TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394257 Teme od strane 25002 Članovi Poslednji član: lazic037

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 19, 2024, 06:30:36 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: 5 trening trikova koji će vam sačuvati leĂ°a  (Pročitano 2876 puta)
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #1 poslato: Jul 08, 2016, 02:36:58 posle podne »

5 trening trikova koji će vam sačuvati leĂ°a


Problemi sa leĂ°ima spadaju u ozbiljne vrste povreda i treba ih se veoma čuvati. Ukoliko smatrate da imate zdrava leĂ°a i nemate potrebe da brinete za u buduće, razmislite opet. Povreda leĂ°a može se dogoditi kada se najmanje nadate. Ukoliko nikada niste imali probleme sa nervima i diskusom, pažljivo ćete čitati ovaj tekst. Oni koji već imaju neke povrede saznaće kako da ih izbegavaju.

Kod prve tri povrede leĂ°a, moram reći da nisam znao kako bolje od toga da treniram. Iako sam se redovno zagrevao i pravilno izvodio vežbe, povredio sam se. Poslednje tri povrede su došle mojom greškom, jer sam znao šta treba da radim ali nisam poštovao. Poslednja povreda je bila prekretnica. Čvrsto sam odlučio da moram nešto da menjam jer mi je dosadilo da puzim do toaleta i da tamo provodim po nekoliko sati jer ne mogu da se pomerim. Dovoljno sam kleo i sebe i druge, tako da je ova odluka bila konačna.

Prve tri povrede leĂ°a došle su zbog lošeg držanja kukova. Dva puta je povreda došla baš kada sam spuštao težinu nakon poslednjeg ponavljanja vučenja T-šipkom, dok je treća došla kada sam preduboko čučnuo na hek mašini sa krutom zadnjom ložom i donjim leĂ°ima. Kukovi su pošli napred i samo sam čuo „škljoc“. Dve od poslednje tri povrede došle su na nožnoj presi. Previše sam uvio kukove i opet dobro poznat zvuk – „škljoc“.

A poslednja povreda? Seo sam na stolicu u čekaonici i „škljoc“. Ne šalim se. Najbizarnija i najgora povreda od svih koje sam imao. Nisam mogao da se uspravim i jedva sam se odvukao do auta kako bih se odvezao kući. Naredno jutro je izgledao kao već pomenuta situacija, kada sam se zamalo uneredio, a onda ostao u krevetu naredna tri dana, gde skoro da uopšte nisam jeo i pio. Radije bih se uneredio u krevetu nego opet puzao do toaleta i trpeo te muke. Pio sam lekove i oporavio se, a onda sam obećao da čuvati leĂ°a zdravim. Već sam imao sve što je potrebno i leĂ°a su mi dugo bila zdrava pre ove poslednje povrede. Da, tri poslednje povrede deluju kao velika brojka, ali  ovde se govori i o ogromnom periodu, 12-13 godina bez ikakvih povreda. Bio sam potpuno zdrav pre nego što su na naplatu došle neke moje loše navike. Evo pet saveta kojih se uvek držim kako bih izbegao nove povrede:


1. Dobar kiropraktičar

Ovo je ujedno i najbitnija stavka kako biste izbegli obnavljanje povrede leĂ°a. Imao sam sreće da mi moj odličan  doktor preporuči drugog odličnog doktora. Kada redovno posećujem mog kiropraktičara, nemam apsolutno nikakvih problema sa leĂ°ima i osećam se sjajno u teretani, ali i u životu van nje.

2. Korišćenje pojasa

Godinama sam savetovao da se ne koristi pojas, a siguran sam da su mnogi od vas shvatili da je baš to izazvalo probleme sa mojim leĂ°ima. Svakome ko ima zdrava donja leĂ°a i dalje preporučujem da ne koristi pojas osim kada se  radi snagaški trening, sa niskim brojem ponavljanja, tj. sa maksimalnim težinama.   U ostalim slučajevima, nenošenje pojasa će vam pomoći da ojačate donja leĂ°a i, generalno, stomačni deo. Ako su vas ranije mučila leĂ°a, savetujem da stalno nosite pojas na treningu, šta god radili. Zašto? Zato što pojas pruža stabilnost i kada stavljate ploče na šipku ili premeštate bučice. TakoĂ°e vam održava toplim deo oko kojeg je obavijen. Kada ga skinete, pojas bi trebalo da je topao i vlažan od znoja.

3. Istezanje

Ne mogu da vas lažem, mrzim istezanje. Istezanje pomaže da se mišići opuste i čuva donja leĂ°a. Znači, koliko god delovalo nezanimljivo, trebalo bi da ga redovno praktikujemo. Dok se zagrevate, istežite fleksore kukova, zadnju ložu, gluteus i mišiće erektore . Istezanje eliminiše neke manje bolove koji su inače prisutni. Sećam se da ne bih bio u stanju da imam neke treninge nogu bez dobrog istezanja koje mi je otklanjalo bolove.

4. Kontrola težine

Ne mislim ovde na težinu koju dižete, već na telesnu težinu. Moje prve dve povrede bile su povezane sa mojom težinom, pošto mi je veliki stomak stavljao dodatni stres na donja leĂ°a prilikom spuštanja T-šipke. Što veći stomak, veća šansa za povredu. U mom slučaju je ta granica na 100 kg. Dok sam ispod te težine, broj povreda se značajno smanjuje.

5. Izbor vežbi

Svi žele da dižu velike težine i da rade mrtvo dizanje, čučanj itd. MeĂ°utim, doći ćete u situaciju gde morate da balansirate izmeĂ°u onoga što želite da radite i šta je logično da radite s obzirom na vašu situaciju. Možda ćete morati da se odreknete čučnja i prebacite na nožnu presu koja je bezbednija za leĂ°a. Mislim, šta je bolje za rast mišića nogu – da radite presu bez ikakvih perioda pauze ili čučanj sa kojim ćete obnavljati povredu i stalno praviti pauze?

Imajte na umu da postoji mnogo vežbača koji su bez čučnja ili mrtvog dizanja razvili sjajne noge i leĂ°a. Zapravo, ima profesionalaca koji uopšte ne rade ove vežbe. Još više je onih koji su ih radili, ali su prestali zbog povreda. Kada ste dugo godina u svetu vežbanja, doći ćete u fazu kada morate pametno da birate vežbe i težine. Mislim da sam „hardcore „ vežbač kao i svi vi, ali neću moći skoro da zaboravim reči supruge „mogu da te obrišem ako se unerediš u krevetu“. U braku sam 20 godina, pa je s jedne strane sjajno što mogu da očekujem i takvu pomoć od supruge, ali sa druge strane imam i svoj ponos. Činiću sve što mogu da ne doĂ°em nikada više u takvu situaciju.

Izvor: muscleandperformance.com
Prevod: Robert


Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.095 sekundi sa 17 upita.