TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395119 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 08:41:50 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Plivanje i proteini  (Pročitano 5049 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #11 poslato: Novembar 01, 2015, 11:15:07 posle podne »

Carb free u tom periodu...bolje više manjih, ali "kompletnih obroka" nego "užine na zub"...

Opet napominjem onu čuvenu parolu - "nije bitno kada jedeš, već šta jedeš"...

Ne zaboravi da proteinski suplementi imaju svoje prednosti...ali hrana, izvori proteina visoke biološke vrednosti iz mesa, sira, ribe, jaja...nemaju alterantivu...

Opet napominjem, prvo reši navedene zdravstvene probleme, bez čekanja i odugovlačenja da bi mogao da se posvetiš treningu i ishrani kako bi trebalo, ipak zna se šta je najbitnije - ZDRAVLJE...jer je trening sa opterećenjem bitan i sa aspekta očuvanja postojeće mišićne mase...

Po pitanju hidrata gledaj da imaš unos u prvom jutarnjem obroku i posle treninga( niži GI)...
« Poslednja izmena: Novembar 01, 2015, 11:20:50 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
NVK
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 110

« Odgovor #10 poslato: Novembar 01, 2015, 07:12:49 posle podne »

Nema na čemu, članak je stvarno odličan, bukvalno sam se oduševio. Sutra kupujem riblje ulje...
Ne mogu u teretanu još uvek zbog navedenog problema sa nervima, plus što moram da smršam a od kardia jedino smem bajs ( koji mi je trnt dosadan ) i plivanje koje mi je super. Kad skinem nekih 8-10kg uz plivanje i u meĂ°uvremenu rešim problem sa nervima krećem sigurno u teretanu da se sredim pred leto, a i realno tegovi su tegovi Cheesy
Pošto ja imam 2 večere, naveo sam na početku teme, tj večeru i užinu pred spavanje, da li da izbacim uh iz večere skroz? Pitam zato što će mi onda jedino od uh ostati taj musli ujutru?
Večernja  užina će mi biti protein s mlekom ovih mesec dana, a kasnije sir i kikiriki npr, ili sir i par brazilskih ili indijskih oraha. Skupiću nekako pare.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: Novembar 01, 2015, 05:03:53 posle podne »

Hvala na pohvalama članka, drago mi je da smo koliko-toliko približili ovaj najstariji suplement na svetu( riblje ulje)...ja trenutno koristim Jekogal od Galafarma( ulje jetre bakalara) u prilogu postavljam sliku...koristim 2-4 ml dnevno...uz pakovanje dobijaš i špric od 2 ml za doziranje...ima ga i sa ukusima - banana, limun, jagoda...ja koristim oblik bez ukusa...mmmmm  ;D

Cena je oko 400 din za 100 ml...

Ne baš tako precizan, ali koristan sajt može biti... http://www.dijeta.net/006_tablice-alati.htm

Zašto ne pokušaš da barem gornji deo tela radiš sa opterećenjem u teretani?

Za večeru izbegavaj hidrate...dakle, proteini plus zdrave masti...

Kada unositi ugljeni hidrate?

Povećana osetljivost na insulin je najizraženija ujutru i posle treninga. Tako da bi uopštena preporuka bila da se ugljeni hidrati naĂ°u na vašem meniju, u prvom jutarnjem obroku i posle treninga, a naravno i pre treninga da bi imali dovoljno energije za „normalan” trenažni proces.

Inače, tokom dugog noćnog sna vaše telo „troši” rezerve glikogena, tako da ih treba adekvatno nadoknaditi u prvom jutarnjem obroku.

Sem ako niste blagosloveni superbrzim metabolizmom, trebalo bi da zaboravite na ideju da jedete bilo koji oblik ugljenih hidrata kasno noću (večera, tj. obrok pred počinak). Konzumiranje hidrata kasno noću ometa otpuštanje hormona rasta i promoviše skladištenje masti dok spavate.


U suštini problem tokom noćnog sna se tiče toga da nam treba izvor proteina koji se sporije vari i postepenije oslobaĂ°anje a.k. u dužem periodu( hrani naše mišiće tokom noćnog sna)...npr. predlog za poslednji obrok - posniji sir( do 10% m.m.) i šaka kikirikija( pečen , neslan)...

Ili grilovana skuša + salata od povrća

« Poslednja izmena: Novembar 01, 2015, 05:06:09 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
NVK
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 110

« Odgovor #8 poslato: Novembar 01, 2015, 04:38:22 posle podne »

Kad kažem nakon večere dosta uh mislim na 3 parčeta hleba otprilike. Sad u to vreme cepam protein i 250ml mleka.
Sačuvana
NVK
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 110

« Odgovor #7 poslato: Novembar 01, 2015, 04:32:45 posle podne »

Jasno. Meni je cilj br 1 da što pre skinem što više sala, a mišićna masa nakon toga. Zato mi je plivanje za sad savršeno i ićiću na njega najvrvt do aprila. U meĂ°uvremenu proveravam koleno kod drugog fizijatra i učiniću sve da se oporavi maksimalno, takoĂ°e ću ići uskoro kod neurologa i onda oko aprila kreće teretana, msm da ću tad imati i više nego ok osnovu za nju.
Što se tiče ishrane, preko dana se hranim kako sam naveo ( uveo sam maslinovo ulje uz salatu i nekad pirinač umesto krompira, ne mogu da ubedim moje za Ella sir još uvek, oni kupuju mladi na pijaci ) ali nakon većere sam uvek dosta gladan i jedem često dosta uh i to je GL PROBLEM. Tek poslednja 2 dana sam uspeo kako sam naveo skroz i moram da nastavim tako.
E sad, nakon ovih mesec dana plivanja uz ovu neodgovarajuću ishranu ( umesto whey-a sam cepo popodne bananu a nakon večere dosta uh) sam smršao oko 2kg i nisam baš zadovoljan ali na ogledalu je vidna razlika jer su se stvarno pojavili mišići.
Kako god, još uvek užasno izgledam u odnosu na cilj, mnogo sam mastan.
Pre 2 dana sam krenuo proteine kako sam naveo i tad sam se i slikao, pa pred novu godinu lepo za 2 meseca kačim i tadašnje slike da se uporedi i da čujem vaše mišljenje.
Slaviša, oduševljen sam člankom o ribljem ulju, moji će mi uzimati sad redovno, pa me zanima koje mi vi preporučujete da kupim tj koje je najkvalitetnije?
Pročitao sam i ostale članke, ali nema šanse da izmerim ovaj moj musli iz zdrave hrane jer sve to pomešam i onda strpam u šolju i ako može neki drugi merodavan sajt za nutritivne vrednosti, na onom se slabo snalazim, bio bih zahvalan.
Hvala vam puno, nadam se da ču uspeti da izdržim sa ishranom do nove godine da budu što bolji rezultati za početak, pa samim tim i slike!
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #6 poslato: Oktobar 18, 2015, 03:02:29 pre podne »

@ NVK

Čini mi se da mnogi od pomenutih faktora koji se tiču tvog zdravstvenog stanja limitiraju bitne aspekta ozbiljnijeg, "produktivnijeg" rada na povećanju mišićne mase...

Nešto što je bitnije od svega je obraćanje izabranom lekaru, kao i specijalisti neurologu...fizijatru, kao i specijalisti sportske medicine oko procene stanja, kao i mogućnosti po pitanju treninga...još bolje odraditi funkcionalnu dijganostiku...

U delu Foruma o sportski povredama možeš konsultovati dr PeĂ°u Tutorova koji je najkompetentniji oko preporuka vezano za oporavak, program treninga prilagoĂ°en pomenutom "stanju", stanjima...

Znam tu priču oko borbe za nutritivna prava u porodici, najbolje rešenje je finansijska samostalnost( koliko je to moguće), kao i malo "kuliranske veštine"  za samostalnu pripremu obroka...nije neka posebna veština potrebna da bi skuvao pirinač, krompir, ispekao meso, napravio salatu od svežeg povrća...

Kao što ti je rečeno "home made" musli je najbolja varijanta, onda si sasvim suguran u sastav muslija...

Jezgrasti plodovi spadaju u izvore zdravih masti u proseku na 100 gr imaju oko 40-55 gr masti...tako da ćeš unos istih - jedna šaka( oko 30 gr), dve...uklapati u ukupan unos masti...minumum oko 15% od TDEE...ali opet naglašavam da pri unosu masti moraš obratiti pažnju na unos omega-3, pre svega morska riba, riblje ulje, kao i suplementi na bazi ribljeg ulja, koji obiluju "aktivnim" oblicima omega-3, EPA i DHA...

Nisam dovoljno kompetentan da sudim o plivanju, da, mnogo je prednosti istog...ali ipak, znaš šta ti je činiti kada je povećanje mišićne mase u pitanju...
« Poslednja izmena: Oktobar 18, 2015, 03:07:17 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
leevu
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 603


« Odgovor #5 poslato: Oktobar 17, 2015, 03:56:50 posle podne »

Ne smem još uvek u teretanu jer imam neki problem sa nervima i otprilike 1dnom nedeljno mi se oduzmu prsti i ispadne mi čaša iz ruke npr.. ne smem da rizikujem u teretani da mi ne bi ispao neki teg, zato idem na plivanje. Na ostale vidove treninga ne mogu da se bacim jer mi je otišla hrskavica u kolenu i moram da ga lečim ( ne smem da trčim i skačem ).

Što se tiče ishrane, ne mogu mnogo da biram već da pravim kompromis sa mojima jer ne radim već studiram a oni su nažalost malo u nekom svom fazonu ( mama i baba ), a i finansijska situacija nam je neko već neko vreme loša. Navodno, meso je skupo po njima itd...
Leevu
Hvala na savetu, ali pazi ovako:
Koliko sam ja čitao musli ( ja ga kupujem u zdravoj hrani ) su kompleksni ugljeni hidrati plus ovaj koji ja pravim je klasična vitaminska bomba – raž, ječam, ovas, bundevino, suncokretovo i mleveno laneno seme, aronija, brusnica i susam, mada nisam znao da je pun prostih šećera.
Što se tiče zdravih masti ubaciću kašiku maslinovog ulja uz salatu uveče, al me zanima kada da uzimam orašaste plodove i jel ok šaka dnevno?

Slaviša
Hvala na izdvojenom vremenu, pročitaću sve te stranice ovih dana natenane kad ugrabim vremena.
Plivam 4-5 puta nedeljno i nakon toga radim propadanja i jednom nedeljno radim sklekove, trbušnjake, čučnjeve leĂ°njake.
Sveo sam ishranu kolko sam mogo da bude što više proteinska jer sam čuo da ću tako najbrže smršati. Ubaciću zdrave masti po preporuci, a na plivanje sam se odlučio jer trenutno jedino to mogu od kardia ( i bajs koji mi je trntn dosadan ) i pročitao sam na više sajtova da se za sat vremena plivanja gubi od 400 – 700 kalorija, a ja plivam samo delfin i kraul sat vremena po treningu.


Kada si rekao musli mislio sam na onaj kupovni, ok je to tako custom made, mada ja uzimam samo ovsene, probaj onda da ubacis vise jaja zbog proteina, a ono jeste meso skuplje ali mozda bi bilo bolje da si od para za koje si kupio whey uzeo meso. A sto se tice masti vidi da drzis od 0,6-1g po kg telesne mase znaci za tvoju tezinu nekih ~60g ili vise jaja ti imaju 5g komad a orasasti nekih ~50 neki i vise zavisi, to na netu pogledaj, mozes da jedes navece to uz sir(nisko masni, ella ili npr sitni president) ili jaja
Sačuvana
NVK
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 110

« Odgovor #4 poslato: Oktobar 17, 2015, 03:45:51 posle podne »

Ne smem još uvek u teretanu jer imam neki problem sa nervima i otprilike 1dnom nedeljno mi se oduzmu prsti i ispadne mi čaša iz ruke npr.. ne smem da rizikujem u teretani da mi ne bi ispao neki teg, zato idem na plivanje. Na ostale vidove treninga ne mogu da se bacim jer mi je otišla hrskavica u kolenu i moram da ga lečim ( ne smem da trčim i skačem ).

Što se tiče ishrane, ne mogu mnogo da biram već da pravim kompromis sa mojima jer ne radim već studiram a oni su nažalost malo u nekom svom fazonu ( mama i baba ), a i finansijska situacija nam je neko već neko vreme loša. Navodno, meso je skupo po njima itd...
Leevu
Hvala na savetu, ali pazi ovako:
Koliko sam ja čitao musli ( ja ga kupujem u zdravoj hrani ) su kompleksni ugljeni hidrati plus ovaj koji ja pravim je klasična vitaminska bomba – raž, ječam, ovas, bundevino, suncokretovo i mleveno laneno seme, aronija, brusnica i susam, mada nisam znao da je pun prostih šećera.
Što se tiče zdravih masti ubaciću kašiku maslinovog ulja uz salatu uveče, al me zanima kada da uzimam orašaste plodove i jel ok šaka dnevno?

Slaviša
Hvala na izdvojenom vremenu, pročitaću sve te stranice ovih dana natenane kad ugrabim vremena.
Plivam 4-5 puta nedeljno i nakon toga radim propadanja i jednom nedeljno radim sklekove, trbušnjake, čučnjeve leĂ°njake.
Sveo sam ishranu kolko sam mogo da bude što više proteinska jer sam čuo da ću tako najbrže smršati. Ubaciću zdrave masti po preporuci, a na plivanje sam se odlučio jer trenutno jedino to mogu od kardia ( i bajs koji mi je trntn dosadan ) i pročitao sam na više sajtova da se za sat vremena plivanja gubi od 400 – 700 kalorija, a ja plivam samo delfin i kraul sat vremena po treningu.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #3 poslato: Oktobar 17, 2015, 02:19:02 posle podne »

@Leevu

Vec u drugoj temi smo podelili neke clanke, koji se nadam da ce nas forumas NVK procitati...

@NVK

Ja cu samo skrenuti paznju da je u prvom planu parola - KNOW YOUR NUMBERS!

Dakle, moras znati koliko proteina, hidrata, masti imas na dnevnom nivou...moras imati neke smernice pogotovu kada su u pitanju hidrati, jer se sve pomenute dijete svode prvo na pravilo deficita( manji unos "energije" od potrosnje) kroz manipulacije unosom hidratima...dok je unos proteina visoke bioloske vrednosti i zdravih masti na zavidnom nivou...

Upoznaj se sa upotrebnom vrednoscu namirnica...obrati paznju na dominaciju omega-3...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/trio-omega-omega-3-6-9-odnosi-u-ishrani-i-suplementima.html

http://www.pansport.rs/tekstoteka/dodaci-ishrani-suplementacija/najstariji-suplement-na-svetu-ulje-nad-uljima-riblje-ulje.html

Trebao bi biti realan u sprovodjenju ciljeva...skidanje masnih naslaga i povecavanje misicne mase je moguce( tzv. telesno remodelovanje) na pocetku  "price"( gojazni pocetnici, povratnici treningu...) sa vremenom ce to biti manje izvodljivo...tako da bi moja prepreporuka bila da se vratis redovnom treningu, procistis ishranu i pratis svoje telo i promene( ogledalo, obimi, pa tek onda vaga, ali ne svakodnevno, vec na 2,3 nedelje)...ali opet, bez treninga sa opterecenjem u ciljanoj zoni opterecenja napretka nema...dakle, 70-85% od 1 MR...bez dovoljno "teskih tegova", kao osnovnog preduslova MISICNOG RASTA( kao i ocuvanja misicne mase), nema ni napretka na polju misicne mase( niti ocuvanja iste)...

Inace, navedeni meni je oskudan...previse se oslanjas na proteinske suplemente , a premalo na "konkretnu" ishranu( namirnice)...

Molim da procitas sledece tekstove...

Kada se radi o periodu rada na povecavanju misicne mase... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/najee-greke-u-radu-na-poveanju-miine-mase.html

Kada se radi o "skidanju masnih naslaga"... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/najee-greke-u-fazi-rada-na-skidanju-masnih-naslaga.html

Inace po pitanju nutritivne vrednosti namirnica, preporuka za sajt... http://nutritiondata.self.com/

P.S. Nema teskih tegova, nema kvalitetne hrane u skladu sa potrebama, uzalud su svi suplementi ovog sveta...NAPRETKA NEMA...

KRENI U TERETANU...

ISHRANU PRILAGODI CILJEVIMA, POTREBAMA...

I NEKA VREME PROVEDNO U KOREKTNOM TRENINGU I "CLEAN" ISHRANI UCINI SVOJE...bez unapred zacrtanih ciljeva...polako...korak, po korak...

Koliko puta nedeljno plivas?

Neka druga kardio aktivnost? Pratis li puls?
« Poslednja izmena: Oktobar 17, 2015, 02:22:05 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
leevu
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 603


« Odgovor #2 poslato: Oktobar 17, 2015, 01:18:47 posle podne »

Prvo nisi trebao da kupujes proteine kad nemas sredjenu ishranu,
Necu da komentarisem po obrocima posto je blaga katastrofa, premalo proteina animalnog porekla (znam da imas taj whey ali ubaci covece vise mesa, jaja, ribe), zdravih masti nigde nema (ubaci neke orasaste plodove) i nigde kvalitetnih ugljenih hidrata(vidim samo 1 kormpir i to je to), ovaj musli je prepun prostih secera.

Evo ovo nek ti budu osnovne smernice

Izvori hidrata: ovsene, krompir, pirinac, testenina(integralna)
Izvori proteina: meso, jaja, riba, mlecni proizvodi, whey
Izvori masti: orasasti plodovi(badem, lesnik, kikiriki) maslinovo ulje, jaja(zumance)...

Unos hidrata zavisi ali mozda bi ti bilo pametno da krenes na neke rotacije, pa tek posle neki low carb i na kraju keto mada dalek je put do toga, proteina drzis na 1,5-2g po kilogranu i masti 0,6-1g po kilogramu(telesne tezine)

Takodje neces moci dobijati misicnu masu i gubiti salo u isto vreme, msm moguce je ali sa takvom ishranom i bez teretane nema sile. Zasto ne krenes u teretanu?

Inace procitaj ovo obavezno:
http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/plan-ishrane-za-poetnike.html
http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/najbolji-prijatelji-miine-mase-uljeni-hidrati.html
naravno ima jos par tekstova koje ce ti Slavisa preporuciti.
« Poslednja izmena: Oktobar 17, 2015, 01:20:40 posle podne od strane leevu » Sačuvana
NVK
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 110

« Odgovor #1 poslato: Oktobar 17, 2015, 01:02:56 posle podne »

Pozdrav svima :D Imam 25 godina, visok sam 184cm i imam oko 100kg. Kupio sam 120 merica Prostar whey proteina i krenuo sam na plivanje. Planiram da treniram 5 - 6 puta nedeljno ( 3 dana zaredom pa dan pauze ) i planiram da skinem kilažu što više i da nabacim što više mišićne mase, najbitniji mi je period prva 4 meseca. TakoĂ°e ću raditi sklekove, čučnjeve, leĂ°njake i trbušnjake oko 1dnom nedeljno tj svaki 4. trening umesto plivanja.
Zanima me da li ću to uspeti uz sledeću ishranu i kakve rezultate mogu da očekujem za 4 meseca? Svaki savet je dobrodošao :D

Doručak - 10 - 11 - šolja muslija i jogurt

Ručak - 14h - 4 pržena jaja

Užina - 17 h - 1 merica whey-a sa 250ml mleka

Večera - 19 : 30 - 20 : 00 - konzerva sardine, 1 krompir, šolja jogurta i salata ( 1 paradajz i 1 krastavac i malo paprike )

Užina - 21 : 30 - 22 : 00 - 1 merica whey-a sa 250ml mleka

Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 2.115 sekundi sa 17 upita.