TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395706 Teme od strane 25010 Članovi Poslednji član: dejanpetrovic99

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 23, 2024, 10:14:46 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Osgood Schlatter-ova bolest  (Pročitano 2556 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #15 poslato: Avgust 11, 2015, 10:38:08 posle podne »

Trebalo bi
- izbegavanje svega sto izaziva bol
- lokalno led 2-3 x/dan 7min na mssto bola, posle leda lioton gel utrljaj
- ortoza ok
- vezbe za kvadriceps i noge
- posle vežbi obavezno istezanja
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #14 poslato: Avgust 11, 2015, 10:33:35 posle podne »

Trebalo bi uraditi pregled - dosta verovatno se radi o entezopatiji (iritacija hronicna pripoja ligamenta čašice...
Da li je radjeno neko snimanje - rendgen,  ultrazvuk?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #13 poslato: Avgust 11, 2015, 10:31:17 posle podne »

Ortoza koju si kupio je dobra za problem sa pripojem ligamenta patele (sindrom skakačkog kolena, OsgoodShlater sindrom...)...
Ona rasterećuje pripoj ligamenta i smiruje upalu...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #12 poslato: Avgust 11, 2015, 10:26:36 posle podne »

Saveti za istezanje
Izvodi se tako što se zauzme položaj krajnjeg obima pokreta koji dozvoljava muskulatura u odreĂ°enom zglobu i taj položaj se zadržava odreĂ°eno vreme. Istezanje se radi postepeno, nikada na cimanje, zauzima se položaj do kojeg je pokret moguć bez zatezanja. Položaj se zadržava 45-60 sekundi, zatim se produbljuje za 2-3cm i to se ponavlja nekoliko puta. Tokom statičkog istezanja potrebno je obratiti pažnju na disanje, jer je relaksacija mišića direktno povezana sa relaksacijom disanja. Važno je da se sve vežbe rade ispod grance bola. Bol je uvek signal koji refleksno dovodi do grča mišića, što onemogućava dalju relaksaciju. Statičko istezanje se izvodi sporo, a krajnji položaj se zadržava oko 45 sekundi. Prednost statičkog istezanja je minimalan rizik od povreĂ°ivanja.
Pre početka vežbi istezanja neophodo je zagrevanje. Zagrevanjem se podiže temperatura tkiva koje se isteže, povećava se prokrvljenost, elastičnost. Istezanje se izvodi postepeno. Potrebno je istegnuti sve mišiće uključene u sportsku aktivnost, kao i glavne mišiće trupa i velike grupe mišića.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #11 poslato: Avgust 11, 2015, 10:19:22 posle podne »

Ovde imas txt o istezanju za noge
http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/vebe-istezanja-za-noge.html
Sačuvana
mmiikkii
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 53

« Odgovor #10 poslato: Avgust 07, 2015, 10:23:15 pre podne »

Takodje narucio sam ovo u nadi da me pritisak na izbocinu nece boleti tokom treniga.

Sačuvana
mmiikkii
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 53

« Odgovor #9 poslato: Avgust 07, 2015, 10:09:41 pre podne »

da li radiš istezanja za kvadriceps?

Do sada sam radio samo ovu i to prije trcanja.


Sada planiram da radim istezanje za fleksibilnost cijelog tijela (vise orjentisano na kukove i donji dio). Pa ako moze neka preporuka za vjezbe istezanja kvadricepsa  i koliko vremenski da radim.


Takodje imam pitanje u vezi povrede lakta, pa da li da pitam ovde ili otvorim novi thread radi bolje preglednost?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #8 poslato: Avgust 07, 2015, 08:43:48 pre podne »

da li radiš istezanja za kvadriceps?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #7 poslato: Avgust 07, 2015, 08:41:13 pre podne »

Trakcijski apofizitis ligamenta patele (Sindrom Osgood Schlatter) predstavlja iritaciju zone rasta na pripoju tetive mišića kvadricepsa na kosti potkolenice (tuberozitas tibije). Ova promena se javlja u periodu intenzivnog rasta kada dolazi do povećanog opterećenja biomehaničke sile na pripoju tetive kvadricepsa. Pri kontrakciji mišića kvadricepsa sila njegove kontrakcije se prazni na njegovom donjem pripoju u predelu tuberozitas tibije, neposredno ispod kolena sa prednje strane. U periodu intenzivnog rasta, mišićno tetivni rast ne prati koštani rast, pa, nastaje zategnutost mišića i njegove tetive. Zategnutost mišića povećava mehaničko opterećenje na njegovom pripoju, čime dovodi do sindroma preopterećenja. Povećano opterećenje u predelu pripoja dovodi do parcijalnog odvajanja apofize zbog pojačane sile vučenja (trakcija) tetive kvadricepsa. Period intenzivnog rasta se javlja u pubertetu oko dvanaeste godine , kod devojčica nešto ranije (sa 11 godina), a kod dečaka nešto kasnije (13 godina).
Simptomi
-bol sa prednje strane kolena, ispod čašice
-otok ispod čašice kolena
-bolna osetljivost na dodir

Prisutno je bolno izbočenje na mestu pripoja tetive kvadricepsa neposredno ispod prednjeg dela kolena. Kod izraženivih slučajeva može se pojaviti i otok u predelu tuberozitasa tibije . Bolnost se pojačava pri pritisku na apofizu i pri pokušaju opružanja potkolenice protiv otpora kada se angažuje ekstenzorni aparat kolena .

Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #6 poslato: Avgust 07, 2015, 08:34:28 pre podne »

Zone rasta predstavljaju delove kosti u kojima je proces rasta aktivan i na kojima kost raste u dužinu. One su otvorene i aktivne tokom peroda rasta organizma i zarastaju sa završetkom perioda telesnog rasta. Zone rasta mogu biti na mestima epifizne ploče i apofiza.
Epifizna ploča je hrskavica u zoni rasta na mestu prelaska tela kosti (dijafiza) u okrajak kosti (epifiza). Apofize se nalaze na mestima pripoja tetiva velikih mišića na kostima i predstavljaju ispupčenja na kostima. Na ovom mestu je u periodu puberteta intenzivan rast kosti u dužinu. Najučestaliji sindrom prenaprezanja kod dece u periodu intenzivnog rasta predstavlja trakcijski apofizitis u predelu kolena. Pored toga javljaju se apofizitisi u predelu petne kosti (Severova bolest – morbus Sever ), u predelu donjeg dela čašice, kao i na karličnim kostima. Apofizitisi predstavljaju iritaciju i upalu mesta pripoja ligamenata na kostima u peiodu intenzivnog rasta. U periodu naglog rasta od 12-15te godine života rast kosti je brži odrasta mišića i njihovih tetiva. Kao posledica toga nastaje zategnutost mišića i nastaje pojačano pražnjenje mehaničkog stresa na mestima apofiza. Kod povećanog fizičkog opterećenja ovih mišića nastaju apofizitisi.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #5 poslato: Avgust 07, 2015, 08:20:10 pre podne »

nekada može doći i do potpunog odvajanja pripoja ligamenta čašice, što se rendgenski potvrdjuje...
kod tebe to najverovatnije nije bio slučaj, mada je postojao udarac...
« Poslednja izmena: Avgust 07, 2015, 08:29:30 pre podne od strane Ognjen Pedja Tutorov » Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #4 poslato: Avgust 07, 2015, 08:07:47 pre podne »

Pozdrav,
Imam malu izbocinu ispod kolena i to je tako od ranih tinejdzerskih dana.
Nisam siguran, ali mislim da je to nastalo posle povrede na fudbalu kad sam bio klinac (ponavaljam nisam siguran), znam da posle toga nisam mogao da cucnem kako treba duzi vremenski period. Tada nisam posjetio doktora.

Naravno od tad sam aktivno bavio raznim sportskim aktivnostima, istrcao polumaraton i nikad nikakvih bolova nisam imao. Jedino me boli u slucaju udarca na to mjesto ili kad klecim na kolena. Ukoliko se udarim na to mjesto, bol bude jaka, ali traje samo par sekundi.

Inace nije mi dijagnozovano Osgood Schlatter-ova bolest, ali sto vise citam o njoj, sve se vise poklapa.


Sada hocu da pocnem sa treniranjem brazilskog jiu jitsu-a, a tamo klecanje na kolena nije nerijetka situacija. Citao sam da imaju vjezbe za istezivanje, sada me zanima koliko to moze pomoci i da li moze uopste?

I zaboravio sam da napomenem da imam 20 godina.
pozdrav, to što opisuješ deluje kao Osgood-Schlatter sindrom.
- izbočina u predelu gornjeg dela potkolenice (ispod kolena, na pripoju ligamenta čašice o kost)
- period rasta je karakterističan za pojavu ovog sindroma
---------
pitanje je samo u kom stepenu je došlo do odvajanja apofize (zona rasta na pripoju ligamenta čašice/patele na kost potkolenice - tibija)...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #3 poslato: Avgust 07, 2015, 07:54:20 pre podne »

Nevezano za ovo, miki sa gramna?
ne razumem pitanje?
Sačuvana
leevu
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 603


« Odgovor #2 poslato: Avgust 03, 2015, 10:28:25 posle podne »

Nevezano za ovo, miki sa gramna?
Sačuvana
mmiikkii
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 53

« Odgovor #1 poslato: Avgust 03, 2015, 10:22:02 posle podne »

Pozdrav,
Imam malu izbocinu ispod kolena i to je tako od ranih tinejdzerskih dana.
Nisam siguran, ali mislim da je to nastalo posle povrede na fudbalu kad sam bio klinac (ponavaljam nisam siguran), znam da posle toga nisam mogao da cucnem kako treba duzi vremenski period. Tada nisam posjetio doktora.

Naravno od tad sam aktivno bavio raznim sportskim aktivnostima, istrcao polumaraton i nikad nikakvih bolova nisam imao. Jedino me boli u slucaju udarca na to mjesto ili kad klecim na kolena. Ukoliko se udarim na to mjesto, bol bude jaka, ali traje samo par sekundi.

Inace nije mi dijagnozovano Osgood Schlatter-ova bolest, ali sto vise citam o njoj, sve se vise poklapa.


Sada hocu da pocnem sa treniranjem brazilskog jiu jitsu-a, a tamo klecanje na kolena nije nerijetka situacija. Citao sam da imaju vjezbe za istezivanje, sada me zanima koliko to moze pomoci i da li moze uopste?

I zaboravio sam da napomenem da imam 20 godina.
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.046 sekundi sa 12 upita.