TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394998 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 18, 2024, 09:50:36 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Gainer i bilirubini.  (Pročitano 4374 puta)
Bizamac
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 1

« Odgovor #11 poslato: Decembar 07, 2022, 09:32:08 posle podne »

Hej, možete li mi pomoći, konkurisala sam na policijsku akademiju, nisam imala dovoljnu kilažu pa sam koristila gainer da bi je dobila, 15. maja mi je bio lekarski pregled i falilo mi je još pet kilograma pa su mi rekla da ih nabacim i doĂ°em za 15 dana na ponovno merenje. Ono što je problem je što smo na lekarskom davali urin i supatanca koja se zove bilirubin mi je bila povećana, koja inače ima veze sa jetrom. Da li mi možete reći jel bilirubin eventualno bio povećan usled moje upotrebe gainera bez koga nažalost ne mogu dobiti tih pet kilograma?
Izvini, treba mi jedna informacija, planiram da konkurišem na "KPU" s tim što imam nešto što se zove gilbertov sindrom, osim što je moj bilirubin veći u odnosu na bilirubin čoveka bez ovog sindroma nema nikakve druge razlike.Ja imam svu potrebnu dokumentaciju od lekara specijaliste interne medicine da je reč baš o tom sindromu i da je on kod mene dokazan uz pomoć raznih testova.Čuo sam da su na zdravstenim pregledima jako strogi pa me zanima da li će da mi prave problem zbog toga?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #10 poslato: Maj 18, 2015, 12:43:45 pre podne »

Evo preporuke za detaljno čitanje na temu ishrane... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/plan-ishrane-za-poetnike.html

Kolika je vrednost direktnog bilirubina? Ukupni proteini? Da li se u nekom ranijem lab. nalazu javila povišena vrednost bilirubina?

Kakva je krvna slika? Da li raĂ°ena leukocitarna formula? Boja mokraće? Tamna? Svetla? Da li si dobro hidrirana? Koliko vode unosiš u toku dana? Stolice uredne? Da li se dešavalo da imaš svetliju stolicu? "Tamna mokraća boje piva, stolica svetlija"...?

S obzirom da su transaminaze mirne...gejner ne bi trebalo da bude uzrok...inače, koji gejner si uzimala?

Da se odmah razumemo...tj. ponovimo...Bilirubin ti je normalan exkrecioni proizvod razlaganja crvenih krvnih zrnaca (tj. HEM grupe iz hemoglobina) i on je taj koji daje žutu boju modrici ili urinu. Teško da to ima veze sa wheyom, gejnerom i sl.

Da li si dobila neku preporuku vezano za bilirubin? Neka dodatna analiza? UZ pregled abdomena?

Ne bi bilo loše ponoviti nalaz posle 2 nedelje od poslednjeg nalaza uporeĂ°ena radi? S obzirom da su trenažni napori sada manji? A ishrana korktnija?
« Poslednja izmena: Maj 18, 2015, 03:28:18 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
EffyMorgan
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #9 poslato: Maj 17, 2015, 10:48:08 pre podne »

S obzirom da sam pokušala pre njega prirodnim putem dobiti kilažu i nisam uspela jer imam brz metabolizam zbog gena, takvi su mi i roditelji i od kad sam bila dete sam imala manjak kilaže. Nisam specijalac ali sam se potrudila koliko sam mogla oko ishrane, Pahuljice (ovsene, ječemene, ražene itd...), jaja i mlečni proizvodi, meso, riba, krompir, povrće, voće ( najviše banana ), hleb, surutka i plazma, ovo sam sve manje-više pokušavala da unosim na dnevnom nivou. Trenirala sam svaki ili svaki drugi dan. Na tom laboratorijskom nalazu koji smo dobili stajala je vrednost svih supstanci koje su nam našli u urinu i krvi i pored je stajao opseg dozovljenih vrednosti. Maksimalna dozovljena vrednost bilirubina je bila 21, meni je on bio 40. Ne pijem nikakave lekove, nemam bolesti, nikakve bolove, ništa sa žučnom kesom što si spomenuo. Sve ostle supstance u krvi i urinu su bile u onom opsegu normalnih vrednosti koje su pisale na nalazu i prošla sam sve te ostale preglede i uzorak krvi i sve. Što se tiče ovog sindroma, koža mi nikad nije imala žućkastu boju, ali jesam intenzivno trenirala kao što rekoh gore i gladna sam bila od 6 popodne predhodnog dana pošto su nam zbog davanja krvi rekli da ne jedemo, ne znam koliko to ima veze...Nemam hepatitis, mislim da nemam upalu jetre, pošto je kao što rekoh dole, uzorak krvi potpuno čist i sve supstance u opsegu normalnih vrednosti..UZ ničega nije raĂ°en.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #8 poslato: Maj 16, 2015, 11:32:10 posle podne »

Hej, možete li mi pomoći, konkurisala sam na policijsku akademiju, nisam imala dovoljnu kilažu pa sam koristila gainer da bi je dobila, 15. maja mi je bio lekarski pregled i falilo mi je još pet kilograma pa su mi rekla da ih nabacim i doĂ°em za 15 dana na ponovno merenje. Ono što je problem je što smo na lekarskom davali urin i supatanca koja se zove bilirubin mi je bila povećana, koja inače ima veze sa jetrom. Da li mi možete reći jel bilirubin eventualno bio povećan usled moje upotrebe gainera bez koga nažalost ne mogu dobiti tih pet kilograma?

Polako, polako...Koliko ti je gejner zapravo potreban?

Prvo se zapitaj koliko si se realno posvetila korekciji ishrane i treninga?

Po kom principu si "formirala ishranu"? Kalorije? tj. parametri energestke potrošnje( BMR, TDEE) i ciljani kalorijski suficit?!

Koliko grama proteina, hidrata, masti imaš na dnevnom meniju? Treninzi?

kako ti izgleda ishrana? Može neki dnevni meni onako po obrocima?

Koliko je vrednost bilirubina povećana?! Da li piješ neke lekove? Hronične bolesti? Da li si intenzivno trenirala? Dobar san? Presavijena žučna kesa? Da li je raĂ°en UZ abdomena? Kamen u žučnoj kesi? Bolovi ispod desnog rebarnog luka( vezano za obroke), sa eventualnim prostiranjem pod desnu lopaticu?

Napomena - Referentne vrednosti za ukupni bilirubin iznose od 0 do 17 μmol/L, a za direktni od 0 do 5 μmol/L

Da li su povećane i transaminaze? AST, ALT?

"Bilirubin je smećkasto žuta supstanca koja se nalazi u žuči i daje joj boju ali u mnogo više od toga. Bilirubin nastaje kada se razlažu crvena krvna zrnca (eritrociti).

Kada eritrociti ostare ili ako se oštete razlažu se u slezini. Iz eritrocita izlazi hemoglobin koji je inače glavni nosilac njihove uloge, prenošenja kiseonika. On se razlaže na hem iz kog nastaje i na globin koji se razloži na aminokiseline. Hem se zatim (i dalje u slezini) pretvara u nekonjugovani ili indirektni bilirubin. Da bi mogao da doživi svoju potpunu tranformaciju vezuje se za protein krvi – albumin i tako „putuje“ do jetre. Nekonjugovani ili indirektni bilirubin je dakle direktna posledica razlaganja eritrocita i najviše zavisi od procesa njihovog razlaganja. TakoĂ°e ako jetra (uroĂ°eno) nema dovoljno jak mehanizam daljeg metabolizma indirektnog bilirubina može doći do njegovog povećanja u krvi. Ovakav poremećaj se naziva Žilberov sindrom i ni na koji način ne ugrožava zdravlje osim što se indirektni bilirubin može taložiti u koži te davati izgled blage žutice ali ne označava bolest. Povišeni bilirubin u sklopu Žilberovog sindroma javlja se kad su inače povišeni zahtevi na jetru – tokom intenzivnih fizičkih aktivnosti, gladovanja, upotrebe lekova, bolesti itd.

Idemo dalje, do jetre…

Da bi se bilirubin mogao izbaciti iz tela mora postati rastvorljiv u vodi. Samo takav bilirubin se može izbaciti preko žuči u tanko crevo. To je glavna uloga jetre u metabolizmu bilirubina – da napravi direktni ili konjugovani bilirubin. Ona to postiže vezivanjem indirektnom bilirubina sa glukuronskom kiselinom koji onda zajedno čine konjugovani billirubin. Kad se izluči u crevo ovaj bilirubin delom metabolišu crevne bakterije i tako nastaje urobilinogen. Deo urobilinogena se reapsorbuje i izlučuje putem mokraće kao urobillin. Ako se metabolizam urobilinogena nastavi u crevu nastaje sterkobilinogen koji daje boju stolici.

Kada doĂ°e do upale jetre onda ona otekne i izlučivanje direktnog bilirubina se zaustavi te on pretekne u krv. Zato u laboratorijskim nalazima imamo povišen i direktni i indirektni bilirubin u slučaju upale jetre. Prava upala jetre – hepatitis, najčešće izazivaju virusi i to hepatitis A virus (prenosi se prljavim rukama), hepatitis B virus (prenosi se polnim putem najčešće) i hepatitis C (prenosi se uglavnom preko krvi).

Kada je nivo bilirubina u krvi visok dolazi do žutice odnosno žute prebojenosti kože i beonjača. Lekar (ili vi samoinicijativno) tražiće bilirubin najčešće ako primeti žuticu jer ona ne znači automatski i hepatitis (akutnu ili hroničnu upalu jetre). Žutica može biti i posledica drugih stvari koje dovode do povišenja bilirubina kao što su zapušenje žučnih vodova (kamen ili neko suženje) ili pojačana destrukcija eritrocita.

Šta da radite ako primetite da imate žuticu ili ako dobijete nalaze povišenih vrednosti bilirubina? Javite se lekaru. Ako se inače dobro osećate, nemate bolove ispod desnog rebarnog luka, nemate probleme sa stolicom ili mokrenjem najveća je šansa da imate Žilberov sindrom. Ipak ne možete ga sami dijagnostikovati, potrebno je da to stanje potvrdi lekar te da vam se upiše u zdravstveni karton da se ne bi ponavljala priča oko povišenih bilirubina kada ponovo dobijete povišene nalaze. Ako povišenje bilirubina prati i povećana aktivnost jetrenih enzima (ALT i AST) lekar će vas verovatno uputiti da uradite UZ jetre i nalaze na gore spomenute viruse.

Terapije povišenih bilirubina zavisi od uzroka. Sam Žilber se ne leči ne sprečava redovnom ishranom, umerenim treningom i sa dovoljno odmora. Ipak kao što smo rekli ovo je samo kozmetička greška i čak i ako malo preterate u treninzima i gladovanju neće vam se ništa desiti što se tiče Žilbera. Ostali uzroci povišenog bilirubina imaju svoje specifične pristupe i terapiju koju treba da prepiše lekar.
"
« Poslednja izmena: Maj 16, 2015, 11:33:59 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Gym Hater
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 641


« Odgovor #7 poslato: Maj 16, 2015, 05:10:33 posle podne »

Jedna rijec: natrijum... ;)

Mislim da so ne dize vrednosti ovde :)
Sačuvana
EffyMorgan
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #6 poslato: Maj 16, 2015, 04:10:26 posle podne »

Nikakve lekove nisam uzimala pre pregleda, i prošla sam testiranje uzorka krvi takoĂ°e pa predpostavljam da nemam većinu ovih oboljenja, ali sačekaćemo još doktora kao što si rekao. Hvala još jednom. :).
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16676


« Odgovor #5 poslato: Maj 16, 2015, 04:02:16 posle podne »

Nisam siguran u vezi suplemenata i tvog problema, sačekajmo da doktor vidi i odgovori.
Evo šta sam ja izguglao  u vezi toga :

Oko 80% od ukupne količine bilirubina nastaje iz dotrajalih eritrocita, koji napuštaju cirkulaciju i razgraĂ°uju se u retikuloendotelnom sistemu. Ostatak od 20% potiče od nezrelih eritrocita, koji se raspadaju u kostnoj srži i od jedinjenja sličnih hemoglobinu (mioglobin, citohrom i peroksidaza). Na putu do jetre bilirubin se veže za albumin plazme (nekonjugovani bilirubin). Najveći deo bilirubina u plazmi nije konjugovan i ne izlučuje se mokraćom, jer je vezan za belančevinu i nije topiv u vodi. U hepatocitima se bilirubin konjuguje sa glukuronskom kiselinom, stvarajući konjugovani bilirubin, koji se preko žučnih kanalića izlučuje u žuč. U slučaju smetnji u ekskreciji, pojavljuje se žutica. Bilirubinurija je uvek patološka pojava, jer nastaje samo u slučaju visoke koncentracije konjugovanog bilirubina. Konjugovani bilirubin se izlučuje zajedno sa žuči u tanko crevo. U kolonu se pod uticajem bakterija dekonjuguje, a zatim redukuje do urobilinogena. Oko 20% urobilinogena se reapsorbuje iz creva i portalnim krvotokom vraća u jetru i žuč. Mala količina ulazi u cirkulaciju i izlučuje se putem urina. U donjem delu creva urobilinogen koji nije apsorbovan, oksidiše se i nastaju sterkobilin, mezobilin i urobilin. Zato će kod opstrukcije žučnih puteva stolica biti bleda. Konjugovani bilirubin zove se i direktni, a nekonjugovani indirektni. Ovi izrazi su nastali zbog toga što bilirubin rastvorljiv u vodi (direktni) odmah reaguje sa reagensom dajući odgovarajuću boju, dok nekonjugovani (indirektni) daje boju tek posle dodatka nekog drugog rastvarača (metanol).
Referentne vrednosti za ukupni bilirubin iznose od 0 do 17 μmol/L, a za direktni od 0 do 5 μmol/L (mereno aparatom Hitachi 902).
Povećanje koncentacije ukupnog bilirubina javlja se kod: hepatitisa, metastaza u jetri, limfoma, ciroze, Crigler-Najjar-ovog sindroma i Gilbertove bolesti.
Povećanje koncentacije nekonjugovanog bilirubina javlja se kod: fiziološke žutice, hemolitičke anemije, trauma, nasledne deformacije eritrocita, hemoragičnog pulmonarnog infarkta i dejstva nekih lekova.
Povećanje koncentacije konjugovanog bilirubina javlja se kod: karcinoma glave pankreasa, holedoholitisa, Dubin-Jonnson-ovog sindroma, dejstva nekih lekova i hepatitisa.
Sledeći lekovi mogu da utiču na povećanje vrednosti bilirubina: acetazolamid, metildopa, barbiturati, nikotinska kiselina, dekstran, novobiocin, diazepam, para-aminosalicilna kiselina, eritromicin, penicilin, fenilbutazon, sulfonamidi, gentamicin, tetraciklini, halotan, vitamin A, izonijazid, vitamin K, metotreksat. Nasuprot njima, na smenjenje vrednosti bilirubina mogu uticati: citrati, hloridi, etanol i salicilati.



Sačuvana
EffyMorgan
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #4 poslato: Maj 16, 2015, 03:54:19 posle podne »

Trudila sam se oko ishrane, spavanja i treninga uz korišćenje gainera. Hvala na savetu. Više me brine kako ću smanjit te bilirubine nego kilažu kako ću nabaciti, zato me i interesuje da li se njih nivo povećao zbog suplemenata. :(.
Sačuvana
tenssa
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #3 poslato: Maj 16, 2015, 03:48:41 posle podne »

Jedna rijec: natrijum... ;)
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16676


« Odgovor #2 poslato: Maj 16, 2015, 03:47:40 posle podne »

Kako se hraniš, ishrana je veoma bitna da bi nabacila kilograme sam gejner neće puno pomoći jer je 15 dana kratak period. Mali savet u vezi merenja, pre merenja se dobro najedi i popi dosta vode na taj način sigurno 3kg da podigneš kilažu u tom trenutku.
Sačuvana
EffyMorgan
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #1 poslato: Maj 16, 2015, 03:32:32 posle podne »

Hej, možete li mi pomoći, konkurisala sam na policijsku akademiju, nisam imala dovoljnu kilažu pa sam koristila gainer da bi je dobila, 15. maja mi je bio lekarski pregled i falilo mi je još pet kilograma pa su mi rekla da ih nabacim i doĂ°em za 15 dana na ponovno merenje. Ono što je problem je što smo na lekarskom davali urin i supatanca koja se zove bilirubin mi je bila povećana, koja inače ima veze sa jetrom. Da li mi možete reći jel bilirubin eventualno bio povećan usled moje upotrebe gainera bez koga nažalost ne mogu dobiti tih pet kilograma?
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.078 sekundi sa 17 upita.