TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395109 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 23, 2024, 02:04:00 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Zablude o treningu  (Pročitano 1535 puta)
Stamen Randjelovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3698


« Odgovor #7 poslato: Oktobar 04, 2017, 02:30:18 posle podne »

Zabluda br. 6

OSTAO SAM BEZ DAHA

Sportisti često imaju tu senzaciju kada previše brzo trče za sopstveni nivo treniranosti. Taj oseca dolazi iz pluća i predstavlja još jednu od neprijatnosti fizičkog rada. Medutim, u tom slučaju osecanje se javlja zbog povecanje količine ugljen-dioksida koji izaziva manjak kiseonika ili vazduha. Ugljen-dioksid se proizvodi tokom oksidativnog metabolizma(sagorevanja) ugljenih hidrata i predstavlja primarni stimuliše za disanje. Kada je nivo ugljen dioksida visok, kao sto je tokom velikih napora.,on izaziva signal upozorenja za puca. Respiratorni sistem se dodatno aktivira da bi se preterana količina ugljen dioksida izbacila iz organizma, a unela nova količina kiseonika. Prevelika količina ugljen dioksida je znak da prelazite svoj anaerobni prag, da radite iznad nivoa aerobne treniranosti. Upoznajte se s tim osecajem i pokušajte da rastumačite šta vam on govori, ako ga zanemariti brzo cete se iscrpno.
Sačuvana
Stamen Randjelovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3698


« Odgovor #6 poslato: Oktobar 03, 2017, 01:37:01 posle podne »

Zabluda br.5

MISICI SE PRETVARAJU U MASNO TKIVO(ILI OBRNUTO)

Jos jedno uobicajeno pogresno tumacenje jeste da kada sportista prestane sa treningom misici mogu da se pretvore u mast. Misici ce se pretvoriti u mast isto koliko ce se mast pretvoriti u misic. Oba tkiva su visoko specijalizovana i imaju specificne funkcije. Misici su sastavljeni od dugih cilindricnih vlakana kontraktilnih proteina, firmiranih tako da mogu da proizvode silu i izvrse mehanicki rad. Celije masnog tkiva su okrugli rezervoari za deponovanje masti. Trening povecava misicna vlakna(hipertrofija), a mirovanje ih smanjuje (atrofija). Povecan unos kalorija pospesuje rast masnih celija zato sto deponuju vecu kolicinu masti. Celije masnog tkiva se smanjuju kada sagorevate vecu kolicinu kalorija nego sto unosite. Duga tanka misicna vlakna se ne pretvaraju u okrugle loptice masti, niti obratno.
« Poslednja izmena: Oktobar 03, 2017, 01:40:12 posle podne od strane Stamen Randjelovic » Sačuvana
Stamen Randjelovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3698


« Odgovor #5 poslato: Oktobar 02, 2017, 02:56:18 posle podne »

Zabluda br.3

RADI DOK SE NE UPALIS

Popularna recenica: TRENIRAJ DOK SE NE UPALIS cesto se moze cuti medju bodibilderima, koji izvode ogroman broj ponavljanja i serija da bi izgradili i oblikovali misice. Osecaj zarenja koji oni opisuju verovatno je posledica povecanog aciditeta(pprasta kiselosti krvi u mudkulaturi), povezanog s visokom koncentracijom mlecne kiseline u misicima. Iako taj osecaj nije opasan , ne predstavljaneophodan deo programa za povecanje misicne snage usmerenog ka ostvarenju maksimalnih rezultata.
« Poslednja izmena: Oktobar 02, 2017, 02:59:04 posle podne od strane Stamen Randjelovic » Sačuvana
Stamen Randjelovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3698


« Odgovor #4 poslato: Oktobar 01, 2017, 06:48:26 posle podne »

Zabluda br.4

MLECNA KISELINA IZAZIVA BOL U MISICIMA

Ta zabluda postoji dugi niz godina, a nema nikakvu osnovu. Snazne ponovljene kontrakcije koje izazivaju bolove mogu produkovati mlecnu kiselinu, ali sama mlecna kiselina nije uzrok bolova. Mlecna kiselina se odstranjuje putem krvi sat po zavrsetku aktivnosti. Bolovi se javljaju tek posle 24h ili vise, dugo posto je mlecna kiselina odstranjena ili metabolisana. Bolovi se uglavnom javljaju nakon novih i do tada neupraznjavanih aktivnosti ili posle dugog mirovanja i najverovatnije su povezani sa mikrotraumama misica i vezivnog tkiva ili otokom tkiva koji se javlja kao posledica. Posle oporavka, dodatno izlaganje aktivnostima izazvace bolove mnogo manjeg stepena.
« Poslednja izmena: Oktobar 01, 2017, 06:50:20 posle podne od strane Stamen Randjelovic » Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #3 poslato: Septembar 30, 2017, 01:30:19 posle podne »

Upravo zato retko treba spajati visok intenzitet sa visokim obimom. Odnosno ako se rade velike tezine, da se rade u puno serija do otkaza. Upravu tu bespotrebno dolazi do nepotrebne, dodatne traumatizacije.
Sačuvana
Stamen Randjelovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3698


« Odgovor #2 poslato: Septembar 30, 2017, 11:50:12 pre podne »

Zabluda br.2
MORATE POKIDATI MISIC DA BISTE BILI JACI

Mikrotraume ponekad nastaju u misicima tokom napornog treninga ili takmicenja, ali one nisu neophodan niti pozeljan ishod treninga. Kod maratonaca je primecena velika ucestalost mikrotrauma na kraju maratonske trke, ppsebno na stazama sa dugim nizbrdicama, koje zahtevaju ekcentricne misicne ko trakcije(kontrakcije ko trolisanog izduzivanja misica). Ekcentricne kontrakcije su glavni uzrok misicnih bolova povezanih s traumom, smanjenim stepenom snage i dugotrajnim oporavkom ( od 4 do 6 nedelja oporavka).
Prevelika trauma ne pomaze napretku u treningu, vec ga usporava i onemogucava.
Dizaci tegova mogu povrediti misice podizanjem prevelike tezine ili izvodjenjem prevelikog broja ponavljanja, ali takav ishod nije neophodan prilikom razvoja snage. Nijedan bol ili povreda nisu normalna posledica treninga i treba ih izbegavati.
Sačuvana
Stamen Randjelovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3698


« Odgovor #1 poslato: Septembar 28, 2017, 08:44:43 pre podne »

Mozda ste culi i za neke druge takozvane principe treninga, ali treba da budete svesni cinjenice da su neki od njih lazni ili pogresno protumaceni. Te cesto citirane krilaticenisu istinite i nisu zasnovane ni na medicinskim ni na naucnim dokazima.

1. Nema bola, nema napretka

2. Morate pokidati misic da biste bili jaci

3. Radi dok se ne upalis

4. Mlecna kiselina izaziva bol u misicima

5. Misici se pretvaraju u masno tkivo ( ili obrnuto)

6. Ostao sam bez daha

Danas cu da pisem o prvoj zabludi.

Nema bola nema napretka
Iako cesto naporan, a nekada i neprijatan, ozbiljan trening nikada e treba da proizvede bol. Dobro pripremljeni sportisti ili vezbaci mogu da izdrze veoma naporan dogadjaj u stanju euforije, bez osecaja bola i ocigledne nelagodnosti. Pobednici maratonske trke cesto izgledaju puni zivota i snage iako su veoma blizu kolapsa. Bol nije prirodna posledica vezbanja ili treninga, on je signal problema koji ne treba da zanemarite.
Tokom fizicke aktivnosti telo luci prirodne opijate, koji se zovu endorfini i koji mogu maskirati neprijatnosti velikog napora. Ako osetite jak bol tokom treninga treba da stanete.  Ako bol ne prestane idite kod svog lekara.
Neprijatnost s druge strane, moze pratiti posebno naporne delove treninga, kao sto je podizanje velike tezine, intenzivni intervalni trening, ili dugotrajno opterecenje. Neprijatnost je prirodna posledica lucenja mlecne kiseline koja prati anaerobnu aktivnost, podizanje tereta ili intervalni trening ili misicnog zamora usled mikroskopskih ostecenja misica(mikrotrauma) i misicnih bolova koji nastaju usled dugotrajnih naprezanja. Mozemo prihvatiti sledecu izjavu: NEMA NEPRIJATNOSTI, NEMA VRHUNSKIH REZULTATA. Trening nekada zahteva rad na gornjoj granici snage, intenziteta ili izdrzljivosti i takav rad moze biti privreeno nelagodan. Medjutim, ako se znog vezbanja javi bol, velika je verovatnoca da je trening velikog obima. Sledece dve zablude takodje su povezane sa pogresnim tumacenjem : Nema bola, nema napretka.

Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.073 sekundi sa 17 upita.