TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394580 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 29, 2024, 08:33:46 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: "Placebo Efekat"-muči doktore i nervira farmaceute.  (Pročitano 2194 puta)
bojanjolie
Ja samo BOLJI!
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 793


Be yourself no matter what they say!

« Odgovor #6 poslato: Oktobar 18, 2009, 11:37:46 pre podne »

I meni je placebo efekat vrlo interesantan....Samo je problem sto ove clanke pisu novinari a ne strucnjaci......Tj. novinari interpretiraju analize strucnjaka i na kraju dobijemo izraze kakav je ledjni rog...Ali ok....Inace put impulsa bola odnosno nociceptivnih impulsa je daleko slozeniji ....Cak taj deo u kicmenoj mozdini je samo medijator impulsa a oset bola tj. njegova obrada i reakcija na bol se stvaraju na mnogo visim i slozenijim instancama cns-a(centralnog nervnog sistema)....A noradrenalin i serotonin su neurotransmiteri koji se luce....I najvise su povezani upravo sa jednom visom instancom cns-a koja ucestvuje u prenosu i obradi bola---retikularnoj formaciji......Mogao bih o ovome jos dugo ali poenta je da je ovo jedna losa interpretacija tih analiza naucnika tj. novinarska interpretacija....Ali u svakom slucaju je obicnom coveku dobra kao vid osnovne informacije o bolu  i placebu....Zato sam i pohvalio tekst....
Колега,седите доле и сачекајте да вас прозовемо.  ;D
:) eh....vazi...:) Nadam se da cu poloziti...:)
Sačuvana
Viljuska
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 270

« Odgovor #5 poslato: Oktobar 18, 2009, 11:36:20 pre podne »

I meni je placebo efekat vrlo interesantan....Samo je problem sto ove clanke pisu novinari a ne strucnjaci......Tj. novinari interpretiraju analize strucnjaka i na kraju dobijemo izraze kakav je ledjni rog...Ali ok....Inace put impulsa bola odnosno nociceptivnih impulsa je daleko slozeniji ....Cak taj deo u kicmenoj mozdini je samo medijator impulsa a oset bola tj. njegova obrada i reakcija na bol se stvaraju na mnogo visim i slozenijim instancama cns-a(centralnog nervnog sistema)....A noradrenalin i serotonin su neurotransmiteri koji se luce....I najvise su povezani upravo sa jednom visom instancom cns-a koja ucestvuje u prenosu i obradi bola---retikularnoj formaciji......Mogao bih o ovome jos dugo ali poenta je da je ovo jedna losa interpretacija tih analiza naucnika tj. novinarska interpretacija....Ali u svakom slucaju je obicnom coveku dobra kao vid osnovne informacije o bolu  i placebu....Zato sam i pohvalio tekst....
Колега,седите доле и сачекајте да вас прозовемо! ;D
Sačuvana
'''Оћу ја да изјавим нешто за дневник.Ономад сам гледао на телевизору,је л' знаш бре ти несрећо да су Срби најстарији народ?Док су Шваба и Енглез и Американац пре 600 година јели свињу с рукама,ми смо имали ово.Па лепо виљушком боц,на српском двору ми с виљушком боц а Шваба с рукама уста га ..бем''
bojanjolie
Ja samo BOLJI!
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 793


Be yourself no matter what they say!

« Odgovor #4 poslato: Oktobar 18, 2009, 11:00:34 pre podne »

I meni je placebo efekat vrlo interesantan....Samo je problem sto ove clanke pisu novinari a ne strucnjaci......Tj. novinari interpretiraju analize strucnjaka i na kraju dobijemo izraze kakav je ledjni rog...Ali ok....Inace put impulsa bola odnosno nociceptivnih impulsa je daleko slozeniji ....Cak taj deo u kicmenoj mozdini je samo medijator impulsa a oset bola tj. njegova obrada i reakcija na bol se stvaraju na mnogo visim i slozenijim instancama cns-a(centralnog nervnog sistema)....A noradrenalin i serotonin su neurotransmiteri koji se luce....I najvise su povezani upravo sa jednom visom instancom cns-a koja ucestvuje u prenosu i obradi bola---retikularnoj formaciji......Mogao bih o ovome jos dugo ali poenta je da je ovo jedna losa interpretacija tih analiza naucnika tj. novinarska interpretacija....Ali u svakom slucaju je obicnom coveku dobra kao vid osnovne informacije o bolu  i placebu....Zato sam i pohvalio tekst....
Sačuvana
PANSPORT BEOGRAD
PeĂ°a
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3439


Prodavnica u YBC-u

Pansport
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 18, 2009, 10:50:04 pre podne »

Nisam
Prevod je domaci i bio mi je zanimljiv.
Sačuvana
   
bojanjolie
Ja samo BOLJI!
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 793


Be yourself no matter what they say!

« Odgovor #2 poslato: Oktobar 18, 2009, 10:04:14 pre podne »

Ledjni rog!!!!xaxaxa :) :) Interesantan naziv....Nadam se da nisi preuzeo tekst od nekog hrvatskog autora....Osim toga tekst je dobar i interesantan......
Sačuvana
PANSPORT BEOGRAD
PeĂ°a
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3439


Prodavnica u YBC-u

Pansport
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 18, 2009, 08:43:40 pre podne »


                                       "Placebo efekat" ima i fizičku osnovu




   "Placebo efekat", odnosno blagotvoran uticaj lažnog leka na stanje pacijenta, nije samo stvar uobraženja, on je stvaran i dopire sve do kičme, zaključili su stručnjaci Univerzitetskog medicinskog centra Hamburg-Ependorf u Nemačkoj.

Ovo otkriće moglo bi da pomogne iznalaženju novih načina borbe protiv bola i drugih poremećaja, preneo je Rojters.
Koristeći specijalnu vrstu magnetne rezonance (fMRI), nemački stručnjaci su utvrdili da samo verovanje da je tretman protiv bola efikasan izaziva prekid signala bola u regionu kičmene moždine poznatom kao leĂ°ni rog.
To ukazuje da se radi o "moćnom biološkom mehanizmu", zaključili su oni. VoĂ°a istraživanja Falk Ajpert i njegove kolege izložili su bolnoj vrelini mišice petnaestorice zdravih muškaraca i potom uporedili reagovanje kičmene moždine kod onih koji su mislili da su bolna mesta tretirana anestetičkim kremom i kod onih kojima je rreco da je u pitanju placebo.
Nijedna od krema uopšte nije bila delotvorna protiv bola, ali je kod ispitanika koji su verovali da dobijaju anestetičko sredstvo došlo do znatne redukcije nervne aktivnosti u kičmenoj moždini.

Osobina lažnih lekova, koji ne sadrže aktivne supstance, da ostvare pravi klinički boljitak dugo već muči doktore i nervira farmaceute.
U kliničkim testiranjima medikamenata jednom delu ispitanika se obično daje eksperimentalni lek, a drugom placebo.
Činjenica da se stanje često poboljšava i kod onih na placebu, otežava donošenje zaključka da li je lek koji se testira efikasan.
Placebo efekat je naročito jak kad se tretiraju neka stanja vezana za centralni nervni sistem, kao što su depresija ili bol.
Stručnjaci tradicionalno na taj efekt gledaju kao na čisto psihološki, ali nemačko istraživanje pokazuje da u tome postoji i važna fizička komponenta.

Još nije jasno šta to smiruje signale bola u kičmi kada se primenjuje placebo.
Ajpert pretpostavlja da je u pitanju dejstvo više hemijskih jedinjenja, uključujući i prirodne opijate, noradrenalin i serotonin.
Reč placebo potiče inače iz latinskog jezika i znači "udovoljiću".



Autor: Tanjug


Sačuvana
   
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.053 sekundi sa 17 upita.