TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395114 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 24, 2024, 07:26:24 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: zadihanost  (Pročitano 3552 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #17 poslato: Januar 25, 2016, 10:48:46 posle podne »

@ R1

Onda se moraš detaljno upoznati i sa drugim izvorima magnezijuma u ishrani...

Najbogatiji izvori magnezijuma su integralne žitarice, mahunarke(grašak, pasulj, sočivo), jezgrasti plodovi( badem, orasi, kiki-riki, brazilski orah), kao i semenke bundeve i susam...

Magnezijum je osnova molekula hlorofila preko kog biljke obavljaju proces foto-sinteze, pa je samim tim zeleno lisnato povrće poput spanaća i brokolija odličan izvor magnezijuma.

Voće, meso, riba , kao i mleko i mlečni proizvodi nisu tako bogat izvor magnezijuma kao što se veruje. Magnezijum je veoma rastvorljiv mineral, tako da se kuvanjem gubi njegov veliki procenat. Inače, „rafinacijom“ pšeničnog brašna se gubi najveći deo magnezijuma....zato se akcenat stavlja na intergralne varijante brašna...

Nema potrebe za nekim fobijama...

Kako to reče Jovan jovanović- Zmaj, takoĂ°e lekar po struci u pesmi "U mraku"...

Sramota je razboritom Ă°aku
Bojat se u mraku,

Bojati se veštice, vampira,
Čega nema, to nikog ne dira.

Al je dobro pipati po mraku
I zastati na svakom koraku.

Nije vampir što u mraku preti,
Već se može o štogod zapeti.

Zapneš, padneš, krv proliješ mlaku,
Zato budi oprezan u mraku.


Neće tebi naškoditi suplementi magnezijuma, već loše koncipirana ishrana..."život u nutritivnom mraku"...  ;)

« Poslednja izmena: Januar 25, 2016, 10:50:29 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #16 poslato: Januar 25, 2016, 05:27:51 posle podne »

Vazi, hvala.
Bogu hvala  :)
Tako je. :)

Ja generalno imam neke svoje stavove oko toga sta je prirodno, sta ne te se drzim podalje od sintetike cak i u vidu suplemenata pa zato uvek pitam jel mogu nesto iz hrane, ali ovo magnezijum, vitamini, to bi mozda i uzeo, tj izgleda da cu i morati.

Zapravo gledam da ne unosim od suplemenata ono sto mogu preko hrane i sto mi nije preko potrebno za brze rezultate jer ne zurim nigde.
« Poslednja izmena: Januar 25, 2016, 05:29:48 posle podne od strane R1 » Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #15 poslato: Januar 25, 2016, 05:20:30 posle podne »

Vazi, hvala.
Bogu hvala  :)
ako imaš nekih nedoumica pitaj, nadm se da smo ti dali odgovore koji su ti bili potrebni...
možeš koristi i mineralnu vodu sa magnezijumom...
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #14 poslato: Januar 25, 2016, 05:02:15 posle podne »

Vazi, hvala.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #13 poslato: Januar 25, 2016, 05:00:34 posle podne »

to je veliki unos masnoće, kojim opterećuješ organizam - ok je da uzimaš bundevu (možda pečena bundeva u rerni npr...)...
bolje je unos uz bundevu i magnezijum u vidu suplementa - to je bolja kombinacija
-----------
nekoliko dana magnezijum kao suplement, onda može neki dan bundeva, pa 2-3x nedeljno uzmeš magnzijum kao suplement....
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #12 poslato: Januar 25, 2016, 04:45:57 posle podne »

60g semenki bundeve ima 300mg magnezijuma, jel to ok da jedem svaki dan ili se razlikuje od tableta?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #11 poslato: Januar 25, 2016, 10:10:12 pre podne »

- važno protiv grčeva i za normalnu funkciju mišića
- za normalizaciju srčanog ritma (protiv preskoka srca)
- za psihičku opuštenost
pored magnezijum au ovom pravcu dobar i važan efekat imaju i:
- kalcijum
- cink, mangan....
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #10 poslato: Januar 25, 2016, 10:09:55 pre podne »

Jel se moze preterati sa magnezijumom? Ja mislim da ga ne unosim dovoljno, malo malo se javi neki grc u misicu, a i ovo lupanje srca nekad imam, mada to moze biti povezano s visim tsh nivoom izgleda.

Kako ide suplementacija magnezijumom? Koje kolicine, svaki dan ili neki period samo pa pauza?

Ne znam koliko grama svezih semenki bundeve ima dnevnu potrebnu dozu magnezijuma, mogu li tako? Znam da nije nesto puno grama.
treba da uzimaš sledeću dozu magnezijuma
- ukoliko je tbl 150mg 2x1 3 dana
- ukoliko je 300mg 1x1 3 dana
- zatim 1tbl svaki ili svaki drugi dan 7-10 dana, a kasnije može i na drugi-treći dan po 1tbl (doza održavanja)...
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: Januar 24, 2016, 11:50:19 posle podne »

Preporučena dnevna doza magnezijuma za žene iznosi oko 320 mg, dok za muškarce iznosi oko 420 mg.

Brojna istraživanja pokazuju da veliki procenat stanovništva u razvijenim zemljama ne unosi dovoljne količine magnezijuma...to se odnosi i na sportiste koji su najosetljiviji i na minimalne oblike deficita magnezijuma, što se svakako negativno odražava na sportski učinak.

Nedostatak magnezijuma se odlikuje pojavom mišićne slabosti, vrtoglavice, grčeva( mišićni krapmi), poremećajem srčanog rada( aritmije) i pojavom hipoglikemije, tako da dodaci ishrani na bazi magnezijuma postaju neminovnost.

Ali i tu treba biti obazriv zbog toga što je najzastupljeniji dodatak ishrani na bazi magnezijuma u obliku magnezijum oksida, koji ima najlošiju apsorpciju...tako da se treba okrenuti dodacima ishrani sa magnezijum citratom i aspartatom...a tu je i glicinat.

- dodaci ishrani na bazi magnezijuma poboljšavaju toleranciju na fizičku aktivnost u slučaju da se niste dovoljno naspavali, a trening se mora odraditi.

- dodaci ishrani na bazi magnezijuma doprinose, stabilnoj kardiovaskularnoj funkciji tokom treninga, „anti-aritmogeno dejstvo“.

Detaljnije...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/sinergija-u-dodacima-ishrani-magnezijum-i-cink.html

O nutritivnom sastavu semenki bundeve, okvirno...obrati pažnju na mineralni sastav... http://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3141/2

Unos magnezijuma u "dovoljnim" količinama potreban svaki dan...a kada kažem dovoljne količine, sve se svodi na preporuke i okvirnu procenu potreba...

P.S. ne bi trebalo zaboraviti koliko "elementarnog magnezijuma" ima u svakom suplemenata...npr. na 500 mg magnezijum glicinata, ima oko 100 mg "elemenatarnog magnezijuma"...
« Poslednja izmena: Januar 24, 2016, 11:56:39 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #8 poslato: Januar 24, 2016, 10:46:09 posle podne »

Jel se moze preterati sa magnezijumom? Ja mislim da ga ne unosim dovoljno, malo malo se javi neki grc u misicu, a i ovo lupanje srca nekad imam, mada to moze biti povezano s visim tsh nivoom izgleda.

Kako ide suplementacija magnezijumom? Koje kolicine, svaki dan ili neki period samo pa pauza?

Ne znam koliko grama svezih semenki bundeve ima dnevnu potrebnu dozu magnezijuma, mogu li tako? Znam da nije nesto puno grama.
« Poslednja izmena: Januar 24, 2016, 10:52:59 posle podne od strane R1 » Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #7 poslato: Decembar 07, 2015, 09:20:49 pre podne »

da li uzimaš magnezijum?
magnezijum stabilizuje ritam srca i preskakanja(!) magnezijum je jako važan za pravilan rad srca i njegov nedostatak u prganizmu može biti uzrok lupanja ia preskskanja srca!
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #6 poslato: Decembar 07, 2015, 09:19:19 pre podne »

koliko je puls u miru?
koliki je pritisak?
da li si bio ozbiljnije prehladjen (ozbiljna malaksalost, temepratura, bolovi u mišićima...) u zadnje vreme (zadnjih meseci)?
da li se baviš nekim sportom zadnjih meseci?
koliko si u pokretu?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #5 poslato: Decembar 07, 2015, 09:17:20 pre podne »

imam 22 godine i nemam nekih zdrastvenih problema ,bar do sada, ima jedno 15 dana kako sam osetio preskakanje srca  to je bilo i proslo a zadnjih 6 osecam da ne prestano sam zadihan i puls mi je svremena na vreme van normale a prosle godine sam bio na pregledu srca sve je bilo ekstra , i bas smeta da stalno disem kao da trcim a u stanju sam mirovanja a pritom nisam nervozan, nzm sta  bi trebalo da proverim da vidim zbog cega se to desava ,koji mogu biti uzroci?hvala
pozdrav  :)
nisam video pre pitanje koje si postavio
da li si radio na prethodnom pregledu srca - ultrazvuk srca?
(šta si radio od pregleda? možeš slikati pa okačiti nalaze ili prekucati...)
kada je rečeno da je billo preskakanja - potrebno je da mi napišeš taj nalaz - opis ekg-a ili da slikaš/skeniraš ekg i postaviš
- radi se o tome da postoje dve grupe preskakanja srca i suštinski se razlikuju u smislu mogućih komplikacija (jedne sudobroćudne, druge ne) i sposobnosti za bavljenje sportom...
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4 poslato: Novembar 29, 2015, 07:05:26 posle podne »

Za sve postoje adekvatni protokoli dijagnostički i terpijski...prvo poseta izabranom lekaru, a potom i poseta kardiologu...

Ne zaboravi da je ovo ipak samo virtuelno savetovalište...a blagovremena dijagnoza i terapija su imperativ...
Sačuvana
Nemanja Gušić
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 128

« Odgovor #3 poslato: Novembar 29, 2015, 06:55:03 posle podne »

ekg sam radio rekla je da je sve u redu i tad sam imao blazu aritmiju i bez lekova je prosla ,nisam skoro radio lab  a valjalo bi da  samo mi napisi sta da tacno da proverim od rezultata u svakom slucaju valja proveriti ,pusac nisam ne pijem lekove kafu itd ,astmu sam imao kao mali al to nije jer bi osetio skripanje i slicne simptome koje prate to stanje ,kod doktora nisam bio jel sam mislio da  ce prestati posto je skoro krenulo ,a sto se tice aksioznosti bio  sam malo vise nervozan zbog nekih ispita al to je proslo pa ne verujem da bi me drzalo jos uvek i u razmeri tokom celog dana , inace zdravo zivim nisam imao temperaturu i slicno .
Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.069 sekundi sa 17 upita.