TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 398362 Teme od strane 25050 Članovi Poslednji član: jefta86

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Novembar 21, 2024, 01:52:17 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Glukozamin kao prevencija od povreda  (Pročitano 7028 puta)
salefloyd
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 5

« Odgovor #8 poslato: Februar 22, 2014, 05:56:10 posle podne »

Imam jedno pitanje u vezi glucosamina u kojoj hrani ga ima i da li mladji od 18 godina mogu da ga koriste?


pozzzzzz
Sačuvana
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #7 poslato: Januar 16, 2011, 08:30:51 posle podne »

Svakako. Ja ga sa vremena na vreme uzimam. Trenutno ga uzimam. Uglavnom tako zimi kada se dosta km na trcanju nakuplja, manje Sunca pa valja dati potporu. I kada god osetim najmanji problemcic u nekom delu ja ga uzimam par dana, siguran sam da pripomogne.
Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Na mreži Na mreži

Poruke: 12953


Never give up!

« Odgovor #6 poslato: Januar 15, 2011, 04:24:12 posle podne »

Biochemio hvala na objasnjenu, samo potvrdu o moci najbocnijeg suplementa - glukozamina :)

Zoli upravo tako, problem najcesce nastaje sto npr pocetnici brzo ojacaju, krenu sa velikim kilazama, ne bas najbolja tehnika i naravno da zglobovi, najcesce ramena ili lakat stradaju jer tetive i hrskavice najteze prati jacanje misica i da bi oni ocvrsnuli u skladu sa misicnom muskulatorom treba zaista biti umetnik i ici lagano i raditi i vezbe za jacanje tetiva.

Upravo tako,ali i nama sa poduzim stazom to je potrebno jer usled cestih treninga dolazi do trosenja i to vremenom moze prouzrokovati neprijatna krckanja,bolove pa cak i povrede.
Sačuvana
DHEA
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1303


"Менаџер физичких послова"

« Odgovor #5 poslato: Januar 15, 2011, 01:12:11 posle podne »

Оги заборавио си Лабраду...  :P   ;D 
Sačuvana
Never underestimate your power to change and improve yourself.

Somethnig is better then nothing. More is defenitly better then something. So, stop talk and do more work!
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #4 poslato: Januar 15, 2011, 09:37:02 pre podne »

Biochemio hvala na objasnjenu, samo potvrdu o moci najbocnijeg suplementa - glukozamina :)

Zoli upravo tako, problem najcesce nastaje sto npr pocetnici brzo ojacaju, krenu sa velikim kilazama, ne bas najbolja tehnika i naravno da zglobovi, najcesce ramena ili lakat stradaju jer tetive i hrskavice najteze prati jacanje misica i da bi oni ocvrsnuli u skladu sa misicnom muskulatorom treba zaista biti umetnik i ici lagano i raditi i vezbe za jacanje tetiva.
Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Na mreži Na mreži

Poruke: 12953


Never give up!

« Odgovor #3 poslato: Januar 15, 2011, 02:41:00 pre podne »

Problem nastaje sto je vecini ipak bitna misicna pumpa,snaga i velicina ne shvatajuci da kad tad ce doci do problema sa hrskavicama itd...retko ko ide onom cuvenom izrekom: Bolje spreciti nego leciti i misli da nece on bas imati sa time problema.A kada problem dodje e onda uzme jednu kutiju glukozamina i misli da je time problem resen sto naprotiv nikako ne moze biti tacno.
Ja uzimam Animal Flex stalno i na duze staze on stvarno pomaze.
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2338


« Odgovor #2 poslato: Januar 14, 2011, 10:50:23 posle podne »

Mogu li da se uključim? :D

Da prvo sumiramo šta su ti glikozaminoglikani i šta je ideja sa hrskavicama. Jeste li se zapitali kako to jedna osoba od 100kg može da stoji na jednoj nozi? Ako se malo setimo fizike i onog primera sa čovekom na snegu u čizmama i na skijama - setimo se da je pritisak utoliko veći ako je površina manja. Dakle, PRITISAK na recimo skočni zglob je OGROMAN.

Hrskavica je recimo slična pudingu. Ima malo suve materije ali fantastično zadržava vodu. Hrskavica je po prirodi gel (ima preko 80% vode). Ali šta je to što što drži tu vodu na okupu? - E to su glikozamino glikani. Dugi lanci šećera (setimo se da se šećer fantastično lepi za mokru kašičicu) koji je još i naknadno modifikovan dodavanjem takoĂ°e grupa koje vole vodu. Ako je glikozoaminoglikan lanac, alke upravo predstavlja glukozamin - a da bi neko ispleo odelo, moraš mu dati konac. ;)

Kosti se ne taru jedna od drugu zato što "lebde" na vodenim jastucima koji predstavljaju hrskavice. Kada se vrši pritisak, voda se istisne iz hrskavice, ona se sabije, a finalno ostaje da se kosti ne taru jedna o drugu. Tokom godina hrskavice popiju više batina nego popravke tako da nije loše udariti po ovom glukzaminu, a pogotovo ako posotji povreda nekog zgloba isl.
Sačuvana
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #1 poslato: Januar 14, 2011, 09:57:12 posle podne »

Šta je Glukozamin?

   Glukozamin je jedan od bitnih gradivnih blokova hrskavice i igra važnu ulogu u formiranju površina zglobova, tetiva, ligamenata, sinovijalne tečnosti, kože, kostiju, noktiju, srčananih zalisaka, krvnih sudova, kao i sluzi sekreta iz digestivnog, respiratornog i urinarnog trakta. Znači zaista široka gradivna uloga. Brojne studije pokazuju da glukozamin može pomoći da se poveća pokretljivost zglobova i smanje bolovi i upale u istim.
   Jedan od fizioloških uticaja glukozamina na zglobove je da stimuliše proizvodnju glikozaminoglikana (“kičmu” hrskavice) i promoviše uključivanje sumpora u hrskavicu. Prilikom starenja, dolazi do potrošnje hrskavice i površinskih slojeva zglobova, tako da može doći do oštećenja pa i do gubitaka delova hrskavice. Rezultat je da hrskavica gubi funkcinalni gel kao i svoju prirodu i sposobnost da deluje kao amortizer t.j. absorbuje velike sile koje su na zglobovima.
   Glukozamin se brzo i skoro kompletno resorbuje iz gastrointestinalnog trakta posle oralne doze. Deo se brzo ugraĂ°uje u hrskavice u zglobovima posle preoralne primene što svakako znači da kvalitetni preparati na bazi glukozamina mogu biti od velike pomoći.

Koje su prednosti glukozamina?

✓ podrška zglobovima
   Svaki naš pokret se “oslanja” na zdrave zglobove. Oni su meĂ°u najvećim radnim delovima našeg tela i neophodni su za skoro sve što radimo, i za većinu ljudi oni će nastaviti da imaju tu ulogu tokom celog njihovog životnog veka.
   Svi zglobovi sadrže hrskavicu, elastičnu jastušićastu supstancu koja se nalazi izmeĂ°u zglobova kostiju i omoguća njihovo lako kretanje. Ona štiti kraj svake kosti, i deluje kao jastuk zglobova, i daje im mobilnost. Zglobovi su “podmazani” mnogim različitiim prirodnim supstancama koje formiraju tanak, klizav sloj hrskavice, tako da jedna kost nema veliko trenje t.j. ne troši se na drugu kost.
   Kao i drugi delovi našeg tela zglobovi su napravljeni od hrane koju jedemo. Nije iznenaĂ°ujuće, postoje posebne hranljive materije koje su važnije od drugih za zdravlje i funkcionalnost zglobova. Od svih tih hranljivih materija, jedna se izdvaja, a to je upravo glukozamin. Njegova glavna uloga u organizmu je da bude kamen temeljac za zdravu hrskavicu u zglobovima, koja je u kasnijoj starosti vrlo često pogoĂ°ena osteoporozom, bolesti kostiju.
✓ osteoporoza
   Osteoporoza obično rezultuje kao posledica trenja i habanja zglobova, zbog čega se obično prvo i javlja u zglobovima koji trpe najveće sile poput kolena. Osteoporoza se može javiti i na zglobu na mestu gde je prethondo oštećena hrskavica. Glukozamin je dugo godina ispitivan, i veliki broj kliničkih ispitivanja je pokazalo snažan i koristan uticaj na ljude koji boluju od osteoporoze. On izmeĂ°u ostalog može da pomogne kod obolelih u poboljšanju pokretljivosti i mobilnosti zglobova, smanji otok i bolove.
   Korišćenje glukozamina u kliničke svrhe pokazale su mnoge beneficije i rezultati su impresivni. Za razliku od drugih terapija koji samo maskiraju bol t.j. smanjuju osetljivost na bol, ali ne čine ništa da reše osnovni problem i uzrok, glukozamin hrani zglobove i smanjuje dalje oštećenje tkiva i pre svega ima dokazano dobru istoriju korišćenja.

Preparati na bazi glukozamina?

   Zbog toga postoje i mnogi preparati sa glukozaminom, ali treba obratiti pažju na oblik. Najčešći i najbolje absorbujući su glukozamin sulfat i glukozamin HCl (hidrohlorid). Običnu su uz glukozamin u preparatima za jačanje i povećanje mobilnosti zglobova i hondroitin (najčešće sulfat) i MSM.
   Preparati koji su mi mnogo puta (koristio sam mnoge), prvenstveno u zimskom periodu (kada zbog manje izloženosti na Suncu naše telo ne proizvodi dovoljne količine vitamina D što se odražava na kosti) poslužili kao prevenciju su Jointmnet Sport (Universal), MSM & Glucosamine (Natrol) i Joint Repair (Dymatize) i koji god da izaberete ne možete pogrešiti. Ovi preparati su uglavnom za prevenciju i teško da mogu pomoći ukoliko već doĂ°e do povrede (mogu je ublažiti svakako), meĂ°utim u tom slučaju je tu “bogati” Animal Flex (Universal) koji sadrži velike doze, ne samo glukozamina već i mnogih drugih supstanci važnih za zglobove, hrskavicu i tetive.
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.091 sekundi sa 18 upita.