TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394582 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 29, 2024, 02:17:07 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: doping u sportu  (Pročitano 13262 puta)
Lazic
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 489


ExYu-fitness
« Odgovor #14 poslato: Januar 04, 2007, 03:25:18 posle podne »

da ,prestao sam '99. sa takmicenjima ,2000 sa ozbiljnim treninzima.poceo sam ozbiljno da treniram od jula ove godine i veruj mi da moje znanje sada m ustedelo mnogo pocetnickih gresaka,telo se ponasalo kao da sam pocetnik,samo sa suplementima i hranom napredak je  ogoroman,kvalitet naravno nije ni priblizno takmicarskom,ali transformacija ,da su mnogi pitali da li sam prestajao sa treninzima,posto zbog posla sam bio odsutan 6 godina iz javnog zivota..
za nas ifbb sigurno necu za sada, jer tamo jos sede ljudi koji su me ucenjivali.
mozda se spremim za neku drugu federaciju ,da izadjem malo napolje da se takmicim,stim da sada imam mnogo posla oko necega sto mi zaradjuje hleba,pa kada to stabilizujem mozda se upustim u to planinarenje,iskreno sada se i plasim aas,ne dejstva vec falsha,zdravlje mi je najbitnije za sada.
Sačuvana
Gavranac
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1915


www.familyfightteam.org

Serbian Translations
« Odgovor #13 poslato: Januar 04, 2007, 03:07:39 posle podne »

Shteta brate, nisam ni ukapirao da si odustao od cele te stvari. Za stalno ili...
Sačuvana
Lazic
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 489


ExYu-fitness
« Odgovor #12 poslato: Januar 04, 2007, 02:44:27 posle podne »

svasta ima da se radi ,poenta je sto ce to neko da zloupotrebi da ucenjuje neke ljude,mi smo srbi los narod ,tako sam ja prestao da se takmicim ucenjujes me za stipendiju ako necu da se spremam za takmicenje i ako nastupim u drugi savez,dovidjenja,lepse je ovako..
Sačuvana
Gavranac
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1915


www.familyfightteam.org

Serbian Translations
« Odgovor #11 poslato: Januar 04, 2007, 02:37:19 posle podne »

Chitao sam ispovest jednog profija iz SAD koji se chak obradovao kada su mu dijagnostikovali dijabetes.
Sačuvana
Lazic
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 489


ExYu-fitness
« Odgovor #10 poslato: Januar 04, 2007, 02:18:59 posle podne »

kako ces da mi otkrijes insulin ako se vodim kao dijabeticar
Sačuvana
M a r k o n i
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5118


« Odgovor #9 poslato: Januar 04, 2007, 01:39:36 posle podne »

GH je sinteticki i moze da se otkrije , ma sve mogu da otkriju kada hoce
Sačuvana
vuksa
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3932


Dip. trener

« Odgovor #8 poslato: Januar 04, 2007, 01:37:15 posle podne »

pa tako je za testosteron...ako imas vise nego sto je dozvoljeno padas...ali ipak ostajem pri misljenju da gh i insulin ne moze da se otkrije na testu
Sačuvana
al se nekad dobro jelo :)
P-Rex
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1677

Aj, aj, doĂ°i ako smeš!

« Odgovor #7 poslato: Januar 04, 2007, 01:35:45 posle podne »

ja mislim da mogu
posto postoje neke granice do kojih mogu ici nivoi insulina i hormona rasta pa ako predju te granica diskvalifikacija
ako se ne varam ???
Sačuvana
Ja još nisam video da je neko koga su dobro istabanali to zaboravio, ali sam sto puta video da ljudi zaboravljaju i najlepse savete i pouke.
Ivo Andrić

There ain't nothing to it but to do it.


Tvoj život je možda nečiji san
vuksa
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3932


Dip. trener

« Odgovor #6 poslato: Januar 04, 2007, 12:26:34 posle podne »

ja mislim da hormon rasta i insulin ne moze da se otkrije na doping testu
Sačuvana
al se nekad dobro jelo :)
M a r k o n i
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5118


« Odgovor #5 poslato: Januar 04, 2007, 12:19:39 posle podne »

mogu oni da otkriju sve
Sačuvana
Viktor Becar
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 210

« Odgovor #4 poslato: Januar 04, 2007, 11:44:08 pre podne »

Kako moze da se otkrije hormon rasta kada ga svaki covek prirodno ima u sebi, jel se gleda kolicina ili sta?
Sačuvana
vuksa
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3932


Dip. trener

« Odgovor #3 poslato: Januar 03, 2007, 09:21:41 posle podne »

da pogotovo one ispor peptida ;D
Sačuvana
al se nekad dobro jelo :)
H2SO4
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 106

sve je to na psihickoj bazi

« Odgovor #2 poslato: Januar 03, 2007, 08:10:10 posle podne »

fine slike :)
Sačuvana
vuksa
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3932


Dip. trener

« Odgovor #1 poslato: Januar 02, 2007, 11:53:23 posle podne »

Pre početka Olimpijskih igara u Atini, predsednik MeĂ°unarodnog olimpijskog komiteta zak Roge je upozorio da će na njima verovatno biti najvise doping testova u dosadasnjoj istoriji Igara.

Testiraće se rekordni broj sportista, primenjivaće se i usavrsavati nove vrste testova, dok će se uzorci zamrzavati za kasniju analizu.

Koje su droge i načini varanja, kakve bi koristi sportisti mogli od dopingovanja da imaju i koliko je lako da se prevara otkrije?

Narkotički analgetic

Narkotički analgetici su najjači od sredstava za ublazavanje bolova i u njih spadaju morfijum, metadon, heroin i petidin.

Oni smanjuju osetiljivost na bol tako da sportisti mogu intenzivnije da treniraju i da se takmiče, čak i uprkos povredama ili bolesti.

Lose strane konzumiranja narkotičkih analgetika su gubitak koncentracije, osećaja za ravnotezu i koordinaciju pokreta, dremljivost, zatvor, nesvesticu i komu.

sanse da se otkriju su velike, ukoliko nije proslo vise od tri meseca od kako su uneti u organizam.



Stimulansi

Stimulansi su supstance koje utiču na mozak da mentalno i fizički podstiče telo.
U njih spadaju amfetamini, efedrini, kokain, ekstazi i salbutamol.

Stimulansi stvaraju manji osećaj premorenosti omogućavajući takmičarima duze izlaganje velikim naporima. Pomazu i u gubitku tezine.

Losa strana konzumiranja stimulansa su poviseni krvni pritisak, porast agresivnosti i anksioznosti, gubitak apetita, povećano i neravnomerno otkucavanje srca, bolovi u grudima, glavobolja i drhtavica.

Ukoliko se testiranje obavi neposredno posto su stimulansi korisćeni, postoje velike sanse da se njihovo prisustvo u organizmu otkrije.



Anabolici

Prirodne ili sintetičke smese koje u telu proizvode sličan efekat kao hormoni testosteroni.

U anabolike spadaju nandrolon, tetrahidrogestrinon (THG), stanozolol, androstendion, DHEA.

U sportu se koriste za povećavanje misićne mase, snage, agresivnosti i takmičarskog duha. Omogućavaju duze i intenzivnije treniranje.

Kod muskaraca negativni efekti korisćenja anabolika su ostećenje bubrega, rast grudi, prerana ćelavost, skupljanje i krućenje testisa, sterilitet i impotencija, akne, povećana agresivnost i libido.

Kod zena anabolici razvijaju muske karakteristike meĂ°u kojima su rast dlaka na licu, produbljivanje glasa, neuredna menstruacija i porast agresivnosti.

Anabolici se zadrzavaju u organizmu do sest meseci nakon uzimanja i lako se pronalaze u urinu, tako da se na testu korisnik obično otkrije.

Diuretici

Diuretici pomazu pri povećanju lučenja tečnosti iz organizma i meĂ°u njima spadaju acetozolamid, hlortalidon i triamteren.

U sportovima u kojima postoje takmičarske kategorije po tezinama, koriste se za brzi gubitak telesne tezine. TakoĂ°e, diuretici se koriste za prikrivanje konzumiranja drugih zabranjenih supstanci, posto se povećava tempo stvaranja i lučenja urina

Negativni efekti su dehidracija, vrtoglavica, grčevi, glavobolja, muka i ostećenje bubrega.

Testiranjem se diuretici lako otkrivaju.

.

Peptidi i glikoproteinski hormoni i analozi

Telo proizvodi, peptide i glikoproteinske hormone za kontrolu posebnih funkcija kao sto su rast, proizvodnja crvenih krvnih zrnaca i osećaja za bol. Analozi su njihova sintetička varijanta.

U njih spadaju ljudski hormon rasta, eritropoetin, kortikotropin i ljudski korionik gonadotropin.

Koriste se za povećavanje misićne mase i snage, obnovu telesnih tkiva i brzi oporavak od povreda. TakoĂ°e i da povećaju količinu kiseonika u krvi čime se omogućava sposobnost da se intenzivnim tempom duze trenira i takmiči.

Preterano korisćenje moze prouzrokovati nenormalan rast ruku, stopala, lica i unutrasnjih organa kao i zgusnjavanje krvi, čime se povećava opasnost od mozdanog i srčanog udara kao i od smrti.

Testiranjem je otkriveno relativno malo korisnika. Zvaničnici su obećali da će uvesti bolje testove tokom Olimpijskih igara u Atini, meĂ°utim sumnje u njihovu pouzdanost i dalje ostaju.



Dopingovanje krvii

Menjanje količine i sastava crvenih krvnih zrnaca kod takmičara čime se povećava sposobnost krvi da prenosi vise kiseonika.

Ubrizgavanje tuĂ°ih krvnih zrnaca, vaĂ°enje i konzerviranje sopstvene krvi dva do tri meseca pre takmičenja, da bi se ista krv vratila nazad u telo kada je organizam već stvorio novu količinu krvi, samo su neki od načina preureĂ°enja sastava i osobina krvi kod sportista.

sto je vise kiseonika u krvi, veća je i izdrzljivost sportiste, naročito kod trkača na duge staze, biciklista i plivača.

Negativne strane su tromboza, preopterećivanje cirkulacije, ostećenje bubrega usled alergijske reakcije, prenos infekcije.

sanse da se dokaze dopingovanje krvi su male, posto jos uvek ne postoje pouzdani testovi.



Farmaceutska, hemijska i fizička manipulacija

Manipulacije se vrse korisćenjem supstanci i metoda kojim se menja sastav urina, kao sto su na primer epitestosteron i bromantan, ili čak davanjem na testiranje tuĂ°eg urina umesto sopstvenog.

Na ovaj način se prikriva prisustvo zabranjenih supstanci u urinu, dok negativnih efekata ima vrlo malo.

Epitestosteron se testiranjem otkriva lako. Ukoliko se dosledno postuje procedura doping testiranja, vrlo je tesko da se fizički manipulise, odnosno da se tuĂ°i urin da na proveru umesto sopstvenog.



izvor:http://www.bbc.co.uk/serbian/specials/127_guide_doping/
Sačuvana
al se nekad dobro jelo :)
Stranice: 1 2 [3] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.097 sekundi sa 17 upita.