TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395142 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 02:27:09 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Krvarenje iz nosa tokom treninga  (Pročitano 4834 puta)
leevu
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 603


« Odgovor #11 poslato: Septembar 17, 2015, 10:36:55 pre podne »

Desavalo mi se pre kad sam bio mladji, ne pijem lekove,  pa bio je crveni sekret
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #10 poslato: Septembar 17, 2015, 10:32:40 pre podne »

Meni danas bukvalno ovako isto, samo nije bio trening nego za doruckom, unosim 3 jaja, 100g ovsenih, 500g mesa, 215g pirinca, kikiriki, ella, i od suplemenata omega 3 od natorala(3 komada dnevno), vit/min od naturala, creatin micronized, proetin i dextrozu. Kijao sam ovih dana moguce i to da sam sjebao, a zaustavio sam tako sto sam na nos izbacio vazduh i udahnuo kroz usta

Prvi put ti se ovako nesto desava? Da li se i ranije desavalo nesto tome slicno?

"Kap po kap"...obilnije? Ili je samo sekret iz nosa prebojen?

Alerijska( polenska) kijavica? Ili...?

Ne pijes nikakve lekove? Problemi sa krvnim pritiskom... Kapi za nos( koje? ) koje koristis u duzem periodu( svakodnevno)?

Pomenimo i to da neki ljudi imaju urodjenu slabost ovog 'kapilarnog spleta"...

"Krvarenja iz nosa češće se javljaju u dečjem i starijem uzrastu, a naročito u toku virusnih epidemija, krajem zime i početkom proleća, kada je i vitaminski deficit u organizmu veći.

Zbog svoje višestruke funkcije sluznica nosa je vrlo dobro vaskularizovana i bogata jako razvijenom mrežom arterijskih i venskih kapilara, koja je naročito koncentrisana u prednjem donjem delu nosne pregrade u vidu pleksusa-locus Kiesselbachi, odakle najčešće i dolazi do krvarenja. Pored locusa Kiesselbachi krvarenje se može javiti i iz zadnjih delova septuma, donjih i srednjih nosnih školjki i adneksa nosa (sinusi, epifarinks).

Lokalni uzroci krvarnje iz nosa( epistakse ) su idiopatski (nepoznati), traumatski (frakture, strane tela, iritacija), zapaljenski, tumorski, mikroklimatski( nagla promena temperature i vlaznosti) i endokrini.

Opšti uzroci su porast krvnog pritiska (hipertenzija, uzbuĂ°enje, porast centralnog venskog pritiska), akutne infektivne bolesti, hematološka oboljenja (leukoze, hemofilija, hemoragična dijateza i dr) i bolesti srca i krvnih sudova.
"

Kod laksih oblika...

"Pacijent" bi trebalo da sedi sa glavom nadole i da mirno dise...

Prvo što treba uraditi, to je da se kaže "pacijentu" da energično izduva sadržaj ugrušaka krvi iz nosa...

Posle toga, ukoliko je krvarenje manjeg intenziteta, potrebno je da "pacijant" nekoliko puta intenzivno udahne i izdahne vazduh kroz nos, i usled tako izazvane vazokonstrikcije( skupljanje krvnih sudova) može doći i do prestanka krvarenja. Može se vršiti pritisak na nozdrve rukom ili hladnom oblogom...
Sačuvana
leevu
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 603


« Odgovor #9 poslato: Septembar 17, 2015, 06:48:15 pre podne »

Meni danas bukvalno ovako isto, samo nije bio trening nego za doruckom, unosim 3 jaja, 100g ovsenih, 500g mesa, 215g pirinca, kikiriki, ella, i od suplemenata omega 3 od natorala(3 komada dnevno), vit/min od naturala, creatin micronized, proetin i dextrozu. Kijao sam ovih dana moguce i to da sam sjebao, a zaustavio sam tako sto sam na nos izbacio vazduh i udahnuo kroz usta
Sačuvana
Vegeta
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 336


« Odgovor #8 poslato: Septembar 01, 2015, 09:56:52 pre podne »

I ja sam imao problema s tim kao mali. Sad ne
Slaviša da li je moguće da krvarenje nastane ne zbog nedostataka vitamina nego zbog predoziranja recimo vitaminom C?

I mene je to zanimali, ali ja koliko jedem voca lagano mogu da dobijem vitaminozu :/
Istina sto kazu ni u cemu ne treba preterivati..
Lakse mi je sad momci kad se nije desavalo samo meni, ali mislim da je glavni razlog zasto mi je krenulo od cackanja nosa, i prevelikog napora/umora. Hvala Slavisa u svakom slucaju, kao i svaki drugi post koji si okacio procitao sam i eto naucio nesto vise.

Mali dodatak...razlika izmeĂ°u leka i otrova je doza...isto je i sa vitaminima...

Npr. vitamin B6 u većim dozama, preko 50-100 mg dnevno može imati i neke neurotoksične efekte...

Vitamin D3 je nadasve koristan...
http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/vitaminska-superzvezda-vitamin-d3.html

Ali...ni sa čim ne treba preterivati, pa ni sa vitaminom D3, koji uziman u mega-dozama (suplementacijom) u dužem periodu može izazvati toksične efekte, pogotovu kada su u pitanju jetra i buburezi...što nije zapaženo kod „suplementacije“ ribljim uljem kao izvorom vitamina D3.

Nekada su bitni i izvori samog vitamina, kao i farmaceutski oblici( formulacije) u kojima se javlja...

Moj komentar na sve će biti - oprezno...

Inače, vitamin K je značajan i sa aspekta normalnog zgrušavanja krvi...a mega doziranje omega-3( EPA+DHA,preko 5 gr dnevno u dužem periodu) može povećati rizik od krvarenja (sprečava se agregacija trombocita)...dakle, mnogo interakcija, čak i kod bezazlenih suplemenata...oprezno! Uvek!

Vazi druze, razumeo :)
Sačuvana
Mind is everything!
If you dont believe that you can do something, then you cant!
Its almost like you have to save your own life..
Because nobodys gonna be able to save it for you,
so we have to do what we have to do,
no matter what it is!
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: Avgust 31, 2015, 07:08:32 posle podne »

I ja sam imao problema s tim kao mali. Sad ne
Slaviša da li je moguće da krvarenje nastane ne zbog nedostataka vitamina nego zbog predoziranja recimo vitaminom C?

I mene je to zanimali, ali ja koliko jedem voca lagano mogu da dobijem vitaminozu :/
Istina sto kazu ni u cemu ne treba preterivati..
Lakse mi je sad momci kad se nije desavalo samo meni, ali mislim da je glavni razlog zasto mi je krenulo od cackanja nosa, i prevelikog napora/umora. Hvala Slavisa u svakom slucaju, kao i svaki drugi post koji si okacio procitao sam i eto naucio nesto vise.

Mali dodatak...razlika izmeĂ°u leka i otrova je doza...isto je i sa vitaminima...

Npr. vitamin B6 u većim dozama, preko 50-100 mg dnevno može imati i neke neurotoksične efekte...

Vitamin D3 je nadasve koristan...
http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/vitaminska-superzvezda-vitamin-d3.html

Ali...ni sa čim ne treba preterivati, pa ni sa vitaminom D3, koji uziman u mega-dozama (suplementacijom) u dužem periodu može izazvati toksične efekte, pogotovu kada su u pitanju jetra i buburezi...što nije zapaženo kod „suplementacije“ ribljim uljem kao izvorom vitamina D3.

Nekada su bitni i izvori samog vitamina, kao i farmaceutski oblici( formulacije) u kojima se javlja...

Moj komentar na sve će biti - oprezno...

Inače, vitamin K je značajan i sa aspekta normalnog zgrušavanja krvi...a mega doziranje omega-3( EPA+DHA,preko 5 gr dnevno u dužem periodu) može povećati rizik od krvarenja (sprečava se agregacija trombocita)...dakle, mnogo interakcija, čak i kod bezazlenih suplemenata...oprezno! Uvek!
Sačuvana
Vegeta
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 336


« Odgovor #6 poslato: Avgust 31, 2015, 12:20:07 posle podne »

I ja sam imao problema s tim kao mali. Sad ne
Slaviša da li je moguće da krvarenje nastane ne zbog nedostataka vitamina nego zbog predoziranja recimo vitaminom C?

I mene je to zanimali, ali ja koliko jedem voca lagano mogu da dobijem vitaminozu :/
Istina sto kazu ni u cemu ne treba preterivati..
Lakse mi je sad momci kad se nije desavalo samo meni, ali mislim da je glavni razlog zasto mi je krenulo od cackanja nosa, i prevelikog napora/umora. Hvala Slavisa u svakom slucaju, kao i svaki drugi post koji si okacio procitao sam i eto naucio nesto vise.
Sačuvana
Mind is everything!
If you dont believe that you can do something, then you cant!
Its almost like you have to save your own life..
Because nobodys gonna be able to save it for you,
so we have to do what we have to do,
no matter what it is!
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #5 poslato: Avgust 30, 2015, 09:54:02 posle podne »

Eh, epistaksa( krvarenje iz nosa)...može biti raznih uzroka...od onih benignih..."čačkanje nosa", udružena sa nekim respiratornim infekcijama( intenzivnije izduvavanje ili brisanje nosa može to izazvati na "upaljenoj sluznici"), uzrok može biti i dugotrajno korišćenje kapi za nos( uticaj na krvne sudove, kao i oštećenje same sluzokože), tokom zimskih meseci moguće je da zbog naglih razlika u temperaturi i vlažnosti vazduha( toplo/hladno) dolazi od isušivanja sluzokože nosa i njene veće osetljivosti...upotreba antikoagulantnih lekova( varfarin, klopidogrel...) ili pak lekova koji imaju takav uticaj poput nekih NSAIL( andol, brufen, naproksen i sl.), a nekada to može biti znak povišenog krvnog pritiska( npr. nagli skok istog)...a i hemofilija( hematološka bolest)...

Nekada to može biti i posledica nedostatka pojedinih vitamina, npr. vitamin C, dejstva nikotina...i sl.

Druga bitna stvar je i količina krvi...tj. obilnost krvarenja..."kap po kap" spontano, kapanje...ili kad izduvaš nos? Jedna nozdrva, obe nozdrve? Trajanje?

Ukoliko je krvarenje slabog intenziteta ponekad je dovoljno samo par puta jako udahnuti na nos i izdahnuti na usta. Ovim forsiranim disanjem dolazi do skupljanja krvnih sudova u sluznici nosa što je dovoljno da se mala krvarenja zaustave. Kod obilnijih krvarenja, palcem i kažiprstom potrebno je stisnuti nozdrve i u tom stanju ih držati najmanje pet minuta. Ovo vreme je obično dovoljno da se stvori ugrušak koji će zatvoriti krvni sud u nosu koji je pukao i da krvarenje prestane. Pri tome, glava mora da bude nagnuta ka napred a ne zabačena unazad. Kada je glava zabačena unazad krv se sliva u ždrelo i provocira kašljanje i gutanje krvi. Na vrat se preporučuje stavljanje hladnog obloga. Kod većine pacijenata primena ovih mera je dovoljna da se krvarenje zaustavi.

Po zaustavljanju krvarenja neophodno je da se "pacijent" odmori. Najbolje je da legne pri čemu glava treba da bude podignuta pod uglom od 30-45 stepeni u odnosu na podlogu. Glava treba da bude iznad nivoa srca. Ukoliko postoji potreba za kijanjem najbolje bi bilo pokušati da se kine kroz usta kako bi vazdušna struja zaobišla nos čime bi se sprečila dalja povreda sluznice. Najmanje 24 sata nakon krvarenja treba izbegavati tople napitke.



Hmm, moguce da je zbog cackanja nosa, jer imam naviku da diram nos, sto se tice ovog ostalog navedenog nista od toga nije..
Sto se tice krvarenja, nije obilno, niti kap po kap, kao sto rekoh mislio sam da je slina pa sam hteo da je obrisem, i izasao je taj krvni sekret, samo desna nozdrva..
Inace vitamin C ne verujem da mi nedostaje jer dosta stvari jedem sto samo u sebi ima vitamin C tako da ne verujem da mi to nedostaje, moguce da je nikotin..


Jedna od stavki koju bi trebalo napomenuti je i "uroĂ°ena slabost"( prosto rečeno), tog dela vaskularne mreže..."punctum minoris resistentiae"...

Dakle, u pitanju je bio samo sekret "simbolično" prebojen krvlju? Svež sekret ili sasušen?

Da li se to i ranije javljalo? Da li se učestalo javlja? Nevezano za treninge? Fizički napori drugog tipa? Stresna stanja? Nema nikakvih problema sa krvnim pritiskom?

I ja sam imao problema s tim kao mali. Sad ne
Slaviša da li je moguće da krvarenje nastane ne zbog nedostataka vitamina nego zbog predoziranja recimo vitaminom C?

Ima nagoveštaja da mega-doziranje vitaminom C u dužem vremenskom periodu može izazvati slične manifestacije( čak se navodi i "krtost krvnih sudova" - vene vrata)...ali nema dovoljno naučno potkrepljenih dokaza za tako nešto...a trebalo bi napomenuti da L-askorbinska kiselina( vitamin C) spada u red vitamina rastvornih u vodi, tako da su toksični, kumulativni efekti "retkost"...sav "višak" ode urinom...

Po pitanju predoziranja vitaminom C (doze preko 5 gr ), obično su simptomi, dijareja, znaci iritacije želuca, povraćanje, a nekada crvenilo kože, glavobolja, umor i poremećаji sna.

Detaljnije o vitaminu C, izvorima, oblicima u suplementima, efektima i sl.

http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/vitamin-c-uloga-ishrana-i-suplementacija.html
« Poslednja izmena: Avgust 30, 2015, 10:06:30 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
leevu
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 603


« Odgovor #4 poslato: Avgust 30, 2015, 08:37:52 posle podne »

Desavalo se i meni to, bukvalno ista prica samo sto nisam ni trenirao nego fazon u skoli ujutru osetim slinu kad ono krv, moguce isto da sam dirao nos, e sad davno je to bilo mislim nisam pusio al mozda od pasivnog (mada ne verujem) a mozda je bilo tad i dosta hladno pa mi se sve to sabralo.
Sačuvana
Vegeta
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 336


« Odgovor #3 poslato: Avgust 30, 2015, 08:34:05 posle podne »

Eh, epistaksa( krvarenje iz nosa)...može biti raznih uzroka...od onih benignih..."čačkanje nosa", udružena sa nekim respiratornim infekcijama( intenzivnije izduvavanje ili brisanje nosa može to izazvati na "upaljenoj sluznici"), uzrok može biti i dugotrajno korišćenje kapi za nos( uticaj na krvne sudove, kao i oštećenje same sluzokože), tokom zimskih meseci moguće je da zbog naglih razlika u temperaturi i vlažnosti vazduha( toplo/hladno) dolazi od isušivanja sluzokože nosa i njene veće osetljivosti...upotreba antikoagulantnih lekova( varfarin, klopidogrel...) ili pak lekova koji imaju takav uticaj poput nekih NSAIL( andol, brufen, naproksen i sl.), a nekada to može biti znak povišenog krvnog pritiska( npr. nagli skok istog)...a i hemofilija( hematološka bolest)...

Nekada to može biti i posledica nedostatka pojedinih vitamina, npr. vitamin C, dejstva nikotina...i sl.

Druga bitna stvar je i količina krvi...tj. obilnost krvarenja..."kap po kap" spontano, kapanje...ili kad izduvaš nos? Jedna nozdrva, obe nozdrve? Trajanje?

Ukoliko je krvarenje slabog intenziteta ponekad je dovoljno samo par puta jako udahnuti na nos i izdahnuti na usta. Ovim forsiranim disanjem dolazi do skupljanja krvnih sudova u sluznici nosa što je dovoljno da se mala krvarenja zaustave. Kod obilnijih krvarenja, palcem i kažiprstom potrebno je stisnuti nozdrve i u tom stanju ih držati najmanje pet minuta. Ovo vreme je obično dovoljno da se stvori ugrušak koji će zatvoriti krvni sud u nosu koji je pukao i da krvarenje prestane. Pri tome, glava mora da bude nagnuta ka napred a ne zabačena unazad. Kada je glava zabačena unazad krv se sliva u ždrelo i provocira kašljanje i gutanje krvi. Na vrat se preporučuje stavljanje hladnog obloga. Kod većine pacijenata primena ovih mera je dovoljna da se krvarenje zaustavi.

Po zaustavljanju krvarenja neophodno je da se "pacijent" odmori. Najbolje je da legne pri čemu glava treba da bude podignuta pod uglom od 30-45 stepeni u odnosu na podlogu. Glava treba da bude iznad nivoa srca. Ukoliko postoji potreba za kijanjem najbolje bi bilo pokušati da se kine kroz usta kako bi vazdušna struja zaobišla nos čime bi se sprečila dalja povreda sluznice. Najmanje 24 sata nakon krvarenja treba izbegavati tople napitke.



Hmm, moguce da je zbog cackanja nosa, jer imam naviku da diram nos, sto se tice ovog ostalog navedenog nista od toga nije..
Sto se tice krvarenja, nije obilno, niti kap po kap, kao sto rekoh mislio sam da je slina pa sam hteo da je obrisem, i izasao je taj krvni sekret, samo desna nozdrva..
Inace vitamin C ne verujem da mi nedostaje jer dosta stvari jedem sto samo u sebi ima vitamin C tako da ne verujem da mi to nedostaje, moguce da je nikotin..
Sačuvana
Mind is everything!
If you dont believe that you can do something, then you cant!
Its almost like you have to save your own life..
Because nobodys gonna be able to save it for you,
so we have to do what we have to do,
no matter what it is!
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2 poslato: Avgust 30, 2015, 08:28:17 posle podne »

Eh, epistaksa( krvarenje iz nosa)...može biti raznih uzroka...od onih benignih..."čačkanje nosa", udružena sa nekim respiratornim infekcijama( intenzivnije izduvavanje ili brisanje nosa može to izazvati na "upaljenoj sluznici"), uzrok može biti i dugotrajno korišćenje kapi za nos( uticaj na krvne sudove, kao i oštećenje same sluzokože), tokom zimskih meseci moguće je da zbog naglih razlika u temperaturi i vlažnosti vazduha( toplo/hladno) dolazi od isušivanja sluzokože nosa i njene veće osetljivosti...upotreba antikoagulantnih lekova( varfarin, klopidogrel...) ili pak lekova koji imaju takav uticaj poput nekih NSAIL( andol, brufen, naproksen i sl.), a nekada to može biti znak povišenog krvnog pritiska( npr. nagli skok istog)...a i hemofilija( hematološka bolest)...

Nekada to može biti i posledica nedostatka pojedinih vitamina, npr. vitamin C, dejstva nikotina...i sl.

Druga bitna stvar je i količina krvi...tj. obilnost krvarenja..."kap po kap" spontano, kapanje...ili kad izduvaš nos? Ili je samo onako sekret prebojen? Jedna nozdrva, obe nozdrve? Trajanje?

Problemi sa pritiskom? Da li skorije odradio lab. pregled krvi i urina?

Ukoliko je krvarenje slabog intenziteta ponekad je dovoljno samo par puta jako udahnuti na nos i izdahnuti na usta. Ovim forsiranim disanjem dolazi do skupljanja krvnih sudova u sluznici nosa što je dovoljno da se mala krvarenja zaustave. Kod obilnijih krvarenja, palcem i kažiprstom potrebno je stisnuti nozdrve i u tom stanju ih držati najmanje pet minuta. Ovo vreme je obično dovoljno da se stvori ugrušak koji će zatvoriti krvni sud u nosu koji je pukao i da krvarenje prestane. Pri tome, glava mora da bude nagnuta ka napred a ne zabačena unazad. Kada je glava zabačena unazad krv se sliva u ždrelo i provocira kašljanje i gutanje krvi. Na vrat se preporučuje stavljanje hladnog obloga. Kod većine pacijenata primena ovih mera je dovoljna da se krvarenje zaustavi.

Po zaustavljanju krvarenja neophodno je da se "pacijent" odmori. Najbolje je da legne pri čemu glava treba da bude podignuta pod uglom od 30-45 stepeni u odnosu na podlogu. Glava treba da bude iznad nivoa srca. Ukoliko postoji potreba za kijanjem najbolje bi bilo pokušati da se kine kroz usta kako bi vazdušna struja zaobišla nos čime bi se sprečila dalja povreda sluznice. Najmanje 24 sata nakon krvarenja treba izbegavati tople napitke.

« Poslednja izmena: Avgust 30, 2015, 08:33:00 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Vegeta
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 336


« Odgovor #1 poslato: Avgust 30, 2015, 07:54:25 posle podne »

Naime danas sam radio ledja, pa s obzirom da svaki trening mi je jak, ali danas sam odradio bas bas onako muski trening pa me zanima da li je moguce da mi je zbog toga iz nosa izlazio krvni sekret, nije da mi je curelo, vec je krenulo malo kao slina i kada sam obrisao ukapirao sam da je krv, i prestao sa treningom naravno.. Inace trening mi je bio ovih dana jako naporan i dajem sve od sebe, znaci 110% sebe u svakom treningu..
Molio bih gospodina Pedju i Slavisu da mi odgovore sta mi je ciniti.. Inace planirao sam da napravim pauzu do cetvrtka, pa da vidim sta i kako, pre se nije desavalo to i nisam imao problema sa krvlju s obzirom da eto nos mi je par puta bio razbijan pa su i ti kapirali popucali, pa mi vise i ne tece krv toliko kad dobijem udarac u predelu nosa..
Hvala
Sačuvana
Mind is everything!
If you dont believe that you can do something, then you cant!
Its almost like you have to save your own life..
Because nobodys gonna be able to save it for you,
so we have to do what we have to do,
no matter what it is!
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.083 sekundi sa 17 upita.