Pansport Forum
Saveti lekara => Sportske povrede => Temu započeo: Ironman. Jun 10, 2015, 09:00:53 pre podne
-
Oj doco evo mene opet ;D
Treba mi preporuka za neku kremu/gel za teniski lakat. Patim se već 3 meseca sa bolom u laktu, mažem http://www.sombrausa.com/warm-therapy ali stalno se vraća bol :-\ najveći problem mi pravi u vučenju kod pokreta na vežbi ''face pulls'', i kad je šaka stisnuta u supinaciji - biceps pregib je nemoguće da radim od bola.
Imaš neke ideje/predloge? :)
-
Pozdrav, na moru sam pa nisam odg nekliko dana...
Da li je bol sa spoljasnje ili sa unutrašnje strane lakta?
-
Ovde imas txt o teniskom laktu
http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/teniski-lakat-lateralni-epikondilitis.html
-
Da li radiš istezanja za podlaktice?
Da li radis vezbe za podlaktice?
-
Pozdrav, na moru sam pa nisam odg nekliko dana...
Da li je bol sa spoljasnje ili sa unutrašnje strane lakta?
Bol je sa spoljašnje strane. Ako simulira biceps pregib (bez šipke/tegova, ''na prazno'') bol je najveći kada imam stisnutu pesnicu u pravcu podlaktice ili ka spolja kad je ruka negde na 90 stepeni. Već kada stisnuta pesnica ide ka unutra-bol je manji, ali i dalje prisutan.
Imam neki osećaj da mi se u zadnjih par nedelja malo taj bol od spolja prenosi jednim delom i na unutra, kao da malo boli u toj ''jami'', tačno ispod bicepsa. Stavio sam par slika ispod gde se vidi malo bolje kuda se kreće bol...
@exe
dal je teniski il golferski smara me već skoro 4 meseca, nikad da proĂ°e... mažem kremom svaki trening + onaj rukav što steže ruku od ramena do ručnog zgloba - a la Alen Ajverson ;)
-
Ja sa tim imam problem već 4 godine i nekad bude bolje nekad lošije ali nikako da proĂ°e, radio istezanja,izbacivao vežbe, čak 6 meseci nisam uopšte trenirao i ništa...
-
Ovde imas txt o teniskom laktu
http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/teniski-lakat-lateralni-epikondilitis.html
ne vidim šta nam svoj trojici može pomoći više od ovog teksta...
-
Ovde imas txt o teniskom laktu
http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/teniski-lakat-lateralni-epikondilitis.html
ne vidim šta nam svoj trojici može pomoći više od ovog teksta...
:)
-
bol sa spoljašnje strane lakta je povreda po tipu teniskog lakta (lateralni epikondilitis) - upala pripoja ekstenzornih mišića podlaktice
bol sa unutrašnje strane lakta je povreda po tipu golferskog lakta (medijalni epikondilitis) - upala pripoja fleksornih mišića podlaktice
-
kriterijum za program lečenja je - karakter bola:
- bol u miru?
- bol na dodir?
- bol pri svakodnevnim aktivnostima?
- bol koji se javlja samo pri naporu/opterećenju?
-
lokalno treba primeniti - led (krioterapiju) lagana masaža 5-7minuta na mestu bola 2-3x na dan
posle leda se utrlja lioton gel
-
ukoliko je bol izraženiji potreban je prekid svakog opterećenja ruke...
- u prvoj fazi vežbi se rade vežbe stiskanja loptice/širenje gumice prstima
- druga faza je vežba sa bučicama za podlaktice
- sve vreme posle vežbi treba raditi istezanja za podlaktice
-
Mehanizam nastanka epikondilitisa
Prilikom pokreta specifičnog za sport (backhand u tenisu, bacanje u kuglanju, udarac u hokeju ili golfu) prisutna je kontrakcija muskulature koja stabilizuje šaku (ekstenzori odnosno fleksori prstiju i šake, zavisi od tipa pokreta). Ukoliko, istovremeno sa stabilizacijom (izometrička kontrakcija), postoji i koncentrična kontrakcija (izotonička kontrakcija) istih mišića, dolazi do preopterećenja gornjeg mišićnog pripoja ekstenzora odnosno fleksora na nivou podlaktice. U početku, zbog prenaprezanja se smanjuje prokrvljenost hvatišta mišića na kosti (epikondil), prenadraženi su nervni završeci što dovodi do nastanka upale – aktiviraju se odbrambeni mehanizmi upalne reakcije. U daljem toku dolazi do promene karakteristika pripoja, narušavanja strukture kolagenih vlakana i degenracije tetivnog pripoja. Smatra se da je osnovni uzrok lokalno smanjenje protoka krvi, nedostatak kiseonika (lokalna hipoksija) u tkivu i stvaranje slobodnih radikala. Slobodni radikali izazivaju oštećenje ćelija i kolagenih vlakana čime uzrokuju nastanak bola i dovode do degenerativnih promena na entezi mišića.
-
Terapija i lečenje epikondilitisa
Terapiju epikondilitisa treba započeti što ranije od pojave simptoma. Pogrešno je ignorisati početne simptome i nastaviti sa fizičkim aktivnostima (prema filozofiji – klin se klinom izbija). Što se kasnije počne sa terapijom to su degenerativne promene na entezi ekstenzora više uznapredovale, pa je potrebno više vremena za njihovo izlečenje. Terapija epikondilitisa se sprovodi kroz tri faze:
-prva faza – smanjenje bola, otoka, podsticanje regeneracije tkiva, sprečavanje atrofije mišića.
-druga faza – povećanje fleksibilnosti mišića i mišićne snage.
-treća faza – povratak sportskoj aktivnosti.
1) U prvoj fazi lečenja epikondilitisa cilj je smanjenje bola i smirenje lokalnog procesa na pripoju mišića na epikondilu. U tu srhu primenjujemo kombinovanu fizikalnu terapiju. Prvi korak je aplikacija krioterapije i rasterećenje ruke. Krioterapija se primenjuje u vidu masaže ledom bolnog mesta ili aplikacijom hladnih pakovanja/gelova (npr. ice power). Krioterapija se primenjuje lokalno 3-4 puta dnevno prva tri dana lečenja epikondilitisa u trajanju po 10min (do pojave neprijatnih senzacija – peckanje, bol..). Pored krioterapije, potrebno je u početnoj fazi rasteretiti ruku od fizičkih aktivnosti, mada nije poželjno potpuno mirovanje. Treba izbegavati bolne pokrete, pokrete šakom protiv otpora, podizanje predmeta, pokreti zavrtanja, odvrtanja, kao i prekid sportskih aktivnosti. Pokreti šakom bez opterećenja su dozvoljeni. U ovoj fazi primenjuju se različiti agensi fizikalne terapije u cilju smanjenja bola, otoka, podsticanja lokalne cirkulacije krvi i procesa regeneracije oštećene enteze. U tu svrhu primenjujemo ultrazvuk, laser, elektroterapiju. Moguća je lokalna primena lekova (antireumatika, kortikosteroida) putem fizikalne terapije (elektroforeza, sonoforeza). Putem foreze leka postižemo ubacivanje leka preko kože direktno u tkivo na mesto degenerativnog procesa.
Kod veoma bolnih stanja dolazi u obzir i peroralna primena nesterodnih antireumatika (npr, Diklofenak duo jedna kapsula na dan) nekoliko dana. Od kineziterapije u prvoj fazi primenjujemo izometričke kontrakcije pokreta fleksije, ekstenzije šake i pokreta supinacije, pronacije podlaktice – u cilju sprečavanja atrofije mišića.
Shock wave terapija, tj primena udarnog talasa, predstavlja novi pristup u lečenju entezopatija (bolesti pripoja mišića na kost). Kod upornih slučajeva, koji slabo reaguju na terapiju, primenjuje se terapija udarnim talasom.
2) U drugoj fazi obraćamo pažnju na povećanje fleskibilnosti i snage mišića. Uvodimo izotoničke vežbe fleksije i ekstenzije šake, vežbe supinacije i pronacije podlaktice. Takodje, primenjujemo vežbe istezanja šake, lakta i ramena. Vežbe se mogu sprovoditi po programu: izotoničke vežbe 3 serije po 15 ponavljanja; istezanje 15-20sec do granice bola, 10 ponavljanja; na kraju masaža ledom 10 minuta. Potrebno je dodati i vežbe za jačanje mišića ramenog pojasa. Za vreme vežbanja koristi se specijalna ortoza za epikondilitis, koja premešta pripoj ekstenzora distalno na mesto postavljanja ortoze, čime rasterećuje stvarni pripoj na epikondilu humerusa. Ova faza predstavlja pripremu za povratak u specifične sportske aktivnosti.
3) U trećoj fazi sportista počinje sa treningom pokreta specifičnih za vrstu sporta kojim se bavi. Od velikog je značaja postupnost u doziranju trenažnog programa. Održavati fleksibilnost mišića podlaktice istezanjem nakon svakog treninga. Redovna upotreba ortoze za epikondilitis. Potrebno je obratiti pažnju na biomehaniku pokreta i korigovati eventualne nepravilnosti. Takodje, potrebno je promeniti sportsku opremu ukoliko se primete nepravilnosti koji bi mogli biti faktori rizika za nastanak ovog sindroma.
Kod upornih slučajeva koji slabo reaguju na terapiju primenjuje se lokalna aplikacija (instilacija) injekcija kortikosteroida u okolini pripoja na epikondilu. Aplikacija ove terapije nosi odredjeni rizik od slabljenja pripoja i mogućeg pucanja tetive.
-
Preventiva nastanka epikondilitisa
- pravilno doziranje opterećenja, kao i dovoljno odmora izmedju dva treninga.
- jačanje mišića podlaktice i nadlaktice, kao i njihova fleksibilnost.
- pozicioniranje šake pri izvodjenju pokreta u liniji sa podlakticom.
- jačanje mišića ramenog pojasa
- biomehanička korekcija tehnike u sportu
U prevenciji lateralnog epikondilitisa osnovno je održavanje neutralne pozicije šake tokom izvodjenja pokreta rukom, čime se smanjuje opterećenje na ekstenzorima šake i prstiju. Održavanje neutralne pozicije podrazumeva položaj šake u liniji sa podlakticom, čime se umanjuju koncentrične i ekscentrišne kontrakcije miišića podlaktice.
-
pogledajte txt o jačanju podlaktica
http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/jaanje-podlaktica-spreite-povredu.html
-
Evo posle pola godine sam utvrdio šta pomaže kod teniskog lakta. Probao i led i kreme i istezanja i različite hvatove - najviše uspeha sam imao sa ledom, ali i za to treba imati vremena i zivaca. Uglavnom, zaključak je da sam se preporodio kad sam ubacio biceps pregib, koji je kao vezba uglavnom zapostavlje u powerliftingu. Brahioradijalis je zivnuo, i bol je malo po malo nestajao dok posle 3 nedelje nije skroz nestao... Znaci jacanje podlaktice i bicepsa kod mene je resilo problem koji vučem preko godinu dana. Probajte...
-
Isti slucaj i meni je trening bicepsa dosta popravio stanje sa laktovima.Mi powerlifteri cesto napravimo taj disbalans jer nam biceps ne igra glavnu ulogu u liftovima vec je tu samo kao stabilizator i onda ga slabo ili u mom slucaju nikad ne treniramo. Ja sam koristio led tako sto napravim kao sladoled i tako 7 min time trljao i hladio lakat svaki put pre tusiranja.
-
Isti slucaj i meni je trening bicepsa dosta popravio stanje sa laktovima.Mi powerlifteri cesto napravimo taj disbalans jer nam biceps ne igra glavnu ulogu u liftovima vec je tu samo kao stabilizator i onda ga slabo ili u mom slucaju nikad ne treniramo. Ja sam koristio led tako sto napravim kao sladoled i tako 7 min time trljao i hladio lakat svaki put pre tusiranja.
kada nastane problem sa epikondilitisom (teniski ili golferski lakat) - potrebno je
1. prekid opterećenja
2. krioterapija ledom + lioton gel 3x na dan
3. poseban program vežbi + istezanja
4. jačanje podlaktica za povratak u trening
---------
koliko je problem uznapredovao - toliko duže i intenzivnije lečenje treba da bude...
- ovo je program koji sami možete uraditi - ostalo semora lečeiti od strane lekara koji leči sportske povrede (sporti lekar, ortoped...)
-
Evo posle pola godine sam utvrdio šta pomaže kod teniskog lakta. Probao i led i kreme i istezanja i različite hvatove - najviše uspeha sam imao sa ledom, ali i za to treba imati vremena i zivaca. Uglavnom, zaključak je da sam se preporodio kad sam ubacio biceps pregib, koji je kao vezba uglavnom zapostavlje u powerliftingu. Brahioradijalis je zivnuo, i bol je malo po malo nestajao dok posle 3 nedelje nije skroz nestao... Znaci jacanje podlaktice i bicepsa kod mene je resilo problem koji vučem preko godinu dana. Probajte...
jačanje mišića ruku ne sme biti izostavljeno u napredovanju u treningu - jer je veliki disbalans izmedju snage i veličine mišića trupa (velike grupe mišića - grudi, ledja, rameni pojas) i mišića ruku (posebno podlaktice, a i nadlaktice)...
opet zavisi i koje se tačno vežbe rade - od toga zavisi na koje grupe mišića i pojedinačne mišiće obratiti pažnju na jačanju...
snaga podlaktica je najslabija karika kod treninga snage i - gloferski/teniski lakat je sindrom upale/preopterečenja gornjeg pripoja mišića podlaktice u predelu lakta > snaga stiska šake tj hvata(!)
- takodje, fleksibilnost mišića - rasterećuje silu opterećenja na pripoju mišića....
-
Cao Pedja, hteo bih nesto da pitam. Pocelo je i mene nesto slicno da muci ali sa unutrasnje strane lakta. Boli me samo kod stojeceg biceps pregiba sa ravnom sipkom i kod tricepsa kad radim potisak sa čela sa ez sipkom. Kad radim biceps sa bucicama ili biceps pregib sa ez sipkom me ne boli a isto tako kad radim potisak sa čela sa bucicama ne osecam bolove. Bol je u levom laktu i vise je kao neka struja nego bol. Mozda nije nista ali s obzirom na ranije povrede koju se se povecale zbog toga sto nisam reagovao na vreme rekoh da priupitam odmah. Tacno mesto bola: pored koske na sredini lakta ima neka mala koska sa unutrasnje strane lakta. Iza je kao neka mala jama. E u toj jami osecam taj bol.
edit: moram da se ispravim... boli me samo kod vežbe za triceps, kod ove vežbe za biceps me boli podlaktica.
-
to je sindrom golferskog lakta tj medijalni epikondilitis lakta - pripoj fleksorne grupe mišića podlaktice...
sa kojim težinama radiš pomenute vežbe?
da li radiš vežbe za podlaktice?
-
da li se bol javlja samo za vreme/posle treninga?
da li ima bola i pri svakodnevnim pokretima?
da li ima bola u miru/na dodir?
-
Bol se javlja samo kod te vežbe za triceps. Nema bola u mirovanju niti na dodir. Dobro, zaboli kad pritisnem jače ali i na drugoj ruci boli kad toliko pritisnem pa pretpostavljam da je to normalno. Trening mi je full body i bazira se na osnovnim kompleksnim vežbama. Pošto sam malo konfuzno postavio pitanje u prethodnom postu, ovo što sam sada pisao je vezano za taj bol u laktu. Potisak sa čela radim sa ez šipkom + 15kg. Kod iste vežbe sa bučicama nemam tih problema, bar nisam primetio. Možda jer je hvat drugačiji.
Što se tiče podlaktica njih ne radim zasebno i bol osećam samo kod biceps pregiba kada je hvat u širini ramena a kilaža je 25-30kg.
edit: da dodam, danas sam radio potisak sa čela sa bučicama i boli me takodje i kod te vežbe. Znači nije samo sa šipkom. Bol je kao da nešto preskače ili kao da nešto glavi, kao da nešto zakači o nešto drugo.
-
problem kod tebe je po tipu sindrom golferskog lakta tj skraćenje mišića fleksora šake i prstiju sa preopterećenjem pripoja tih mišća u predelu lakta (to i preskače što sam osetiš)
Sindrom golferskog lakta - golferski lakat (medijalni epikondilitis) je stanje kod kojeg dolazi do upale tetiva mišića fleksora šake (pregibači) i pronatora podlaktice (unutrašnja rotacija podlaktice). Bolest se manifestuje pojavom osetljivosti i bola sa unutrašnje strane lakta. Najčešće se pojavljuje kod radnika koji rade s ručnim alatima i golfera, otuda i naziv golferski lakat. Bol se javlja u području medijalnog epikondila (s unutarnje strane lakta). Medijalni epikondil je mesto za koje se pripajaju tetive mišića podlaktice (fleksora i pronatora). Ovi se mišići nalaze s prednje strane podlaktice, aktiviraju se prilikom savijanja i stiska šake, kao i unutrašnje rotacije podlaktice. Bol je obično izraženiji pri savijanju šake, unutrašnje rotacije podlaktice ili prilikom stiska šake. U uznapredovalim slučajevima može doći i do slabljenja stiska šake.
------------
potrebno je da primeniš program lečenja koji možeš dobiti ovde preko foruma...
-
Terapiju epikondilitisa (golferski lakat) treba započeti što ranije od pojave simptoma. Pogrešno je ignorisati početne simptome i nastaviti sa fizičkim aktivnostima (prema filozofiji – klin se klinom izbija). Što se kasnije počne sa terapijom to su degenerativne promene na pripoju mišića fleksora podlaktice više uznapredovale, pa je potrebno više vremena za njihovo izlečenje.
Terapija epikondilitisa se sprovodi kroz tri faze:
-prva faza – smanjenje bola, otoka, podsticanje regeneracije tkiva, sprečavanje atrofije mišića
-druga faza – povećanje fleksibilnosti mišića i mišićne snage
-treća faza – povratak sportskoj aktivnosti
-
Imam jedno pitanje u vezi ovog problema, zanima me da li skraćenje ovih tetiva ima veze sa prelomima ruke. Pošto imam taj problem sa laktovima a pomenuli ste skraćenje tetiva, to mi je jedna od stvari koja mi je pala na pamet jer sam ja desnu poslakticu lomio više puta i uvek na 2-3 mesta tako da imam 7-10 preloma na njoj a poslednji je bio najgori( skoro pa otvoren) ?
-
Pedja, napisi mi sta sve trebam da radim. Samo ne bih voleo da pauziram treninge ako je to moguce. Ako treba triceps cu da preskacem i radicu umesto njega te vezbe za jacanje sto si napisao pod tackom 2. Tacka 1 mislim da mene preskace jer ja nemam otoke i bolove van treninga tricepsa. U svakom slucaju, kao i do sada, slusam tebe sta ti kazes i tako radim :)
-
Pedja, napisi mi sta sve trebam da radim. Samo ne bih voleo da pauziram treninge ako je to moguce. Ako treba triceps cu da preskacem i radicu umesto njega te vezbe za jacanje sto si napisao pod tackom 2. Tacka 1 mislim da mene preskace jer ja nemam otoke i bolove van treninga tricepsa. U svakom slucaju, kao i do sada, slusam tebe sta ti kazes i tako radim :)
faza 2:
- vežbe jačanja mišića podlaktica
(loptica/gumica), vežbe sa bučicama > prvo bi trebalo odraditi sa lopticom/gumicom vežbe 2-3dana, pa preći na bučice (zavisi od osećaja bola - ako nema bola pri svakodnevnim pokretima i pri vežbama sa gumicom/lopticom > prelazi se na bučice, ukoliko ima bolova treba raditi lopticu/gumicu 7-10 dan)
- posle vežbi istezanja za podlaktice (fleksori/ekstenzori)
- posle led 5-7min mesto bola se lagano izmasira kružnim pokretima, zatim se utrlja lioton gel (ovo može 3x na dan)
-
ovo su vežbe za podlaktice
- sa sundjer/pena lopticom (stiskanje loptice)
- sa gumicom (za tegle) - širenje prstiju
--------
radiš 15-20 ponavljanja po vežbi, 3 serije...
-
vežbe istezanja za podlaktice (fleksore, ekstnzore) - zadržaj 1min u jednom položaju, zatim povlačenje šake prema sebi za 2-3cm da se pojača istezanje (ponovii 2-3 puta)....
važno je istezanje uvek radtiti posle vežbi (i loptica/gumica i bučice) > istezanje vraća elastičnost mišićima što smanjuje opterećenje na pripoju u predelu lakta i timee se leči povreda...
-
Vežbe za jačanje podlaktica
1. Pregibi šaka sa bučicama – sedeći, podlaktice su na butinama, šake su ispred kolena, dlan okrenut na gore, sa bučicama se rade pregibi bučicama, 3 serije 12-15 ponavljanja po svakoj seriji.
2. Opružanja šaka sa bučicama - sedeći, podlaktice su na butinama, šake su ispred kolena, dlan okrenut na dole, sa bučicama se rade opružanja, 3 serije 12-15 ponavljanja po svakoj seriji.
3. Rotacije šaka sa bučicama - sedeći, podlaktice su na butinama, šake su ispred kolena, dlan na dole okrenut, sa bučicama se rade rotacije – u pracu/suprotno kretanju kazaljke na satu, 3 serije 12-15 ponavljanja po svakoj seriji.
4. Bočni pregibi šaka sa bučicama - sedeći, podlaktice su na butinama, šake su ispred kolena,bučice su okrenute pod pravim uglom u odnosu na podlogu, sa bučicama se rade pregibi, 3 serije 12-15 ponavljanja po svakoj seriji.
Vežbe za podlaktice se mogu raditi i sa šipkom (pregibi, ekstenzije), a postoje i posebne sprave za vežbanje podlaktica. Važno je da ne zanemarite snagu mišića podlaktica - ključno za izvoĂ°enje vežbe je snaga hvata (stiska) šakom!!!
TakoĂ°e, posle vežbi za jačanje mišića podlaktice – obavezno je istezanje podlaktica: fleksora i ekstenzora (!).
----------------
vežbe sa bučicama bi trebalo da radiš prvo samanjim težinama - 4kg>6kg>8kg>10kg.... 10-15 ponavljanja, 3 serije, 3x nedeljno > posle vežbi odradiš istezanje (pa led+gel...)
-
Imam jedno pitanje u vezi ovog problema, zanima me da li skraćenje ovih tetiva ima veze sa prelomima ruke. Pošto imam taj problem sa laktovima a pomenuli ste skraćenje tetiva, to mi je jedna od stvari koja mi je pala na pamet jer sam ja desnu poslakticu lomio više puta i uvek na 2-3 mesta tako da imam 7-10 preloma na njoj a poslednji je bio najgori( skoro pa otvoren) ?
- da li možeš da opružiš ruku u laktu 180 stepeni (prava ruka)?
- da li možeš da šaku oružiš/saviješ 90 stepeni u zglobu šake?
-
Sto se tice sake osetim neprijatno istezanje ali mogu malo i preko 90. A kada je lakat u pitanju on ide cak i vise od 180 i to bas vidno.
-
Hvala puno Pedja, pocecu danas sa programom.
-
Hvala puno Pedja, pocecu danas sa programom.
ok, javi kako ide za 2-3 dana...
ako imaš nedoumica ili problema - pitaj...
-
Imam jedno pitanje u vezi ovog problema, zanima me da li skraćenje ovih tetiva ima veze sa prelomima ruke. Pošto imam taj problem sa laktovima a pomenuli ste skraćenje tetiva, to mi je jedna od stvari koja mi je pala na pamet jer sam ja desnu poslakticu lomio više puta i uvek na 2-3 mesta tako da imam 7-10 preloma na njoj a poslednji je bio najgori( skoro pa otvoren) ?
- da li možeš da opružiš ruku u laktu 180 stepeni (prava ruka)?
- da li možeš da šaku oružiš/saviješ 90 stepeni u zglobu šake?
Sto se tice sake osetim neprijatno istezanje ali mogu malo i preko 90. A kada je lakat u pitanju on ide cak i vise od 180 i to bas vidno.
što se tiče preloma - važno je da sve dobro zaraste - da nema deformiteta...
tetive koje su skraćene - obično je posledica povrede i nšenja gipsa - pravilnim i redovnim vežbanjem - trebalo bi da se elastičnost tetiva vrati...
-
Doktore mislim da sam otkrio da nije problem u laktu.
Mozda malo skrecem sa teme pa mi odgovorite u mojoj temi, prosle nedelje kada sam bio na terapiji za lumbalni deo teraeut mi je pritisnuo godnji deo ledja da ga malo "ispuca" ali cini mi se da mu je jedna ruka skliznula na stranu i da me je malo povredio. U pocetku me je bolelo samo izmedju lopatica (na istom mestu gde vam je teror obelezio u postu koji je danas postavio ) ali posle par dana bol se prosirio ka gore i otisao u vrat a zatim su mi pocele trnuti ruke cim legnem u krevet na stranu ili na stomak utrnu mi ruke. Prekjuce mi je bilo potrebno 30 min da ih povratim u normalu i vratim osecaj.
I sada osećam onaj bol i upalu u laktovima za koju sam mislio da je od tensiskog lakta a u stvari izgleda da je od gornjeg dela leĂ°a.
Trenutno primam deksazon, diklofenak i pijem myderison i vitamin b6. Da li mogu jos nešto da uradim i da li da se istežem ili da odmaram ?
Stvarno se više plašim da idem kod doktora jer koliko možete primetiti ja sam kod njih otišao zbog lumbalnog dela a oni mi povredili kuk i torakalni deo.
-
Dušane - problemi koje navodiš prevazilaze mogućnost foruma...
mislim da grešiš u nekim stvarima - vežbe koje radiš (težine i izbor vežbi) + obavezna pravilna istezanja, doziranje težine... time treba da se izbegnu povrede
- mislim da ako pravilno vežbaš i dobro se istežeš (i pola sata ako treba) - nema potrebe da te neko iskrckava....
-
Ali već sam vam napisao da nekoliko meseci skoro da nisam trenirao, sve dodatne povrede desile su se u bolnici od strane zdravstvenh radnika a ne u teretani ili prilikom vežbanja.
-
Pedja, odradio sam 3 dana vezbe sa gumicom i lopticom. Danas pocinjem sa bucicama. Nisam imao bas nikakvih problema i bolova dok sam radio vezbe.
-
Ali već sam vam napisao da nekoliko meseci skoro da nisam trenirao, sve dodatne povrede desile su se u bolnici od strane zdravstvenh radnika a ne u teretani ili prilikom vežbanja.
ne bi trebalo Dušane, da ti zdravstveni radnici nanose povrede - to se drugima ne dešava i to nije način rada zdravstvenih radnika... najverovatnije oni pogode pregledom/manipulacijom - tvoj problem i povredu...
-
Pedja, odradio sam 3 dana vezbe sa gumicom i lopticom. Danas pocinjem sa bucicama. Nisam imao bas nikakvih problema i bolova dok sam radio vezbe.
:)
kako ide sa bučicama?
istezanja radiš?
led+gel po potrebi...
-
pogledaj txt o teniskom laktu
http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/bol-u-laktu-teniski-lakat.html
Koji su uzroci nastanka teniskog lakta?
Nastanak epikondilitisa direktno je povezan sa jačinom opterećenja podlaktice. Kontrakcija mišića ekstenzora (opružači) šake obezbedjuje stabilizaciju šake pri vežbama/pokreima > gde šaka učestvuje sa pokretom ekstenzije ( > letenja sa bučicama, backhand udarcu u tenisu, bacanju koplja, pri pokretu zavrtanja, pranju prozora, rukovanju...).
* Ponavljane ekscentrične kontrakcije (istezanje kontrahovanog mišića) ekstenzora šake i prstiju (kod letenja sa bučicama dovode do mehaničkog stresa na pripoju mišića na lateralnom epikondilu nadlakatne kosti – načupa se pripoj mišića, što dugoročno vodi do promene kvaliteta tetive.
- što je veća težina sa kojom se rade vežbe, što je veći broj vežbi po treningu ili vezanih vežbi (jedna posle druge) > koje imaju isti mehanizam pokreta (podizanje ruke sa šakom na dole okrenutom – ekstenzija šake pri opterećenju) > to je veći rizik za nastanak lateralnog epikondilitisa (!)
a) uzroci vezani za sporistu
- slabost mišića podlaktice
- manja fleksibilnost mišiča podlaktice
- slabost mišića ramenog pojasa (rotatora ramena) dovodi do preopterećenja mišića podlaktice, koji kompenzuju slabost ramene muskulature (kinetički lanac pokreta ruke) – što se ne može izvući ramenom – vuče se podlakticama (pokret abdukcije/odručenja kod npr letenja za ramena...)
b) uzroci vezani za vrstu aktivnosti
- neadekvatna oprema – u tenisu neadekvatan reket (drška reketa ili zategnutost žica) preopterećuje mišiće podlaktice koji apsorbuju udarce i stabilizuju šaku. Istrošena ili mokra loptica takodje dovodi do povećanog opterećenja na muskulaturi podlaktice.
- brza podloga u tenisu povećava rizik od nastanka epikondilitisa zbog pojačavanja sile udarca.
- tehnika udaranja – pokret udaranja treba izvoditi iz ramena, čime se sila prenosi na mišiće ramenog pojasa, sa rasterećenjem pripoja opružača i pregibača podlaktice.
- šaku uvek držati u neutralnoj poziciji – pokret ne izvoditi iz ručnog zgoba – nego iz lakta, ramena!!!
- pokret udaranja izvoditi u poziciji ruke blizu tela, čime se takodje smanjuje stres na epikondilarnom pripoju.
- pravilna tehnika rada nogu, kojom se sportista dovodi u adekvatan položaj za izvodjenje udarca (namešta za udarac). Na taj način se smanjuje putanja pokreta ruke i opterećenje na mišićima ruke.
-
Posle 3 dana sa gumicom i lopticom i bez bolova hteo sam da krenem sa bučicama ali sam dobio stomačni virus par dana i nije mi iskreno bilo ni do čega. Planiram da danas krenem sa bučicama pa javljam.
-
ok, javi kako ide...
:)
jel prošao virus?
-
Jeste, treniram normalno i odradio sam par dana one vezbe za podlaktice i dok sam ih radio nisam imao nikakvih bolova ni smetnji. Medjutim kod vezbi za triceps i dalje najvise osecam bol tj to preskakanje ali smanjim tezine pa onda nije tako strasno. Desi mi se npr kod benca da vrlo malo osetim to isto ali onda malo korigujem polozaj ruke dok radim i nemam problema.
-
radi za podlaktice pregibe i opružanja sa bučicama
10-15 ponavljanja, 3 serije po vežbi
---------
posle vežbi istezanja za podlaktice uradi 5min istezanja
-
Hocu. Hvala
-
vidi, problem je skraćen mišić (u tvom slučaju mišići fleksori podlaktice - pripajaju se gornjim pripojem sa unutrašnje strane lakta) i zbog skraćenosti preskaču preko kosti - medijalnog epikondial
- rešenje je da ih istežeš...
-----------
ubaci i ova istezanja...
-
Inace istezanja radim posle svakog treninga i to za celo telo sa akcentom na grupu mišića koju sam taj dan radio. Počnem od istezanja za vrat, pa rame, od skoro podlaktice, noge, listove i na kraju donja ledja. Vremenom sam shvatio da su ona jako bitna i bez njih ne zavrsavam ni jedan trening. Ovo prvo istezanje sa slike radim svaki trening a ovo drugo radim u toku treninga. Čuo sam da je super raditi njega za vreme treninga i to po nekoliko puta a i prija mi. Od skoro sam počeo I podlaktice da istežem i svestan sam da je za sve potrebno vreme.
-
kako napreduješ?
- sve što si naveo dobro radiš, i kao što si napisao - istezanja su jako važna...
-
Mislim da je malo bolje. Smanjio sam kilaze na vežbama gde sam osećao bol. Vežbe za podlaktice radim ali ne baš svaki trening, nisam siguran da li i dalje treba svaki dan pa rekoh da ne preterujem (na početku sam radio svaki)... Istežem se... valjda će ojačati taj deo i bol prestati...
-
napredak?
vežbe podlaktice može 3x nedeljno + obavezno istezanje(!)
- šta radiš od vežbi na treningu sada?
(koje težine)
-
Za sada je isto. Jel me pitas koje vezbe za podlaktice ili sve vezbe ukupno? Za podlaktice radim sada 2 vezbe po 3 serije, 3 puta nedeljno, sa bucicom od 10kg. Prva vezba je sa dlanom na dole, paralelan sa podom i spustanjem na dole i opet podizanjem do paralele a druga je sa dlanom normalnim na pod i spustanje u stranu i vracanje do pocetnog polozaja. Znam da treba da se radi i treca vezba tj dlan na dole i podizanje na gore ali ja to ne mogu da izvedem. Ne mogu da ruku na klupu i da podizem dlan na gore. Mogao bih ako je dlan okrenut na gore.
-
Koji je razlog zašto ne mozeš da izvedeš vezbu sa dlanom na dole?
(bol, zatezanje, slabost?)?
-
Ne mogu da spustim ruku tako nameštenu na klupu a da pritom sedim. Mislim da to niko ne može da izvede :-)
-
možeš da mi okačiš sliku na koji položaj tačno misliš?
- sve vežbe koje dajem se prilično lako izvode - ne bi trebalo da bude takav problem, osim ako se ne razumemo dobro... :)
-
misliš na ovu vežbu?
-
Haha nismo se razumeli :-) bolje da ti ne kažem kako sam ja pokušavao. Ništa, od sad radim ovako i mislim da neće biti problema.
-
ok, javljaj kako napreduješ ;)
-
Šta ako je bol sa unutrašnje strane lakta . Dali je i to povreda zvana teniski lakat. I nešto više ako može o takvoj povredi
-
Kod teniskog je bol ugl.sa spolj.strane...
Kako je povreda nastala? Kada?
Pri kojim pokretima osecas bol?
-
Ne znam kako je nastala povreda bol osećam kad jako ste stisnem pesnicu boli pri vežbama za biceps,triceps potisak sa čela. Čudno je da pri benč presu kada je palac preko šipke bol je prisutna pri izbačaju a kada je hvat bez palca bol je minimalna. Uglavnom boli pri polu savijenom rukom i stisak šake jako boli unutrašnja strana lakta i bol je u jednoj jedinoj tački uvek.
-
https://www.building-body.com/assets/images/ozljede/teniski-lakat-u-bodybuildingu/golf-lakat-u-bodybuildingu.jpg
Radi poredjenja teniski vs.golf lakat...
Mislim da je kod tebe ovo drugo u pitanju...
-
Najverovatnije usled prenaprezanja...upala tetiva misica koji vrse fleksiju sake i un.rotaciju podlaktice...u tim polozajima se uglavnom javlja bol u predelu "kostanog ispupcenja" unutrasnje strane lakta
-
Izbegavaj aktivnosti koje izazivaju bol ( fleksija i un.rotacija)...lediranje par puta na dan..event. deep relief ili lioton gel..nakon toga utrljati
Kada je povreda nastala?
-
Kod mene je tačno prva slika. Pored terapije dali da radim vežbice tipa širenje gumica i stiskanje loptice. Koliko otprilike traje oporavak. Hvala što ste izdvoili vreme i za moju povredu
-
https://www.fitness.com.hr/images/clanci/Teniski%20lakat-1.JPG
http://www.osteopatija.rs/wp-content/uploads/2017/07/Teniski-lakat-2.jpg
I ova istezanja...
Imas i fizikalne th?
-
Okvirno mesec ..mesec i po...mada, sve je individualno.
Nakon oporavka od povrede u sklopu treninga obavezno radi i istezanja, zavisno od grupa misica koje radis
-
Pre tri dana na džudo treningu desila mi se povreda ramena. Prilikom bacanja pao sam direktno na desno rame i osetio kako je rame krenulo napred ali kad sam se potrbuške ispružio i ramenom bio oslonjen na strunjaču rame kao da se vratilo. Kod lekara nisam išo. Treća noć kako nemogu da spavam od bolova prilikom okretanja u toku noći. Rame boli i kad miruje. Bolovi su iz dana u dan malo jači.