TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394260 Teme od strane 25002 Članovi Poslednji član: lazic037

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 19, 2024, 11:47:12 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: 7 trikova kako ostati u formi i tokom odmora  (Pročitano 1954 puta)
Nenad Glisovic
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 412


« Odgovor #4 poslato: Maj 19, 2016, 09:12:33 pre podne »

Zavisi kako ko radi,ja recimo tih 10ak dana letovanja ne vodim racuna ni o cemu znaci potpuni relax,izgubim par kg ali sve to nadoknadim kada se vratim kuci u roku od 7dana. .mislim da odmor za to i sluzi da se odmori mozak od svega.
Sačuvana
Nenad Glisovic
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #3 poslato: Maj 05, 2016, 06:45:35 pre podne »

Ja se, naprotiv, uslovno slažem sa većinom ovih ''trikova''. Kažem uslovno jer to po meni zavisi najviše od dužine samog odmora. Kada sam putovao na vikend u inostranstvo nisam vodio računa o hrani, odnosno gledao sam samo da jedem koliko treba (i preko toga) što i nije neka nauka, ali kada neko otputuje na 2 nedelje mislim da ne može da se prepusti i uživa. Mislim može, samo onda...
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16538


« Odgovor #2 poslato: Maj 04, 2016, 07:12:55 posle podne »

Moje mišljenje je da na odmoru ne treba voditi računa o takvim stvarima već se treba prepustiti i uzivati.
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #1 poslato: Maj 04, 2016, 05:15:26 posle podne »

7 trikova kako ostati u formi i tokom odmora


Godišnji odmori su sjajni za upoznavanje novih gradova, okupljanja i relaksacije od posla. No, to ne znači da ćete reći „doviĂ°enja“ zdravoj ishrani i zacrtanim fitnes ciljevima.  Odmori su pravo iskušenje i za dugogodišnje vežbače, baš kao i za početnike. Pre nego što spakujete kofere i zaputite se negde, pročitajte ovih 7 saveta kako da ostanete dosledni i tokom odmora.

1.   Unapred spremajte hranu


Ukoliko putujete kolima, napunite ručni frižider sledećim namirnicama:  sveže voće i povrće, jogurt, sendviči, tvrdo kuvana jaja, proteinska suplementacija.
Obavezno spakujte i kesicu s ledom, kao i par flaša vode. Ukoliko nemate leda, zamrznite flaše s vodom i kasnije ih pijte kada se otope. Kojim god prevoznim sredstvom da putujete, dobro će vam doći da ponesete i neke „suve namirnice“, poput proteinskih čokoladica, koštunjavog i sušenog voća...


2.   Budite edukovan potrošač

Kada idete u novi restoran, lako možete upasti u zamku naručivanja nečeg što „nije dozvoljeno“. Da biste predupredili ovo, razmišljajte unapred. Uvek potražite na netu restorane u blizini hotela u kojem odsedate. Pogledajte menije i napravite uži izbor šta biste jeli. Možete čak i da pokušate da pozovete restoran i unapred pitate da vam pripreme nešto van menija, posebno ukoliko se pripremate za takmičenje.


3.   Nabavka hrane

Kada stignete na odredište, potražite obližnje markete. Ukoliko planirate boravak duži od nekoliko dana, nemojte se oslanjati samo na ručanje po restoranima. Em je skupo, em ne možete baš svaku sitnicu da kontrolišete. Umesto toga, bolje skoknite u nabavku hrane.
Kupite već pomenute „suve namirnice“, koje će vam uvek biti na dohvat ruke. Ukoliko u hotelskoj sobi imate frižider, napunite ga omiljenim zdravim namirnicama koje su lake za spremanje. Na primer, ovsene pahuljice su odlična opcija, a možete napraviti i neke zdrave sendviče.



4.   Koristite se sitnim trikovima

Jednostavnim sklanjanjem bogatog preliva sa hrane možete se rešiti dobrog dela suvišnih kalorija tog obroka. Umesto prženog u ulju, naručite grilovano povrće i opet ćete izbeći višak kalorija. Ako vam je cilj održavanje trenutne forme ili mršavljenje, obavezno davajte prednost grilovanim i kuvanim namirnicama u odnosu na pržene. Popričajte sa konobarom o svojoj ishrani. Ne stidite se da zamolite za sitne izmene u restoranskim obrocima. Na kraju krajeva, vi ste gost.
Ako ste u poseti familiji gde se očekuju velike gozbe, spremite se za umerenost. Na odmoru ste i nema potrebe da se uzdržavate od ukusne hrane, samo se kontrolišite i sprečite prejedanja.
Ukoliko ste rob brojeva, koristite aplikacije za telefon, poput MyFitnessPal, kako biste tačno pratili kalorije i makronutrijente. Mnogi restorani imaju na sajtu nutritivne tablice pored svojih obroka, što će vam dodatno olakšati posao.



5.   Ne preskačite obroke


Bilo da ste u gužvi obilazeći znamenitosti ili  se izležavate na plaži, lako se izgubi pojam o vremenu i zaboravi na obroke. Možda vam se čini bezopasnim, ali preskakanje obroka može dovesti do unosa previše kalorija narednim obrokom. Ključno je da držite pod kontrolom osećaj gladi, pa bi bilo dobro da uvek spakujete nekoliko obroka gde god da idete.
Najbolje bi bilo da jedete na svaka 3 do 4 sata. Ako vam je cilj nabacivanje mišićne mase, postarajte se da imate dovoljno kvalitetnih obroka i užina tokom dana kako biste ispunili zacrtani kalorijski unos.



6.   Hidrirajte se

Putovanje vas može dehidrirati, kao i dug boravak na suncu. Kada ne pijete dovoljno tečnosti, telo može pomešati osećaj dehidriranosti i gladi. Čak i najmanji nivo dehidriranosti može uzrokovati da osećate kao da ste gladni, iako vam je potreban samo H2O.
Dnevne preporuke za unos tečnosti variraju od osobe do osobe, ali najjednostavniji način da proverite stepen hidriranosti je preko boje vaše mokraće. Kada ste dobro hidrirani, vaš urin će biti prozirne ili blago žute boje. Tamno žuta boja znači da ste vrlo loše hidrirani. Zapamtite da ste, kada osetite žeĂ°, uveliko dehidrirani.
Ako vam ne prija da pijete veće količine čiste vode, dodajte beskalorijske zaslaĂ°ivače sa ukusom. Uvek nosim prazan šejker sa sobom kada mislim da ću se negde duže zadržati. Česme i fontane su na svakom koraku, pa nema potrebe da trošim novac na flaširanu vodu.



7.   Balans izmeĂ°u unetih i potrošenih kalorija


Sjajna stvar je biti posvećen treningu i zdravoj ishrani. MeĂ°utim, svoje prednosti imaju i povremene pauze, a to se najviše odnosi na proces oporavka. Ako se odlučite da ne trenirate dok ste na odmoru, ipak morate voditi računa o odnosu izmeĂ°u unetih i potrošenih kalorija kako biste izbegli prejedanje.
Potrošnja energije igra značajnu ulogu u održavanju željene težine tokom odmora. Potrudite se da niste u potpunosti fizički neaktivni, pa ubacite redovno brzo hodanje, odbojku u vodi i sl. Dodatne aktivnosti će vam pomomoći da se izborite sa viškom unetih kalorija, ali je ipak bolje da se oslonite na kontrolu apetita.



Izvor: bodybuilding.com
Prevod: Robert

Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.069 sekundi sa 18 upita.