TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395144 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 26, 2024, 12:40:54 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: HCL  (Pročitano 9677 puta)
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #12 poslato: Januar 29, 2007, 04:59:15 posle podne »

Mleko verovatno ne možeš da poboljšaš varenje jer si razvio intoleranciju na laktozu (koliko se meni čini iz onoga što si napisao).. najbolji način da uzmeš ono najbolje iz mleka je da uzmeš whey protein i to najbolje ISO 100 koji ima najmanje laktoze (skoro da ni nema).

Što se pasulja tiče, ni tu ti ne mogu pomoći...jednostavno jedi češće po manje ;)

Mi imamo u ponudo Digest support.. to su enzimi varenja.. možda bi ti to pomoglo...
Sačuvana
Zeljko Sreckovic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 5

« Odgovor #11 poslato: Januar 28, 2007, 08:14:05 posle podne »

Ne smatram da ja imam poremecaj u visini HCl u zelucu, ali me zanima da li postoji neki nacin da popravim varenje nekih namernica. Takadje ovo mi je bilo zanimljivo pitanje pa sam ga i postavio.

Tacnije ne lezi me vise kao nekad  mleko i pasulj. Volim i jedno i drugo, ali nazalost moram da ih jedem u malim kolicinama, jel u suprotnom...

Dakle kako da ponovo provarim mleko?
Sačuvana
Zeljko Sreckovic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 5

« Odgovor #10 poslato: Januar 26, 2007, 08:55:04 posle podne »

Hvala Danijela, vidis kafu ne pijem, a mogao bi da probam. Prelazim iskljucivo na jogurt i sireve, njih jedem u neogranicenim kolicinama i ne smetaju mi.

Sto se tice clanka, trenutno nemam vremena da ga prekucam ali videcu da ga iskeniram i nekako prosledim.
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #9 poslato: Januar 26, 2007, 06:17:04 posle podne »

Pa postoji test sekrecije hlorovodonične kiseline tj gastrina (hormona koji dovodi do lučenj kiseline) samo nisam sigurna da li se to kod nas radi.
Ja uglavnom radim sa ljudima koji imaju pojačano lučenje kisleine (nastaje usled stresa) ali ni njime ne merimo lučenje HCla.
U svakom slučaju test lučenja HCl/gastrina se svakako ne radi rutinski.

Smanjeno lučenje želudačne kiseline zaista može da izazove malabsorpciju tj poremećaj varenja proteina (koji najviše zavise od kiselosti želuca).

Intolerancija na mleko koju spominješ se može razviti tokom života, posebno pod stresom. Ona može izazvati i nadimanje trbuha. I sam stres može da izazove nadimanje trbuha.

Dakle odgovor na tvoje pitanje je sedeći: pitanje je da li imaš manjak želudačne kiselina i ako imaš da li je ona uzrok tvojim problemima.
Ako zaista misliš da je u pitanju manjak kisleine možeš pokušati sa uzimanjem kafe ili jakog čaja posle obroka koja poboljšava lučenje želudačne kiseline, kao i žvakanje žvake npr.
Sačuvana
Dzony
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 219


« Odgovor #8 poslato: Januar 26, 2007, 03:57:34 posle podne »

bigy nisam probao nijedan taj sup[lement , a sto se tice te kiseline u zelucu uradio sam pregled znas ono kad gutas ono crevo i sve je ok samo mi je bila neka bakterija helikobakter pilori sto sam je sanirao lekovima , ali i dalje prdim , mozda to zavisi i od neredovne ishrane .
Sačuvana
Mi bilderi nismo zgodni , ali smo zato nezgodni !!!
M a r k o n i
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5118


« Odgovor #7 poslato: Januar 26, 2007, 11:40:29 pre podne »

Na primer do pre 2 godine mogao sam da pijem mleko u neogranicenim kolicinama, sada preko 0,5l mi smeta (naduvam se). Koliko sam razumeo u tom clanku koji sam procitao to je zbog smanjivanja nivoa HCL-a u stomaku. Oni su cak naveli 18-onedeljnu terapiju.

Rezime: sto si stariji stresa sve vise, znaci to ne mogu da smanjim.

A teretana bez mleka, tacnije Whey protein bez mleka, tog obroka ne mogu da se odreknem.

Ocekujem i dogovor od Danijele, pozdrav

daj da vidimo taj clanak ?

pre ce biti da je alergija ili lactose intolerant

slican problem imam i ja ali ja mogu mleko ali ne mogu whey koncentrate , probaj iso-100
Sačuvana
Zeljko Sreckovic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 5

« Odgovor #6 poslato: Januar 26, 2007, 10:02:40 pre podne »

Na primer do pre 2 godine mogao sam da pijem mleko u neogranicenim kolicinama, sada preko 0,5l mi smeta (naduvam se). Koliko sam razumeo u tom clanku koji sam procitao to je zbog smanjivanja nivoa HCL-a u stomaku. Oni su cak naveli 18-onedeljnu terapiju.

Rezime: sto si stariji stresa sve vise, znaci to ne mogu da smanjim.

A teretana bez mleka, tacnije Whey protein bez mleka, tog obroka ne mogu da se odreknem.

Ocekujem i dogovor od Danijele, pozdrav
Sačuvana
P A J S E R
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1233

« Odgovor #5 poslato: Januar 25, 2007, 11:39:41 posle podne »

Hahaha,koji si ti car,"prdim kao konj".Hlorovodonicna kiselina,tj zeludacna kiselina,izmedju ostalog neophodna za varenje proteina i mesa uopste.
Jesi probao  neki digest support ili sl?Koliko ja znam to nisu tako skupi suplementi...ili?
Sačuvana
Dzony
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 219


« Odgovor #4 poslato: Januar 25, 2007, 11:28:35 posle podne »

burazeru ja imam gasove po ceo dan i to sto bi se reklo prdim ko konj. Nekad kad odem kod prijatelje nemogu da izdrzim stomak mi se naduje ko balon a glupo mi je da odem u wc jer se strasno cuje i imam neke tegobe po stomaku kao da imam grudve po crevima tako nesto .ONDA sam cuo za herba vita kapsule uzimao sam ih nedelju dana i pomoglo mi je dosta ali nisam nastavio terapiju jerr treba da se piju valjda 6 nedelja , pa mi se opet isto desava.Sta je to HCL.
Sačuvana
Mi bilderi nismo zgodni , ali smo zato nezgodni !!!
P-Rex
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1677

Aj, aj, doĂ°i ako smeš!

« Odgovor #3 poslato: Januar 25, 2007, 09:07:38 posle podne »

hmm
ja ponekad bas imam gasove ;D
Sačuvana
Ja još nisam video da je neko koga su dobro istabanali to zaboravio, ali sam sto puta video da ljudi zaboravljaju i najlepse savete i pouke.
Ivo Andrić

There ain't nothing to it but to do it.


Tvoj život je možda nečiji san
M a r k o n i
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5118


« Odgovor #2 poslato: Januar 25, 2007, 09:03:09 posle podne »

ja znam da poliquina ima suplemente koji utca na povecanje HCL
Sačuvana
Zeljko Sreckovic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 5

HCL
« Odgovor #1 poslato: Januar 25, 2007, 08:57:59 posle podne »

Procitao sam da usled stresa dolazi od pada HCL u zelucu pa to dovodi do smanjenja iskoriscenja unete hrane, ato stvara naredne probleme...

Simptomi su los san, bele linije na noktima, gasovi sat nakon jela, lose varenje nekih namernica koje ste predhodno
normalno jeli (ljuto, mleko, jaja), smanjenje apetita,...

Zanima me ako neko stvarno ima manji procenat HCL u zelucu od normalnog (a to utvrdi kod lekara) da li postoje terapije (lekovi) koji regulisu ovaj problem?

Takodje za resavanje ovog problema navedeno je da se pojaca unos minerala i vitamina i naravno smanji stres.
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.11 sekundi sa 17 upita.