TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 397101 Teme od strane 25032 Članovi Poslednji član: Aleksandar-Saša

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Septembar 20, 2024, 09:51:45 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: BOL U LEĐIMA DANAS JE NA VRHU LESTVICE  (Pročitano 2510 puta)
Dusan Savic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 28


« Odgovor #1 poslato: Septembar 23, 2019, 01:42:09 posle podne »

BOL U LEĐIMA DANAS JE NA VRHU LESTVICE KADA GOVORIMO O RAZLOZIMA NEDOLASKA NA POSAO...

ODMARAJTE, ISTEŽITE SE...
ODLAZITE NA TERAPIJE...
VEŽBAJTE

Kad vam neko spomene mrtva dizanja,  čučnjeve i potiske iznad glave za bol u vašim leđima to izgleda kao najgluplji mogući savet, potpuno se sukobljava sa konvencionalnom mudrošću i savetima lekara i raznih terapeuta.
Činjenica je da funkcioniše u gotovo 100 posto slučajeva ukoliko to radimo pravilno...

Šta to znači ?

Preduslov su disanje za stabilizaciju trupa i kroz čitav pokret, zadržavanje neutralnosti kičme kroz prilagođenu amplitudu i hvatova. Uzimanje u obzir morfoloških karakteristika ali i inicijalnog stanja posture poput već prisutnih hipertonusa.
Nije ideja jačati specifične delove muskulature, za bezbolno kretanje nužan je balans, a za njega će se pobrinuti naš mozak ukoliko našem telu priuštimo čist i kontroliran pokret.
Prvo korektivni deo i onda brzo povećanje spoljnog otpora jer bez istog ne možemo razviti ništa. Ne pamtite pokret nego osećaj koji je isti proizveo, pokret izvodite sa svojim iskrivljenim motoričkim obrazcem, a osećaj je upravo ono što isti ispravlja.

Čovek se u svom razvoju prerano ustao i logično je da s vremenom dolazi do degeneracije kod silnih kompresija kojima smo izloženi kaže najveći doktor na polju kičme danas Stuart McGill.
Međutim on kaže da magnetska rezonanca sigurno nije merilo stanja vaše kičme niti ista mora ukazivati na izvor problematike...
Zašto ?
Da uzmemo uzorak od 1000 ljudi do njihove tridesete svako ima bar neku devijaciju.
Svako od nas ima različit spinalni kanal, milimetri ne znače isto, katkad ne znače baš ništa. Stoga su nužna testiranja, kada je bol u svakoj situaciji 7,8 ili više onda sledi rezonanca i odlazak hirurgu...
Ranije nikako jer budimo realni, hirurg funkcioniše u svojoj realnosti, on ne poznaje vašu razinu boli nego vašu informaciju i nalaz te bi u pravilu uvek mogao nešto operisati.
Toliko sam nalaza pročitao poslednjih godina, zabrana kretanja i tereta i već nakon nekoliko testova klijenti vide koliko to ne drži vodu.
Znate ja imam diskopatiju ?
Vi i 95 posto ljudi...
Kako to mislite ?
Upravo tako, vaša diskopatija je normalan proces, ono što nije normalno je nedostatak muskulature i kontrole i zato se javlja bol što uopšte ne mora biti povezano sa specifičnim oštećenjima jer stvari uvek moramo gledati u globalu. Povreda je splet niza okolnosti a primarni je problem nedostatak snage što teret našeg tela ostavlja na našim zglobovima i kičmi.
Ukoliko ipak završite na operaciji ponovo se morate vratiti kroz trening sa otporom i to što pre jer izostanak istog znači nedostatak motoričke kontrole i s vremenom povratak boli i možda i novu operaciju.
Zašto?
Imamo mišiće i vezu, aktivacija, transport hrane a to znači i kiseonika i evo nas opet na nogama.


Zašto tzv "core" vežbe ne pružaju dugotrajnija rešenja ?
Izolirajući pristup gde aktiviramo tzv male mišiće izostavlja one velike ili bolje rečeno bez spoljnog otpora iste ne možemo jačati.
Tu dolazimo do problema gde izolirana fleksija ili ekstenzija radi više problema nego koristi.

Ukoliko želite život bez boli primarna ideja mora biti razvoj snage tada dolazi stabilizacija i kontrola. Dubinskom muskulaturom upravlja vaš mozak pokušavajući vas zaustaviti, sprečiti rotaciju ili istezanje dok vi u rukama , na leđima ili iznad glave držite teret.
Vežba koja aktivira velike mišiće također aktivira i male jer kada teret ide veći svaki mišić doprinosi. Ekscentrični je dio pokreta najbitniji jer je u većoj meri lišen tetivno zglobnog sustava naravno uz onaj trenutak gde zadržimo poziciju i aktiviramo receptore u našim dubinskim mišićima.
Progresivni rast spoljnog otpora uči nas da nismo "pokvareni", adaptiramo se na taj pozitivan stres i kroz isti zaprimimo neke nove lestvice za bol, slično kao sa bilo kojim drugim životnim stresom, očvrsnemo...

Nikada nije kasno da postanemo jaki a to je osećaj koji nosi odgovor na većinu naših problema...



Sent from my iPhone using Tapatalk
« Poslednja izmena: Septembar 23, 2019, 01:44:48 posle podne od strane Dusan Savic » Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.086 sekundi sa 17 upita.