TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395144 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 26, 2024, 10:24:36 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Prejak bol u grlu?  (Pročitano 2681 puta)
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #14 poslato: Jun 11, 2015, 10:17:04 pre podne »

Ne koristim suplemente, odmaram od treninga dok ne prodje.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #13 poslato: Jun 10, 2015, 10:50:53 posle podne »

Ne bi trebalo zaboraviti da je ovo ipak samo virtuelno savetovalište...dakle, NIKAKO NE MOŽE ZAMENITI POSETU izbaranom lekaru...jer nam neke od metoda fizikalnog pregleda, kao i preciznije dijagnostike nisu dostupne...ali naravno za sve konsultacije, tu smo...

Tantum verde, strepsils, fervex i sl. spadaju u kategoriju "simptomastke terapije", dakle "lečimo", tj. ublažavamo simptom bolesti, a ne njen uzrok...

P.S. "odmori od treninga" dok traje terapija...unosi dovoljno tečnosti...uzimaš li nešto suplemenata? To je bitan je podatak zbog mogućih interakcija sa lekovima( antibioticima)?
« Poslednja izmena: Jun 10, 2015, 11:45:24 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #12 poslato: Jun 10, 2015, 10:25:52 posle podne »

Dao mi je gentamicin injekc, evo proslo je 8,5h od panklava, valjda je ok onda :) Sreca otidoh na pregled, kaze prilicno se upalilo grlo.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #11 poslato: Jun 10, 2015, 09:25:20 posle podne »

Manje panike...ovo sigurno nije prvi put da uzimaš antibiotike?

Da li ranije uzmao npr. Sinacilin , tj. Amoksilcilin? Injekciono?

Detljanije o alergiji na peniclin...

Penicilini pripadaju grupi beta-laktamskih antibiotika, a upravo ova grupa lekova (kojoj pripadaju i cefalosporini, cefamicini, penemi i monobaktami) ima najširu primenu u medicini. Usled veoma široke primene alergija na penicillin je relativno česta.

Razlikujemo četiri osnovna tipa alergijske reakcije do koje dovodi primena penicilina. Po tipu I se javlja anafilaktička reakcija,po tipu II serumska bolest, po tipu III kožne ospe, a po tipu IV kontaktni alergijski dermatitis.

Medjutim, podela prema vremenu koje je proteklo od unošenja leka do nastanka reakcije na isti, je od većeg značaja.

Rane reakcije nastaju u okviru prvog sata od primene leka. Ove reakcije su najteže (anafilaktički šok, hipotenzija, edem larinksa, urtikarija, angioedem) i upravo su one odgovorne za fatalne ishode.
Ubrzane reakcije nastaju od 1. do 72. sata posle davanja leka. Od simptoma najčešce se javljaju urtikarija( koprivnjača)/angioedem i edem larinksa.

Pozne reakcije na penicillin nastaju 72 sata od primene leka, a praćene su makulopapuloznom ospom. Takve osobe mogu da dobiju penicillin.

Pored ovih promena penicillin može da bude odgovoran i za mnogo teže promene na koži kao što su Stevens Jonsonov sindrom, eksfolijativni dermatitis i toksična epidermalna nekroza.

Doza i način primene leka su osnovni faktori rizika za pojavu alergije na penicillin. Parenteralna primena( i.m.) dovodi do češće senzibilizacije nego oralna (skoro 1000 puta).

Ako se sumnja na postojanje alergije na penicillin,najpre je neophodno uzeti dobru anamnezu.

Za ispitivanje alergije na penicillin se koriste in vivo i in vitro testovi.Testovi in vivo su kožni.


Dakle, s obzirom da je prvi sat prošao bez "ozbiljnijih" komplikacija, nema razloga za brigu!

Koje si "injekcije" dobio? Gentamicin? Nirypan? Neki analgetik?

Po pitanju kliničke slike i dijagnoze inf. mononukleoze...

Uzrok nastanka

Uzročnik oboljenja je Epstein-Barr-ov virus (EBV) koji pripada grupi herpes virusa. Kultiviše se jedino na kulturi humanih B limfocita, gde daje karakterističan citopatogeni efekat.

Klinička slika

Nakon inkubacije koja traje 5-15 dana, a može i znatno duže (30-50 dana), bolest počinje obično postepeno sa prodromalnim simptomima u vidu malaksalosti, pospanosti, lake subfebrilnosti i glavobolje. Često je zapažen i bol pri gutanju. Temperatura raste i praćena je groznicom, grebanjem u ždrelu, bolom u vratu, gaĂ°enjem i povraćanjem. Temperatura traje 10-20 dana i praćena je groznicom i drhtavicom. Paralelno sa pojavom temperature pojavljuje se i otok limfnih žlezdi na vratu. Žlezde su pokretne, bolne, jasno ograničene, ne pokazuju spoljne znakove inflamacije, veličine su od zrna graška do lešnika ili oraha. Javlja se i generalizovana limfadenopatija. Nazofaringitis je skoro redovna pojava koja se klinički manifestuje zaptivenošću nosa. Ždrelo je hiperemično. Promene na tonzilama se ogledaju u vidu hiperemije i otoka, a ponekad (80%) se javljaju i eksudativne promene. Slezina u 50-80% slučajeva reaguje otokom. Uvećanje jetre se sreće u oko 30-50% obolelih.


Dijagnoza

Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, karakterističnog leukograma i seroloških reakcija. Leukogram kod infektivne mononukleoze je dosta specifičan i veoma bitan za brzu dijagnozu. Promene u leukogramu počinju izmedju 4-9 dana bolesti, a maksimalno izražene imeĂ°u 15-20 dana bolesti. Leukocitoza (do više desetina hiljada) je praćena limfomonocitozom i pojavom atipičnih elemenata ranije označavanih kao virociti. Dijagnostički značaj ima procenat atipičnih elemenata iznad 10%. Kao serološka metoda koristi se Paul-Bunnel-Davidsonova reakcija aglutinacije. Sve više su u upotrebi ELISA test i PCR metoda. Elisa testom detektuju se antitela na nukleokapsidni antigen u IgM i IgG klasi.

Lečenje

U suštini ona je simptomatska i sastoji se u primeni higijensko-dijeteskog režima,
analgetika i antipiretika. Antibiotici se primenjuju u slučajevima bakterijske superinfekcije, ali treba istaći da je kontraindikovana primena ampicilina zbog reakcije sa heterofilnim antitelima i pojave egzantema. Primena kortikosteroida je rezervisana za teže anginozne forme kao i pojave komplikacija na CNS-u, plućima i srcu.


Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #10 poslato: Jun 10, 2015, 02:55:35 posle podne »

Pre 4 sata sam popio panklav, da sam alerg, nesto bi se vec desilo? Ili moze i nakon duzeg vremena, par dana?
« Poslednja izmena: Jun 10, 2015, 05:55:42 posle podne od strane R1 » Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #9 poslato: Jun 10, 2015, 02:16:42 posle podne »

Dobio sam panklav i injekcije, prepisao mi je na moje ''nisam siguran da li sam alergican na penicilin'' u slucaju Ne daj Boze alergije kako se manifestuje nakon popijene tablete?
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #8 poslato: Jun 10, 2015, 12:38:52 posle podne »

cak i "bolest poljupca"( infektivna mononukleoza) daje slicne simptome...
Koji parametar odvaja mononukleozu od klasicne upale? Mora da se vadi krv ili moze da se ustanovi ovako. Idem kod doktora za sat.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: Jun 10, 2015, 11:26:01 pre podne »

Da li imas ceste angine? Probleme sa krajnicima?

Da li si primetio uvecane, bolne cvorove na vratu?

Bol "u predelu" krajnika,"gusobolja", otezano gutanje...eventualno uvecanje limfinih cvorova vrata, pojacano lucnjene pljuvacke, visoka telesna temperatura, drhtavica, bolovi u mišićima, opšta slomljenost, malaksalost, glavobolje...sve se to uklapa u sliku angine?! Nesto sam propustio?  ;)

Sve u svemu NEMA CEKANJA...pravac izabrani lekar!

...angine nisu naivne a uzrocnici mogu biti razni, od bakterija(  streptokoka, stafilokoka, pneumokoke), virusa, gljivica...cak i "bolest poljupca"( infektivna mononukleoza) daje slicne simptome...

Ne uzimati antibiotike samoinicijativno i na svoju ruku...

Ako se ne moze spreciti,trebalo bi na vreme leciti...  :D
Sačuvana
Пеђа
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 317

« Odgovor #6 poslato: Jun 10, 2015, 09:32:21 pre podne »

То опет треба да аминује за то компетентна особа - лекар.
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #5 poslato: Jun 10, 2015, 09:30:25 pre podne »

A dobro, al' reko dan da sacekam, ako je neka obicna upala.
Sačuvana
Пеђа
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 317

« Odgovor #4 poslato: Jun 10, 2015, 09:24:46 pre podne »

Није ми јасно шта чекаш? ...да ти се упала прошири, на упалу увета, или спусти према плућима???

Није срамота отићи код лекара, за то и служе. Пусти форумска лечења.
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #3 poslato: Jun 10, 2015, 09:13:17 pre podne »

Pocelo je proslu sredu, nestalo do cetvrtka uvece, juce se pojavilo opet i jutros najintenzivnije. Znaci dan ipo, a za vikend sam bio potpuno ok.
Sačuvana
AnĂ°elko
Gost
« Odgovor #2 poslato: Jun 10, 2015, 09:06:51 pre podne »

I ja sam,jedno vreme,svako jutro imao bol u grlu. Samo je nakon nekog vremena prošlo...
Koliko dugo ti osećaš bol u grlu?
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #1 poslato: Jun 10, 2015, 09:02:52 pre podne »

Sta preporucujete pre doktora? Sisao sam tantum verde, ne pomaze bas, sinoc sam imao temp i malaksalost, ali sam uvece popio fervex, jutros je to ok, ali grlo ne pamtim kad je ovoliko bolelo. Pijem limunade, voca, tecnosti, ali jedva gutam, da cekam jos malo ili?
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.093 sekundi sa 18 upita.