TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394579 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 09:50:02 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: INTOLERANCIJA NA HRANU I STA JESTI???  (Pročitano 4010 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #13 poslato: Mart 04, 2016, 12:05:18 pre podne »

Smatram da se opterećuješ nepotrebno brojkama...idealan slučaj ne postoji...dobijene vrednosti posmatraj samo kao grubi orijentir, a ne kao "opsesiju"...

Uopšteno unos proteina oko 1,5 -2 gr po kg( akcenat na proteine visoke biloške vrednosti životnjiskog porekla)...hidratima manipulises( rotacije, low-carb ili keto pristup)...unos masti neka bude oko 0,6-0,8 gr po kg( čim hidrati padaju najbolje rešenje je "umerenost u unosu proteina", kao i akcentovanje zdravih masti...)...



Sačuvana
tijana21
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 27


« Odgovor #12 poslato: Mart 03, 2016, 07:50:27 pre podne »

Mislim da je mozda ipak u pitanju kalorijski deficit... posto sam racunala evo opet tdee 2564 kalorija, sto bi znacilo da bi minus 500 kalorija bilo oko 2000 kalorija, sto je mnogo manje od onog sto ja unosim.... po tome bi bilo ako bih isla na low carb 40-40-20% = 206g proteina, 92g masti i 103g uh... da li je to mozda realnije od mog trenutnog plana ishrane?

Da li ima neki online kalkulator koji je tacan i s kojim bih mogla da izracunam sta mi treba i u kojoj meri?
« Poslednja izmena: Mart 03, 2016, 11:15:14 pre podne od strane tijana21 » Sačuvana
What doesn't kill you, makes you wish it did.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #11 poslato: Mart 03, 2016, 12:06:57 pre podne »

Iskreno, 10-15 gr jezgrastih plodova dnevno, ako bas sve moramo da svedemo na nivo kalorija, ne predstavlja neki veći problem, u "pogledu fatalnog kalorijskog suficita"...ali ako postoje znaci digestivnog diskomfora(problemi sa varenjem, kao što su proliv, grčevi u stomaku, mučnina ili povraćanje)  pri konzumaciji istih...onda, svakako treba biti obazirv...

Kod ovako niskog unosa ugljenih hidrata, preporuka je da se barem jednom nedeljno unos istih poveća na 3-4 gr po kg...

Ali kod low-carb dijete u prvom planu nam je i odabir adekvatnih izvora ugljenih hidrata...

Korisno štivo oko odabira namirnica... http://authoritynutrition.com/low-carb-diet-meal-plan-and-menu/

Kako je bilo na kontroli gastroeneterologa?

Inače, postavlja se pitanje koliko si realno isplanirala željeni deficit?! Da nije premalo 1400-1500 kCal?

Zapitaj se i da razlog stagnacije nije "možda" loše konciprana dijeta?!

Jako bitna stvar je i uticaj na hormone štitne žlezde - GLAVNI REGULATORI BRZINE NAŠEG METABOLIZMA...naime, naša štitna žlezda proizvodi T4 (tiroksin, „neaktivni” oblik hormona štitne žlezde)...konverzija T4 (relativno neaktivan hormon štitnjače) u T3 (aktivni oblik hormona štitnjače) je drastično umanjena kada se ne unosi dovoljno ugljenih hidrata. Hormoni štitne žlezde su glavni regulatori brzine našeg metabolizma...

MANJE T3 = USPORAVANJE METABOLIZMA=NEDELOTVORNOST DIJETE!

Iz ovih razloga je neophodno dobro tempirano unošenje ugljenih hidrata( bar jednom nedeljno unos hidrata povećati na 3-4 gr po kg), ako želimo da svojoj muskulaturi damo priliku da se održi, kao i da onemogućimo usporavanje metabolizma, stagnaciju dijete i posledični "jo-jo" efekat po povratku na ustaljeni režim ishrane ( neželjeni kilogrami se vraćaju još brže).

Bitna je i dužina trajanja dijete...

Osnovna preporuka je da restriktivne dijete ne bi trebalo da traju duže od 12 nedelja...
Ako nismo došli do željene redukcije masnih naslaga i posle 12 nedelja dijete, uzmimo 4 nedelje "odmora od dijete" . tzv. METABOLIČKI RESTART (nastavimo da jedemo dobro i čisto, ali povećajmo kalorije) i onda krenimo u još jedan ciklus...

Ima i još nekih stvari koje dovode do "stagnacije"...

Ovde su nam u prvom planu tri faktora:

- Gladovanje ili ozbiljan kalorijski deficit, kao i neopravdan strah od hidrata i masti!

- Preterivanje sa kardio treningom (dužina, učestalost...)

- Izbegavanje treninga sa opterećenjem ili nedovoljno stimulativan trening sa opterećenjem( navedeni trening mi se čini da nije baš dovoljno stimulativan...)

Uz sve te "nutritivne krajnosti", neumerenost po pitanju kardio treninga, kao i trenažnih napora uopšte, telo dovodi u konstantno stanje stresa, a gde je previše stresa, tu je i previše kortizola. A podsetimo se da je „divljanje kortizola” zaduženo za "mišićnu razgradnju i gomilanje masti u telu". Najkraće rečeno, naše telo je u stanju alarma, „uzbune”, počinje da ekonomiše svim raspoloživim resursima da bi preživelo gladovanje udruženo sa ekstremnim naporima.

Ponovimo i to da je najbolji stimulans za povećanje i očuvanje postojeće mišićne mase trening sa opterećenjem u zoni od 70-85% od 1 RM (maksimuma), ako zapostavimo trening sa opterećenjem, jer nam je zaboga u glavi fix ideja da "ne želimo da se nabildujemo, već bi samo da smršamo", eto velikog problema. Nemamo dovoljno hrane "za naše mišiće"i dovoljno stimulacije za njihov "opstanak", ali zato mršavimo...da, mršavimo, ali na račun mišićne mase, dok je gubitak masnih naslaga limitiran...i eto nezadovoljstva ishodom, kao i posledičnog "jo-jo" efekta po prestanku dijete.

Sačuvana
tijana21
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 27


« Odgovor #10 poslato: Mart 02, 2016, 05:38:17 posle podne »

Koliko dugo si na ovom promenjenom rezimu ishrane?

Okanimo se kalorija...one su slepe...a evo i zasto... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/sizifov-posao-brojanje-kalorija.html

Ovo bi trebalo da bude varijanta low-carb dijete? Koliki ti je ciljani unos proteina, hidrata, masti?

Posle nedelju dana dobijas na tezini...a razlog su orasasti plodovi? Otoci?

Opisi nam treninge? Trening sa opterecnjem? Kardio? Pratis puls? Koliko dugo vec treniras u kontinuitetu?



Dva meseca sam na ovoj ishrani i u treningu, a ovo za orasaste plodove nisam sigurna, samo sam primetila da ne gubim na tezini nakon nedelju dana konzumiranja istih... losije varenje, tacnije smetnje u probavi... a nisam imala otok.

Sto se treninga tice, uvek treniram u 18h, pa nekih sat vremena otprilike traje trening. za zagrevanje radim jumping jacks, burpees, kikboks (ruke i noge udarci), pa posle radim vezbe za ruke (tu sam koristila tegove od 1 i 2kg kao opterecenje) - pregib podlaktice, opruzanja podlaktice, triceps opruzanja sa bucicama, jednorucna triceps opruzanja s bucicama,  zatim potisci s bucicama, odrucenja s bucicama, sklekovi, propadanja, jednorucna veslanja s bucicama, itd... uglavnom vezbe koje se svuda spominju... nisam ih razdvajala po danima (ruke,noge,stomak) nego radila full body workout. Tegovi koje imam su od 1 kg i 2 kg, zajedno 3 kg, to je najvise sto imam. Nemam teretanu u mestu u kom zivim, pa sam ogranicena i vezbam kuci... :/

Sto se tice kardia idem na trcanje ujutru u 7 tri puta nedeljno, mada to sam uvela tek pre nedelju dana tako da tu ne ocekujem neke rezultate preterane. Pre toga sam radila HIIT vezbe isto kod kuce posle treninga. Treniram 5  dana u nedelji.

Puls u mirovanju mi je 65. Kilogrami stoje ili skakucu za po jedan-dva, a cm se smanjuju polako... prvenstveno sa stomaka i ruku.

Da, mislim da bi trebalo da bude low carb, trudim se da ne unosim previse uh, tacnije ne vise od 100 uh po danu, verovatno i tu gresim. Koristim aplikaciju myfitnesspal da pratim makronutrijente i kombinujem pa sam stavila sebi da bude 25% uh, 40% protein i 35% mast, tako da aplikacija automatski racuna... nisam proveravala tacnost racunice. :/

Mislim da sam odgovorila na sva pitanja :)
« Poslednja izmena: Mart 02, 2016, 05:43:42 posle podne od strane tijana21 » Sačuvana
What doesn't kill you, makes you wish it did.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: Mart 02, 2016, 04:38:23 posle podne »

Koliko dugo si na ovom promenjenom rezimu ishrane?

Okanimo se kalorija...one su slepe...a evo i zasto... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/sizifov-posao-brojanje-kalorija.html

Ovo bi trebalo da bude varijanta low-carb dijete? Koliki ti je ciljani unos proteina, hidrata, masti?

Posle nedelju dana dobijas na tezini...a razlog su orasasti plodovi? Otoci?

Opisi nam treninge? Trening sa opterecnjem? Kardio? Pratis puls? Koliko dugo vec treniras u kontinuitetu?

Sačuvana
tijana21
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 27


« Odgovor #8 poslato: Mart 02, 2016, 01:02:29 posle podne »

Evo mene opet. Boravak kuci se oduzio, od svog poslednjeg posta hranim se pravilno (ili mi se bar tako cini). Medjutim, iako jedem kako treba i treniram 4-5 puta nedeljno za dva meseca kilogrami se uopste nisu izmenili, tacnije variram izmedju 83-84... a imala sam 85 kilograma. E sad, da bih docarala situaciju, napisacu sta jedem, kako vezbam, posto eto ne shvatam sta pogresno radim.. da napomenem da su mi se obimi smanjili (-3cm butine, struk -4cm, ruka -2cm).

Dorucak: 3-4 belanca, ella sir, kasika chia semenki, sargarepa
Uzina: 20 gr crne cokolade
Rucak: 150 grama curetine, kupus + krastavci (salata)
Uzina: jabuka
Trening posle nekih pola sata (bodyweight vezbe - iskoraci, cucnjevi, sklekovi, plank, elementi kikboksa) - u trajanju od 40-60 minuta
Nakon treninga mera whey-a
Vecera: 150 grama curetine + krastavci + ella sir

Nekada za dorucak pojedem ovsene + whey + jagode/visnje, za veceru jedem belanca + ella sir, ali uglavnom to je to.... ukupan iznos kalorija bude od 1400-1500 kCal.. primetila sam da kad unosim vise uh dobijam na tezini, a i spadam u endomorfe, mnogo tesko gubim kilograme, pa ako moze neka smernica oko ishrane, nesto sto bi se trebalo promeniti, dodati, oduzeti? Meso jedem kuvano, ubacujem maslinovo ulje ili kokosovo ulje u salate.

Na piletinu sam i dalje intolerantna, ribu ne jedem ( na neke sam alergicna, a druge na koje nisam zbog ukusa ne jedem, bude mi muka) i vodila sam evidenciju da posle nedelju dana jela orastastih plodova (lesnik/badem) dobijam na tezini, pa sam i to izbacila (oko 10-15 grama na dan sam unosila)

Ne ocekujem cuda niti da smrsam za mesec-dva, samo me interesuje da li gresim negde, sto se ishrane tice? I da li je normalno da mi kilaza stoji a cm spadaju ili i to moze nekako da se promeni (svesna sam da je misic tezi od sala)?
Sačuvana
What doesn't kill you, makes you wish it did.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: Decembar 08, 2015, 09:44:03 posle podne »

Hm, sve navedeno mi deluje onako, malo neuobičajeno...mesne preraĂ°evine, suvomesnati proizvodi...hm, ne bih se složio sa tim...

Iluzorno je da pričam o tome kako bi trebalo da obratiš pažnju na manje masne komade svinjskog mesa, posnu govedinu, ako nemaš vremena za pripremu hrane, samostalno...

Kako se priprema to meso? Pečenje? Prženje, hm?

Dakle, malo više kontradiktornosti izmeĂ°u želja i mogućnosti...

Nemaš vremena za redovne treninge, ne možeš da se posvetiš pomnije ishrani, odabiru namirnica, pripremi obroka...eto dva bitna faktora koja će limitirati uspešnost bilo kakvih preporuka...

Izvini, ako zvučim surovo, ali za neki ozbiljniji put ka redukciji masnih naslaga, moraš da naĂ°eš vremena za sebe...bar 3 puta nedeljno za trening po 60 min, iz ishrane izbaci( u meri u kojoj je to moguće) industrijski preraĂ°enu hranu, mesne preraĂ°evine izbaci, unos suvomesnatih proizvoda maksimalno ograniči, sveže voće i povrće - dominacija...ali bez krajnosti sa voćem, idealno - bobičasto voće - jagode, kupine, maline, jabuke, citrusi - limun, kivi, grejp...bez "solo voćnih obroka"...po koja voćka izmeĂ°u obroka...

Zaboravi na slatkiše, grickalice, "kupovne sokove", energetske napitke, jer imaju i dosta dodatog šećera...

Obrok pre počinak bez dezerta( pogledaj preporuke...)

Po pitanju nutritivne vrednosti namirnica, jako informativan sajt... http://nutritiondata.self.com/

Javi kako su protekle dodatne analize...
« Poslednja izmena: Decembar 08, 2015, 09:45:50 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
tijana21
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 27


« Odgovor #6 poslato: Decembar 08, 2015, 02:57:03 posle podne »

Posto radim na brodu, mogucnosti obroka su 3 obroka u danu, pa se tako i hranim. Ne mogu sebi da kuvam, niti da izvoljevam sto se hrane tice tamo. A sto se tice treninga u mogucnosti sam da idem 4-5 puta nedeljno.

Trenutno sam u Srbiji, pa mogu da jedem redovno, ali se za dve nedelje vracam nazad.

Evo opisacu obroke i hranu na brodu, posto sam tamo po 7 i vise meseci, pa ovako posto je sve po principu all you can eat, ima sledece:

dorucak: sir, slanina, kobasica od svinjskog mesa, salame, vocni jogurt, jogurt, mleko, jaja, krompir, jabuke, puter... od ovoga meni je najvise odgovaralo da namazem parce nekog navodno integralnog hleba sa puterom, nabacim list-dva sira i zelene salate i naseckam kobasicu tu i pojedem..

rucak: pirinac beli, pirinac sa zacinima (rice pilaf), zelena salata, paradajz, krastavci, sir, svinjsko meso, govedina, riba, piletina, pasta, pasta s mesom, kuvano povrce (karfiol, brokoli, sargarepa, grasak), krompir... od ovoga sam u vecem broju slucajeva jela zelenu salatu, paradajz, krastavce i svinjsko ili govedje meso i posle toga jabuku ili narandzu.

vecera: u principu sve isto, samo mozda dodatno bude nesto za desert... i veceru isto tako jela kao i rucak uglavnom.

Posto je nekada posao vrlo iscrpljujuci pila sam energetska pica, sto je 100% greska, ali nisam razmisljala tada o tome, i pepsi ponekad... zaista sam se trudila da se pravilno hranim.

Sto se tice laboratorijskih analiza, za 2 dana imam zakazano vadjenje krvi i posle toga jos dodatne ultrazvuke donjeg i gornjeg abdomena i stitne zlezde, da vidim da li ima nekih problema, jer kad sam isla na lekarski za brod nije bilo problema tu.

Ne pijem nikakve lekove.
Sačuvana
What doesn't kill you, makes you wish it did.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #5 poslato: Decembar 08, 2015, 01:02:30 posle podne »

Dakle, da rezimramo - problemi su - alergije na ribu i morske plodove / odlucno ne, nego to se odnosi na sve vrste riba? ...posto je ova "alergogenost" najizrazenija "na" bakalar i losos...mada zanimljivo je da nekada cak problem mogu biti i jaja kokosi koje su hranjene ribljim brasnom...inace, moram priznati da je ovo bas redak oblik alergije na hranu, 1% populacije...

Po pitanju intolerancije na namirnice - piletina, curetina, pecurke, luk, ovsene pahuljice, intolerancija na laktozu i gluten...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dakle, po pitanju izvora proteina ostaje - crveno meso( konjsko, govedina, junetina, svinjsko - manje masni komadi)...jaja( sa oprezom)...naravno neke od inkriminisanih vrsta mesa mozes povremeno unositi sa oprezom...

Izvori hidrata - pirinac, krompir, mahunarke( pasulj, grasak...sa sojom oprezno), kukuruz, kinoa...

Po pitanju izvora masti - jezgrasti polodovi( kikiriki, lesnici, orasi, badem), hladno cedjeno laneno ulje, kokosovo ulje, extra virgin maslinovo ulje...

Izbegavaj svu industrijski preradjenu hranu, pazljivo gledaj deklaracije proizvodjaca...

Po pitanju svezeg voca i povrca nema ogranicenja...

O planiranju obrok uopsteno( izuzmi namirnice koje su problematicne)... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/plan-ishrane-za-poetnike.html
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Koliko obroka imas dnevno? Mozes li nam opisati sadasnji meni? Onako po obrocima sa okvirnom kolicinom namirnica u njima....

Da li imas uslova za redovan trening? Bar 3 puta nedeljno?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Da li si u skorije vreme odradila lab. pregled krvi i urina? Hormonski je sve ok? Redovni ciklusi? Policisticni jajnici? Pijes neke lekove?
« Poslednja izmena: Decembar 08, 2015, 02:29:33 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
tijana21
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 27


« Odgovor #4 poslato: Decembar 08, 2015, 11:12:35 pre podne »

Hvala na detaljnim informacijama i na dobrodoslici, pre svega.

Imam bas mnogo problema sto se tice hrane (mucnina, povracanje, osip, svrab, bolovi u stomaku, glavobolje, vrtoglavice, umor), pa sam zato i odlucila da proverim. Prvo sam isla u neku privatnu kliniku ovde u Subotici da proverim tu intolerantnost na 340 i nesto namirnica i bas bas veliki deo toga je bio crvene boje, to me malo prepalo, ali privatna klinika sama po sebi zaduzena je samo za testiranje, ne za neko savetovanje, pa se uglavnom nista nije promenilo. Cak se stanje i pogorsalo, pocela sam da imam mucnine od piletine, jaja, pa sam otisla na testiranje u Novi Sad, na neki MORA aparat, gde su se pokazale intolerancije na dosta toga takodje. Oni su mi preporucili hrono ishranu kao resenje, koje sam se pridrzavala dok sam mogla (posto radim u inostranstvu, nemam uslove da ispostujem raspored obroka i ostalo).

A sto se tice alergije, to je samo riba i morski plodovi, pa se toga zaista klonim.

I da, valjda zbog sve ove hrane koja mom organizmu ne odgovara, borim se sa odredjenim viskom kilograma vec godinama. Bavila sam se kik boksom tri godine, isla sam u teretanu, ali kilogrami se uvek jako brzo vrate. Ne jedem previse, tako da ne mogu reci da se gojim jer jedem previse, vec jednostavno ne mogu da dovedem organizam u red zbog sve ove hrane koja mi evidentno ne prija. Meni bi jednostavno mnogo pomogao neki plan ishrane, s obzirom da ne mogu da jedem sve ono sto se inace preporucuje i sto cini jedan plan zdrave ishrane.

Sačuvana
What doesn't kill you, makes you wish it did.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #3 poslato: Decembar 07, 2015, 10:49:33 posle podne »

Vezano za zablude koje postoje o nekim namirnicama( izmeĂ°u ostalog i o crvenom mesu) i njihovoj upotrebnoj vrednosti...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/afere-u-svetu-ishrane-i-suplementacije-zloin-i-kazna.html

Inače da li redovno treniraš? Tj. da li uopšte vežbaš?

Po pitanju rešenja problema sa viškom kilograma i zabludama...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/najee-greke-u-fazi-rada-na-skidanju-masnih-naslaga.html

TRENING ( trening sa opterećenjem + kardio trening ) i KOREKCIJA ISHRANE = REŠENJE!

Po pitanju svinjskog mesa i svinjske masti...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/nepravedna-osuda-svinjske-masti.html

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/zasiene-masti-uzvraaju-udarac.html

« Poslednja izmena: Decembar 07, 2015, 10:55:36 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2 poslato: Decembar 07, 2015, 10:45:39 posle podne »

Tijana, dobrodošla na Forum...

Radila si test intolerancije na hranu?

Da li si pre pomenutog testa imala neki konkretan simptom "intolerancije" / "alergije" pa si se odlučila na neke od korake ka jasnom utvrĂ°ivanju problema?

Gastrointestinalne tegobe – Gastritis, nadimanje, sindrom iritabilnog creva, dijareja, opstipacija, malapsorpcija.
Neurološke smetnje – Glavobolja, migrena, vrtoglavica.
Dermatološke promene – Akne (kod odraslih), ekcem, svrab kože, osip.
Bolovi u zglobovima i mišićima – Od atipičnih bolova i otečenosti zglobova do reumatoidnog artritisa, fibromijalgija.
Psihološke smetnje – Hronični umor, nesanica, depresija, anksioznost.
Respiratorne tegobe – Astma, rinitis-može se preklapati sa alergijskim procesom.
Problemi kontrole telesne težine.

Nekada ljudi pribegavaju svim ovim testovima, čak iako realnih tegoba nema...a jedina "tegoba" se tiče upornog problema sa "telesnom težinom"...

Ukratko o nekim testovima i razlikama izmeĂ°u intolerancije i alergije na hranu...

" Treba naglasiti da postoji više metoda za otkrivanje intolerancije na hranu, koje, s jedne strane, mogu biti zasnovane na imunološkim analizama, a sa druge, na odreĂ°ivanju vibracionog sklada ili nesklada izmeĂ°u organizma i hrane koja se u njega unosi.

Imunološke analize

Imunološka dijagnostika radi se iz uzorka krvi, a bazirana je na odreĂ°ivanju nivoa specifičnih antitela klase G (IgG), koji se javljaju na pojedine proteine iz namirnica.

"Glavna razlika izmeĂ°u alergijske reakcije na hranu i netolerancije jeste vreme koje je potrebno da bi se reakcija javila. Alergija izaziva trenutnu reakciju, dok netolerancija ima odloženo dejstvo, pa se reakcija u vidu odreĂ°ene tegobe javlja tek kasnije, zbog čega se često i ne povezuje s hranom.

Alergijska reakcija može da bude veoma burna i da ugrozi život, dok intolerancija na hranu ne ugrožava život, ali može da izmeni njegov kvalitet. Test intolerancije pokazuje kako organizam reaguje na namirnice koje su sastavni deo jelovnika "


Smatra se da se u osnovi netolerancije na hranu i stvaranja antitela nalazi povećana propustljivost crevne sluznice (takozvani Leaky gut sindrom – propustljivost sluznice nastala usled prekomerne upotrebe odreĂ°enih medikamenata ili zbog nepravilne ishrane, gljivičnih oboljenja i slično), što je inače medicinski nepriznata dijagnoza.

Na taj način u krv dospevaju nedovoljno svareni molekuli hrane, a organizam na njih reaguje kao na prisustvo svake strane supstance (antigena) – stvaranjem antitela. MeĂ°utim, osoba toga nije svesna, jer simptomi ne postoje, pa i dalje nastavlja da jede istu hranu, dok se antitela nagomilavaju. Antitela se vezuju za tkiva odreĂ°enih organa i u zavisnosti od toga gde se vežu, javljaju se različite tegobe.

U laboratoriji Analiza za odreĂ°ivanje antitela primenjuje se ELISA test. Test na intoleranciju sada se radi na 93 i 109 namirnica, a nekada se radio tek na četrdesetak.

Pokazalo se da je mleko najčešća namirnica koja se javlja kao alergen. Na prvom mestu je kravlje, ali tu su i ovčje i kozje mleko, dok mlečni proizvodi poput jogurta i sira izazivaju manje smetnji. Žitarice su takoĂ°e česti izazivači netolerancije, i to ne samo one koje sadrže gluten. Jaki alergeni su i koštunjavi plodovi i kvasac. Jaja su takoĂ°e čest alergen, najčešće belance.

– Normalna količina antitela je do osam jedinica po mililitru krvi. Od osam do dvanaest i po smatra se i dalje normalnim, ali već se može nazvati i povišenim. Sve preko dvanaest i po jedinica po mililitru smatra se povišenim.

U zavisnosti od količine antitela, odreĂ°uje se period na koji je potrebno odreĂ°enu namirnicu isključiti iz ishrane. Ukoliko neko ima 100 jedinica po mililitru, potrebno je da tu namirnicu ne konzumira i do godinu i po dana.

U rezultatu se zelenom bojom označavaju namirnice koje su dozvoljene, a crvenom bojom namirnice koje izazivaju netoleranciju. Ne preporučuje se uzimanje stalno istih namirnica, već jelovnik treba da bude što raznovrsniji!

Posle odreĂ°enog vremena, jedna po jedna namirnica postepeno se ponovo uvodi u ishranu. Veoma je važna količina unetih namirnica. Kada se ponovo uvedu, ne bi trebalo da se konzumiraju u preterano velikim količinama.

U laboratoriji Analiza radi se i skrining test. Tom prilikom uzimaju se u obzir drugačiji biohemijski parametri i svako od pacijenata popunjava upitnik, u kojem navodi sve tegobe koje oseća, visinu, težinu, godine starosti i na osnovu toga softverski se dolazi do rezultata koji pokazuje koje namirnice neko treba da izbegava, koje su neutralne, a koje povoljne za tu osobu.

Taj test pokazao se kao efikasan za one koji žele da smanje telesnu masu, ali i za one koji imaju povišen holesterol ili trigliceride u krvi, opstipaciju, nadimanje i slične tegobe.

"Test intolerancije na hranu individualniji je i ozbiljniji, neke od namirnica treba izbaciti i na duže od godinu dana, dok skrining test pokazuje preporučeni način ishrane na tri-četiri meseca i nakon toga se savetuje kontrola.

On se radi na 349 namirnica i uz njega se dobija preporučeni dnevni unos kalorija. Bitno je pre tog testa ne jesti ništa 12 sati, jer se odreĂ°uje i lipidni status,".

Ako se u meĂ°uvremenu sredi propustljivost sluznice, može posle sve da se konzumira, ali ne u preteranim količinama. Dobro je uzimati probiotike za to vreme kako bi se sluznica lakše vratila u normalu.

Veliki broj alergologa i imunologa sumnja u medicinsku zasnovanost i opravdanost ovakve metode. Naime, oni smatraju da pronalaženje IgG antitela na molekule hrane nije indikativno ni za jednu bolest, jer testovi na antitela pokazuju šta pacijent najviše jede, a to samom pacijentu nije nikakva novost. MeĂ°utim, pored vrhunskih sportista, i sami lekari meĂ°u onima koji žele da rade ove testove.

"OdreĂ°ivanje IgG antitela ELISA testovima u svetu se radi već više od 20 godina, a kod nas pet. Reumatoidni artritis, gonartroza kolena, iritabilni kolon, hronični rinitis, hronični kašalj i migrena su neka od najčešćih oboljenja naših pacijenata, kod kojih je postignuto ili značajno smanjenje tegoba nakon isključivanja namirnica na koje organizam stvara antitela, ili su simptomi sasvim nestali," kaže Vrzićeva.

Biorezonantna metoda

Vibratorne metode pripadaju alternativnom pristupu u lečenju i dijagnostici, a biorezonantna terapija nastala je u Nemačkoj i primenjuje se širom sveta duže od 30 godina, a u Srbiji od 1995.

U biorezonantnoj terapiji koristi se i aparat Bicom (Bio-logical Com-puter), te se vrlo često ovaj vid lečenja naziva Bicom biorezonantna terapija.

Ona ne leči bolesti već se trudi da pomogne organizmu da se reši toksina, smanji stres i vrati sposobnost samoizlečenja. Ta terapija najpoznatija je po tretiranju faktora stresa koji mogu biti uzrok alergija, umora, digestivnih teškoća.

Metod Bicom zasniva se na pretpostavci da opasne supstance u organizmu stvaraju disharmonične vibracije koje mogu dovesti do energetskog uznemirenja u telu, što opet dovodi do pogrešne kontrole hemijskih procesa u telu. Kad se to desi, organizam dobija pogrešna uputstva i loše funkcioniše.

Svaki organizam poseduje individualnu oscilatornu šemu tzv. ličnu elektromagnetnu kartu. Ona sadrži zdrave (kontrolne) i patološke (interferentne) oscilacije.

Zdrave oscilacije kontrolišu fiziološke procese, a patološke ih ometaju. Organizam je svojim uroĂ°enim regulatornim mehanizmima u stanju da sam neutrališe patološke talase do odreĂ°enog nivoa i da održava svoju energetsku ravnotežu, koja je preduslov zdravlja.

Kada patološki talasi prevladaju, dinamička ravnoteža se narušava i pokreće se lančana reakcija u kojoj se patološki proces s biofizičkog nivoa prenosi najpre na biohemijski, zatim ćelijski i na kraju organski nivo. Tako nastaje bolest.

Hrana svojim specifičnim vibracijama može preuzeti ulogu patološkog upliva u energetsko polje čoveka, blokirajući njegove samoregulatorne mehanizme.

Odstranjivanje neodgovarajuće namirnice iz jelovnika samo je jedan, vrlo jednostavan i dostupan način da se ti mehanizmi odblokiraju i da se dopusti organizmu da sam prepozna i savlada postojeći problem.

Kada se utvrdi koje namirnice ne odgovaraju nekoj osobi, isključuju se iz ishrane najmanje na tri meseca. Za dve-tri nedelje poboljšanja bi trebalo da budu vidljiva, a za tri-četiri meseca postiže se i puni efekat. Posle odgovarajuće pauze i postignutog efekta, uz konsultaciju s terapeutom, može se u kontrolisanim količinama uzimati i zabranjena hrana.

MeĂ°utim, zvanična medicina smatra da su reakcije na hranu veoma komplikovan proces za čovekov imunološki sistem koji nije do kraja razjašnjen.

Mnoge bolesti danas se vezuju za netoleranciju ili alergije, dok u hranu koja najčešće dovodi do tih reakcija prema rezultatima ovih testova spadaju mlečni proizvodi i pšenica.

Ta hrana je osnov evropske ishrane već dva milenijuma i opravdano se postavlja pitanje kako se takve reakcije nisu ranije javljale. Pouzdanost testova na intoleranciju dovodi se u pitanje i zbog toga što se pacijent može testirati tri dana zaredom i dobiti tri različita rezultata.

S druge strane, brojni lekari kojima je uža specijalnost imuni sistem, ishrana i gastrointestinalni trakt pitaju se kako može neka mašina samo na osnovu vibracija da odredi da li nekome neka hrana smeta ili izaziva netoleranciju, a da čovek i ne doĂ°e u kontakt s tom hranom.

Naime, opšte je poznata činjenica u zvaničnoj medicini da se alergijski testovi rade ispitivanjem kožne reakcije nakon koje se javlja nakon direktnog kontakta sa potencijalnim alergenom.

Mišljenja o naučnoj potvrdi i efikasnosti metoda koje odreĂ°uju postojanje intolerancija na hranu su oprečna i takva će verovatno ostati još neko vreme.

Pacijenti isto tako imaju različita iskustva, mnogima je pomoglo, naročito onima koji su tretirali specifičan problem, na primer alergiju, dok kod mnogih koji su test na intoleranciju radili samo da bi dobili ne tako strog kao vodič za dijetu nije bilo odgovarajućih rezultata.

Zbog toga ovim testovima i njihovoj efikasnosti treba prilaziti s oprezom i svakako ne očekivati čudotvorne rezultate.
"
« Poslednja izmena: Decembar 07, 2015, 10:51:23 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
tijana21
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 27


« Odgovor #1 poslato: Decembar 07, 2015, 03:27:19 posle podne »

Pozdrav svima,

trebala bi mi pomoc, tacnije savet oko ishrane. Naime, razvila sam mnogobrojne intolerancije na hranu (piletina, curetina, pecurke, luk, ovsene pahuljice), pored toga imam glutensku intoleranciju i intolerantna sam na laktozu, alergija na ribu i morske plodove. Bila sam kod doktora, nista mi ne fali, jednostavno organizam je razvio intoleranciju na sve ovo je njihovo objasnjenje.

Uprkos svemu ovome i izbegavanju svega ovoga imam problema sa kilogramima. Imam 25 godina, visoka sam 176cm i imam 85 kg. Hocu to da dovedem u normalu, da regulisem ishranu, ali zaista pored svega ovoga ne znam odakle da pocnem? :/ I jos jedno pitanje... u kojoj meri je stetno jesti cesto crveno meso, posto ja jedino sto mogu da jedem u poslednje vreme od mesa jeste prasetina, junetina, govedina....

Hvala unapred.
Sačuvana
What doesn't kill you, makes you wish it did.
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.078 sekundi sa 17 upita.