela na stres, smanjuje se preterano lučenje kortizola i adrenalina( hormoni stresa), omogućava se uspostavljanje hormonske ravnoteže.

Riblje ulje je i odličan izvor vitamina A i D.

Inače, neka istraživanja ukazuju i na anabolički potencijal ribljeg ulja( doza od 4 gr), koje u prisustvu dovoljnog „nivoa insulina i dostupnih amino kiselina”, posle treninga, dovodi do stimulacije „signalnih puteva” koji direktno učestvuju u sintezi mišićnih proteina ( mTOR i p70), smatra se da ima uticaja i u senilnoj sarkopeniji( gubitak mišićne mase kod starijih osoba).

5 g ribljeg ulja( preporuka za dnevni unos) u zavisnosti od kvaliteta, sadrži 170-560 mg EPA i 75-310 mg DHA, dok je preporučeni dnevni unos ovih masnih kiselina 180 mg za EPA i 120 mg za DHA.
"

By dr Slavisa Stojic

P.S. to nije samo ulje, vec koncentrovano i precisceno riblje ulje( u kapsulama) standardizovano na sadrzaj omega-3...  ;)

"Maticno riblje ulje" je ipak najbolje i u pogledu sadrzaja vitamina, kao i u pogledu sadrzaja omega-3, kao i ostali "zdravih masti"...
« Poslednja izmena: Maj 15, 2015, 11:52:26 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
pocetnik619
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 186

« Odgovor #8 poslato: Maj 15, 2015, 11:21:26 pre podne »

Znas kako Alkaloidov vitmainski kombo ima vitamine A i D iz ribljeg ulja...a udeo omega-3 je zanemarljiv...

Sa druge strane, Natrol Omega-3 Fish Oil 1000 mg je precisceno riblje ulje, standardizovano na odredjen procenat omega-3( tj. EPA i DHA)...

Dakle, po kapsuli od 1000 mg preciscenog ribljeg ulja imas standardizovanu "kolicinu" od 180 mg EPA i 120 mg DHA( "dok vitaminski sadrzaj nije u prvom planu")...

Mozes ih uzimati zajedno slobodno( po preporuci)...
Ma to hocu zbog sebe D3 smatram mnogo bitnim za celokupno zdravlje a posto ribljeg ulja u ovoj kombinaciji vitamina skoro da nema nadoknadio bih to ovim uljem iz pansporta :)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9500


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: Maj 15, 2015, 11:15:46 pre podne »

Znas kako Alkaloidov vitmainski kombo ima vitamine A i D iz ribljeg ulja...a udeo omega-3 je zanemarljiv...

Sa druge strane, Natrol Omega-3 Fish Oil 1000 mg je precisceno riblje ulje, standardizovano na odredjen procenat omega-3( tj. EPA i DHA)...

Dakle, po kapsuli od 1000 mg preciscenog ribljeg ulja imas standardizovanu "kolicinu" od 180 mg EPA i 120 mg DHA( "dok vitaminski sadrzaj nije u prvom planu")...

Mozes ih uzimati zajedno slobodno( po preporuci)...
« Poslednja izmena: Maj 15, 2015, 11:18:10 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
pocetnik619
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 186

« Odgovor #6 poslato: Maj 15, 2015, 10:11:59 pre podne »

Ako se ne varam, radi se o A+D3 klasičnoj kombinaciji vitamina iz ponude "Alkaloid" Skoplje( "fabrika lekova")...tebi će ipak trebati ili "pravo riblje ulje"...ili omega-3 iz ribljeg ulja( standardizovano prečišćeno riblje ulje, 1000 mg po kapsuli ,sa "minimum" 180 mg EPA i 120 mg DHA )... http://www.pansport.rs/Esencijalne-masne-kiseline/NI107-Omega-3-Fish-Oil-1000-mg.html

I sam piski kvasac je riznica kvalitetnih sastojaka - vitamina B-grupe, hroma, selena, germanijuma, nukleinskih kiselina, provitamina D2, esencijalnih amino kiselina...

U ponudi "Pansporta" se nalazi odlična varijanta kompleksa vitamina B, koja je mnogo "jača" od "klasičnog apotekarskog bevipleksa", a i bolje se podnosi(tablete lake za gutanje i probavu) ... http://www.pansport.rs/Vitamini/TW1077-Vitamin-B-50.html
A zanima me da li smem da pijem ovo riblje ulje sto ima pansport u kombinaciji sa  A+D3 od "Alkaloid" Skoplje posto i ova kombinacija sadrzi riblje ulje,barem tako navode pa da li je to okej ako ih zajedno uzimam ? :D
Sačuvana
pocetnik619
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 186

« Odgovor #5 poslato: Maj 11, 2015, 07:42:24 pre podne »

Ako se ne varam, radi se o A+D3 klasičnoj kombinaciji vitamina iz ponude "Alkaloid" Skoplje( "fabrika lekova")...tebi će ipak trebati ili "pravo riblje ulje"...ili omega-3 iz ribljeg ulja( standardizovano prečišćeno riblje ulje, 1000 mg po kapsuli ,sa "minimum" 180 mg EPA i 120 mg DHA )... http://www.pansport.rs/Esencijalne-masne-kiseline/NI107-Omega-3-Fish-Oil-1000-mg.html

I sam piski kvasac je riznica kvalitetnih sastojaka - vitamina B-grupe, hroma, selena, germanijuma, nukleinskih kiselina, provitamina D2, esencijalnih amino kiselina...

U ponudi "Pansporta" se nalazi odlična varijanta kompleksa vitamina B, koja je mnogo "jača" od "klasičnog apotekarskog bevipleksa", a i bolje se podnosi(tablete lake za gutanje i probavu) ... http://www.pansport.rs/Vitamini/TW1077-Vitamin-B-50.html
U pravu si za firmu ,znaci da uzmem pansportov kompleks i riblje ulje. Hvala ti na ovim savetima :D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9500


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4 poslato: Maj 11, 2015, 12:43:04 pre podne »

Ako se ne varam, radi se o A+D3 klasičnoj kombinaciji vitamina iz ponude "Alkaloid" Skoplje( "fabrika lekova")...tebi će ipak trebati ili "pravo riblje ulje"...ili omega-3 iz ribljeg ulja( standardizovano prečišćeno riblje ulje, 1000 mg po kapsuli ,sa "minimum" 180 mg EPA i 120 mg DHA )... http://www.pansport.rs/Esencijalne-masne-kiseline/NI107-Omega-3-Fish-Oil-1000-mg.html

I sam piski kvasac je riznica kvalitetnih sastojaka - vitamina B-grupe, hroma, selena, germanijuma, nukleinskih kiselina, provitamina D2, esencijalnih amino kiselina...

U ponudi "Pansporta" se nalazi odlična varijanta kompleksa vitamina B, koja je mnogo "jača" od "klasičnog apotekarskog bevipleksa", a i bolje se podnosi(tablete lake za gutanje i probavu) ... http://www.pansport.rs/Vitamini/TW1077-Vitamin-B-50.html
Sačuvana
pocetnik619
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 186

« Odgovor #3 poslato: Maj 10, 2015, 07:50:01 posle podne »

Krenuo sam skoro u teretanu ali vidim da moram da menjam ishranu pa me zanima da li je ovo dovoljno na mojih 60kg i 178 cm sta pojedem
 dorucak:tri jajeta,parce hleba,200ml kefira
 pre treninga pojedem parce sira i krisku integralnog hleba
posle treninga whey +banana
posle 1h 150-200 g piletina(belo meso ili batak) ,tonus hleb krisku ili jedem boraniju i konjsko meso
veceram uglavnom ili tunjevinu ili neko drugo dijetalno meso
a da napomenem cilj mi je da se ugojim ali da to uglavnom budu misice ,ne nabacuje mi se salo bas :D

Ok...koliko je to hidrata, masti, proteina na dnevnom nivou? Pratiš li to barem okvirno?

Da bi uvideo da li je neki režim ishrane odgovarajući potrebno je da proĂ°e neko vreme...a trebalo bi u obzir uzeti više faktora, meĂ°u kojima je jako bitan i trenažni napor koji je uz adekvatnu ishranu glavni stimulans za "rast mišića"...tako da je pravo pitanje da li su i treninzi na zavidnom nivou?!

Za doručak bih pre ubacio ovsene pahuljice umesto hleba...a jedna kriška hleba ima skorman udeo ugljenih hidrata? Zar ne? U doručku bih dodao još koje belance...
Ne zaboravi da je pored zavidnog unosa proteina njihov dobar odnos sa ( složenim) ugljenim hidratima jako bitan kao "muscle building" agens.

Smatram da ti treba još ugljenih hidrata...( 4-6 gr po kg telesne mase)

Tonus hleb je dobar izbor, ali ne dozvoli sebi da ti dominatan izvor ugljenih hidrata bude hleb, pa makar on bio i integralni...ubaci malo ovsene pahuljice, pirinač, krompir...

Kvalitetan izbor namirinca će umanjiti mogućnost za nastanak masnog tkiva, ali ako radiš na povećanju mišićne mase, dobitak na "% masnog tkiva" je svakako moguć, ali, opet napominjem, dobrim izborom namirnica na dnevnom meniju ćeš tu mogućnost minimalizovati...to se pogotovu odnosi na što manje prostih šećera...

U jednoj drugoj temi smo dali dosta korektnih preporuka...samo da se nadovežem - kvalitetan kalorijski suficit = kvalitetna masa...

Ubaci malo i ribe( oslić, skuša, pastrmka, losos) na meni( bar 3 puta nedeljno)...suplementacija omega-3 poželjna, kao i vitaminsko-mineralni kompleksi...
Preporuka ide i jezgrastim plodovima( kikiriki - pečen, naslan...bademi, lešnici, pistaći...), nemoj da ti žumanca budu jedini izvor masti...

Preporuka ide i pivskom kvascu, koje može biti dobar dodatak ishrani...evo i zašto... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/lekovitost-pivskog-kvasca.html

Preporuka za večeru - 200-250 gr ella sira + 30-40 gr kikirikija( kazein + zdrave masti = idealno)...
jedem i ribu ali ovo je bio neki okvirni jelovnik ,uzimam neko riblje ulje ali na njemu pise A+D3 alkaloid i ispod riblje ulje(ne verujem iskreno da je to pravo riblje ulje ,ali ajde ) i da li umesto kvasca mogu da uzimam kompleks vitamina b (posto sam previse smrsao lekar mi je dao da ga pijem ,pre 2 meseca sam prestao ali sam pre toga popio 2 kutije)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9500


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2 poslato: Maj 10, 2015, 07:39:07 posle podne »

Krenuo sam skoro u teretanu ali vidim da moram da menjam ishranu pa me zanima da li je ovo dovoljno na mojih 60kg i 178 cm sta pojedem
 dorucak:tri jajeta,parce hleba,200ml kefira
 pre treninga pojedem parce sira i krisku integralnog hleba
posle treninga whey +banana
posle 1h 150-200 g piletina(belo meso ili batak) ,tonus hleb krisku ili jedem boraniju i konjsko meso
veceram uglavnom ili tunjevinu ili neko drugo dijetalno meso
a da napomenem cilj mi je da se ugojim ali da to uglavnom budu misice ,ne nabacuje mi se salo bas :D

Ok...koliko je to hidrata, masti, proteina na dnevnom nivou? Pratiš li to barem okvirno?

Da bi uvideo da li je neki režim ishrane odgovarajući potrebno je da proĂ°e neko vreme...a trebalo bi u obzir uzeti više faktora, meĂ°u kojima je jako bitan i trenažni napor koji je uz adekvatnu ishranu glavni stimulans za "rast mišića"...tako da je pravo pitanje da li su i treninzi na zavidnom nivou?!

Za doručak bih pre ubacio ovsene pahuljice umesto hleba...a jedna kriška hleba ima skorman udeo ugljenih hidrata? Zar ne? U doručku bih dodao još koje belance...
Ne zaboravi da je pored zavidnog unosa proteina njihov dobar odnos sa ( složenim) ugljenim hidratima jako bitan kao "muscle building" agens.

Smatram da ti treba još ugljenih hidrata...( 4-6 gr po kg telesne mase)

Tonus hleb je dobar izbor, ali ne dozvoli sebi da ti dominatan izvor ugljenih hidrata bude hleb, pa makar on bio i integralni...ubaci malo ovsene pahuljice, pirinač, krompir...

Kvalitetan izbor namirinca će umanjiti mogućnost za nastanak masnog tkiva, ali ako radiš na povećanju mišićne mase, dobitak na "% masnog tkiva" je svakako moguć, ali, opet napominjem, dobrim izborom namirnica na dnevnom meniju ćeš tu mogućnost minimalizovati...to se pogotovu odnosi na što manje prostih šećera...

U jednoj drugoj temi smo dali dosta korektnih preporuka...samo da se nadovežem - kvalitetan kalorijski suficit = kvalitetna masa...

Ubaci malo i ribe( oslić, skuša, pastrmka, losos) na meni( bar 3 puta nedeljno)...suplementacija omega-3 poželjna, kao i vitaminsko-mineralni kompleksi...
Preporuka ide i jezgrastim plodovima( kikiriki - pečen, naslan...bademi, lešnici, pistaći...), nemoj da ti žumanca budu jedini izvor masti...

Preporuka ide i pivskom kvascu, koje može biti dobar dodatak ishrani...evo i zašto... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/lekovitost-pivskog-kvasca.html

Preporuka za večeru - 200-250 gr ella sira + 30-40 gr kikirikija( kazein + zdrave masti = idealno)...
« Poslednja izmena: Maj 10, 2015, 07:40:57 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
pocetnik619
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 186

« Odgovor #1 poslato: Maj 10, 2015, 02:03:30 posle podne »

Krenuo sam skoro u teretanu ali vidim da moram da menjam ishranu pa me zanima da li je ovo dovoljno na mojih 60kg i 178 cm sta pojedem
 dorucak:tri jajeta,parce hleba,200ml kefira
 pre treninga pojedem parce sira i krisku integralnog hleba
posle treninga whey +banana
posle 1h 150-200 g piletina(belo meso ili batak) ,tonus hleb krisku ili jedem boraniju i konjsko meso
veceram uglavnom ili tunjevinu ili neko drugo dijetalno meso
a da napomenem cilj mi je da se ugojim ali da to uglavnom budu misice ,ne nabacuje mi se salo bas :D
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.104 sekundi sa 18 upita.