TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394566 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 11:00:49 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: MOZDANI UDAR = SMRT!  (Pročitano 6125 puta)
marko023
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 259

mafija radi mafija nespava

« Odgovor #8 poslato: Februar 27, 2008, 07:34:16 posle podne »

extra je text,sad makar znam sta da smanjim sto se tice ishrane.....treniram naravno,trudim se svaki dan a disanje,pravilno,bar tako mislim.....
poz ljudi  :)
Sačuvana
Nema dobrog treninga bez dobre muzike :)
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #7 poslato: Februar 27, 2008, 04:18:55 posle podne »

To je realizam a ne optimizam.. dakle genetika nam daje loš start ali spoljašnji faktori su odlučujući...
Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12772


Never give up!

« Odgovor #6 poslato: Februar 27, 2008, 12:09:18 posle podne »

Da...na sve te faktore mozemo uticati.samo je genetika problem, ako su nam predispozicije lose verovatnoca da se od toga oboli postoji.Pa opet treba biti optimista i verovati u to da ako se pridrzavamo svega ostaloga kako bi se to izbeglo,  oboljenje od toga bice svedeno na minimum.
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #5 poslato: Februar 26, 2008, 10:12:29 posle podne »

Ali prevencija uopšte nije toliko komplikovana..
Ustvari nekoliko loših stvari (pušnje, loša ishrana, netreniranje) izazivaju skoro sve loše stvari...
Prema tome, znate šta vam je činiti :)
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #4 poslato: Februar 26, 2008, 04:15:01 posle podne »

Jasno mi je o kakvoj se pretnji radi i, moram da priznam, sav sam se najezio citajuci ovo iznad.

Jednostavno je strasna pomisao cega sve covek treba da se pazi i na sta sve da obrati paznju u zivotu ako zeli da dozivi pozne godine. Strasno!
Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12772


Never give up!

« Odgovor #3 poslato: Februar 26, 2008, 12:04:03 posle podne »

Nazalost sto se ovog gore navedenog tice potpuno se slazem i stvar je i vise nego porazavajuca.treba voditi racuna o svemu, to je jedini nacin da se ovo spreci.
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #2 poslato: Februar 25, 2008, 09:12:48 posle podne »

Obzirom na publiku kojoj se obraćamo dodala bi još jednu stavr..
OOBAVEZNO PRAVILNO DISANJE PRI IZVOĂDENU POKRETA..
kontrakcijom mišića povećava se intraabdomnilani ali i intrakranijalni pritisak..
ovo može dovesti do pucanja krvnih sudova mozga i šloga..
Prema tome dragi moji vežbači - obavezno PRAVILNO (IZ)DIŠITE!

Šlog se ne dešava smo gojaznim ljudima sa povišenim krvnim pritiskom ili šećerom.. nedavno je jedna devojka u NS umrla jer joj je pukla arterija u glavi.. Svi vi radite sa manje više većim težinama.. što je veća težina veći je i pritisak...
Dakle stvar je zaista ozbiljna...
Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12772


Never give up!

« Odgovor #1 poslato: Februar 25, 2008, 12:32:31 posle podne »

Ovaj tekst sam napisao da upozorim sve one koji o ovoj bolesti ne znaju mnogo,i da vam skrenem paznju koliko je ona opasna.Ja sam video i bio svedok kako je odnela zivot meni jedne veoma drage osobe mog ocuha inace doktora Save Djukica.Radio je u Sremskoj Kamenici kao kardiolog i u tim krugovima bio poznat kao jedan od najboljih doktora.Iako veciti sportista(bokser) koji je i sam zasluzan zasto sam i ja postao sportista,  oboleo je od ove bolesti sasvim iznenada pre tri godine.Borio se sa njom kao i sa svime u zivotu, iako je znao da mu spasa nema bio je optimista do kraja.A bolest je nosila deo po deo njega, polako ga ubijala kako njega tako i nas okolo koji nismo mogli nikako da mu pomognemo.Veoma je strasno kada gledate coveka koji je izgledao super nekada i bio veoma jak ,kako nema snage da hoda i gubi se...to je pakao kroz koji ne bih pozeleo ni svom neprijatelju da prodje.
Pazljivo citajte tekst i pridrzavajte se svega navedenog, jer kad djavo dodje po svoje kasnije bice kasno!


U nasoj zemlji se godisnje registruje oko 20000 novoobolelih od sloga, posledice su najcesce invaliditet i smrt.

U razvijenim zemljama mozdani udar je najcesci uzrok invalidnosti, u nasoj zemlji i smrti.Svake godine u zemlji se registruje oko 20.000 novih bolesnika od razlicitih vrsta mozdanog udara.sa obzirom na to da su ostecenja koja nastaju nakon mozdanog udara gotovo nepopravljiva, najvaznija je prevencija ove bolesti, a lecenje se uglavnom zasniva na rehabilitaciji i pokusaju da se spreci ponovni slog.
Mozdani udar se najcesce javlja u poznim godinama, ali u poslednje vreme, nazalost sve vise ljudi mladjih od 65 godina oboleva od njega.Prema statistickim podatcima cesce se javlja kod muskaraca nego kod zena.

Aimptomi mozdanog udara:

-Mozdani udar moze nastati naglo ili postepeno.U oba slucaja medju prvim simptomima sloga javljaju se oduzetosti pojedinih delova tela, poremecaj govora, smetnje u kordinaciji pokreta i hoda ili pak razni psihicki ispadi, odnosno poremecaji svesti.Moze doci i do iznenadne pojave vrtoglavice, pracene nemogucnoscu hodanja i stajanja, odnosno nagonom za povracanje.Vrtoglavica se pojacava u odnosu na polozaj glave ili tela, ili zbog fizickog napora.Zatim se javljaju glavobolje, prvo u potiljacnom predelu, koje mogu biti propracene slabostima pojedinih delova tela, poremecajem vida - pojavom duplih slika i suzavanjem vidnog polja.Sve ove pojave cesto se spontano povlace bez ikakvog lecenja, sto odlaze obracanje lekaru.Medjutim u skoro 33% slucajeva dolazi do smrtnog ishoda.


Faktori rizika:

-Glavni uzrocnici nastanka mozdanog udara jesu starost(rizik se udvostrucuje posle 55 godina) muskarci cesce oboljevaju od zena, kao i nasledna sklonost, osobe ciji su clanovi porodice imali mozdani udar imaju vece sanse za oboljevanjem.Pored pobrojanih faktora na koje se ne moze uticati, postoje i rizicni cinioci na koje treba obratiti posebnu paznju.Medju njima najcesci je poviseni krvni pritisak, koji se lako otkriva merenjem a za njega postoje i adekvatni lekovi.Osim toga, i boleti srca, posebno fibrilacija arterija, aritmija, te secerna bolest koja uzrokuje arteriosklerozu, odnosno stvaranje masnih naslaga na unutrasnjim zidovima krvnih sudova  na kojima se stvaraju ugrusci, takodje mogu da izazovu mozdani udar.faktori na koje se takodje moze uticati su pusenje, prekomerno konzumiranje alkohola i nedovoljna fizicka aktivnost.

U ishrani izbegavajte:

-Da bi se izbegao mozdani udar veoma je vazno pravilno se hraniti.Trebalo bi izbegavati namirnice koje sadrze velike kolicine natrijuma (glavni sastojak kuhinjske soli) posebno suhomesnate proizvode i masne sireve, jer mogu podstaknuti povisen krvni pritisak ili pogorsati postojecu hipertenziju.Takodje zasicene masnoce , kojih ima najvise u proizvodima zivotinjskog porekla kao sto su svinjska mast,suhomesnati proizvodi,mleko, puter, trebalo bi svesti na minimum.
Ono sto se preporucuje u ishrani je hrana koja sadrzi antioksidante, kao sto su vitamin C i E, betakaroten,B6 i B12, ali i mineralne soli: kalijum,magnezijum,kalcijum.

Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.084 sekundi sa 17 upita.