TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395189 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 28, 2024, 04:44:59 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: ileostoma i nadoknada elektrolita (kalijuma pre svega)  (Pročitano 6485 puta)
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #4 poslato: April 18, 2009, 08:00:01 posle podne »

čak i razblažen sok od paradajza biće dovoljan da se malo popravi količina kalijuma..
nmo ako Vaš otac dobija 80ml KcL onda je stvarno pitanje koliko se može nadoknaditi kalijum preko ishrane..
Sačuvana
glorija71
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #3 poslato: April 16, 2009, 07:34:04 posle podne »

Hvala Vam najlepse. Prosto sam uplasena tolikom nemoci organizma da resorbuje i ne izbaci vodom koju mora da pija neophodan mu kalijum.
Sok os paradajza sme da pije, samo mu njegov slab i osetljiv zeludac kao i problem sa zucnom kesom nece dozvoliti da pije dovoljnu kolicinu.
I nakon primanja 60 tih nekakvih mernih jedinica kalijuma on ima povecanu vrednost za 0,1, te su mu sada povecali dozu na 80...
Hvala Vam jos jednom.
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #2 poslato: April 16, 2009, 06:01:12 posle podne »

Mislimda bi u vašoj sitaciji bilo bolje daaš otac uzima sok od paradajza (ako sme, pitajte lekara)..
ova tečnost je najbogatija kalijumom, a do hiperkalijemije neće doći jer uz zdrave bubrega nema bojazni u tom smislu...
Sačuvana
glorija71
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #1 poslato: April 16, 2009, 02:34:02 posle podne »

Postovana dr Švarc,
molila bih vas da mi, ako ste u mogućnosti, odgovorite na sledeće pitanje:
Moj tata (76 godina) je u prvom aktu operisan od perforirajućeg debelog creva izazvanog ileusom i tumorima na debelom crevu i tom prilikom su izvedene ileostoma i kolostoma. Za 4 nedelje treba da se uradi drugi akt koim će biti odstranjeni tumori i zatvorena jedna ili (u najboljem slučaju) obe stome. Nakon samo 5 dana po izlasku iz bolnice njegovi elektroliti su pali toliko da je vraćen na hospitalnu nadoknadu Kalijuma čija je vrednost bila 2,19 a minimalna je 3,5. Kod kuce je unosio oko 3 l tečnosti (skupa sa hranom), pio Prolom i Odmensku mineralnu vodu, ali je, imam utisak, ta vrsta tekućine izazvala dehidriranje, obzirom da se kalijum u 90% izlučuje upravo preko bubrega. Prva dva dana je pio po dve kesice kalijumhlorida, a nakon toga ne (takav je bio savet lekara).
Kako sam čitala da se vodom samo "ispira" kalijum iz organizma i da je potrebno piti izotonične napitke, to sam i tražeći informacije po internetu, naišla na ovaj sajt i Vaše ime.
Moje pitanje je sledeće: da li bi mom ocu bilo valjano da uzima ISOTEC preparat, kao izotoničan rastvor bogat kalijumom i natrijumom, i da li bi na taj način mogao nadoknadjivati gubitak kalijuma koji se očito odvija i preko ileostome i diurezom. Ako postoji neki bolji preparat, molila bih vas da nam ga preporučite, kao i preparat kojim bi nadoknadjivao tj. drzao pod kontrolom nivo proteina i kalcijuma. Hlor, pretpostavljam, može nadoknadjivati NaCl infuzijom ponekad... Napominjem da ćemo mu nakon izlaska iz bolnice raditi analize elektrolita dva puta nedeljno i tako imati uvid  u njetgovo zdrastveno stanje.
Unapred zahvalna uz izvinjenje što je moje pitanje kompleksno i što je zauzelo dosta prostora.
P.S. Ako postoji način da se prirodnim sastojcima načine izotonični napici, obzirom da se radi o osobi oboleloj od Tu, molila bih vas da me uputite u način na koji je to moguće učiniti.
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.129 sekundi sa 17 upita.