TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394941 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 16, 2024, 04:27:18 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Karnitin  (Pročitano 1894 puta)
Terror
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1800


terroristes

« Odgovor #8 poslato: Septembar 09, 2016, 10:12:04 posle podne »

 :D :D :D
Sačuvana
Nase ce sjene hodati po Becu ,lutati po dvoru , plasiti gospodu...
Terror
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1800


terroristes

« Odgovor #7 poslato: Septembar 09, 2016, 09:37:48 posle podne »

@Ranga moze PP?
Sačuvana
Nase ce sjene hodati po Becu ,lutati po dvoru , plasiti gospodu...
Пеђа
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 317

« Odgovor #6 poslato: Septembar 09, 2016, 04:20:16 posle podne »

L-karnitin je po strukturi dipeptid tj dve aminokisleine vezane peptidnom vezom. Naš organizma ne može da iskorisiti ništa što je vezano već prvo mora da raskine sve peptidne veze i da se dobije slobodna forma aminikiseline. E da li će se opet, u ovom slučaju, te dve AK vezati u L-karnitin to zavisi od količine istih i od trenutnih potreba organizma, a ne od naše želje. Tako je sa svim oblicima nutritijenata i supstrata u ishrani ili depoima organizma.

Tako da se ne bih mnogo oslanjao na efekte istog da sam na tvom mestu.
Sačuvana
Kvothe
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #5 poslato: Septembar 09, 2016, 02:51:41 posle podne »

"Početna doza koja se preporučuje je 500-1000 mg, i savetuje se postepeno povećanje."

Upravo ovako, bez povecavanja ikakvog.
Okej, hvala za odgovor, pozdrav. :)
Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12777


Never give up!

« Odgovor #4 poslato: Septembar 08, 2016, 08:59:27 pre podne »

Mislim da se od L karnitina mnogo ocekuje ,cak sta vise previse se ocekuje.
I ovde kod mene u teretani mnogi me pitaju koliko je efikasan,kako radi ,jel radi itd...A niko ne shvata da je sustina ishrana bez obzira koliko jak sagorevac da uzmu.U sustini L karnitin je neso najblaze sto postoji i ne treba ocekivati previse vec biti realan.

Ishrana je kljuc svakoga uspeha bilo da je masa ili dfinicija u pitanju.
To ponavljamo svi ovde redovno i bitno je da se to i shvati.
Sagorevaci koliko god da su kompleksni -  jaki , ne mogu mnogo uiniti ako je ishrana losa.

Prvo se treba napraviti plan i definitivno resiti da se ulazi u celu ovu pricu jer samo onaj koji izdrzi taj ce i imati rezultate.
A iskren da budem od L karnitina ne treba ocekivati mnogo.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #3 poslato: Septembar 07, 2016, 11:06:06 posle podne »

I da ukratko pomenemo neke stvari vezane za L-karnitin...

Šta je to L - karnitin?

L - karnitin je derivat amino kiseline lizina, normalni je sastojak svake naše ćelije. Potreban je za prenos masnih kiselina u mitohondrije( ćelijske organele u kojima se "proizvodi energija"). Najveći deo L-karnitina u našem organizmu se nalazi u mišićima, a veliki deo se resorbuje u bubrezima. Poznat je i pod nazivom vitamin B 20...

Sam za sebe, L - karnitin neće imati neki drastični "fat - burn" efekat, dakle, efekat sagorevanja ćete najbolje postići kroz trening( kardio trening pre svega, a naravno i trening sa opterećenjem), kao i korekciju ishrane)...na taj način nateraćete svoje telo da "krene na masti" kao izvore energije( najprostije rečeno), a da bi se te masti maksimalno efikasno i svrsishodno iskoristile u svrhu stvaranja energije, na scenu stupa L - karnitin.

Kako uzimati i dozirati L - Karnitin?

Za L-karnitin ne postoji neki preporučeni dnevni unos, a preporučeno doziranje kreće se u opsegu 1000 - 4000 mg( 1 - 4 gr ) putem suplemenata.

Početna doza koja se preporučuje je 500-1000 mg, i savetuje se postepeno povećanje.

Smatra se da su dnevne doze do oko 3000 mg sigurne i delotvorne za korišćenje.

Najbolje se apsorbuje ako se uzima na prazan stomak sa dovoljno vode.

L-karnitin uzimati 20 - 30min pre fizičke aktivnosti...idealno pre kardio treninga ili intenzivnijeg treninga sa opterećenjem.

Oprez je potreban kod devojaka koje imaju problema sa policističnim jajnicima( efekat na LH - stimulaciju), kao i kod osoba koje su hipotiroidne( smanjena funkcija štine zlezde), a na suspstitucionoj su terapiji, jer L - karnitin može "blokirati" efekat terapije i pogoršati stanje.

L - karnitin "podstiče plodnost" kod oba pola( efekat na LH)...zato oprezno! ;) Tu su i pozitivni efekti na kardiovaskularno zdravlje...izdržljivost...

Inače, L - karnitin se normalno nalazi i u našoj hrani... Dobri izvori L-karnitina su meso (posebno govedina i svinjetina), živina, riba (posebno bakalar), kao i mleko i mlečni proizvodi...

Eto i odgovora da i po prestanku uzimanja odreĂ°ene količine će biti dostupne putem hrane, a tu su i "prekursori" - amino kiseline - lizin i metionin...
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2 poslato: Septembar 07, 2016, 11:03:40 posle podne »

Znaš kako, jedni kažu ovako, jedni kažu onako...a ono što će ti svi iole edukovani o ovoj temi reći je da ti L-karnitin možda i nije potreban i da nije bitan deo procesa redukcija masnih naslaga, koji je , naravno u osnovi "mišićne definicije"( manje potkožme masti i "vode")...

Dakle, u prvom planu su "clean ishrana" kroz manipulacije unosom hidrata uz "umeren unos proteina" i nešto viši unos zdravih masti uz ispoštovano pravilo "kalorijskog deficita" na račun treninga( trening sa opterećenjem uz "suplementaciju" kardio treningom - npr. HIIT...) i ishrane( već pomenuti sistem manipulacije makronutrijentima)...

Što se tiče neprijatnih senzacija ukusa( obično se pominju) kod kapsuliranih oblika bolje se odluči za šumeći oblik tipa Carni-FX( Scitec nutrition) ili pak tečni oblik istih...

Što se tiče "gašenja" prirodne produkcije, supresija produkcije neće biti tako fatalna, niti će trebati previše vremena da se po prestanku uzimanja ponovo uspostavi...naravno bez preterivanja po pitanju dužine uzimanja...

Bitnija stvar od svega toga je i doziranje karnitina?

Kako si planirao da ga doziraš?

Sačuvana
Kvothe
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #1 poslato: Septembar 07, 2016, 06:35:35 posle podne »

Ponovo ja,

ovog puta mi treba pomoc oko L-karnitina.(meni treba za definiciju misica)
Prosvrljao sam ceo Google i iscitao sve i svasta.Kao i uvek,jedni kazu ovako jedni onako..resio sam na kraju da cu da ga uzmem i sam vidim sta ce biti(svestan da bez korigovane ishrane i dovoljnog kardia nece biti nista).
"By the way" sam procitao iz licnog iskustva nekog x lika da je osetio kozu kako mu se oseca na ribu posle konzumiranja istog.
Druga stvar, mogucnost da telo vise ne proizvodi karnitin samostalno jer cu ga unositi dovoljno?
Pa me zanima vase misljenje na ove dve "teorije".
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.08 sekundi sa 17 upita.