TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394571 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 01:53:39 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: tvrda stolica  (Pročitano 2393 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #8 poslato: Decembar 18, 2016, 05:17:40 posle podne »

Naravno Boki, uvek...mada bih bio krajnje oprezan sa čajem od sene...bez "hronične upotrebe"( ne duže od 2 nedelje)...

Nadam se da i ostali neće zameriti ako ubacim pomenuti tekst...da, tema je zatvor, ali saveti su univerzalni  ;)

Problem zatvora – rešenja i problemi

Pre nego se upustimo „u priču“ o ovom čestom problemu savremenog čoveka postavite sebi nekoliko pitanja…

Da li ignorišete potrebu za redovnim pražnjenjem creva? Tj. da li se redovno dešava da i pored "potrebe za pražnjenjem" odlažete pražnjenje creva? Da li imate ustaljeno vreme za praženjenje creva? Da li zapravo i imate nagon za pražnjenjem creva?

Kako stojite sa unosom vlakana? Integralne žitarice? Vlaknasto povrće? Mahunarke? Mekinje? Seme lana? Jogurt? Kefir? Uzimanje probiotika? Jabuke? Kompot od šljiva?

Da li ste dovoljno dobro hidrirani? Koliko "čiste vode" popijete u toku dana?

Unos kofeina? Alkohol? Duvan?

Kako se hranite? Da li na vašem meniju dominira industrijski preraĂ°ena, „suva hrana“? Koliko obroka imate dnevno?

Da li imate redovnu fizičku aktivnost?

Po nekim opšteprihvaćenim definicijama ritam normalnog pražnjenja creva varira od 2-3 stolice dnevno do 1 stolice u tri dana. Gastroenterolozi kažu da je normalno sve od jedanput dnevno do tri puta nedeljno( vezano za pražnjenje creva). Naravno, u obzir bi trebalo uzeti i konzistenciju( formiranost) stolice, kao i druge uzročnike koji za posledicu imaju istim simptom – zatvor( opstipaciju), a neki od njih su praćeni pojavom krvi na toalet papiru, gubitkom težine, temperaturom ili slabošću, naizmeničnom pojavom zatvora i proliva...i sl.

Najčešći uzroci zatvora su vezani upravo za način ishrane – neredovna ishrana, „brza hrana“, nedovoljno svežeg voća i povrća, nedovoljno dijetnih vlakana u ishrani, gazirani sokovi, alkohol, „jaki začini“, kafa i cigarete, „jedenje sa nogu“ bez dovoljno zvakanja hrane, nedovoljno uzimanje tečnosti( pre svega „čiste vode“). Problemima koji se tiču ishrane doprinose i sedanterni način života, nedostatak fizičke aktivnosti, napetost i druga stresna stanja koja opisuju život savremenog čoveka.

Pomenimo i tzv. staračku tromost debelog creva koja se najčešće javlja posle 60-te godine života, i posledica je degenerativnih promena – debelo crevo postaje manje podražljivo, ne prazni se u potpunosti i u pravilnim vremenskim razmacima. Uzorci mogu biti i neke zapaljenske bolesti creva, poremećaji rada štitne žlezde, maligni procesi, kao i uzimanje nekih lekova – analgetici, antidepresivi, antibiotici.

Dakle, u osnovi problema zatvora je poremećena učestalost pražnjenja creva. Svakako da bez obzira na benignost uzroka (u najvećem broju slučajeva), zatvor ipak može predstavljati problem – pojavom nadutosti u stomaku, kao i činjenicom da ako se stolica predugo zadrži u debelom crevu, postaje suviše tvrda i eto dodatnog problema.  Elem, problemi su bolovi i grčevi u stomaku, nadutost, uticaj na pojavu hemoroida…disbalans crevne flore…loš zadah…a bogme treba razmotriti i tvrdnje koje se tiču laičke odrednice „nagomilavanja toksina u crevima koji odlaze u krv“…

Sve u svemu ne shvatajte zatvor olako…

Šta uraditi?

-   Imajte više manje obilnih obroka u toku dana( 4-6)
-   Budite dovoljno dobro hidrirani ( ograničite unos kafe i alkohola)
-   Oprezno sa industrijski preraĂ°enom hranom
-   Povećajte unosa vlakana( razumno) – mahunarke, integralne žitarice, mekinje, hleb od integralnih žitarica, suve šljive, suve kajsije, kompoti od šljiva, krušaka, sveže jabuke, lan, fermentisani mlečni proizvodi( jogurt, kefir, kiselo mleko)
-   Bavite se redovno fizičkom aktivnošću!
-   Uspostavite ritam redovnog pražnjenja creva, svaki dan u isto vreme!!!
-   Ne potiskujte potrebu za redovnim pražnjenjem creva, odlaganje nužde može dovesti do „gašenja refleksa“!!!

Upotreba laksativa?

Oprezno! Neki ljudi sa problemom hroničnog zatvora često se odlučuju za „lakši put“, tj. redovnu upotrebu laksativa što može dovesti do stvaranja navike, tj. zavisnosti od laksativa. Neopreznom upotrebom laksativa sebi možemo naneti više štete, nego koristi, jer nismo rešili problem, već smo ga samo maskirali! Naravno, ima i onih koji laksative koriste ne bi li smršali, uglavnom se „učinak“ svodi na gubitak tečnosti i elektrolita, što sasvim sigurno nije bezbedan i uspešan put gubitka kilograma!

Sačuvana
boky95
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 807


« Odgovor #7 poslato: Decembar 18, 2016, 02:09:06 posle podne »

Čisto da se javim, posle 20ak dana :)
Što se tiče cele priče malo sam promenio neke stare navike.
Ono što mislim da mi je dalo najviše efekta to je da sam ubacio laneno seme i čaj od sene. Laneno seme trošim 20g na dan, samleveno u mlinu za kafu, dakle, prah. U jedan obrok idem 15g a u drugi 5g.
Što se tiče čaja od lista sene pijem svaki drugi-treći dan preventive radi, kupio sam 100g pa dodam prstohvat u crni i zeleni čaj pošto njega pijem skoro svaki dan pola litre.
Hvala Bogu već, situacija se popravila 100% Mislim, generalno od kad se bavim sportom, treniram u teretani , nekih 5 godina, problemi sa probavom i praženjenjem su se drastično bili popravili al me ovo mučilo dosta često.

Smatram da je jako bitno sporo jesti, odnosno sažvakati hranu što više što ja nekad ne mogu na poslu pa u hodu i na trku jedem i gutam , zatim, hidriranost na nivou, unos povrća i vlakana, laneno seme takoĂ°e ubacivati, ako ništa barem povremeno jer stvarno nije skupo a iznenadio me efekat :)

Dakle, ovo pišem da bi pomogao još nekome ko ima slične probleme a i da ne bude da ste vi pojedinci džabe trošili vreme kucajući u nadi da mi pomognete. Hvala Slaviši još jednom na savetima i tekstu što mi je poslao a i ostalima koji su se uključili u temu, naravno.  :)
Sačuvana
Registruj se na Limundo preko ovog linka da i ja zaradim neku kintu:
www.limundo.com/ref/Magnum953
boky95
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 807


« Odgovor #6 poslato: Novembar 29, 2016, 06:56:44 posle podne »

Ne znam gde je nestao moj i Slavišin post  ::) ???
Sačuvana
Registruj se na Limundo preko ovog linka da i ja zaradim neku kintu:
www.limundo.com/ref/Magnum953
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #5 poslato: Novembar 29, 2016, 04:06:57 posle podne »

Ako ti je pirinac glavni izvor hidrata rekao bih da je to, probaj jedno vreme da zamenis ovsenima, ne skroz, ali da vecinski budu ovsene.
Sačuvana
Terror
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1800


terroristes

« Odgovor #4 poslato: Novembar 29, 2016, 08:57:26 pre podne »

Vidi ja nisam imao tih problema ali znam kad pojedem ovsene i laneno da je to milina... :D moja rodjaka je pila kombinaciju med+jabukovo sirce....ono sto kod tebe dominira u ishrani a sto bih ja smanjio je mleko i pirinac
Sačuvana
Nase ce sjene hodati po Becu ,lutati po dvoru , plasiti gospodu...
boky95
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 807


« Odgovor #3 poslato: Novembar 29, 2016, 07:46:14 pre podne »

Odavno, s vremena na vreme  :)

Kupiću laneno seme i čaj od sene danas, ako stignem pa da vidim hoće li poboljšati situaciju
Sačuvana
Registruj se na Limundo preko ovog linka da i ja zaradim neku kintu:
www.limundo.com/ref/Magnum953
Terror
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1800


terroristes

« Odgovor #2 poslato: Novembar 28, 2016, 07:24:56 posle podne »

Jesi odavno u problemu ili od skoro?
Sačuvana
Nase ce sjene hodati po Becu ,lutati po dvoru , plasiti gospodu...
boky95
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 807


« Odgovor #1 poslato: Novembar 28, 2016, 04:32:18 posle podne »

Koji su uzroci tvrde stolice i čime lečiti taj problem? Jel imao neko taj problem?
Gde god sam čitao, svi navode da je problem neredovna i loša ishrana što mogu reći da nije slučaj 99% . E sad, možda nečeg fali u ishrani ili ne unosim dovoljno, nisam pametan.
Sačuvana
Registruj se na Limundo preko ovog linka da i ja zaradim neku kintu:
www.limundo.com/ref/Magnum953
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.082 sekundi sa 18 upita.