TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394576 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 04:41:03 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 4 5 [6] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Vitamin C  (Pročitano 34579 puta)
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #13 poslato: Maj 25, 2010, 07:53:05 posle podne »

eksperiment u sklopu moje doktorske teze pokazuje da multivitamini zaista mogu da pomognu u smanjenju oksidativnog stresa...
a nije me sponzorisao Pansport niti bilo koja druga firma ;)
Sačuvana
quaresma
Fakultet za sport i turizam tims. assistant
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2212


« Odgovor #12 poslato: Maj 25, 2010, 07:41:08 posle podne »

svima zavrsava posao. moze svako da ima mishljenje, ali jedno je tacno a drugo nije.

Oćemo ovde da pričamo i o logičkim greškama? :P
Ništa nije crno-belo. Teško da je jedno potpuno tačno, a teško da je drugo potpuno netačno.

A izjava "kako za koga" (citirana Beka S :)) je možda najbolja fraza za upotrebiti kada su suplementi/hrana/trening u pitanju.

;)
Sačuvana
MSc Sport Scientist
Faculty of sport and tourism - Assistant
Center of Health, Exercise and Sport Science CHESS
http://chess.edu.rs/

sasa.semeredi@gmail.com   feel free to contact me

Practice will not make you perfect, perfect practice will make you perfect.
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #11 poslato: Maj 25, 2010, 06:15:30 posle podne »

svima zavrsava posao. moze svako da ima mishljenje, ali jedno je tacno a drugo nije.

Oćemo ovde da pričamo i o logičkim greškama? :P
Ništa nije crno-belo. Teško da je jedno potpuno tačno, a teško da je drugo potpuno netačno.

A izjava "kako za koga" (citirana Beka S :)) je možda najbolja fraza za upotrebiti kada su suplementi/hrana/trening u pitanju.
Sačuvana
quaresma
Fakultet za sport i turizam tims. assistant
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2212


« Odgovor #10 poslato: Maj 25, 2010, 04:59:30 posle podne »

svima zavrsava posao. moze svako da ima mishljenje, ali jedno je tacno a drugo nije.
Sačuvana
MSc Sport Scientist
Faculty of sport and tourism - Assistant
Center of Health, Exercise and Sport Science CHESS
http://chess.edu.rs/

sasa.semeredi@gmail.com   feel free to contact me

Practice will not make you perfect, perfect practice will make you perfect.
Beka_S
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1372


Personalni trener u teretani - Dipl hemičar

« Odgovor #9 poslato: Maj 25, 2010, 04:57:42 posle podne »

Moje misljenje je:"Kako za koga."  I meni takodje npr Take one za 1450din zavrsava posao,ali nekome mozda ne.
Ali naravno svako ima svoje misljenje
Sačuvana
Be Happy!!!
quaresma
Fakultet za sport i turizam tims. assistant
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2212


« Odgovor #8 poslato: Maj 25, 2010, 03:57:30 posle podne »

poenta: skoro 4 hiljade na animal pak = bacanje para.
Sačuvana
MSc Sport Scientist
Faculty of sport and tourism - Assistant
Center of Health, Exercise and Sport Science CHESS
http://chess.edu.rs/

sasa.semeredi@gmail.com   feel free to contact me

Practice will not make you perfect, perfect practice will make you perfect.
Beka_S
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1372


Personalni trener u teretani - Dipl hemičar

« Odgovor #7 poslato: Maj 25, 2010, 01:59:33 posle podne »

Ja se slazem da je prica oko svega prenapumpana,ali Quaresma da bi se doslo do hipervitaminoze vitaminom C zaista treba covek biti u najmanju ruku malouman.Ipak je to vitamin ciji se visak vrlo brzo izbaci putem mokrce i zaista se slazem sa vecinom stvari koje je napisao Biochemo.Uostalom opste je poznato da za ovim vitaminom imaju povecanih potreba sportisti,pusaci,ljudi sa prehladom i td....

Da se razumemo nisam ni ja za neka preterivanja ni u cemu,tako ni sa unosom vitamina,ali sam za to da sportisti imaju drugacije potrebe za njima nego covek koji nema dodatni stres u vidu treninga u toku dana.I slazem se i da se iz hrane trebalo uneti mnogo toga i najvise od toga,ali uzmimo samo u obzir i cinjenicu da ni hrana vise nije "kvalitetna" po tom pitanju kao sto je bila...Ne treba preterivati,ali ni zanemarivati sve to,ipak se sve svodi na hemiju,mocnu nauku,bilo da je hrana u pitanju ili dodatak ishrani,nazalost ali tako je ???
Sačuvana
Be Happy!!!
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #6 poslato: Maj 25, 2010, 11:26:09 pre podne »

... stim što više ne možemo da uvozimo vitamin C  u dozi preko 500 mg... čisto informativno
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #5 poslato: Maj 25, 2010, 12:09:08 pre podne »

poshtujem svacije mishljenje, jer niko nikad ne moze reci da je potpuno u pravu.
moje vidjenje je da je to supstanca toliko marketinski ispracena, da postoji velika zabluda kod ljudi o njenom unosu, te se nadam da ce se to jednom promeniti..a i sto se tice hipervitaminoze sportisti retko unose vitamin C sam za sebe, obicno je to npr. animal pak (i slicni proizvodi multivitaminerali),  jos preporucuju po nekoliko kesica (2-3) kada su jako teski treninzi i slicno. gledam koliki je to "vejst" novca. Mnogo vecu ulogu imaju recimo kalijum, magnezijum, a mnogo manje se pominju. Opet kazem, postujem sta god drugi kazu, ovo je moje mishljenje nakon puno toga procitanog.

baš ono što je cool kod vitamina C je što radi to što bi trebalo a relativno je džabe (10 tab x 500mg je oko 20din?)

Da je ogroman "vejst" novca na te multivitaminerale jeste. Ali je to uglavnom jer se zovu nekim fensi imenom tipa "animal pak" kao što si lepo istakao. Oko celo te suplementacije vitaminima može da se povede ogromna diskusija, ali mislim da bi mogao da zaključim (da ne dužimo u temi koja je posvećena glukozaminu :P) da je možda ipak bolje imati malo vitamina u višku nego da ti manjku pogotovo kao osobi koja prolazi dodatne napore. ;)

Ako uneseš više vit C, za razliku od npr. ostalih vitamina - nema nuspojava, a sve što je preko od toga da sprečava skorbut služi kao antiox. Tako da nema štete, a mogućnost za "gejnom" je fina. C:
« Poslednja izmena: Maj 25, 2010, 12:11:00 posle podne od strane Biochemo » Sačuvana
quaresma
Fakultet za sport i turizam tims. assistant
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2212


« Odgovor #4 poslato: Maj 24, 2010, 11:43:28 posle podne »

poshtujem svacije mishljenje, jer niko nikad ne moze reci da je potpuno u pravu.
moje vidjenje je da je to supstanca toliko marketinski ispracena, da postoji velika zabluda kod ljudi o njenom unosu, te se nadam da ce se to jednom promeniti..a i sto se tice hipervitaminoze sportisti retko unose vitamin C sam za sebe, obicno je to npr. animal pak (i slicni proizvodi multivitaminerali),  jos preporucuju po nekoliko kesica (2-3) kada su jako teski treninzi i slicno. gledam koliki je to "vejst" novca. Mnogo vecu ulogu imaju recimo kalijum, magnezijum, a mnogo manje se pominju. Opet kazem, postujem sta god drugi kazu, ovo je moje mishljenje nakon puno toga procitanog.
Sačuvana
MSc Sport Scientist
Faculty of sport and tourism - Assistant
Center of Health, Exercise and Sport Science CHESS
http://chess.edu.rs/

sasa.semeredi@gmail.com   feel free to contact me

Practice will not make you perfect, perfect practice will make you perfect.
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #3 poslato: Maj 24, 2010, 11:30:44 posle podne »

ju sorry ovo uopste nije tacno. kao 500mg posle treninga! znas koliko je vitamina C potrebno u 24h? 60mg. Vitamin C je prazna prica. Gledaj apsurd, ne postoji nijedno istrazivanje koje je pokazalo da vitamin C sprecava prehladu. Odes kod doktora on kaze samo tecnosti i vitamina C. Sedamdesetih godina vitamin C se prodavao kao lek za prevenciju raka. To je toliko napumpana supstanca za koju ne postoji nikakvi cvrsti dokazi. Ok, jeste antioksidant, kao i neki drugi vitamini, selen, cink, bakar... svi mikronutrijenti se apsolutno mogu u dovoljnoj kolicini uneti raznovrsnom zdravom ishranom, bez obzira koji se vid sportske aktivnosti upraznjava. Ajde ako se malo dodaje "ne boli glava" ali 3-4gr?! pa nije bas tacno da ne skodi, hipervitaminoza je cesta pojava kod sportista koji na svoju ruku uzimaju suplementaciju. Jednostavno objashnjenje je da ne postoji supstanca u organizmu koja deluje na jednu stvar, to je toliko kompleksno povezano, da mi ustvari ne znamo nista, sta i kako nesto u potpunosti deluje. Marketing je cudo, a neznanje pogotovo, tako da ni sami doktori nemaju predstavu da daju potpuno pogresne savete.

Nije da se ne slažem da je marketing čudo, niti sam rekao da treba unositi tih 3-4g, ali opet mislim da vit C pojačati u nekim momentima može biti vrlo beneficijalno.
Tu smo valjda da kažemo nešto i za i protiv. :P

Drugo, hipervitaminoze jesu česte, ali vit C? - nije liposolubilan - prolazi kroz tebe bez nekog nagomilavanja, tako da ukoliko nisi manijak teško da ćeš baš da navučeš hipervitaminozu vitaminom C.
Treće, da su ga promovisali da "leči" rak je tačno (doze oko 10g dnevno ipak nisu uradile posao) - ali to opet ne znači da ne radi ostale stvari...
Četvrto, da dokazano je da se vitamin C ludački troši u toku prehlade, tako da nije loša ideja ipak poslušati lekara. (iako ne sprečava prehladu, skraćuje njeno trajanje. To je vala dokazano.)
... ... ...

Moje mišljenje je da je vitamin C jedan bezopasni, jeftini anitoxidans koji nam nije problem da inkorporiramo u našu "šemu" suplementacije. Nemam ništa protiv onih koji misle suprotno. :)

« Poslednja izmena: Maj 24, 2010, 11:43:21 posle podne od strane Biochemo » Sačuvana
quaresma
Fakultet za sport i turizam tims. assistant
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2212


« Odgovor #2 poslato: Maj 24, 2010, 11:16:06 posle podne »

ju sorry ovo uopste nije tacno. kao 500mg posle treninga! znas koliko je vitamina C potrebno u 24h? 60mg. Vitamin C je prazna prica. Gledaj apsurd, ne postoji nijedno istrazivanje koje je pokazalo da vitamin C sprecava prehladu. Odes kod doktora on kaze samo tecnosti i vitamina C. Sedamdesetih godina vitamin C se prodavao kao lek za prevenciju raka. To je toliko napumpana supstanca za koju ne postoji nikakvi cvrsti dokazi. Ok, jeste antioksidant, kao i neki drugi vitamini, selen, cink, bakar... svi mikronutrijenti se apsolutno mogu u dovoljnoj kolicini uneti raznovrsnom zdravom ishranom, bez obzira koji se vid sportske aktivnosti upraznjava. Ajde ako se malo dodaje "ne boli glava" ali 3-4gr?! pa nije bas tacno da ne skodi, hipervitaminoza je cesta pojava kod sportista koji na svoju ruku uzimaju suplementaciju. Jednostavno objashnjenje je da ne postoji supstanca u organizmu koja deluje na jednu stvar, to je toliko kompleksno povezano, da mi ustvari ne znamo nista, sta i kako nesto u potpunosti deluje. Marketing je cudo, a neznanje pogotovo, tako da ni sami doktori nemaju predstavu da daju potpuno pogresne savete.
Sačuvana
MSc Sport Scientist
Faculty of sport and tourism - Assistant
Center of Health, Exercise and Sport Science CHESS
http://chess.edu.rs/

sasa.semeredi@gmail.com   feel free to contact me

Practice will not make you perfect, perfect practice will make you perfect.
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #1 poslato: Maj 24, 2010, 10:54:04 posle podne »

samo sto je problem da u novije vreme svi pisu na kutije vise nego sto bi trebalo da se unosi,iz razloga da bi imali potraznju za proizvodom...tako su napumpali pricu da je sportistima potrebno 2000 mg c vitamina, sto je uzasno puno...bas sam ucila na faxu o tim preterivanjima ...
sad da li je to slucaj i sa glukozaminom,nisam upucena...:)

Pazi, kako je moj prof. to fino slikovito opisao - vitamin C ti je ekvivalent kesi za Ă°ubre u organizmu. Kao antioxidant on služi upravo da bi on stupio u r-ju sa slobodnim radikalima umesto nešto za nas bitnije što bi taj radikal mogao da zakači. Kao takav on se "no problem" izbacuje iz organizma urinom pošto je fino rastvoran. Ako imaš viška kesi za Ă°ubre, i ako ti nije strašno da baciš i one ne iskorišćene, nemaš problema.

Sad zašto je to sportistima bitno? Svaki trening podrazumeva dosta oxidativnog stresa koji kao jedan od rezultata ima baš nagomilavanje slobodnih radikala. (dakle - povećana potreba za vitaminom C)
TakoĂ°e, imuni sistem doživljava pad posle treninga, a svi imamo pretstavu koliko nam je vit C bitan u tim momentima. (opet - više vit C)

Još jedna fina stvar koju možemo postići JEFTINIM vitaminom C jeste sledeće:
Ako on "kupi" te slobodne radikale i njegova konc. je veća, onda se manje NO-a troši za te potrebe, ostavljajući nam ga da deluje na muskulaturu :) (o čemu neću sada pričati). Tako da je vrlo fina ideja pojačati unos vit C ako neko npr uzma arginin ili bilo kakav NO booster.

Još jedna stvar - ako je Linus Pauling (čovek ozbiljan naučnik, hemičar, nobelovac) posvetio ostatak života (posle te nobelove nagrade) istraživanju vezanom za vitamin C i zaključio (nemojte me držati za reč) da je preporučena dnevna doza 3-4g (!), možda tu ipak ima nešto.
... ... ...
Nadam se da sam bio od neke pomoći. Reference ne mogu da tražim pa evo nekoliko sajtova vezanih za ovo što sam pominjao:

http://www.examiner.com/x-6084-NY-Personal-Training-Examiner~y2009m7d7-Free-radicals-and-exercise-Are-we-doing-more-harm-than-good-by-working-out
http://www.bodybuilding.com/fun/now18.htm
http://bodyblast.multiply.com/journal/item/43/43
http://www.bodybuilding.com/fun/southfacts_no2.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Linus_Pauling
Sačuvana
Stranice: 1 ... 4 5 [6] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.074 sekundi sa 18 upita.