TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395298 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Maj 01, 2024, 06:20:21 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Gazirana Pića smanjuju Kalijum  (Pročitano 1282 puta)
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #2 poslato: Oktobar 05, 2009, 08:49:56 posle podne »

zanimljivo mada mi nije jasan mehanizam... ne bi trebalo da tako deluju... u čemu je fazon?
(ne kažem da su gazirana pića bezbedna - grozna su; nego me znaima kako se to dogodilo)..

ja sam inače upoznala devojku sa izraženom hipokalijemijom ali zbog upotrebe Lasixa /morala je da kao manekenka izgubi dva cm u struku)
Sačuvana
PANSPORT BEOGRAD
PeĂ°a
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3439


Prodavnica u YBC-u

Pansport
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 05, 2009, 10:47:57 pre podne »

                                                        Gazirana Pića smanjuju Kalijum   

                                         Francuski lekari smatraju da svakodnevno konzumiranje
                                              gaziranih sokova može dovesti do hipokalemije,
                                                       odnosno manjka kalijuma u krvi,
                                          što može da izazove probleme u radu srca i paralizu.   




Pregledom kliničkih slučajeva utvrĂ°eno je da unošenje veće količine gaziranih pića koja sadrže mnogo šećera i kofeina može da izazove drastičan pad koncentracije kalijuma u krvi, odnosno stanje poznato pod imenom hipokalemija. Zato lekari ukazuju da male promene u koncentraciji kalijuma mogu da izazovu ozbiljne poremećaje u radu kardiovaskularnog i neuromišićnog sistema.

Tipični simptomi hipokalemije su umanjena snaga mišića, grčevi, drhtavica i mučnina. U ekstremnijim slučajevima, nedostatak kalijuma može da izazove probleme u radu srca i paralizu. U studiji su ispitani slučajevi pacijenata koji su dnevno pili dva do devet litara gaziranih pića, uključujući dve trudnice koje su primljene na bolničko lečenje zbog opasno niskog nivoa kalijuma u krvi. Obe žene su se brzo i potpuno oporavile pošto su prestale da piju gazirane sokove i uzimale kalijum oralno ili intravenozno, navodi se u studiji koja je objavljena u MeĂ°unarodnom žurnalu kliničke prakse.


Autor: Tanjug




       
« Poslednja izmena: Oktobar 05, 2009, 10:50:24 pre podne od strane PANSPORT BEOGRAD » Sačuvana
   
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.083 sekundi sa 18 upita.