TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395021 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 19, 2024, 11:15:56 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Vežbe za jačanje specifičnih grupa mišića i prevenciju povreda u trčanju  (Pročitano 10753 puta)
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #7 poslato: Mart 12, 2009, 02:15:02 posle podne »

Da, znam Monika, to je mozda i dobro, ljudima je odmah sve jasno  ;)
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #6 poslato: Mart 12, 2009, 11:40:19 pre podne »

 a za one koji ne znaju sta je CORE

"CORE misici, odnosno misici koji okruzuju i podrzavaju pojasni deo tela. Kao sto stablo drveta daje drvetu stabilnost, tako i CORE misici podrzavaju celo telo. Ovi misici stite unutrasnje organe i drze kicmeni stub uspravnim.
CORE misice formiraju MISICI LEDJA I MISICI STOMAKA"

tema je odlicna!

nemoj da te zbunjuju odgovori, tema ima zasad 240 pregleda ;)   sigurno ce i koristiti ljudima
« Poslednja izmena: Mart 12, 2009, 11:43:25 pre podne od strane UREDNIK PANSPORT » Sačuvana
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #5 poslato: Mart 12, 2009, 08:55:00 pre podne »

Da, svakako. U atletici se posebno vodi paznja o tome jer dzaba sve ostalo ako su ti misici slabi... I sprinteri a i dugoprugasi ne smeju da ga zapostavljaju...
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #4 poslato: Mart 11, 2009, 04:16:45 posle podne »

meni je samo žao kad se momci ubiše u teretani a core slab... posledica toga je loš položaj tela i onda džabe mišići..
druga stvar je da bez jakog cora nema dobre kičme - znači išijas i slično i pored nabildovanih mišića
Sačuvana
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #3 poslato: Mart 10, 2009, 06:47:03 posle podne »

Tek sam sad video ovaj post  :o, a bas sam gledao da li je iko odgovorio... cudno :)...

Da, i zovu se "core" vezbe uglavnom sa jos nekim elementima... Svakako super stvar, i nema na cemu, bio bi i zadovoljniji da i jos nekom koristi...
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #2 poslato: Februar 26, 2009, 08:54:34 posle podne »

koliko vidim vežbe jačaju "core".. mišiće stabilizatore..

veoma dobro i veoma logično :)
lično ti se zahvaljujem.. koristiće mi ovo :)
Sačuvana
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #1 poslato: Februar 23, 2009, 04:55:18 posle podne »

Mnogi potcenjuju "kućne vežbice" za jačanje odreĂ°enih mišića i grupa mišića koji su neophodni za trčanje, jer i mali disbalans u jačini mišića može dovesti do raznih povreda, i činjenica je da je to, osim neprikladne obuće, i najčešći uzrok povredama u trčanju.

Potrebno je samo par puta nedeljno uraditi vežbe koju ću u nastavku izdvojiti, i za njih nije potrebno više od 30-45 min... a takoĂ°e nisu potrebne nikakve sprave, tako da su idealne za kućno vežbanje.

Mišići koje posebno treba jačati ovim vežbama su trbušnjaci, gluteus kao i veoma bitno, mišići koji se nalaze sa strane trbušnjaka, odnosno "rebarni" mišići, neznam im ime tačno, mišići donjih leĂ°a i mišići kukova.

Čak i najelitnijim trkačima, i sprinterima, a i onima koji trče duže distance ove vežbe su nezaobilazni trening.
I sam sam ranije pravio grešku i zapostavljao ih, meĂ°utim tek kada počnete da ih radite shvatite njihov značaj, pre svega u prevenciji povreda.

Sasvim je jasno da je većina tih mišići uključena t.j. "rade" i kada trčimo, ali je tonus i način kontrakcije drugačiji. Trčanjem se poboljšava samo izdržljivost tih specifičnih mišića i pošto cele grupe skladno rade, onda ukoliko je neki mišić oslabljen, što se dešava vremenom ukoliko trenirate jače jedan period a ne jačate te mišiće posebno, dešava se to da dolazi do manje ili veće nategnutosti tetiva i hrskavica zbog disbalansa jačine mišića, što kasnije prouzrokuje povrede.

Stoga je najbitnije da su mišići trupa, kukova i donjeg dela leĂ°a dobro ojačani jer oni, osim mišića nogu, imaju veoma bitnu ulogu u trčanju. Bitno je da su oni kao celina podržani!

Na slici ispod možete videti koji su mišiću aktivirani pod odreĂ°enom vrstom trčanja:



... Naravno, nije reč samo o prevenciji povreda, neophodna je i odreĂ°ena jačina mišića koji su aktivni tokom trčanja, samim ti je spremnost na višem nivou, što se može odraziti samo na bolje rezultate...
 
E sada, ono i najvažnije, vežbe:

1. Naizmenično podizanje nogu i ruku (suprotna ruka od noge). Bez spuštanja do poda (i ruku i nogu). Druga opcija je sa zadržavanjem.


2. Podizanje kukova sa zadržavanjem ("most").


3. Zabacivanje nogu sa jedne i druge strane bez odvajanja leĂ°a od poda.

4. Ležanje na laktovima i prstovima sa podizanjem nogu nagore.

5. Bočno zadržavanje kukova u vazduhu, naslonjeni na lakat jedne ruke. Druga se drži za kuk koji je u vazduhu.

To su vežbe za koje sam našao slike, a vežbe koje bih još preporučio su:

- Slično petoj vežbi, meĂ°utim jednu nogu dižete i radite ponavljanja. Znači držite se samo na laktu i stopalu jedne noge, druga ruke je na kuku koji je u vazduhu a drugu nogu dižete u vazduh. Veoma bitno za jačanje spoljašnjih mišića za koje nema mnogo načina da ih ojačate.

- Zatim razne vrste trbušnjaka. Sa laktovima oko glave, a zatim naizmenično levo - desno dodirivanje nogu, koje su stalno u vazduhu. Teže je nego obični, ali koliko izdržite, efikasnije je.

- "Bickl" (noge u vazduhu gore-dole, bez spuštanja na pod) sa ispruženim kolenima, i sa glavomi gornjih delom trupa u vazduhu. Isto teška vežba za trbušnjake kao i za butine.
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.079 sekundi sa 17 upita.