TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 397350 Teme od strane 25048 Članovi Poslednji član: mickeymouse

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Oktobar 06, 2024, 05:26:22 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 3 4 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Pitanje za pravilnu upotrebu suplemenata  (Pročitano 8897 puta)
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17110


« Odgovor #55 poslato: Novembar 05, 2014, 09:16:46 posle podne »

Da možeš da treniraš ali ne istio kao kad imaš nešto da ti napravi pritisak u glavi, ja eksplozivne dane radim bez kofeina a kofein koristim za trening maksimalne snage.Ja sam koristio taurin i kofein ali odvojeno (mislim na proizvode) i nisam osetio neku razliku nego kad sam pio samo kofein :)
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20555


Pansport
« Odgovor #54 poslato: Novembar 05, 2014, 08:25:28 posle podne »

Na solo kofein sam prilično neosetljiv, ali zato mi prija kombinacija kofeina i taurina (poput Power Force). Do nekih 300 mg čistog kofeina ni ne osetim, a nekako nikada nisam želeo da idem na, po mom mišljenju, "sulude doze" od 400+ miligrama, pa zato više i ne koristim solo kofein kao suplement.

Sećam se kada sam rekao sebi: Roberte, ako ti treba 400 mg kofeina da bi mogao da treniraš, batali sve to. :D Posle sam shvatio i da je stvar više u glavi i da mi nije neophodan preworkout boost da bih odradio dobar trening.

Sačuvana
Nenad Zaga
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 741


« Odgovor #53 poslato: Novembar 05, 2014, 07:39:14 posle podne »

Zaista nemam probleme, verovatno zato sto imam običaj da popijem kafu ili neko energetsko piće. Ne uzimam naravno svaki dan, variram od 400-600mg. :)
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11481


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #52 poslato: Novembar 05, 2014, 03:43:54 posle podne »

Ja tek na 600mg osetim razliku, i nemam nikakvih problema sa nesanicom ili slično.

Zaista jako puno, kao da popiješ odjednom tri jake kafe.  Ako je već tako, nadam se da bar piješ jako puno tečnosti, i da nemaš druge side effect-e, razdražljivost, anskioznost, nervoza... nesanica i lupanje srca su samo jedni od njih.

Generalno, mislim da se ponekad previše trudimo da maskiramo osećaj umora. Ponekad je telu zaista potreban odmor, a mi idemo uvek iznad sopstvenih granica utišavajući umor... 
Sačuvana
MARKO DIMITRIJEVIC
DO YOU KNOW YOUR NUMBERS ?
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 8645


www.dimitrijevicmarko.com

« Odgovor #51 poslato: Novembar 04, 2014, 10:55:53 posle podne »

postovani, zanima me da li je natrol high caffeine 200mg, dozvoljen, posto se profesionalno bavim sportom i imamo doping kontrole? hvala
200 mg je sasvim dovoljno pre treninga.posebno obrati paznju da ne unosis jos neki suplement koji u sebi sadrzi kofein!
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17110


« Odgovor #50 poslato: Novembar 04, 2014, 10:34:00 posle podne »

Ja trenutno koristim po 2 tablete i gotovo da ne osecam njihovo dejstvo,pravio sam pauze i ne vredi pa zato nekad uzmem i po 3 :)
Sačuvana
Nenad Zaga
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 741


« Odgovor #49 poslato: Novembar 04, 2014, 10:18:29 posle podne »

Ja tek na 600mg osetim razliku, i nemam nikakvih problema sa nesanicom ili slično.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9500


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #48 poslato: Novembar 04, 2014, 10:10:52 posle podne »

DOZVOLJENA KOFEINSKA DOZA

Kofein se, po MeĂ°unarodnom Olimpijskom Komitetu, smatra “kontrolisanom ili ograničenom supstancom”.
Sportistima je dozvoljeno da u nalazu urina imaju do 12 ug kofeina po milimetru i svaki iznos iznad te granice se smatra nelegalnim.
Nacionalna Asocijacija za atletiku SAD opet propisuje da je prihvatljiva granica 15 ug/ml urina. Ove visoke granice dozvoljavaju sportistima da konzumiraju normalne količine kafe pre takmičenja.
U organizam se može uneti velika doza kofeina pre nego što se dostigne ova“nelegalna” granica.
Na primer, ako osoba telesne težine od 70 kg u kratkom roku popije otprilike 3-4 šolje, ili 5-6 šoljica filter kafe (~9 mg/kg ) sat vremena pre vežbanja, uradi trening za 1-1.5 sata i nakon toga da uzorak urina na analizu, nivo kofeina u urinu će se samo približiti dozvoljenoj granici (12 ug/ml). Šanse da se nedozvoljeni nivo kofeina dostigne normalnim unosom kofeina su veoma male, osim u onim slučajevima kada se konzumiraju manje količine kafe ali sa mnogo većom koncentracijom kofeina u njima.
Dakle, kada se kod sportiste otkrije nedozvoljeni nivo kofeina u urinu, vrlo je verovatno da je on pre toga namerno uzeo suplemente kofeina u vidu tableta ili supozitorija u pokušaju da poboljša svoj učinak.
Optimalna doza, kojom bi se povećale šanse za poboljšanje rezultata, iznosi ~3 – 6 mg/kg, a da su pri tom nuspojave svedene na minimum a nivo u urinu ispod granice.

U nuspojave unosa kofeina u organizam spadaju  anksioznost, trema, nemogućnost koncentracije, gastrointestinalni problemi, nesanica, razdražljivost i, pri većim dozama, rizik od srčane aritmije i blage halucinacije. Iako nuspojave izazvane dozama do 9 mg/kg ne izgledaju opasne, mogu dekoncentrisati ukoliko se pojave pre takmičenja i smanjiti ukupni učinak. Unos većih količina kofeina (10-15 mg/kg) nije preporučljiv pošto se nuspojave pogoršavaju. Treba takoĂ°e napomenuti da je većina studija pri sprovoĂ°enju istraživanja koristila čist kofein pre nego namirnice i hranu koja ga sadrži. Tako da nije sigurno da li će konzumiranje â€â€™jednake doze kofeina’’ kao u kafi, na primer, dati iste rezultate.

Diuretičko dejstvo kofeina. Kafa i/ili kofein se često nazivaju diureticima, ukazujući da unos velikih količina može dovesti do blagog stanja dehidracije pre i tokom treninga. 

Ipak, raspoloživa literatura ne podržava trenutno diuretičko dejstvo kao što su promena telesne temperature, gubitak znoja, gustina krvne plazme i količina urina, koji ostaju nepromenjeni tokom treninga pre kojeg je unet kofeina u organizam.
Gledišta sa aspekta etike. Za izdržljive sportiste ne predstavlja nikakav problem da poboljšaju učinak â€â€™legalno’’konzumacijom kofeina, pošto su ergogenski efekti prisutni već pri malim koncentracijama od 3 mg/kg telesne težine. Čak je pojačavanje osrednje kofeinske doze (5-6 mg/kg) u granicama dozvoljenog. Predlaže se da prisustvo kofeina bude zabranjeno pre velikih takmičenja, zahtevajući od sportista da se suzdržavaju od uzimanja kofeina otprilike 48-72 časova pre takmičenja. Ovo ograničenje bi osiguralo da nijedan sportista nema nefer prednost na dan trke tj. takmičenja, ali ne bi sprečilo njegovo uzimanje za vreme treninga. MeĂ°utim,ukoliko se kofein i zabrani u budućnosti, kojeg stava bi trebalo da se pridržavaju sportisti danas? Za vrhunske sportiste je trenutno prihvatljivo i razumno da konzumiraju svoju dnevnu dozu kafe u okviru datog režima ishrane. Ipak, ukoliko oni namerno uzmu čist kofein kako bi stekli prednost u odnosu na konkurenciju, jasno je da će to tada biti neetički čin i smatraće se dopingom.
Jednako važan problem jeste i upotreba kofeina kod prosečno aktivnih tinejdžera ili odraslih. Nedavna anketa Kanadskog centra za sport bez droga dokazuje veoma široku upotrebu kofeina uopšte. Rezultati ove ankete pokazuju da je 27% omladine u Kanadi (starosne dobi od 11-18 godina) u prethodnom periodu koristilo materije koje sadrže kofein u svrhu poboljšanja fizičkog učinka . Da li kofein deluje kao “prolazna” droga kod mladih koji kasnije preĂ°u na opasnije supstance? U proseku, aktivni tinejdžeri ili odrasli koji vežbaju iz zadovoljstva i samounapreĂ°enja, upotrebom kofeina opovrgavaju ovu svrhu. Mnogo produktivniji i bolji pristup predstavlja odgovarajući trening i dobre nutritivne navike.

Autori: dr Lawrence L. Spriet
dr Terry E. Graham

Sa engleskog prevela: Gordana Glišin ( deo teksta "KOFEIN I FIZIČKA AKTIVNOST")
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2229


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #47 poslato: Novembar 04, 2014, 08:17:39 posle podne »

postovani, zanima me da li je natrol high caffeine 200mg, dozvoljen, posto se profesionalno bavim sportom i imamo doping kontrole? hvala
Kofein se racuna kao doping od 600mg, znaci 3 tabletice. Vise od jedne pred aktivnost ti ne treba.
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20555


Pansport
« Odgovor #46 poslato: Novembar 04, 2014, 06:09:19 posle podne »

postovani, zanima me da li je natrol high caffeine 200mg, dozvoljen, posto se profesionalno bavim sportom i imamo doping kontrole? hvala

Dobro nam došao! :)

Kojim sportom se baviš i da li koristiš još nešto od suplementacije?
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17110


« Odgovor #45 poslato: Novembar 04, 2014, 03:14:57 posle podne »

Nema na cemu, slobodno pitaj uvek kada te nesto zanima i mi smo tu da pomognemo :)
Javljaj kako napredujes :)
Sačuvana
Varga
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 24


« Odgovor #44 poslato: Novembar 04, 2014, 02:59:20 posle podne »

U redu, hvala vam puno svima koji ste sa mnom podelili vase iskustvo i savete... Poslusacu vas . . :)
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17110


« Odgovor #43 poslato: Novembar 04, 2014, 02:42:52 posle podne »

Odlicno,sve si shvatio kako treba :)
Kako treniras , da li ti je potreban neki savet oko toga ?
Mislim da nije... Plan treninga mi je sledeci :
Ponedeljak grudi
Utorak ledja, listovi
Sreda pauza
Cetvrtak bicepa,triceps
Petak ramena, trapezi
Subota pauza
Nedelja noge
Ovaj program mi najvise odgovara.. Nadam se da je ok?
Noge bi treba da radis pocetkom nedelje,recimo rotacija sa rukama a pauzu u nedelju da pravis.
Kad ruke da ubacim?
Ovo je samo ispis mišićnih grupa po danima,ajde napiši nam redosled vežbi i broj serija i ponavljanja :)
Grudi : benc , kosi, pumpanje, kontra kosi, razvlacenje
Ledja : zgibovi, lat masina, dvorucno sipkom u pretklonu, jednorucno bucicom, veslanje, mrtvo dizanje
Ruke : biceps na skotovoj, triceps uski benc, biceps bucicama, triceps bucicom iza glave, biceps ravnom sipkom siroki hvat, triceps potisak sa cela, biceps na sajlama i triceps na sajlama
Ramena : sipkom ispred glave na fixiranom, iza glave fixirani, pumpanje bucicama na klupi, letenje, zadnje rame na spravi, trapezi bucicama ono gore dole, i trapezi sipkom ruke iza dupeta gore dole
Noge : cucanj, pa onda na onoj spravi sto se sedne pa se dize nogama na gore, na toj istoj spravi kad se legne na stomak (ne mogu da se setim kako se zove) , iskorak

E sad sto se tice ovih vezbi, ne radim jedne iste vezbe svakog treninga stalno kombinujem i menjam vezbe kako bi me bolje pogadjalo sto mi naravno i odgovara... Nisam naveo ostale vezbe ovo su uglavnom one koje radim , nekad ubacim neku a neku izbacim...
Sto se tice serija kada radim grudi uglavnom su to 4 serije od 5-12 ponavljanja
Ledja takodje
Ruke takodje
Ramena takodje ali 3 serije a ne 4
I noge kao grudi i ostalo....
Pozz

Mrtvo dizanje bi pomerio na početak treninga i mislim da bi trebao da smanjiš potiske za ramena. 3 potiska su po meni previše :)
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17110


« Odgovor #42 poslato: Novembar 04, 2014, 02:40:54 posle podne »

Da to je samo kofein i mozes slobodno da ga koristis :)
Sačuvana
stankodim
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 1

« Odgovor #41 poslato: Novembar 04, 2014, 02:27:18 posle podne »

postovani, zanima me da li je natrol high caffeine 200mg, dozvoljen, posto se profesionalno bavim sportom i imamo doping kontrole? hvala
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 4 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.05 sekundi sa 14 upita.