TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395000 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 19, 2024, 12:54:29 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Kupanje u ledu nakon treniga- ludilo ili poreba?  (Pročitano 2769 puta)
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #11 poslato: April 27, 2017, 02:29:20 posle podne »

Hvala Slavisa za pojasnjenje :) Naravno, Dusane cilj ovog metoda je da svako uzme koliko moze, tj koliko mu telu odgovara, to i jeste poenta. Cak sam negde video da su Ameri izmislili neka odela koje ti hlade misice, tako da ko zna, mozda za koju godinu i mi ovde izbacimo case s ledom, i predjemo na nove tehnologije :)

No, kad smo kod teme "hladne" terapije, ovaj covek je pre par godina postao apsolutni hit na internetu, zove se Wim Hof, nadimak "Ledeni". Poznat je po kupanju u extremno niskim temperaturama na Antartiku ili vec gde, a od svega toga je napravio sistem koji je priblizio svakodnevnom coveku. Metod obuhvata hladne tuseve, tehnike disanja, meditacije u hladnoj vodi i sl,za ciljem ocuvanja zdravlja. Dakle, citav medod je step by step.
Vrlo interesantan lik, ko ima vremena nek pogleda, ima dosta videa od ovog lika:
https://www.youtube.com/watch?v=mxCGDFlH1_k
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16676


« Odgovor #10 poslato: April 27, 2017, 02:23:04 posle podne »

Kao što sam i napisao da sam zbog mojih povreda često koristio i dalje koristim led ( pun frizider "sladoleda" u casama od jogurta)  kao i tusiranje vrelom-hladnom vodom. Što se ovog kupanja u ledu tiče mislim da bi u mom slucaju bilo nemoguce, ja se obicno kupam vrelom vodom ( verujem da nije bas najpametnije ali navika ) kad zavrsim tusiranje budem ceo ljubicast i crven. Kupanje na bazenu mi je jako zeznuto prvih 10ak dana, minimum toliko mi treba da se naviknem na vodu. Drhti vilica kao da je -30 , a i osecam bas neprijatan pritisak u grudima prvih 10ak minuta.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: April 27, 2017, 01:51:05 posle podne »

Ne u toj meri da ih možemo "zloupotrebiti"...već se samo "vratiti" u opsege normalnih vrednosti( uticaj na TSH)...ipak stanje pretreniranosti, restriktivnijih dijeta svakako utiče i na tiroidni status...

Slikovito...
https://academic.oup.com/jcem/article-lookup/doi/10.1210/jc.2013-1607
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #8 poslato: April 27, 2017, 01:29:18 posle podne »

Hladnoca stimulise hormone stitne zlezde jel? Ako sam dobro razumeo?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: April 27, 2017, 01:19:26 posle podne »

Pa poĂ°imo od toga da se radi o "zdravim osobama" koje se podvrgavaju ovom tretmanu...laktati znaju zašto  ;)

Marko je to lepo raščlanio, a i neke stvari plastično objasnio...

Ali svakako da se i temperatura dozira i ne ide da naglo sa ledom i sl., dakle, telo se sa vremenom "priprema" za sve nižu i nižu temperaturu...a bogme i tehnika "hladno pa toplo" ima svoje prednosti( CONTRAST TEMPERATURE WATER THERAPY)...

http://www.jsams.org/article/S1440-2440(07)00007-2/abstract

https://www.painscience.com/articles/contrasting.php

Karakteristika naših tela je adaptacija na neke uporne spoljašnje stimulanse, bilo da je u pitanju trening( hm, "napredak" je vid adaptacije na trenažnu stimulaciju),a slično je i sa spoljašnjom temperaturom...naravno, sve što naglo, preterano i prevazilazi naše "kapacitete za adaptaciju" može biti fatalno...dakle, dajmo vremena našim telima da se prilagode...  ;)

Mada malo ko pominje i značaj "niskih temperatura" na naš hormonski status...hm, podsetite se koji je glavni stimulans za produkciju hormona štitne žlezde i koliko su važni za naš metabolizam kao i svrsihodnije iskorišćavanja unete "energije"...a i oporavak!

Jedan lep članak kao dodatak na ovu temu... http://health.howstuffworks.com/wellness/men/hygiene/should-man-take-cold-shower-after-workout.htm

A prisetimo se toga da je "terapija hlaĂ°enjem" i sastvani deo fizikalne terapije - hladne kupke i tuširanja, masaže ledom, hladna pakovanja...itd.( a ima i preventivnu ulogu - povrede)
« Poslednja izmena: April 27, 2017, 01:25:52 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #6 poslato: April 27, 2017, 09:32:36 pre podne »

Od skora su dosta zastupljene Kryo-Komore. One rade na bazi azota, gde se kompijuterski rekuglise temperatura hladnoce u komori. Sportisti je pre svega koriste, jer postoji regulacija temperature. Kod nas mislim da jedino u Beogradu postoji mesto gde se to moze raditi.
Oni koji su bili kazu da je odlicno.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16676


« Odgovor #5 poslato: April 27, 2017, 08:25:24 pre podne »

Ja nisam bas za takvo sokiranje tela pogotovo za rekreativne i amatere, , nisam bas upucen u temu ali koliko sam skapirao dosta profesionalaca koristi te ledene komore. Verujem da je jako dobra stvar ali ako se radi u kontrolisanim uslovima i sa nekim prehodnim proverama zdravlja. Rekreativcima koji ce se sami valjati u ledu ovo ne bih preporucio pogotovo kada je telo "pregrejano" od treninga jer ne znam kako ce srce odreagovati na ovakvu vrstu stresa i na naglo skupljanje krvnih sudova. Voleo bih da Slavisa da svoje misljenje kao doktor sta on misli o tome.

Ono što sam ja koristio je naizmenicno korišćenje vrelom i hladnom vodom, i obloge leda kombinovane sa vrelim tusiranjem. To sam uglavnom radio kod nekih povreda ali mislim da sto se tice samog treninga nema neke značajne potrebe za tim.
Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12779


Never give up!

« Odgovor #4 poslato: April 27, 2017, 07:34:53 pre podne »

Ja samsistem hlaĂ°enja tušem probao u letnjim periodima i to posle vežbanja nogu u teretani.
Osećaj posle toga je meni jako prijatan.
Samo išao sam postepeno i ponavljao to nekoliko pura.
Posle ovoga noge su mi bile nekako lakše a osećaj umora nestaje.
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #3 poslato: April 26, 2017, 10:23:05 posle podne »

Jesam sa hladnom vodom, do ledene kade nisam jos stigao :) koristio sam led samo lokalno. Treba vremena za naviku tela. Hladan tus definitivno pomaze. Skuplja periferne krvne sudove i potiskuje krv u centralni krvotok, i time se metabolicki produkti brze izbacuju. Leti posle sprinteva, sam i ledene flase stavljao na butine, i uvek sam se osecao bolje.
S druge strane imam obicaj zimi da nakon treninga izadjem na par minuta ispred teretane jos dok sam ugrejan. Time "sokiram" telo s promenom temperature. Vec 2 godine ni obicne prehlade. Drugar, sto vezba samnom je to isto radio, i kod njega je imunitet stabilan. E sad...moguce da je placebo ili nesto slicno, ali definitivno sam postao otporniji.
Na nekim seminarima sam pricao s ruskim trenerima koji 2x nedeljno koriste "rusko kupatilo" kombinaciju izlaska na sneg i saune. Nabrojali su brdo benefita koji dobijaju za svoje sportiste, najpre zbog oporavka i zdravlja.
U mom slucaju se ovi "hladni metodi" pokazali kao korisni...uskoro planiram u ledeno bure prvi put :) pa cu pricam iskustva. E sad, sistem je  ekstremniji i ne preporucujem ga da se olako primeni. VRLO postepeno i samo ako se covek u njemu pronadje i primeti benefite.
Jesi li ti imao iskustva sa ovim metodom? Ili znas nekoga jos ko je adio? kakv ti je stav i misljenje o njemu?
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16676


« Odgovor #2 poslato: April 26, 2017, 09:50:34 posle podne »

Da li si ti isprobao ovaj metod "ubrzanog oporavka" misica ?
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #1 poslato: April 26, 2017, 12:01:22 pre podne »

Verovatno ste kao mali gledali film „Univerzalni vojnik“ sa Van Damom? Ima scena gde on sedi u kadi prekriven sa kesama leda, jer mu je vreme za „hlaĂ°enje“. Proces koji mora svaki univerzalni vojnik da obavlja kako bi regulisao temperaturu tela i izbegao pregrevanje. U pitanju su polu ljudi, polu mašine jer se radi o sci-fi filmu. A kad se u zadnjih par godina intenzivno popularizovala praksa, da se pojedini sportisti potapaju u kade sa ledom nakon treninga, mnogi su pitali o čemu je reč? Neki oblik fanatizma ili šta?

Objašnjenje dolazi kao odgovor da led (odnosno hladnoća) ubrzava oporavak. Da li je to tačno, ili je smo neki novi hit u svetu treninga? Da li hladnoća može imati veze s oporavkom mišića u treningu.

Pošto su mišići osnovni alat u vežbanju, na njihov fokus oporavka je stavljen poseban akcenat. Koriste se razni suplementi, načini ishrane, treninga… kako bi se naša „mašinerija“ ponovo što pre vratila u funkciju.

Većina gore nabrojanih metoda dobro radi u praksi. U njihov niz se stavlja i tretman ledom posle treninga.

Dok treniramo naše telo stavra u mišićima mlečnu kiselinu i druge „otpadne“ materijale. Posle treninga telo teži da ih eliminiše iz organizma ili ih transformiše. Da bi se to dogodilo mlečnu kiselinu i ostale metabolite, bubrezi, jetra i drugi organi moraju da „dohvate“. Problem je što krv koja ih nosi u sebi dugo vremena ostane u perifernim delovima tela. U potkožnom tkivu oko mišića, i u samom mišiću.

Zadržavanje ovih materija u krvi posle treninga, otežava ukupan oporavak organizma. Potrebno je naterati krv iz potkožnog tkiva i mišića da se sjuri u centralni krvotok i tako doĂ°e do većih organa. Jer tu počinje proces njihove eliminacije.

Naglo skupljanje krvnih sudova sa periferije može potisnuti krv u veće krvne sudove. Otuda led posle treninga. Potapanje tela u led, izaziva naglo skupljenje mišićnog tkiva usled niske temperature, i tu dolazi do transporta mlečne kiseline i metabolita u centalni deo tela. Taj svojevrsni šok hladnoćom, ubrzava oporavak i brže čisti organizam.

Posle treninga treba pripremiti kadu u koju se mogu staviti kese ili kockice leda. Da bi se izbegao nagli šok, prvo se uĂ°e u kadu, tako da su nam samo noge potpoljene. Kako se „navikavamo“ na hladno, tako se pomalo spuštamo sve niže. Čak prvih par puta, možda će vam biti teško da se celi potopite u led, zato uĂ°ite dok možete. Jer i ovo je trening kao i sve drugo. Potrebno je postepeno privikavanje sistema. U početku boravak u ledu može biti od 1-2 minuta. Kasnije i do 10 minuta, ali više od toga stručnjaci ne preporučuju, jer može izazvati hipotermiju i sl.

No, ako niste baš tako hard core, pa da odmah idete u led, ima i za vas rešenja. A to je hladna voda ispod 15 stepeni. Ona takoĂ°e može iztazvati slične efekte. Dakle, tuširanje hladnom vodom nakon treninga takoĂ°e može pomoći u detoksikaciji mišića. Prvo krenite lagano da nanosite vodu na ruke i noge, jer je tu otpornost na hladnoću veća nego na druge delove kože. Kad se priviknete, krenite dalje. U početku ovakvo tuširanje je dovoljno da traje 2-3 minuta a kasnije kao i kod leda, može ići i do 10 minuta. Ali u svakom slučaju nema potrebe čak ni toliko vremena, to je baš za one ekstremne.

Ova vrlo efikasna tehnika sa naglim hlaĂ°enjem tela , veoma dobro deluje na oporavak mišića ali i nervnog sistema, jer ga hladi posle napora. Balansiranje temperature i prometa materije u telu predstavlja prečicu do oporavka.

Zato ovaj na prvi pogled, fanatičan pristup hlaĂ°enja tela posle iscrpljujućih seanasi treniranja ima i veliko opravdanja zašto se sprovodi. Da rezimiramo, ako ste početnik krenite sa hladnom vodom da se tuširate 2-3 minuta pa poako povećavajte. Vremenom možete probati i sa ledom, uz isti pristup od par minuta pa naviše. Radi lakšeg navikavanja, uvek krenite sa rukama i nogama da iz izlažete niskoj temperaturi, jer je koža na tim mestima deblja.

Eto našli smo rešenje za hlaĂ°enje usijanih mišića, još samo da otkrijemo da da kod nekih ohladimo usijane glave i sve će biti skoro pa savršeno  ;)
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.078 sekundi sa 18 upita.